• Škola dnes

        • Škola dnes

          V roku 2002 sa Základná škola Makov s ročníkmi 1. – 9. stáva  právnym subjektom a jej zriaďovateľom sa stala Obec Makov. Materská škola zostala pod správou obce. V roku 2008 sa uskutočnila reforma školstva, zaviedlo sa členenie na primárne vzdelávanie (1. stupeň) a nižšie stredné vzdelávanie (2. stupeň). Od šk. roku 2019/2020 školu riadi Mgr. Elena Rusňáková a funkciu zástupkyne vykonáva Mgr. Mária Bajcárová. Žiaci sa vzdelávajú podľa školského vzdelávacieho programu pod názvom Moderná škola si ctí tradície.

          Do dnešnej podoby sa budova školy a telocvične dostala najmä vďaka rozsiahlej rekonštrukcii z fondov Európskej únie podaním a spolufinancovaním projektov Obcou Makov v rokoch 2006 – 2012

          • ODSTRÁNENIE HAVARIJNÉHO STAVU OBJEKTU TELOCVIČNE ZÁKLADNEJ ŠKOLY MAKOV PRESTREŠENÍM OBJEKTU NOVOU VALBOVOU STRECHOU ( 2006 – 2008)

           

          • ODSTRÁNENIE HAVARIJNÉHO STAVU ZASTREŠENIA UČEBNÉHO PAVILÓNU ZÁKLADNEJ ŠKOLY MAKOV (2007)

           

          • REKONŠTRUKCIA VYKUROVACIEHO SYSTÉMU OBJEKTOV AREÁLU ZŠ A MŠ MAKOV ZMENOU PALIVOVEJ ZÁKLADNE Z TUHÉHO PALIVA NA ZEMNÝ PLYN (2008) – vykurovanie zemným plynom v telocvični, v školskej jedálni a v materskej škole
          • ZVÝŠENIE KVALITY POSKYTOVANÝCH SLUŽIEB VZDELÁVANIA A  ENERGETICKEJ EFEKTÍVNOSTI REKONŠTRUKCIOU ŠKOLSKÝCH BUDOV V OBCI MAKOV (2009 – 2011)

          Najzásadnejšia zmena sa začala rekonštrukciou školských dielní v 10/2009. Novovzniknuté miestnosti slúžili od 3/2010 ako náhradné priestory pre výučbu žiakov 1. – 3. ročníka. Súčasne sa v tomto objekte zrekonštruovali telocvičňa, šatne a  sociálne zariadenia. Počas jarných prázdnin sa uskutočnili búracie práce týkajúce sa výmeny rozvodov vodovodného potrubia a elektroinštalácie, výmena okien vo všetkých učebniach, kabinetoch a kanceláriách. V marci sa postupne v uvoľnených triedach vymenila elektroinštalácia, zdravotechnika, opravili omietky, vymaľovali steny a dokončila rekonštrukcia priestorov sociálnych zariadení. Zakúpili sa školské lavice a stoličky pre žiakov II. stupňa. Vybudoval sa bezbariérový prístup a urobili sa primerané úpravy stavby i pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Prístrešok na tuhé palivo sa prebudoval na zastrešené parkovisko, ktoré spája telocvičňu so školou. V časti objektu telocvične sa po prestavbe vytvoril klub detí a mládeže pre rozvoj mimoškolských aktivít – dve klubovne, športová a spoločenská miestnosť. V rámci projektu bolo zakúpené vnútorné vybavenie týchto priestorov. Multifunkčné ihrisko sa doplnilo krycou vrstvou, na ktorú sa osadila umelá tráva na realizáciu rôznych druhov športu. Táto nevyhnutná rekonštrukcia, ukončená kolaudáciou 3/2011, bola pre chod školy veľmi zaťažujúca, no dnes zúročujeme zvládnuté ťažkosti v peknom pracovnom  prostredí, ktoré pomáha vychovávať slušné a vzdelané deti.

          V rámci celoobecného projektu REVITALIZÁCIA VEREJNÝCH PRIESTRANSTIEV CENTRA OBCE MAKOV  bol v areáli školy vybudovaný kruhový objazd.

          Od roku 2010 sa z prevádzkových nákladov rozpočtu školy zakúpil do všetkých miestností školský a kancelársky nábytok, magneticko-keramické tabule, zriadila sa počítačová učebňa, jazyková učebňa, multimediálna učebňa, zmodernizovala sa fyzikálno-chemická učebňa, vynovili sa priestory chodieb so šatňovými skrinkami pre žiakov, antukové futbalové ihrisko sa nahradilo trávnatým ihriskom s atletickou dráhou,  doskočiskom na skok do diaľky a sektorom na vrh guľou.  Na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu a zvýšenie motivácie žiakov sa využívajú moderné didaktické prostriedky – dataprojektory, interaktívne tabule, počítače, notebooky, tablety, kabinety sú obohatené názornými učebnými pomôckami na základe požiadaviek pedagógov. Vo všetkých priestoroch školy je sieťová infraštruktúra, pripojenie na internet a bezpečnostný systém, ktorý kontroluje prístup na internet. Máme zabezpečenie pohybovými senzormi a alarmom. Dnes je škola moderná, priestranná, s vynoveným exteriérom i interiérom.

