• Školské výlety a exkurzie

        •  

          Školský rok 2018/2019

          TURISTIKA vs. FOLKLÓR
               Koniec školského roka prináša so sebou výlety, exkurzie, turistiku,
          hry v prírode. Naši šiestaci spojili všetko dohromady. V stredu
          absolvovali turistiku z Vyšného Kelčova – Rieky ku Chate Kminek, kde si
          spoločne grilovali špekáčky, uvarili guláš, súťažili na ceste
          obratnosti, zbierali hríby, ... Počas obeda aj trochu zapršalo,  ale to
          nám len príroda osviežila vzduch. Cesta do Makova bola veselá a všetci
          sa už tešili na nasledujúci deň.
               Skvelé zážitky žiaci pozbierali aj v Bytči. Najskôr ich Mgr. Mária
          Hešková,PhD. zoznámila s významnými osobnosťami, ktoré sa spájajú s
          históriou Bytčianskeho zámku. Mali možnosť pozrieť si vzácne dobové
          listiny - jednu z nich vlastnoručne podpísanú kráľom Rudolfom II.
               V Sobášnom paláci v Bytči sa zasa všeličo dozvedeli o krojoch,
          zvykoch, piesňach ... a aj tancovať sa naučili. Jednoducho, naladili sme
          sa NA ĽUDOVÚ NÔTU. Kunsthistorička Mgr. Jana Frolová spolu so svojimi
          priateľmi folkloristami pripravili pre nich zaujímavú a zároveň veľmi
          vtipnú prednášku a tvorivú dielňu.
               Bytčianska zmrzlina bola už len čerešničkou na torte.
          Mgr. Janka Petrovičová


          Záver školského roka sa už tradične spája so školskými výletmi. Na tento deň sa tešili i najmladší žiaci našej školy – PRVÁCI a DRUHÁCI. Dňa 11. júna 2019 sa vybrali na školský výlet do Čadce. Spoločne so slniečkom sa tešili už od samotného rána. Cestou vlakom čítali nadpisy a pozorovali okolie. Po príchode do Čadce najskôr navštívili železničnú stanicu, kde im boli poskytnuté informácie o jej fungovaní a presunoch na jednotlivé nástupištia, ktoré si žiaci i prakticky vyskúšali. Zo železničnej stanice sa žiaci presunuli do Domu kultúry v Čadci, kde im bol premietnutý veľmi pekný detský film PSIA DUŠA o milom a oddanom psíkovi Baily, ktorý  do životov ľudí prinášal iba radosť a smiech. Mal však zvláštne poslanie. Jeho duša sa na konci jeho síl prevtelila do iného psíka a Baily si tak vždy musel nájsť cestu späť k svojej spriaznenej ľudskej duši.

          Po kine nasledoval očakávaný nákup suvenírov, nechýbala zmrzlina a potom už len spiatočná cesta domov. Príjemná pohodová atmosféra počas celého výletu napovedala, že s ním boli všetci spokojní.

          Za účinnú pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu vyjadrujeme poďakovanie obetavým mamičkám žiakov I.A p. Marii Rekshakovej, p. Vladimíre Raždíkovej a p. Silvii Zemanovej.


          Výlet do Kremnice

          Za cieľ svojej cesty na školskom výlete si tretiaci a štvrtáci vybrali mesto Kremnica. Vybrali si aj vynikajúci deň so slnečným počasím, dobrou náladou a odhodlaním poznávať históriu starobylého banského mesta. Všetko sa im podarilo a splnilo, pretože navštívili banícke múzeum a baňu, mestské múzeum s výstavou keramiky a malieb Pavla Hamela. Ďalej nasledoval mestský hrad s kostolom sv. Kataríny, kde sa nachádza unikátny orgán s vyše 3000 píšťalami, jedinečný svojho druhu v celej Európe. Posledným návštevným  miestom bola mincovňa. Tu si žiaci pozreli stroje, na ktorých sa mince razili kedysi a modernú razbu súčasných euroviek. K výletu neodmysliteľne patrí aj zmrzlina, veď aké by to bolo keby práve tu kremnickú neochutnali. Cestou naspäť sme sa ešte zastavili pri geografickom strede Európy v Kremnických baniach.

          E. Rusňáková uč. 4.ročníka


          Prírodovedná exkurzia

          V piatok 10.5.2019 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie počas ktorej navštívili Manínsku tiesňavu a Budatínsky zámok. Prešli najužšou tiesňavou na Slovensku cez ktorú prechádzajú automobily, videli najväčší skalný previs na Slovensku a pohostili sa v škole v ktorej v minulosti učil Peter Jilemnický. Popritom súťažili v skupinách a riešili úlohy zamerané na geológiu a geografiu územia ktorým prechádzali. Po presune do Budatína obdivovali dreviny nachádzajúce sa v zámockom parku, ako aj expozíciu drotárskeho umenia. Aj tu bol pre nich nachystaný kvíz. Táto exkurzia všetkých obohatila a mnohí žiaci odchádzali domov s úsmevom na tvári.


          Výlet na Oravu tretiakov a štvrtákov

          Orava tento školský rok neučarovala len piatakom a šiestakom, ale aj žiakom prvého stupňa z tretej a štvrtej triedy. Voľba školského výletu jednoducho padla na Oravu. A tak sa v pondelok 18.6. išlo. Dávnejšie sme tam neboli, tak sme si po pár rokoch opäť pozreli Oravský zámok, pripomenuli jeho majiteľov i obyvateľov. K Orave neodmysliteľne patrí Oravská priehrada, plavba loďou na Slanícky ostrov. História zatopených dediniek, nešťastia povodní a osudy ich obyvateľstva.  Cestou na Oravu sme prešli obcou Terchová, aby sme pri soche Juraja Jánošíka porozprávali deťom krutosť týchto čias i neslávny koniec slávneho zbojníka.  Pred cestou domov deti nakúpili suveníry, darčeky a naplnili si brušká, aby nám malo byť z čoho zle, keď nie z tepla tak aspoň od zmrzliny. Ale čo tam po tom, veď ináč nám bolo fajn.

           E. Rusňáková


          Výlet na Orave

          13.6.2018 sme prežili krásny deň. Spolu so spolužiakmi z 5.A a 6.A sme sa vybrali spoznávať krásy Oravy. Už v autobuse nám bolo veľmi veselo. Spievali sme si piesne a obdivovali okolitú prírodu. Prvou zastávkou bola Oravská priehrada a Slanický ostrov. Rozbehli sme sa k pristavenej lodi a všetci sme sa usadili rovno na otvorenú hornú palubu. Nechali sme sa unášať jemnými vlnkami a pozorovali sme nádhernú prírodnú scenériu navôkol. Loď mala prestávku na Slanickom ostrove umenia, kde sme sa mohli potešiť rôznymi umeleckými dielami. Všade okolo nás nádherne voňali rozkvitnuté lipy. Zo Slanického ostrova sme pokračovali do Zuberca. V penzióne Josu nás čakal chutný obed. Po obede sme pokračovali do skanzenu, kde nás čakal veľmi zaujímavý program. Okrem tradičných drevených domčekov sme si mohli pozrieť a hlavne vyskúšať rôzne remeslá: drotárstvo, výrobu sviečok, maľbu na sklo, rezbárstvo, tkáčstvo,  výrobu a zdobenie medovníčkov. Netradičným zážitkom bola i návšteva a ukážka vyučovania v minulosti. Spokojní a unavení sme sa vrátili večer domov.

          Žiaci 5. a 6.A


          Náš prvý školský výlet

          Záver školského roka sa už tradične spája so školskými výletmi. Na tento deň sa tešili i najmladší žiaci našej školy - PRVÁCI.  Dňa 14. júna 2018 sa vybrali na školský výlet do Čadce. Veľmi sa tešili už od samotného rána. Cestou vlakom čítali nadpisy a pozorovali okolie. Po príchode do Čadce najskôr navštívili Kysucké múzeum. Očakávala ich už pani lektorka, ktorá im veku primeraným spôsobom predstavila výstavu kysuckých krojov. Žiaci sami objavili i makovský kroj. Potom sa hrali so stavebnicou, ktorou im bola predstavená expozícia hračky IGRAČEK. Niektorí si maľovali pripravené obrázky  tejto stavebnice a všetci nakupovali suveníry pre..., maminku, ocka, aj babky a dedkov za ich nekonečnú lásku a trpezlivosť. Po prehliadke mesta žiaci navštívili Kysuckú knižnicu, v ktorej ich privítala taktiež milá pani knihovníčka. Okrem pripravenej prehliadky si žiaci oddýchli v rozprávkovom domčeku a predstavili sa prednesom básni a riekaniek. Prváci sú šikovní žiaci a množstvom ovládaných básničiek prekvapili a potešili i samotnú pani lektorku knižnice. Pred odchodom z Čadce nechýbala zmrzlina a nasledovala spiatočná cesta domov.

          Výlet bol ukončený v penzióne Stará fara v Makove super pizzou a kofolkou. S výletom boli všetci spokojní, o čom svedčila pohodová atmosféra počas celého výletu, umocnená  rozprávaním si svojich nových  prváckych zážitkov.

          Mgr. Anna Mrkvová,  p. Denisa Cigáňová


          Exkurzia do čističky odpadových vôd

          Lepšie raz vidieť ako desať krát počuť . Potvrdilo sa nám  na exkurzii žiakov 7.ročníka a najaktívnejších členov chemického krúžku v čističke odpadových vôd v Čadci, ktorú sme absolvovali v piatok 25.mája. Mali sme možnosť vidieť ako sa mení odpadová voda z kanalizácie, pri ktorej si všetci držali nosy pred nepríjemným zápachom ,až po konečný produkt čistenia , pomerne čistú úžitkovú vodu. Videli sme všetky fázy čistenia ,o ktorých sme sa učili na hodinách chémie : od mechanického zachytávania odpadov,cez chemické až po biologické čistenie.Presvedčili sme sa v praxi aké dôležité je odkanalizovanie všetkých domov a sídiel pre čistotu prostredia v ktorom žijeme a akú dôležitú prácu  vykonávajú čističky odpadových vôd. "Zas sme o niečo múdrejší".

          Mgr.Anna Bugalová, učiteľka chémie


          Exkurzia štvrtákov v Čadci

          Dňa 27. 9. 2017 sa žiaci 4. ročníka spolu s triednou učiteľkou Mgr. Alžbetou Varechovou a pani vychovávateľkou Alenkou Sýkorovou zúčastnili Vlastivednej exkurzie vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou. Do uvedených priestorov sa vybrali na prehliadku novej stálej expozície KYSUCKÁ ODYSEA: Od pravekých ľudí po astronautov, súčasťou ktorej bola aj výstava Cesta do praveku, kde si mohli pozrieť zub z mamuta, ktorý sa našiel v rieke Kysuca a mnoho vzácnych nerastov nielen z nášho okolia. Nielen expozícia, ale aj cesta v poschodovom vlaku bola pre žiakov zaujímavým zážitkom. Viď. Fotoalbum

          Mgr. Alžbeta Varechová


          Žilina a okolie, vlastivedná exkurzia pre 2.a 3. ročník

           Každoročne zvykneme na začiatok šk. roku naplánovať vlastivedno – poznávaciu exkurziu pre žiakov 1.stupňa. Nebolo tomu inak ani tento krát. Naplánovali sme ju na 27. september, na deň, keď po chladných a daždivých dňoch opäť na oblohe žiarilo slniečko a teplými lúčmi nás sprevádzalo počas celého dňa.

          Okrem vydareného počasia sme samozrejme mali aj vydarený program, vyšiel nám podobne ako počasie, tak ako sme si ho naplánovali. Najskôr to bola návšteva vodného diela v Žiline spojená s prechádzkou po hrádzi, kŕmením divých kačičiek i vstupom až do zakázaných priestorov. Nasledovala prehliadka hradu Strečno s prekrásnou vyhliadkou na okolie a návštevou stredovekej dedinky pod hradom. Nechýbali ani preliezky, občerstvenie a potom plavba kompou na druhú stranu Váhu. Po dlhšie trvajúcich dažďoch bol aj trošku špinavý a jeho hladina vyššia. Veru, veru niektorí mali aj strach a niektorí zase smelo preskakovali ako...no hlavne, že nespadli.

          Poslednou zástavku výletu bola prehliadka Budatínského zámku. Prišli sme síce s  miernym meškaním, ale zvedavým odhodlaním vidieť zámok i sútok riek Kysuce a Váhu. A podarilo sa. Stihli sme všetko i prechádzku zámockým parkom i nákup suvenírov. No a nasledoval šťastný návrat domov. Už len poďakovať za pekný deň a príjemne zážitky a rodičom p. Balážovej a p. Šamajovej za pomoc a spoluprácu.

           E. Rusňáková tr. uč. III.A

           

          Školský rok 2016/2017

          Školský výlet – VYSOKÉ TATRY      VIII.A

          13.6.2017 sme plní očakávaní nastúpili na vlak, ktorý nás odvážal do Tatranskej Štrby. Konečne výlet s nocľahom. To bude perfektné!!!

          Cestovanie OK. Ubytovanie tiež a turistiku sme začali trasou na Popradské pleso. Privítalo nás v plnej kráse. Jeho pokojná hladina nás lákala svojou vľúdnosťou a tatranské štíty dookola neho nás pozývali na  návštevu. Unavení a nasýtený pokojom našich veľhôr sme sa večer vrátili , aby sme si oddýchli a načerpali síl na ďalší deň.

          Oddych však bol trochu komplikovanejší. Niektorých ôsmakov neskoro v noci prepadol hlad a museli si zohrievať mamičkine rezne, zháňať nezjedené rožky k paštéte a mäsu, ktoré čakali na spodku ruksaku. Museli si vyrozprávať všetko, čo si dosiaľ ešte nepovedali, museli ísť možno aj 50 krát na WC a ešte mnoho a mnoho ďalších vecí.... Až nakoniec ráno sme zistili, že spať ani nebolo kedy!

          A nové ráno, prinieslo nové veci. Lanovka nás odviezla na Chatu pod Soliskom. Chlad sa riadne vtieral pod kožu a vrchol Predného Soliska bol akosi riadne vysoko. Ale nevzdali sme to! Odhodlane sme sa pustili zdolať vrchol, ktorý sa týčil pred nami. Aj keď boli miesta, kedy sme si mysleli že už to máme a zrazu sme zistili, že ešte musíme potiahnuť, lebo ten vrchol ešte nie je tak na dosah, ako sa zdalo, predsa sme to dali!

          Pocit, že sme dobyli tento krásny vrchol s nadmorskou výškou 2093m a neopakovateľný výhľad , boli našou zaslúženou odmenou. Tu sme mnohí objavili tu pravú krásu a veľkoleposť Tatier. Pre tento okamih sme tu prišli!  Naše krásne a ospevované Tatry! Ste úžasne!

          Nuž a ešte lanovka späť, posledný pohľad na Štrbské pleso, malý suvenír na pamiatku a už prichádza rýchlik domov.

          Zbohom Tatry, budeme na vás mať pekné spomienky.

          Mgr. J.Kubincová, Mgr. V.Cigáňová


          Do Liptovského Jána?

          PREPÁNAJÁNA 

          V dňoch 13. a 14. júna sme my, deviataci, absolvovali svoj posledný školský výlet. Vybrali sme sa do Liptovského Jána. Vstávali sme už o pol piatej, aby sme autami prišli do Bytče, odkiaľ naša cesta pokračovala vlakom do Liptovského Mikuláša a autobusom do Jána. Tam sme sa ubytovali v penzióne U koníka. A hneď začal pestrý program.

          Najprv sme šli do malého múzea baníctva, mincovníctva a kováčskeho remesla. Nasledoval výstup na rozhľadňu, odkiaľ sme mali krásny výhľad na celé okolie. Prechádzka pokračovala ku prírodnej kadi so siričitou vodou, ale máčať sa nám akosi nechcelo. Viac sme sa vyšantili pri Penzióne Horec, pri ktorom boli bazény. V bazénoch sme sa kupkali (pár spolužiačok aj nedobrovoľne), na terase papkali alebo sa len tak opekali na slniečku. Podvečer sme dokonca športovali na prekážkovej dráhe – pán riaditeľ a naša triedna museli tiež, normálne ešte majú kondičku. Spoločná opekačka pokračovala diskotékou. Zabávali sme sa každý posvojom. Neprezraďte to na nás – ale najlepšie boli nočné rozhovory, ktoré trvali ...

          Ráno sme sa boli pozrieť v Stanišovskej jaskyni. A nemyslite si, že to bola krásne osvetlená farebná jaskyňa, na aké sme väčšinou zvyknutí. Svietili sme si iba čelovkami a keď sme ich všetci zhasli, bola tam taká tma tmúca, že sme si nevideli ani ruku priloženú 5 cm od očí. Cestou späť sme ešte poobdivovali expozíciu Mini Slovensko, čo boli zmenšené architektonické pamiatky Slovenska – mnohé zapísané v zozname UNESCO. Uťahaní (v nohách asi 12 km) sme sa vrátili sa do penziónu, vraj oddychovať. Polovica z nás však ešte našla zvyšky energie a vybrala sa do mesta, kde skončil legendárny Juro Jánošík. Keď sa k nám neskôr pridali aj spachtoši a hazardní hráči, pobrali sme sa na vlakovú stanicu a pekne domov.

          Tento výlet ponúkol potravu pre oči, uši, ruky, nohy aj chuťové poháriky, inak – ešte by sme tam boli aspoň jeden dník zostali. A aby som nezabudla: ďakujeme pani učiteľke triednej a pánovi riaditeľovi za fajn organizáciu ozaj bohatého výletu a za zhovievavosť pri našich výmysloch. J

          Sofia Hrtusová IX.A


          Výlet žiakov tretieho a štvrtého ročníka

          V stredu 7. 6. 2017 sa tretiaci a štvrtáci vybrali po stopách krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. V Čachticiach navštívili najskôr podzemie, ktoré s odborným výkladom pána sprievodcu na nich urobilo veľký dojem a podaktorí „videli“ aj ducha. Menej na nich zapôsobila dlhá cesta na Čachtický hrad, ktorá preverila ich vytrvalostné schopnosti. Veď načo stavali tie hrady na kopci? Hrad bol veľkolepý a bolo čo fotiť aj počúvať. Čachtická krvavá pani už pre nich nie je žiadna neznáma.

          Beckov ich privítal úžasným parkom s rôznymi atrakciami. Ani na hrad sa žiakom nechcelo. Rýchlo vyšliapali na hlavnú vyhliadkovú vežu, nakúpili suveníry a hurá opäť do parku. Cestu domov zavŕšili super obrovskou zmrzlinou v Štiavniku.


          Školský výlet - Rajecká Lesná - Čičmany

          Dňa 23. mája 2017 sa žiaci I. A a  II. A ZŠ s MŠ Makov zúčastnili  koncoročného školského výletu po stopách tradícií, spoznávanie kultúrneho dedičstva a ľudových remesiel do Rajeckej Lesnej a Čičmian. Najmladší žiaci školy sa na výlet veľmi tešili, o čom svedčila príjemná atmosféra počas celého výletu.

          V mariánskej obci -  Rajecká Lesná žiaci navštívili kostol a unikátny Slovenský Betlehem, na ktorom majster Jozef Pekár z Rajeckých Teplíc pracoval 15 rokov. Žiakov zaujal celý betlehem, ale najviac remeslá a práce, ktoré vykonávali ľudia v minulosti. Navštívili liečivý vodný prameň Panny Márie, kde si oddýchli, občerstvili sa a vystúpili na Kalváriu. Potom cesta výletu pokračovala do Čičmian, ktoré sú vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Žiaci videli súbor drevených stavieb so svojráznou výzdobou ornamentálnych vzorov. Samozrejme nechýbalo kupovanie suvenírov, veselé pesničky a zmrzlina.

          Za účinnú pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu patrí poďakovanie obetavým babičkám žiakov II.A p. Štefke Nemcovej a p. Janke Baričákovej.

          Mgr. Anna Mrkvová , Mgr. Elena Rusňáková


          NPR  Manínska tiesňava

          Dňa 10.5. 2017 sme sa my, žiaci 8.A, vybrali na exkurziu do Manínskej tiesňavy. Naša exkurzia nám vyšla kvôli nepriazni počasia až na 4. pokus, no určite za to stála. ,,Tu sa určite ešte niekedy vrátim, aj s rodičmi.“  ,,Niekedy tu ešte opäť prídem.“ Takéto a podobné výroky sa ozývali z viacerých strán. ,,Je tu naozaj krásne a je to tak blízko.“ Aj takéto hodnotenia a výroky sme počuli od našich spolužiakov....Najprv sme prešli cez Považskú Teplú, aby sme sa dostali k samotnej Manínskej tiesňave a potom sme si už iba vychutnávali nádhernú prírodu na vôkol a obe tiesňavy.

          Manínsku a Kostoleckú. Keď sme sa dostali na koniec  Kostoleckej tiesňavy, išli sme sa naobedovať do penziónu Manín, kde určitý čas pôsobil na rímsko-katolíckej škole Peter Jilemnický. Po obede sme ešte vyšli na blízke bralo Bosmanská skala, ktoré je od roku 1994 prírodnou pamiatkou. Celá oblasť patrí do CHKO Strážovské vrchy. Cesta na vrchol bola náročná, ale za ten výhľad to stálo, pretože bolo vidno všetky okolité obce aj časť Kostoleckej tiesňavy. Bol to nádherný výlet. Veď presvedčte sa sami, čo sme napísali o Manínskej tiesňave.                                                 N. Boháčiková,  Š. Kubincová

          Napísali  žiaci o Manínskej tiesňave....

          Na tom mieste vzácna flóra stále sa drží.
          Na tom mieste naľavo srnka, napravo líška beží.
          Na tom mieste týčia sa dve vysoké skaly,
          medzi nimi uzučká cestička, až sa ti zrak zkalí.
          Na tu krásu nestačí mi ani kniha slov.
          Hovorím o Manínskej tiesňave, o skvoste Suľovských hôr.