          Neoddeliteľnou súčasťou života školy sú aj dve oddelenia školského klubu detí Pramienok, ktorý dostal toto pomenovanie v čase školskej reformy v roku 2009. Deťom sa tu po skončení vyučovania venujú dve kvalifikované vychovávateľky. V rámci pestrých záujmových a vzdelávacích činností rozvíjajú zručnosti,  schopnosti a nadanie našich žiakov rôznymi zaujímavými  aktivitami.

          1. 9. 2010 vzniklo v základnej škole školské stredisko záujmovej činnosti, ktoré sa v oblasti výchovy a vzdelávania zameriava na poskytovanie oddychových a záujmových činností detí v ich voľnom čase podľa výchovného programu Objavuj svet umenia, poznania a pohybu. V roku šk. roku 2014/2015 sa zmenil jeho názov na centrum voľného času. Vďaka podpore a rozvíjaniu našich talentovaných žiakov, ktorí sa zapájajú do mimoškolskej činnosti, škola každým rokom prispieva k šíreniu dobrého mena našej obce.

          Z dôvodu zníženého počtu stravníkov v školskej jedálni sa zrušila jej prevádzka a od šk. roku 2013/2014 sa vytvorila výdajná školská jedáleň v priestoroch na prízemí starej budovy školy.

          Od 1. 9. 2016 z dôvodu zrušenia jednej základnej školy v susednej obci Vysoká nad Kysucou do našej školy nastúpilo 35 detí z Vyšného Kelčova. V súčasnosti sa vyučuje v desiatich triedach 183 žiakov. 

          Od školského roku 2014/2015 sa základná škola zlúčila s materskou školou, čím vznikol nový právny subjekt Základná škola s materskou školou Makov. V súčasnosti navštevuje materskú školu 44 detí v dvoch oddeleniach, kde získajú predprimárne vzdelanie. Pracujú podľa výchovno-vzdelávacieho programu Chrobáčiky pod vedením zástupkyne riaditeľa školy pre MŠ  Zuzany Kubačkovej. Budova materskej škôlky tiež prešla čiastočnou rekonštrukciou vnútorných priestorov, je zateplená a má novú fasádu.


           Demokratické a humánne vzdelávanie a výchova žiaka

          Výchovno – vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Usilujeme sa zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov. U žiakov budeme formovať tvorivý životný štýl, sociálne cítenie a pozitívnu hodnotovú orientáciu. Budeme ich vychovávať v duchu humanistických princípov, dodržiavania a rešpektovania ľudských práv, práv dieťaťa, predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie, intolerancie a rasizmu. V spolupráci s rodičmi budeme z nich vychovávať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí, ktorí po získaní nižšieho sekundárneho vzdelania na našej škole môžu pokračovať v štúdiu na ktorejkoľvek škole poskytujúcej vyššie sekundárne vzdelanie.

          Zameranie školy a stupeň vzdelania

          Škola poskytuje žiakom primárne vzdelanie ISCED 1 po ukončení 4. ročníka a nižšie sekundárne vzdelania ISCED 2 po ukončení 9. ročníka.  

          Posilnením povinných a použitím voliteľných predmetov v školskom vzdelávacom programe vytvárame v 1., 2., 3. a 4. ročníku ZŠ podmienky na rozvoj komunikačných spôsobilostí v predmete slovenský jazyk, zlepšenie čitateľskej gramotnosti, čítanie s porozumením a zavedenie nového predmetu tvorivá dramatika. Pre rozvoj matematických zručností je posilnená matematika a pre formovanie environmentálnych postojov prírodoveda. 

          V 5., 6., 7. a 8. ročníku sme posilnením povinných predmetov vytvorili nasledovné školské zameranie:  školský vzdelávací program poskytujúci kvalitné vzdelanie zamerané na rozvoj komunikačných zručností posilnením jazyka slovenského, cudzích jazykov a informatiky. Posilnením matematiky chceme u žiakov rozvíjať ich finančnú gramotnosť a posilnením biológie poskytnúť žiakom environmentálnu výchovu. V 5. ročníku sme zaviedli nový predmet dopravnú výchovu a v 6. ročníku regionálnu výchovu. Na týchto voliteľných predmetoch žiaci svojou aktívnou prácou získajú poznatky, zručnosti a spôsobilosti, ktoré potrebujú na uplatnenie v praktickom živote, zároveň si prehĺbia svoj vzťah k prírode nášho regiónu a formovanie národného povedomia.