           

          V Manínskej tiesňave na skale som stála,
          odtiaľ som výhľad prenádherný mala.
          Boli sme sa presvedčiť, že je to krásny kúsok sveta.
          Čašníčka v reštike sa volala Henrieta.
          Každý z nás niečo zažil,
          na bralo sa každý vyliezť snažil.

           

          Keď sme išli do Manínskej tiesňavy,
          počasie nám otváralo brány.
          Videli sme pekné príkrovy
          a vyšli aj na bralo Bosmany.
          Cestou späť sme našli vretenicu,
          keď sme išli cez ulicu.
          Na autobusovú zastávku sme prišli
          a cestu domov úspešne našli. 

           

          Výroky:

          Stúpak na bralo ,, makačka“ bola, ale pre ten výhľad za to stála...

          Tiesňava tam autobusy takmer postláčala a svojím výrazom nás ohúrila.

          Stromy tu na skalách rastú, je obdivuhodné, že nespadnú.

          Po ceste nás boleli nohy a vymýšľali sme aj múdre strofy.  


                                                                      

          Exkurzia do Bratislavy

          Počas týždňa vedy a techniky a v záujme rozvoja čitateľskej gramotnosti zorganizovala naša škola exkurziu, v rámci ktorej sme navštívili Slovenskú akadémiu vied v Bratislave a výstavy Cosmos Discovery, Bibliotéka a výstavu drahých kameňov. Časť žiakov absolvovala aj prehliadku mesta. Autentické zážitky z podujatia spracovala Štefka Kubincová, žiačka VIII. A 

          Výlet do veľkomesta

          Vo štvrtok sme šli na výlet do Bratislavy dvoma autobusmi. Vyrážali sme skoro – bola ešte tma a väčšina z nás by si ešte rada pospala. Cesta však ubehla celkom rýchlo a v dobrej nálade. Čo nevidieť sme boli v hlavnom meste.

          Naša prvá cesta viedla do SAV, do ústavu polymérov. Bolo to veľmi zaujímavé. Ukazovali nám tam rôzne laboratóriá. V jednom laboratóriu napríklad skúmali horľavosť látok, v druhom mechanické vlastnosti látok, v treťom akú má látka teplotnú výdrž. Najviac ma však zaujalo, čo robila jedna pani: roztopila plastovú fľašu a pred našimi očami z nej urobila mäkkučkú  látku. Odniesli sme si ju domov ako našu trofej. Dnes už je v škole.

          Potom sme sa presunuli do Incheby na výstavu Cosmos Discovery. Bola to výstava o vesmíre. Našli by ste tam asi  všetko, čo sa týka objavovania vesmíru. Od vypustenia 1. družice, až po pristátie na Mesiaci. Bolo to veľmi pekné a my sme odtiaľ vyšli plní zážitkov. Potom sme si pozreli výstavu kníh spojenú s predajom – Bibliotéku a výstavu drahých kameňov. Bibliotéka bola pekným spestrením. Mohli sme si tam prečítať úryvok z knihy, kúpiť si ich, alebo si zahrať hry s animátormi. Bol to taký oddych. Na výstave drahých kameňov sme už boli trochu unavení, ale tie farby a tvary minerálov  nás očarili. Bolo tam veľa zaujímavých minerálov a polodrahokamov.  Mladší spolužiaci pôjdu do SAV-ky neskôr, tento rok si pozreli dominanty Bratislavy: Bratislavský hrad, sídlo prezidenta, sídlo SNR a Dóm sv. Martina. Potom sme sa vydali na cestu domov. V Bratislave začalo pršať. Cesta ubehla rýchlo a kým sme došli domov, tak sa dážď zmenil na sneh. Všetci sme šťastlivo docestovali a vrátili sme sa plní nových zážitkov. Bolo to super!


          Poznávacia exkurzia pre žiakov prvého stupňa – Horné Považie

           Prvé jesenné týždne  školského vyučovania využívajú  už tradične prvostupniari na vlastivedné  poznávanie krás a zaujímavosti  našej domoviny. Ešte trošku v nich doznievajú spomienky na prázdniny a vyučovanie nenaberá hneď tak na vážnosti, ale stáva sa zážitkovým, výchovným a pútavým. Tento krát to bolo Horné Považie a okolie Púchova. Program bol zameraný na poznávanie blízkeho okolia, a tak sme navštívili vlastivedné – archeologické múzeum v Púchove. Tu sa deti oboznámili s púchovskou kultúrou, čiže pozostatkami keltského osídlenia tohto kraja. Pozreli sme sa do Manínskej tiesňavy, ktorá patrí medzi najväčšie tiesňavy na Slovensku.  Turistika sa vydarila a očarila. Neobišli sme ani Považský hrad. Milo nás prekvapili práve prebiehajúce práce na tejto zrúcanine a vykosené a upravené okolie hradu. Poslednou zastávkou exkurzie bolo mesto Bytča a sobášny palác na Bytčianskom zámku. Krásne a precízne zrekonštruované priestory  paláca boli milým prekvapením pre deti  i pre pani učiteľky. K tomu sa pridal hodnotný a deťom primeraný výklad histórie vzniku pláca i jeho dôvodov.   Pekné, slnečné počasie ako na objednávku, bolo v tejto situácii na nezaplatenie, pretože deti si mohli okrem poznávania aj zašantiť, zasúťažiť. Napríklad, ktorý zo skupiny chlapcov vybehne na hrad prvý vyslobodiť  zajatú princeznú. Nedostal ju síce za ženu, ale za veľkú porciu zmrzliny sa mu to určite oplatilo. Zmrzlinka dobre padla aj ostatným  ako bodka za vydareným programom a zážitkom z netradičného vyučovania. Zostáva už iba veriť, že deti  takýto spôsob vyučovania ocenia a vedia si ho vážiť.

          Mgr. Elena Rusňáková  učiteľka II. ročníka


          Školský rok 2015/2016

          Školský výlet - VII. A

          V stredu – 15.6.2016 – sme skoro ráno opustili teplé postieľky, aby sme spoznali ďalší kút nášho krásneho Slovenska. Navštívili sme Nízke Tatry – Chopok a Demänovskú ľadovú jaskyňu.[viac]

          Cesta vlakom nám rýchlo ubiehala a tak sme skoro boli v Liptovskom Mikuláši, odkiaľ nás autobus zaviezol do Demänovej. Krásna príroda plná hotelov, rekreačných zariadení a chát nás očarila. Aj Chopok nás pekne privítal. Ale ukázal nám aj inú svoju tvár. Plnú hmly a neistého počasia. Opustili sme ho teda a išli do unikátnej ľadovej jaskyne.

               Výlet sa nám vydaril. Všetci budeme mať krásne spomienky na spoločne prežité chvíle v Nízkych Tatrách. A spolu s našou triednou učiteľkou – Mgr.Júliou Kubincovou sa budeme  tešiť na ďalšie pekné akcie našej triedy.


          Exkurzia – 7.A

          ÚPRAVŇA VODY – MAKOV – KOPANICE

          Dňa 3.6.2016 sa v rámci praktického vyučovania predmetu chémia vybrali žiaci 7.A triedy na Kopanice, aby preskúmali, ako je to s úpravou vody na Makove.

               Pretože úpravňa je vzdialená od našej školy a dopravné spojenie nie je také časté, rozhodli sme sa použiť bicykle. Poviem vám, bola to novinka. Išli sme  na bicykloch ako organizovaná skupina prvý krát. Všetci chceli ukázať, akí sú na bicykloch dobrí, takže ísť za sebou v rade po jednom, bol zrazu problém. Ale dôležité bolo, že sme všetci došli.

               Úpravňa všetkých zaujala a výklad pána Gajdoša, ktorý nás úpravňou sprevádzal bol doplňovaný množstvom otázok, na ktoré sme dostali vyčerpávajúce odpovede, za čo mu ĎAKUJEME.

               Všetci vieme, akú vodu pijeme, odkiaľ nám priteká do vodovodných kohútikov a ako je zabezpečená starostlivosť o jej čistotu.

               Aj počasie nám prialo, takže sme s našou vyučujúcou chémie – Mgr. Júliou Kubincovou, zažili  príjemný a zmysluplný deň.

              


          Výlet do Banskej Bystrice

          Počas 9. a 10. júna sa žiaci 8. ročníka absolvovali výlet do historického mesta Banská Bystrica. Navštívili sme Múzeum Slovenského národného povstania, Poštové múzeum a kino v obchodnom centre Europa, kde sme mali čas na chutné občerstvenie i malé nákupy.  

          V Múzeu SNP sme si pozreli krátky film o 2. svetovej vojne, po ktorom nasledovala prehliadka expozície a náučná dielňa – objektové vyučovanie. Chlapcov zaujala najmä bojová technika – lietadlo, tanky a delá. Spoznali sme i krásne historické centrum Banskej Bystrice, vieme, kde má sídlo bansko-bystrická župa, kde úraduje primátor mesta, odfotlili sme sa pri Mariánskom stĺpe.

          Napokon sme sa zabavili pri večernej opekačke, pri ktorej sme sa smiali, prekárali a športovali. Keď sa zotmelo a vonku sme na seba skoro nevideli, pobrali sme sa na izby a neskôr sme sa všetci stretli v jednej, kde sme si urobili večerné posedenie. Rozprávali a hrali sme sa do neskorých večerných hodín.

          Na druhý deň sme navštívili Slovenskú poštu. Tu sme sa oboznámili s výrobou poštových známok a čipky. Cestou domov sme sa smiali, hrali karty a zabávali sa. Bolo to príjemné spestrenie cesty vlakom. Za tento výlet sa môžeme poďakovať našej triednej pani učiteľke Mgr. Janke Petrovičovej, pánovi riaditeľovi Mgr. Milanovi Petrovičovi a ich dcére s rodinou za pomoc s organizáciou tohto výletu za odvoz batožiny a za príjemné spestrenie školského roka.

          Mária Masariková, Nikola Pápolová


          Školský výlet I. A

          Záver školského roka sa už tradične spája so školskými výletmi. Na tento deň sa tešili i najmladší žiaci našej školy - PRVÁCI. Dňa 13. júna 2016 sa vybrali na  svoj prvý školský výlet do Čadce. Žiaci sa z výletu veľmi tešili. Cestou vlakom čítali nadpisy, pozorovali okolie a pochutnávali si na dobrotách, ktoré im pribalili mamičky. Po príchode do Čadce žiaci najskôr navštívili Kysucké múzeum, v ktorom bola expozícia Včelárstvo na Kysuciach. V úvode im bol premietnutý film o včelách, potom si prezreli exponáty spojené s pútavým rozprávaním uja včelára a zúčastnili tvorivých dielní – Včela očami detí,  kde si každý žiak vyrobil krásny  papierový model včely.

          Našich  prváčikov môžeme skutočne prirovnať k včielkam, pretože počas celého školského roka usilovne pracovali. AKO VČIELKY.

           V múzeu nechýbal ani nákup maličkých suvenírov. Potom si prváci prezreli centrum okresného mesta a navštívili Kysuckú knižnicu, v ktorej ich privítala pani knihovníčka. Okrem prehliadky si žiaci oddýchli i v rozprávkovom domčeku.

          S výletom boli všetci spokojní, svedčila o tom príjemná atmosféra pri pochutnávaní si na sladkej zmrzline, ktorá k výletu patrí.

          Za pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu patrí poďakovanie obetavým mamičkám p. MVDr. Dominike Dienešovej – triednej dôverníčke, p. Janke Balážovej, p. Evičke Dočárovej, p. Danke Šamajovej a babičke p. Aničke Moravčíkovej.

                                                                                                         Mgr. Anna Mrkvová


          Školský výlet - IX. A

          Všetky triedy našej školy už školský výlet absolvovali, iba my, deviataci,  sme ten náš odkladali. Čakali sme totiž na čarovný dátum 16. 6. 2016, kedy sa otvárajú letné turistické chodníky vo Vysokých Tatrách. Tatry boli i v tomto šk. roku naším cieľom. [viac] Peniažky na výlet  sme mali ušetrené, veď sme dvakrát po sebe vyhrali súťaž o eko-triedu. Do Vysokých Tatier sme sa nevybrali po prvýkrát, boli sme tam v 7.ročníku, vtedy sme sa pozreli z Predného Soliska na celú liptovskú kotlinu. Zavítali sme tam i v ôsmom ročníku. Vtedy sme absolvovali prekrásne túry v oblasti  Skalnatého plesa a Hrebienka. Tieto  miesta nás očarili natoľko, že sme sa rozhodli ísť do Vysokých Tatier  aj v 9. ročníku. A tak aj bolo! 15. júna  ráno sme sadli na vlak a smerovali  opäť do našich veľhôr. Predpovede počasia nám síce neboli naklonené, ale my sme boli odhodlaní prekonať všetky prekážky. Po ubytovaní v Tatranskej Štrbe sme sa vyviezli na Štrbské pleso a odtiaľ sme už letnou cestou smerovali na Popradské pleso. Tu sme doplnili energiu a vydali sa pozrieť na symbolický cintorín, kde majú svoju pripomienku všetci, ktorí v našich Tatrách zahynuli. To nám len pripomenulo, že Tatry nestačí mať rád, ale treba mať pred nimi úctu a rešpekt. Vzápätí  sa nám to potvrdilo. Spustil sa totiž poriadny lejak. Celkom  nás neochránili ani pršiplášte, ktoré sme mali so sebou. Chvalabohu  šťastne sme sa vrátili na Štrbské pleso a do našej ubytovne v Štrbe. Na druhý deň, hoci mierne nevyspatí, sme sa previezli popod celé Tatry do Tatranskej Lomnice. Odtiaľ sme sa pohodlne sedačkami presunuli na Skalnaté pleso a tu sme už mohli zblízka obdivovať všetky štíty, ktoré sa nám konečne ukázali v celej majestátnosti a nádhere. Poobdivovali sme Veľkú aj Malú Svišťovku a po skvelej túre sme sa vrátili do Tatranskej Lomnice. A potom už smer Makov- domov. Unavení, ale šťastní sme venovali  posledné pohľady našim Tatrám s odhodlaním, že sa tam budeme vždy vracať.

           

                                                                         Mgr. Anna Bugalová a Mgr. Daniela Helienková


          Na výlete v slávnom meste

          Ku krajším okamihom blížiaceho sa konca školského roku patrí nepochybne školský výlet. V posledných týždňoch v škole sa zvyknú striedať hektické dni s tými ešte viac hektickými. Píšu sa previerky, koncoročky, opravujú sa pokazené, či  nevydarené známky a to všetko sa deje v tak nešikovnom čase, keď  nás už vonku vábi do plnej krásy vysmiate slnko a navyše nám žiakom sa tak zúfalo nechce.  Príjemným spestrením  a taktiež formou upevnenia kolektívu býva školský výlet. Zvykne to byť miesto žiakmi vyslovených prianí.  Čo to bude tento krát, Jaskyňa, kúpalisko, hrad...?

          Voľba žiakov – prvostupniarov  padla na mesto Trenčín. Prečo nie, veď patrí medzí  naše slávne mestá. Tak sa učíme vo vlastivede. A my čo sa učíme, o tom sa chceme aj presvedčiť. Tak poď ho poznávať za hranice okresu i kraja. Pani učiteľky okrem autobusu objednali aj výborne počasie a dobrú priateľskú náladu pre všetky ročníky. Naše mamy sa zase postarali, aby v batohu nič nechýbalo! Pitie, keksy, cukríky, ovocie, čipsy a sem tam bol pribalený aj nejaký ten rezník. Cesta ubehla ako po diaľnici. Až sa zrazu pred nami na vysokom brale vypínal. Čo? No predsa hrad! Hrad pána Váhu a Tatier – Trenčiansky hrad. Ten sme si pozreli ako prvý. Čo sme tam všetko videli? Mohutné hradné opevnenie, Matúšovu vežu, Barborin palác, studňu lásky, mučiareň...tá na deti pôsobila zvlášť desivo. Boli v nej nainštalované figuríny priamo v mučiacom procese.  Na ich nechápavé otázky bolo aj ťažko hľadať odpoveď. Nuž aj také boli dejiny. Chvíľu čakania na prehliadku nám spríjemnili sokoliari a dobový tábor, ktorý im predviedol ukážky bojov, streľby z luku, ba priam ich do toho zapojili. Navštívili sme  aj karner sv. Michala a katov dom pod hradom.  A čo by to bola za návšteva mesta bez pozretia nápisu na trenčianskej skale, ktorý nám zanechali rímski legionári.  A to už sme vážne dosť unavení, takže prestávka. Prestávka na výlete znamená : zmrzlina, pizza, kofola, hranolky, hamburger a všetko čo sa do nich v nestreženej chvíli  z prideleného vreckového vojde.  A nesmieme zabudnúť na magnetku pre babičku, určite dostali aj od nej prilepšené.  Potužení pokračujeme. Prehliadka mesta, Mierové námestie, židovská synagóga, vodník s fontánou, kde sa samozrejme pustili do špliechania a trenčianske hodiny na mestskej veži – našťastie nebili smutne. Ale nám odbili koniec poznávania. Už nám čas vypršal, a tak sme sa príjemne unavení museli aj trošku poponáhľať, aby nás šofér dlho nečakal a nehneval sa. Nehneval sa. Naskákali sme do autobusu a smer Makov. Iba sme si povedali: „Sláva slávnemu mestu“. A sláva nášmu výletu, nezmokli sme a sme tu. A vraj bolo výborne!

           Elena Rusňáková


          Zážitkové vyučovanie geografie v ZŠ s MŠ Makov

          13. jún 2016 bol netradičným dňom školského vyučovania pre žiakov 5. ročníka Základnej školy s materskou školou v Makove.  Naši  piataci absolvovali zážitkové vyučovanie prostredníctvom  exkurzie z geografie. Dali sme jej názov Geo v teréne a vyskúšali sme si učenie tohto vyučovacieho predmetu pomocou praktických aktivít. Naším cieľom bolo krajské mesto Žilina. Prvé miesto, ktoré sme navštívili, bol Budatínsky zámok, kde sme zažili nasledovné. Prešli sme sa pekným areálom parku pri zámku, povedali si krátku históriu, rozdelili sme sa na tri skupinky s pomenovaniami: Fluffy unicorn, Kutili, MonkoviaJ a začali vypracovávať naše pracovné listy. Zakresľovali sme náčrt aktuálneho miesta, pomocou mapy zistili sútok riek Váh a Kysuca, prečítali históriu pltníctva, súťažili v stavbe plte zo špajdlí a nite. Potom sme pokusmi  zisťovali, aký pôdny druh je typický v okolí niektorých aj 100 ročných drevín parku.
                      Po spoločnej fotke sme sa vydali pešo do centra Žiliny na Námestie Andreja Hlinku. Pomocou lakmusových papierikov sme zisťovali pH fontán- Žilinskej panvy a Spievajúcej fontány. Na lavičky sme si rozprestreli mapy, atlasy a plány Žiliny, pomocou ktorých sme zisťovali okolitý povrch: pohoria, nížiny, kotliny, ako aj zámky/hrady v okolí mesta.
                       Nakoniec sme sa presunuli do Sadu na Studničkách. Hľadali sme v skupinkách aspoň 5 drevín v parku, zbierali listy, vetvičky, fotili. Voskovkami obkresľovali kmene a o jednom ľubovoľnom strome v každej skupinke sme si podrobne prečítali, aby sme získali čo najviac informácií. Na záver sme si zacvičili pomocou hry Buď strom: rástli ako semienko, vetvičky, konáre až po silný strom. Na záver nemohla chýbať sladká odmena v podobe výbornej zmrzliny.
                   Toto zážitkové vyučovanie pomocou praktických aktivít nám ukázalo, že geografia nie je len  vyučovací predmet  v škole a len práca s atlasom na hodine. A keďže je naša Zem rôznorodá a skladá sa z viacerých geosfér, cieľom našej exkurzie boli praktické a rôznorodé aktivity. Ako sa hovorí- z každého rožka troškaJ.

          Verím, že exkurzia bola pre piatačikov prínosom. Vyslovujem im pochvalu za vzorné správanie a za to, že sa aktívne zapájali do jednotlivých aktivít.  

                                                      Mgr. Zdenka Mahútová, vyučujúca geografie v ZŠ s MŠ Makov


          Školský výlet 5. a 6. rocníka

          V piatok 27. mája 2016 nás vítalo pekné slnečné ráno a žiaci 5. a 6. ročníka s radosťou nastúpili do pekného autobusu a vyrazili na cestu. Naším tohtoročným cieľom bola Orava. [viac] Cesta ubiehala v pokojnom duchu. Našou prvou zastávkou bola Oravská priehrada,  Prístav č. 2, loď OG Slanica. Plavba loďou smerovala na Slanický ostrov umenia. Navštívili sme tu kostolík a pozreli si celé okolie uvedeného ostrova. S príjemnou pani sprievodkyňou sa žiaci dozvedeli zaujímavé informácie o zatopených obciach,  spomenula i významného slovenského dejateľa Antona Bernoláka. Potom sme sa presunuli do Múzea oravskej dediny v Zuberci. Tu sme absolvovali špecializovaný program pre detské kolektívy s názvom Zahrajme sa ako kedysi. Navštívili sme školu a zažili sme vyučovanie v minulosti. Animátor v dobovom odeve deťom predstavil školské vyučovanie v minulosti – zariadenie školskej triedy, vyučovacie pomôcky, písacie potreby, vyučovacie predmety. Prostredníctvom ďalšej animátorky  sme videli a dozvedeli sme sa o spôsobe bývania v minulosti. Animátorka v kroji predstavila deťom využitie priestorov domu, spôsob varenia a kúrenia, predmety každodennej potreby, každodenný život rodiny s dôrazom na deti. Piataci a šiestaci zistili, že dieťa bolo dieťaťom do piatich rokov, potom sa muselo zúčastňovať na všetkých prácach, ktoré sa vtedy vykonávali v dedine, na poli a okolo domu. Mali možnosť spoznať domácu výrobu plátna a súkna. Animátorka v kroji deťom vysvetlila a predviedla tradičný spôsob domáceho spracovania ľanu a vlny.  Žiaci si vyskúšali i mlátenie obilia. Pri ďalšom stanovišti sa oboznámili s prírodou v TANAPe. Lektor (odborný pracovník správy TANAPu) deťom vysvetlil, čo pre ľudí znamenala príroda ako vonkajšie prostredie dediny, oboznámil ich so zaujímavosťami pri starostlivosti o les. V rámci špecializovanej remeselnej výroby remeselníci deťom vysvetlili  a predviedli  postup výroby, ktorý si deti potom mohli vyskúšať. Naši žiaci si vyskúšali: hrnčiarstvo,  tkanie, výrobu sviečok z včelieho plástu, výrobu keramiky.  Na vyhradenom priestranstve mali deti možnosť zahrať sa tradičné hry detí a mládeže v minulosti samostatne i s pomocou animátorky s využitím najjednoduchších pomôcok. Našou poslednou zastávkou bol Oravský hrad.  V tomto roku si v rámci Roku osobností Žilinského samosprávneho kraja pripomíname Rok Juraja Thurzu a  400. výročie jeho úmrtia. Vrátili sme sa síce unavení, ale s novými poznatkami, zážitkami, s mnohými suvenírmi  a  niektorí žiaci aj so svojimi vlastnými výrobkami. Bolo nám super!

           

                                             Mgr. A. Zuzčáková, Mgr. S. Olšovský, Mgr. D. Helienková


          Prírodovedno-technická exkurzia

          Dňa 8. apríla navštívili žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka  Ostravu - Vítkovice. Vsetkým účastníkom exkurzie patrí pochvala za slušné správanie, záujem o výklad sprievodcov vo Vítkovíckych železiarňach a aktívne poznávanie vo Veľkom svete vedy


          Vyučovanie v múzeu

          V rámci predmetu regionálna výchova žiaci 6. ročníka navštívili Kysucké múzeum v Čadci, kde mali možnosť vidieť štyri zaujímavé výstavy:

          Čaro modrotlače – výstava  modrotlačových foriem a textílií zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci.

          Tradičné ľudové hudobné nástroje Kysúc – výstava dokumentujúca vývoj a výrobu ľudových hudobných nástrojov na Kysuciach, pripravená zo súkromných zbierok a zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.

          Človek na mesiaci – expozícia predstavuje model mesačného povrchu, kozmický skafander, veľkoplošné reprodukcie a informačné panely o živote Eugena A. Cernana – amerického astronauta s kysuckým pôvodom.

          História Kysúc – expozícia ponúka chronologický exkurz kysuckými dejinami od praveku cez stredovek až po novovek. Zaujímavé sú tiež exponáty dokumentujúce  kysucké zbojníctvo, obranný systém Jablunkovské Šance, Košicko - bohumínsku železnicu a kysucké vysťahovalectvo.

          Veľkou pridanou hodnotou podujatia bola prednáška a ukážky hry na tradičné ľudové hudobné nástroje v podaní výrobcov nástrojov a známych kysuckých folkloristov Pavla Kužmu a Bartolomeja Gernáta.

          Žiakov rovnako zaujala i prednáška a prezentácia o živote a diele Ľudovíta Štúra.


          Výstava TITANIC

          Nepotopiteľná, najväčšia transatlantická loď svojej doby, vizitka technickej revolúcie...to sú len niektoré prívlastky TITANICU, lode určenej na prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Kapitán Edward J. Smith si nedokázal predstaviť žiadnu katastrofu, ktorá by sa tejto lodi mohla stať...A predsa...už prvá plavba bola jej posledná 15. apríla 1912 zmizla v hlbinách Atlantického oceánu a spolu s ňou vyhaslo viac ako 1500 ľudských životov.

          Žiaci makovskej školy zvedaví rovnako ako všetci účastníci tejto unikátnej výstavy nastúpili v piatok 6. novembra do dvoch autobusov a vydali sa do INCHEBA EXPO Arény v Bratislave. Slniečko nám svietilo do okien a nevedeli sme sa dočkať cieľa. Po príchode sme sa ocitli pred stanom s nápisom Prosím vstúpte. Po krátkej inštrukcii sme všetci obdržali mobilného hlasového sprievodcu a boarding pass – cestový lístok spoločnosti WHITE STAR LINE. Každý z nás mal na ňom uvedené meno reálneho pasažiera Titanicu, vek, triedu, krátky opis. Prechádzame kajutami potopenej lode ako skutoční cestujúci. Na konci sa dozvieme, či sme tragédiu prežili alebo nie.

          Už vstupná hala v nás navodila pocit, akoby sme na lodi naozaj boli. Obrovské informačné tabule s množstvom informácii o dianí na začiatku 20, storočia, veda, šport, technika, kultúra...po stlačení príslušného čísla sa dozvedáme ďalšie zaujímavé informácie. Vstúpime do malej kinosály, pozeráme krátky čiernobiely film o stavbe Titanicu, so zatajeným dychom pokračujeme v ďalších miestnostiach. Kajuty prvej, druhej triedy, chodby s bielymi dverami a zlatými lustrami, jedáleň, terasa, strojovňa, bezpečnostné dvere, množstvo originálnych artefaktov, osobných vecí pasažierov, šperky, kabelky, oblečenie, kusy nábytku, porcelán...Až sa dostávame k miestnosti s ľadovcom, malá ľadová replika, ktorá chladí naše ruky, k tomu mrazivá hudba až máme strach, že sa naozaj topíme.

          Napokon sa ocitáme v miestnosti, kde zisťujeme, či sme prežili, alebo nie. Majiteľka obchodného domu Ida Strausova, kňaz Thomas Byles, či Slovák Michel Navrátil sú mená z mnohých, ktorí neprežili. Chudobní, či bohatí, slávni či neznámi, deti, dospelí, či starí...viac ako 1500 ľudských životov si vzala slávna loď so sebou.

          V závere sa fotíme na cípe – malej replike tejto slávnej lode, ktorá je nám známa aj z najznámejšej filmovej verzie. Plní zážitkov, obohatení o nové informácie opúšťame Titanic.

          Presúvame sa do úplne inej sféry na výstavu BIBLIOTÉKY, kde máme možnosť zakúpiť si knihy za perfektné ceny, ako i prezrieť si výstavy Minerály, Hodiny a klenoty.

          Unavení, s mysľou plnou Titanicu nasadáme do autobusu na cestu domov. Výstava v nás zanechala hlboký dojem. Veda a technika odvtedy veľmi pokročili a my veríme, že sa takéto tragédie už diať nebudú. Ale ako hovorí citát Marcusa Tulliusa Cicera: „Nič nie je hneď vynájdené a dokonalé.“

                                                                                                                                                                                           Mgr. Zdenka Mahútová


          Poznávacia exkurzia žiakov 1.stupňa – Región Turiec

          V posledných rokoch sa stal veľmi múdrou tradíciou na našej škole fakt, že organizujeme na začiatku školského roku poznávaciu exkurziu po historických a prírodných zaujímavostiach  Slovenska pre žiakov 1.stupňa.  Tento krát sme navštívili región Turca. Ako prvý sme navštívili skanzen slovenskej dediny Jahodnícke háje za Martinom. Deti si veselo vykračovali horičkou, tušiac, že niečo pekné uvidia.  A uvideli: sedliacke domy našich predkov, starú školu z Petrovíc  i zemiansku kúriu, kde sa natáčala Perinbaba. A potom poď ho do autobusu  a ďalej hľadať čistý a vzácny prameň minerálnej vody Budiš. Našli sme, napili sa a nabrali aj babkám a dedom asi aby nám verili, že je osviežujúci. Naše  nasledujúce kroky smerovali do múzea  Martina Benku. Deti obdivovali  krásu a majestátnosť Benkových obrazov, dokonca sme  medzi nimi našli aj krajinu z Makova. Potom nasledovala prechádzka mestom: Prvý matičný dom , druhý matičný dom... no a aj malé občerstvenie veď už sme všetci poriadne vyhladli.  Takto posilnení sme už pomýšľali na cestu dom, ale predsa som len nesmelo navrhla, že poďme  ešte na národný cintorín s vedomím , že sa deťom už nebude chcieť. Mýlila som sa. Viete ako hľadali a počúvali o všetkých velikánoch našej histórie? No a keď našli aj pomník a sochu spomínaného  Martina Benku boli na seba pyšní. A my  samozrejme na nich, že sme im zase niečo nové ukázali, že sme ich niečo nové naučili.

          Mgr.Elena Rusňáková


          Školský rok 2014/2015


          Návšteva divadelného predstavenia v Nitre

          Žiaci  II.III. a IV. ročníka sa 2. júna vybrali do Nitry.  Samozrejme, že nie len tak, pre nič za nič.  Táto návšteva bola dobre premyslená a vopred naplánovaná práve na tento deň. V divadle Andreja Bagara totižto hrali známu rozprávku OndřejaSekoru  O Ferdovi Mravcovi. A tak si ju išli naši prvostupniari pozrieť. Pritom si samozrejme pozreli aj mesto Nitru, krásne námestie, fontánu, synagógu a urobili si aj prehliadku Nitrianskeho hradu. Predstavenie bolo krásne, počasie nádherné – no výlet ako z rozprávky, čo viac si môžu naše deti k svojmu sviatku priať? Hádam len veľa, veľa takých zážitkov do ďalších slnečných dní.


          VÝLET DO BOJNÍC

          Usmiate tváre, tašky plné dobrôt, pekné slnečné počasie a klimatizovaný autobus. Tak sa začal školský výlet žiakov 4. a 5. ročníka do Bojníc. Navštívili sme Bojnický zámok. Počas jeho prehliadky nás sprevádzala slúžka Alžbetka, ktorá nás oboznámila s majiteľmi zámku- rodom Pálfiovcov. Deti počas prehliadky zámku otvárali kufríky, ktoré dostali od Alžbetky. Čítali odkazy, ktoré sa nachádzali v kufríkoch a vyberali z kufríkov predmety, ktoré súviseli s miestnosťou, v ktorej sa nachádzali. Potom naše kroky smerovali do ZOO.Kedže bolo 1. júna, Deň detí, žiaci mali vstup zdarma.V ZOO mali deti možnosť vidieť rôzne druhy zvierat- medvede, slony, antilopy, zebry, rysa, vtáky, drobné cicavce, rybičky a iné. Posledné miesto, ktoré v Bojniciach navštívili, bolo Múzeum praveku. Počas prehliadky  sa dozvedeli o živote človeka neandertálskeho. Potom pracovali v tvorivých dielňach  v skupinách. Vypracovali vedomostný kvíz, podľa odtlačkov a obrázkov určovali listy stromov a stopy zvierat. Obliekli sa tak, ako sa obliekali ľudia v praveku. Na záver si zatancovali tanec šamanov, aby im dobre dopadlo koncoročné vysvedčenie. Potom sa spokojní a opäť s úsmevom na tvári vrátili domov. 


          Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem

          Vláda Slovenskej republiky pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra vyhlásila rok 2015 za Rok Ľudovíta Štúra. V rámci podujatí, ktoré škola pri tejto príležitosti pripravuje, žiaci 8. a 9. ročníka navštívili Štátnu operu v Banskej Bystrici a pozreli si jednu z najznámejších operiet G. Dusíka Hrnčiarsky bál.

          Jej dej je zasadený do revolučných rokov 1848 – 1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené práve s národným hnutím Štúrovcov. Naše národné povedomie riadne podrástlo najmä v pôsobivom finále, keď zneli slová najznámejšej Piesni o rodnej zemi: Najkrajší kút ... Záverečné fotografovanie na pódiu s dirigentom Jánom Procházkom a predstaviteľkou Ilonky Katarínou Procházkovou umocnilo jedinečnosť prežitého dňa.  

          Netradičnú vzdelávaciu formu (prepájanie predmetov slovenský jazyk a literatúra, dejepis, výchova umením, hudobná výchova a občianska výchova) doplnila prehliadka centra mesta a poznávanie jeho histórie.


          Historicko-poznávacia exkurzia

          Žiaci 2.3.a4.ročníka sa v septembri zúčastnili historicko- poznávacej exkurzie do Harmaneckej jaskyne- nádhernej kvapľovo-vápencovej dokonalosti, skvostu prírody, jaskyne , ktorá je k nášmu regiónu najbližšie, Čierneho Balogu a Banskej Bystrice. Cestou cez Harmanec videli fabriku, čo nám vyrába papierové servítky, či vreckovky, Rovnako s údivom pozerali v Podbrezovej i na fabriku, ktorá v minulosti vyrábala  vraj toľko železa. Dnes z jej čiernych okien na nás pozerala len prázdnota a iba kopy šrotu nasvedčovali tomu, že kedysi to tak bolo. Najväčší zážitok pre naše deti určite bola jazda historickým vláčikom. Stará parná lokomotíva si to s nami len tak bafkala a od radosti sem tam zapískala, že deti šťastím výskali.  Lebo aj jedna trať Čiernohorskej železničky premáva  v tomto roku už práve 100 rokov. Uvideli aj povodie Hrona a nakoniec, tretie najväčšie mesto u nás - Banskú Bystricu. Pamätník bol síce zaujímavý, ale tie tanky a delá, na ktoré mohli vyliezť, chytiť si ich, tie boli zaujímavejšie o lietadle nehovoriac. Ozajstné vojenské lietadlo to bol zážitok, to chlapci počúvali! 


          Školský rok 2013/2014

          Exkurzia do Vítkovíc (fotoalbum)

          Dna 22. 5. 2014  sme sa my, žiaci 9.A, spolu so žiakmi 8.A ZŠ  Makov zúčastnili exkurzie do areálu  Dolní Vítkovice, kde sa pred rokom 1998 nachádzali vysoké pece. Tu sa ročne vyrobili tisíce ton železa. Dnes je skoro celý areál po rekonštrukcii a nachádza sa tu skanzen. V bloku U6 sa nachádza Múzeum - Malý svet techniky. Prehliadka celej oblasti sa odohrala vo výbornom počasí a so sprievodcami, ktorí nás upútali rôznymi zaujímavosťami. Počas prehliadky sme boli rozdelení na dve skupiny. Obrovským výťahom sme boli vyvezení na vysokú vežu, z ktorej sme videli skoro celé Třinecko. Pozreli sme sa do vnútra vysokých pecí aj  na velín – centrálu, z ktorej bola kedysi riadená celá prevádzka.

          Po prehliadke vysokých pecí sme navštívili Malé múzeum techniky v bloku U6. Toto múzeum je urobené veľmi zaujímavo a pútavo. Nachádzajú sa tam: staré české automobily, trenažéry na autá a lietadlá, rekonštrukcia ponorky kapitána Nema a iné....


                                                                                                  

          Exkurzia v Oswienčime

          V duchu napĺňania hesla Moderná škola si ctí tradície si žiaci 8. a 9. ročníka  pripomenuli dňa 5. mája 2014 skončenie 2. svetovej vojny a porážku nacistického Nemecka exkurziou do najväčšieho koncentračného tábora v poľskom meste Oswienčim.  Z pútavého a poučného výkladu sprievodcov sa  naši žiaci dozvedeli, v akých neľudských a krutých podmienkach žili, pracovali a zomierali väzni z celej Európy a akou obludnou ideológiou bol fašizmus. Preto je potrebné aj po toľkých rokoch pripomínať najmä mladej generácii tieto udalosti, aby sa už nikdy neopakovali  podobné hrôzy vojnového násilia a bezprávia.


          Vlastivedná exkurzia ( Fotoalbum)

          Dňa 2.10. sa žiaci 2. , 3.  a 4. ročníka zúčastnili vlastivedno –poznávacej exkurzie na Liptov. Navštívili archeologický skanzen v Havránku  -  okres Liptovský Mikuláš, Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku a historickú časť mesta Ružomberok.

          - Havránok pri Liptovskej Mare

          Havránok je jedna z najstarších liptovských historických pamiatok. V roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko nad priehradným múrom vodnej nádrže Liptovská Mara. V archeologickej lokalite Havránok sa našlo sídlisko z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 pred n. l. V minulosti tu žili Kelti, prví obyvatelia Liptova. Sprevádzala nás pani historička, ktorá deťom porozprávala veľmi zaujímavé informácie o živote našich predkov, ukázala im aké mali príbytky, ako vyrábali nádoby na hrnčiarskom kruhu, aké používali nástroje, svätyňu, kde vykonávali svoje obrady i obetovania bohom.

          -Galéria Ľudovíta Fullu

          Budovu postavili na deponovanie a prezentovanie výtvarných prác, ktoré Slovenskej národnej galérii daroval Ľudovít Fulla (1902 - 1980), jeden z mimoriadnych zjavov slovenského výtvarného umenia, výrazne nadväzujúci na moderné európske výtvarné prúdy. Všestranne nadaný umelec, maliar, grafik, ilustrátor, tvorca monumentálno-dekoratívnych diel, scénických návrhov a pedagóg, tu prežil posledné roky svojho života. Galéria zahájila svoju činnosť v roku 1969.Deti si mohli prezrieť stálu expozíciu maľby, grafiky, kresby, ilustrácií, tapisérií a úžitkového umenia, ale aj práve nainštalovanú modernú výstavu súčasného, slovenského výtvarníka.  Galéria nám opäť poskytla odborný lektorský výklad. Deti sa samozrejme tešili aj z  predaja katalógov, plagátov a pohľadníc, ktoré tam všetky vykúpili. Nakoniec sme si prezreli historickú časť mesta Ružomberok, Námestie Andreja Hlinku, jeho mauzóleum  len zvonku, rinok  a starú časť mesta. Počasie nám prialo, a tak sme sa obohatení a o čosi múdrejší vrátili domov. Pekné spestrenie začiatku školského roka.


           
          Festival vedy Noc výskumníkov 2013 (Fotoalbum)
           
          O vesmíre, hviezdach a Zemi  ... ale aj o tom, kde a ako vznikli chemické prvky, čo je to galaxia, súhvezdie a mliečna dráha sa dňa 27. 9. 2013 dozvedeli žiaci VII. A triedy z prednášky Doc. Ing. Júliusa Štelinu, CSc. Pod motívom  - Veda je zázrak si deti pozreli a vyskúšali ukážky zo sveta vedy a výskumu [viac] na Slovensku v stánkoch na témy: Inteligentné roboty, Bezdrôtový prenos elektriny, Medicína trochu inak, Televízne live štúdio, Správne načasovaná pošta, ... Žiaci sa mali možnosť  počas tejto fyzikálno-chemickej exkurzie v Žiline obohatiť zážitkovou formou vyučovania o nové poznatky. Zistili, aké vedecké zázraky stoja za situáciami a vecami, s ktorými sa stretávame a naopak, aké maličkosti v mnohých prípadoch dopomohli k prelomovým vedeckým objavom. 

           

          Školský rok 2012/13

          Výlet Vysoké Tatry – IX. B

          V dňoch 17. – 18.6. 2013 sme boli navštíviť Vysoké Tatry. Tatry i počasie boli krásne a tak sme si užívali bezstarostné dni krásnych chvíľ, ktoré patrili medzi posledné naše spoločne prežité.

          Tichý a majestátny Lomnický štít, tatranské plesá i lanovky nám nadlho zostanú v pamäti. Rovnako i spoločné túry plné zábavy a neuveriteľne humorných hlášok, ktoré nám skracovali cestu lemovanú nádhernými výhľadmi na naše krásne vysokohorské končiare.

           

          Na tieto miesta nášho kúzelného Slovenska sa určite veľmi radi vrátime. 


          Výlet  VIII. A - Tatry, Bešeňová

          Náš výlet sa uskutočnil v dňoch 13.-14. júna 2013. V skorých ranných hodinách sme nastúpili na vlak do Čadce, neskôr do Žiliny a nakoniec sme dorazili rýchlikom do tatranskej dedinky Štrba. Tatry nás privítali s otvorenou náručou a krásnym počasím. Zubačkou sme sa dostali až do Tatranskej Lomnice a odtiaľ lanovkou na Lomnické sedlo. Tam sme mohli obdivoval Skalnaté pleso. Z plesa sme sa vydali sa túru, počas ktorej sme mohli vidieť mnoho vodopádov a iných tatranských krás. Túru sme ukončili návštevou chaty, ktorá je pomenovaná po našom rodákovi z Makova- Pavlovi Bilíkovi. V Tatrách sme prežili toho veľa, no my sme mali ešte jeden cieľ- Popradské pleso... I ten sme dosiahli J Unavení sme sa vrátili späť do Štrby, kde sme strávili noc. Ráno sme sa opäť plný energie a očakávania vydali na cestu do akvaparku Gino Paradise-Bešeňová. Tam sme vyskúšali plno tobogánov, bazénov ale i pravé morské vlny. Domov sme sa vrátili s krásnymi spomienkami a zážitkami.

          V mene celej triedy by som sa chcela poďakovať obetavej pani vychovávateľke Sýkorovej, pánovi Radoslavovi Mrkvovi a najmä nášmu triednemu učiteľovi Stanislavovi Olšovskému za organizáciu skvelého výletu.

                                                                                                                                        Aneta Masnicová, VIII. A


          Siedmaci „v oblakoch“10132425

          Keď nám pani  učiteľky oznámili, že predsa len nám splnia sen a pôjdeme na dvojdňový výlet do Tatier, všetci sme sa potešili a dlhé dva týždne sme sa nevedeli dočkať. Až napokon v piatok, 14. júna ráno, sme sa všetci stretli na našej vlakovej stanici a vyrazili sme smerom do Tatier. Cesta  bola síce dlhá, ale veľmi zábavná. Prvou cieľovou stanicou bola Štrba,  kde sme sa ubytovali.  Zložili sme si veci a o pár minút sme sa zubačkou vyviezli na Štrbské pleso. Bolo tam super. Kochali sme sa krásnou prírodou a mohutnými skalami. Obišli sme si Štrbské pleso, občerstvili sme sa a pokračovali sme vo výstupe k ďalšiemu – Popradskému plesu. Cesta bola náročná a únavná, ale teraz vieme, že to stálo za to. Keď sme dorazili na Popradské pleso, zbadali  sme krásne mohutné skaly, ktoré akoby pleso zvierali v náručí... Večer sme sa vrátili do ubytovne a zaspávali sme s krásnymi zážitkami z celého dňa.

          Na druhý deň sme sa vydali na cestu k Skalnatému plesu. Vlakom sme sa dostali do Tatranskej Lomnice. So strachom sme nastúpili do kabínok lanovky a o pár sekúnd, sme už všetci leteli  smerom k vysokým štítom. Cesta lanovkou z Tatranskej Lomnice k plesu bola úžasná. Mali sme krásny výhľad na okolie, ktoré bolo úžasné aj napriek pohrome z roku 2004. Keď sme sa vyviezli na Skalnaté jazero, videli sme Lomnicky štít i Observatórium. Okolo nás prelietali kúsky obláčikov a my sme sa cítili ako v nebi. Prešli sme tatranskou magistrálou na Hrebienok. Zastavili sme sa i na chate Bilíkovej chate, kde sme sa posilnili vynikajúcim obedom a opäť ďalšou lanovkou sme sa zviezli z „oblakov“ do Starého Smokovca. Potom nás čakala opäť úžasná cesta vlakmi domov. V Makove nás slávnostne očakávali rodičia. Počasie nám vyšlo a mohli sme sa po dvoch dňoch s krásnymi spomienkami vrátiť domov.

                                                                                                                                             Tatiana Kipusová , VII. A  


          Náš školský výlet

          Začal sa  v piatok 14.6. o pol siedmej ráno. Mali sme ísť do úžasného akvaparku v Poprade. Po nekonečnom čakaní na vlak sme sa potešili, keď sme ho videli prichádzať. Všetci pomerne veselí sme nastúpili a posadali si na voľné miesta. Po veľmi dlhej ale zábavnej ceste sme prišli až do Žiliny.  Asi po piatich minútach sme videli náš vlak a celí šťastní sme nastúpili. Ani sme však netušili aký problém na nás čaká. Vlak bol plný a my sme sa museli tlačiť na chodbe. Niektorým sa to nepáčilo ,ale z môjho pohľadu to bolo poučné. Po niekoľkých zastávkach boli v niektorých kupé voľné miesta. Tam sedeli tí najšťastnejší žiaci. Ušlo sa tam miesto aj mne. Naša radosť však netrvala dlho,  lebo sme sa museli striedať.                                                     Konečne sme dorazili do Popradu. Museli sme však prejsť niekoľko metrov pešo. Keďsme dorazili, boli sme  zadychčaní ale o to viac sme sa tešili, že sa vrhneme do bazénov. Potom sme sa viac ako tri hodiny  čvachtali vo vode. Po zábavných hodinách bezstarostného kúpania sme sa museli rozlúčiť s bazénmi a ísť sa pripraviť na ďalšiu dlhú cestu, ktorá nás čakala. Príchod domov bol veľmi veselý a plný zábavy. Domov sme prišli unavení, no spokojní z krásne prežitého dňa.

                                                                                                 Adam Soško  VI. A 


          Návšteva Dobšinského rozprávkového sveta- HABAKUKY

          Dňa 28. mája 2013  žiaci I.A, II.A, III.A, IV.A a V.A  ZŠ Makov uskutočnili koncoročný školský výlet pod vedením triednych pani učiteliek. 81 žiakov spoločne vstúpilo do Dobšinského rozprávkového sveta plného zábavy – HABAKUKY na Donovaloch.

          Hneď po príchode vo voľnočasovom bloku  rozprávkoví sprievodcovia uskutočnili so žiakmi prehliadku dedinky, v ktorej videli aj ukážky remeselných činností v podaní študentov odborných škôl.    Nechýbala výmena eur za „ habakuky “, nákup suvenírov a fotografovanie. 

          Potom nasledoval približne dvojhodinový divadelný blok troch interaktívnych predstavení slovenských ľudových rozprávok :

          Tri citróny - hraná rozprávka v altánku

          Medovníková chalúpka - hraná rozprávka v Hodovni

          O troch zakliatych kniežatách - bábkové predstavenie v Čiernom meste

          Žiakov zaujali všetky rozprávky, pretože boli svojou interaktívnosťou prispôsobené práve detskému divákovi. Plní dojmov sa cestou domov ešte zastavili v obchodnom centre v Martine. Aký by to bol výlet bez nákupov v obchode s hračkami?  

           

          I napriek studenému počasiu boli s „rozprávkovým“ výletom všetci spokojní. Svedčila o tom príjemná atmosféra na spiatočnej ceste autobusom.


          Školský výlet

          21. mája 2013 vítalo hlavné mesto Českej republiky žiakov IX. A. Navštívili sme Prahu. Cestu, hoci bola dlhá, sme si vychutnali. Cestovali sme spoločnosťou Regiojet a bolo to výborné. Odporúčame aj ostatným. Po príchode sme sa ubytovali a vyrazili obdivovať krásy Prahy. Počas 1. dňa sme navštívili Staromestské námestie s orlojom, Václavské námestie, Židovské mesto, Národní divadlo,  prechádzali sme sa pozdĺž Vltavy a zažili západ slnka na Karlovom moste. Druhý deň sme obdivovali Chrám sv. Víta, chrám zvaný Pražské jezulátko, Pražský hrad. Výhľad takmer na celú Prahu nám zabezpečila návšteva Petřínskej rozhledny a na záver sme sa zabavili v Zrkadlovom bludisku.


          Výlet ako odmena

          Dňa 8. 5. 2013 sa žiaci druhého stupňa Základnej školy v Makove zúčastnili výletu, na ktorom si zregenerovali svoje telo a načerpali silu potrebnú na úspešné ukončenie školského rokuPrvou zástavkou bola dedinka Šútovo, odkiaľ sme sa po prejdených 4 km pešo ocitli pri najväčšom vodopáde NP Malá Fatra. Bol nádherný. Svieži voňavý vzduch jari, krásny rozmanito zelený les so salamandrou škvrnitou, žblnkotavý potok popri cestičke, po ktorej sme kráčali, nás blahodarne napĺňal energiou. Poobedie sme strávili v termálnom kúpalisku SPA & AQUAPARK Turčianske teplice. Liečivá voda, šantenie v bazénoch, šmýkanie, plávanie i oddych v relaxačnom bazéne splnili naše očakávania. Zmrzlinou v Bytči sme ukončili výlet, ktorý bol skutočnou odmenou deťom za ich úspešnú reprezentáciu školy a aktívnu prácu.


          29. apríl 2013 bol pre ôsmakov a deviatakov zo ZŠ Makov trošku iný ako ostatné školské dni. Cestovali sme za hviezdami, poznaním a tradíciami

           

          Krásne nad Kysucou sme sa rozdelili. Ósmaci pod vedením p. uč. S. Olšovského  a p. uč. Š. Kubincovej navštívili Strednú školu drevársku. Tu sa žiaci rozdelili do dvoch skupín. Žiaci prvej skupiny si  vyskúšali  zručnosť pri práci s drevom. Druhá skupina sa zahrala na výskumníkov v chemickom laboratóriu, robili rôzne pokusy. Skúšali tajné písmo, zisťovali, čo všetko sa dá určiť zo vzorky moču, lúštili, prečo zapálený filtračný papier nezhorel celkom a napokon robili rozbor vzoriek vody, ktoré si priniesli. Po skončení odchádzali žiaci zo školy spokojní a plní nových zážitkov. Deviataci pokračovali v ceste. Ich prvá zastávka bola Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, kde si pozreli prezentáciu Vesmír. Potom v kupole hvezdárne pozorovali čierne škvrny na Slnku. Z Kysuckého Nového Mesta sme sa  vrátili do Krásna po ôsmakov. V tomto meste sme navštívili Spoločnú prírodovednú expozíciu s replikou mamuta v skutočnej veľkosti obohatenú 20 panelmi o chránenej krajinnej oblasti Beskydy. Deti získali informácie o živote rysov, vlkov, medveďov, o ich ochrane i vzťahoch s človekom. Videli odliatky stôp, zub mamuta a ďalšie exponáty veľkých šeliem. Pozreli si i expozíciu Kysuce v minulosti. Z Krásna viedla naša cesta do Kaštieľa v Radoli. Tu sme mali možnosť vidieť  stále expozície Meštianske bývanie na Kysuciach, Najstaršie dejiny osídlenia na Kysuciach.   Zaujali nás i nové expozície: Svet alchymistu a Odkaz Cyrilometodskej tradície. Ďalej sme si pozreli výstavu Feudáli horného Považia, ktorá prezentovala dejiny feudálnych panstiev a rodov.  Táto výstava bola spojená s tvorivými dielňami ,,Keby som bol hradným pánom“. Naša cesta za hviezdami, poznaním a tradíciami sa ukončila v popoludňajších hodinách v Makove. 


          INCHEBA BRATISLAVA

          Žiaci 7.-9. ročníka navštívili známe výstavisko –Inchebu Bratislava, kde sa zúčastnili na 3 výstavách. Výstavu Ľudské telo-The Human Body mali možnosť absolvovať v sprievode medika. Žiaci mohli nazrieť do vnútra ľudského tela (svaly, cievy, nervy...), vidieť, aké následky pre zdravie človeka má fajčenie(sčernalé pľúca fajčiara),  prejedanie sa alebo konzumácia veľkého množstva alkoholu. Dozvedeli sa a videli, kadiaľ prechádzajú škodlivé návykové látky(alkohol, decht, drogy...) a poškodzujú dieťa už v tele matky. Tieto reálne príklady boli veľmi silným podnetom k zamysleniu sa nad svojim prístupom k životu..

          Na Bibliotéke - medzinárodný knižný veľtrh, kam sme sa presunuli, vládol čulý ruch. Konali sa tam literárne besedy, deti zbierali autogramy od známych osobností (Ľ.Feldek, T.Heribanová, D.Hevier... )  a kupovali zaujímavé aj cenovo výhodné knižné tituly.

          Ani výstava minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava, ktorú sme ešte stihli navštíviť, nás nesklamala. Vybrúsené a vyleštené minerály, horniny či polodrahokamy nás lákali svojou farebnosťou a tvarmi. Nebolo jednoduché vybrať si z ponúkaného množstva. Z výstaviska sme odchádzali spokojní a plní nových silných zážitkov.


          Exkurzia do Bratislavy klikni tu: vylet_do_bratislavy_(1).pdf 


          Školský rok 2011/2012

           Výlet do Bojníc

          V piatok 25. júna 2012 sa žiaci 3. a 4. ročníka pod vedením pani učiteliek Mgr. M. Bajcárovej, Mgr. M. Korchaníkovej a Mgr. E. Rusňákovej vydali na výlet do Bojníc.  Cesta im ubiehala za príjemného džavotania, spevu a sledovania okolia. Po dvojhodinovej ceste autobusom ich už zďaleka vítala slnkom zaliata dominanta mesta Bojnice – Bojnický zámok. Pred jeho prehliadkou sa žiaci so zvedavosťou vrhli na poznávanie a obdivovanie zvierat v miestnej ZOO. Tu neodolali  ani mnohým atrakciám, vyskúšali si napr. jazdu na autíčkach a využili aj ponuky stánkov s občerstvením a suvenírmi.

          Po prechádzke v ZOO absolvovali prehliadku zámku so zaujímavým a poučným výkladom sprievodkyne, ktorá im priblížila históriu zámku a život jeho obyvateľov. Unavení z tepla a náročnej chôdze, uspokojení nákupmi a zážitkami privítali pohodlné sedadlá v autobuse na ceste domov.

          Výlet bol prínosom nielen na doplnenie vedomostí z prírodovedy a vlastivedy, ale aj na získanie nových zážitkov a formovanie priateľských vzťahov navzájom. 


           

          Výlet na Liptov

          V dňoch 18.-19. júna 2012 sa uskutočnil výlet 7.A triedy. Prvý deň sme nastúpili na vlak do Čadce , potom do Žiliny a nakoniec sme išli rýchlikom do Liptovského Mikuláša. Z Liptovského Mikuláša sme vyrazili do Autocampu v Liptovskom Trnovci. Tam sme si zložili veci, postavili stany a pešo sme sa vybrali do Aquaparku Tatralandia vzdialeného asi 3 km.  V Aquaparku sme strávili 8 nezabudnuteľných hodín. Vyskúšali sme všetky tobogány i bazény, ktorých nebolo málo. Krásny deň sme zakončili zábavnou opekačkou.

          Na druhý deň ráno sme sa pobalili a zložili stany. Rozlúčili sme sa z Liptovskou Marou a odišli na stanicu. Tam sme si uložili batožinu a vybrali sme sa na druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier- Chopok (2024 m) . Kúsok sme sa vyviezli lanovkou, no na vrchol sme museli vyjsť pešo. Po ťažkom a namáhavom výstupe sme si mohli s dobrým pocitom vychutnávať prekrásny výhľad.

          Po namáhavej túre sme sa všetci poriadne unavení, ale spokojní vybrali na cestu domov. Týmto by som sa chcela poďakovať v mene všetkých mojich spolužiakov nášmu triednemu Mgr. Stanislavovi Olšovskému a ochotnému rodičovi Radoslavovi Mrkvovi za krásny a nezabudnuteľný výlet ktorý s nami strávili.


           Školský poznávací výlet PRAHA

          V dňoch 29.5. – 30.5. 2012 boli žiaci 8.B triedy na výlete v hlavnom meste susednej Českej republiky - Prahe. „Stovežatá Praha“,  ako ju často nazývajú, patrí medzi najkrajšie mestá Európy, takže sa na ňu všetci tešili.

           A skutočne nás očakávania nesklamali. Počasie bolo nádherné, Praha nás prijala s otvorenou náručou a tak sme si výlet krásne užili.

          Navštívili sme Pražský hrad, katedrálu Sv. Víta, Petřínsku rozhlednu, Karlov most, Václavské námestie, obdivovali sme Pražský orloj a mnoho ďalších pamiatok. A nielen to! Jazdili sme na všetkých trasách metra, boli sme v Lucerne a na mnohých iných zaujímavých miestach.

          Keď sme sa po dvoch dňoch opäť vrátili unavení domov, mali sme o čom rozprávať. Boli to dni plné udalostí a nezabudnuteľných zážitkov. Na krásnu Prahu budeme ešte dlho spomínať.


           

          Školský výlet – po stopách tradícií, spoznávanie kultúrneho dedičstva a ľudových remesiel

           

          Dňa 7. júna 2012  sa žiaci I.A. a II.A. ZŠ Makov zúčastnili  koncoročného výletu do Rajeckej Lesnej a Čičmian. Najmladší žiaci školy sa na výlet veľmi tešili, ba tešilo sa s nimi aj slniečko, ktoré sa milo usmievalo.

          V mariánskej obci -  Rajecká Lesná žiaci navštívili kostol a unikátny Slovenský Betlehem, na ktorom majster Jozef Pekár z Rajeckých Teplíc pracoval 15 rokov. Žiakov zaujal celý betlehem, ale najviac remeslá a práce, ktoré vykonávali ľudia v minulosti.

          Navštívili liečivý vodný prameň Panny Márie, kde si oddýchli, občerstvili sa a pokračovali na Kalváriu. Samozrejme nechýbala krátka modlitbička a kupovanie suvenírov.

          Potom cesta výletu pokračovala do Čičmian, ktoré sú vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Žiaci videli súbor drevených stavieb so svojráznou výzdobou ornamentálnych vzorov.

          Za účinnú pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu patrí poďakovanie okrem p. vychovávateľky Alenky Sýkorovej aj obetavej mamičke, triednej dôverníčke  I.A  - p. Ľubke Pavlíkovej.

          Mgr. Anna Mrkvová a Mgr. Vlasta Mročková


          Výlet piatej a šiestej triedy

          Dňa 22. mája 2012 sme my, piataci a šiestaci, zažili úžasný deň. Po dlhých mesiacoch učenia, sme si naplánovali odmenu – školský výlet. Počasie nám prialo, a tak sme dopoludnie strávili v Aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Popoludní sme si dali krátku prestávku v nákupnom centre v Martine. Keďže výlety sú nielen o zábave, ale aj o poznávaní, našou poslednou zastávkou bol hrad Strečno. Od pani sprievodkyne sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti z histórie a prezreli sme si i výstavu nočných tvorov.

          Spokojní a unavení sme vrátili podvečer domov. Už sa tešíme na búdúci školský rok.

          Ďakujeme pani učiteľke Marejkovej a Bajcárovej.


          Prírodopisná exkurzia

          V stredu, 9.5. 2012 sa žiaci 6. - 9. triedy zúčastnili exkurzie do Banskej Štiavnice. Ako prvú sme  navštívili štôlňu Bartolomej v Banskom múzeu v prírode v Banskej Štiavnici.. Prechádzali sme po starých baníckych chodbách, každý žiak mal plášť , prilbu a veľkú baterku aby si svietil na cestu. Potom sme išli do Slovenského mineralogického múzea, obdivovať množstvo zaujímavých minerálov, s ktorými sme sa už predtým čiastočne zoznámili na hodinách biológie. V centre Banskej Štiavnice sme sa  mohli  zoznámiť  s históriou tohto starobylého mesta. Poobede naša cesta viedla do obce Vyhne, kde sme navštívili pivovar Šteiger. Mohli sme tak na vlastné oči vidieť, ako sa vyrába pivo. Asi najviac sa ale všetkým páčilo planetárium v Žiari nad Hronom, ktoré sme navštívili ako posledné. Pohodlne sme sa usadili a vyše hodiny sme pozorovali hviezdy a planéty. Aj keď príjemne unavení, ale obohatení novými vedomosťami sme sa vrátili domov. Za vynikajúco zorganizovaný výlet patrí naša vďaka všetkým tým, ktorí sa na jeho organizácií podieľali najmä Mgr.Kubincovej Júlii a Ing.Kubincovej Štefánii. 


          Fyzikálna exkurzia v Košiciach

           

          Dňa 26. 4. 2012 sa žiaci deviateho a siedmeho ročníka zúčastnili fyzikálnej exkurzie. Najskôr  navštívili výstavu „ LEONARDO da VINCI - geniálny vynálezca“ v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach.  Pozreli si 66 exponátov , ktoré sú začlenené do štyroch tematických celkov, každý charakterizovaný prírodným živlom, ku ktorému sa ten-ktorý exponát vzťahuje (Zem, Oheň, Voda a Vzduch). Exponáty sú drevenými replikami zostrojenými podľa originálnych Leonardových nákresov publikovaných v zbierke Codex Atlanticus.

          Druhou zastávkou bola Sieň elektrických výbojov. Okrem klasických demonštrácií účinkov statickej elektriny  žiaci videli až 80 cm iskrové výboje - umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky. Nezabudnuteľným zážitkom  je  vlastná skúsenosť  odvážneho  Mateja Kmínka  z jej účinkov - dokonalej ochrany pred nebezpečným napätím.  Hoci cesta do Košíc, metropoly východného Slovenska, bola únavná, vyučovanie mimo školských lavíc zanechalo v mysliach detí mnoho nových poznatkov a skúseností.

          Týmto by som chcela za všetkých zúčastnených poďakovať pani Kmínkovej, pánovi Gregušovi a Kristínke Perďochovej  za dovoz žiakov autami z Turzovky do Makova.                                                               


                                                  

               EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV v BRATISLAVE    S jazykmi dokážeš viac....

          Aj takto by sa dala v stručnosti vyjadriť základná myšlienka Európskeho dňa jazykov. Myšlienka každoročne oslavovať tento deň jazykov vznikla ešte v roku 1997 v Rade Európy. Preto sme my, žiaci 8. a 9. ročníka, s radosťou prijali možnosť zúčastniť sa exkurzie do Bratislavy pod vedením pani učiteliek anglického jazyka, Mgr. Márie Bajcárovej a Mgr. Júlie Kubincovej.

           Na Hviezdoslavovom námestí boli medzi kultúrnymi stánkami zastúpené mnohé krajiny EU.V týchto stánkoch kultúrne, jazykové inštitúty a veľvyslanectvá pripravili rôzne zaujímavosti, súťaže a kvízy, kde sme sa dozvedeli viac o jazykoch a kultúrach Európy. Za každú aktivitu sme dostali nejakú drobnosť. No viac ako darček nás zaujala každá  nová vedomosť z týchto jazykov. V priľahlom kine Mladosť prebiehala prezentácia filmov, kde sme si zasa mohli vypočuť angličtinu.

          Zaujímavá bola i obhliadka  Bratislavy. Prešli sme okolo Bratislavkého hradu, vstúpili sme do budovy parlamentu, prešli sme sa po nádvorí prezidentského paláca.

          Nakoniec nás už čakala iba cesta plná zábavy  na Makov. Domov  si každý doniesol nejakú pamiatku z tohto dňa, ale aj mnoho zážitkov. 


          Po stopách kultúrneho a technického dedičstva Slovenska

           

          Dňa 5. 10. 2011 sa žiaci II. stupňa, ktorí úspešne reprezentovali Základnú školu v Makove v minulom školskom roku, zúčastnili za odmenu exkurzie do Košíc, metropoly východného Slovenska.Skoro ráno sme cestovali vlakom do Čadce a odtiaľ rýchlikom, z ktorého sme videli i krásne končiare  Vysokých Tatier - pýchy Slovenska. V Košiciach nás privítala hrajúca fontána. Prvá cesta viedla do Slovenského technického múzea, ktoré bolo vyhlásené za múzeum roka 2010. Tu sme sa zoznámili s historickými predmetmi, ako sú napríklad telefóny a písacie stroje. Niektoré sa používajú i dodnes, ibaže v modernej podobe. Dozvedeli sme sa o výrobe a spracovaní železa a vyskúšali sme si zaujímavé fyzikálne pokusy. Ďalej sme navštívili planetárium , kde sme sa cítili ako v nebi medzi hviezdami. Naša cesta viedla  do siene úžasných farebných elektrických výbojov. Niektorí odvážlivci sa dotkli nabitej gule, z ktorej náboj sa preniesol do ich tela a ostatní sa na ich zježených vlasoch náramne zabávali. Dobrovoľníci mohli vstúpiť do Faradayovej klietky, do ktorej udrel vyrobený blesk, no človek vo vnútri zostal živý a zdravý. Nakoniec sme zavítali do najväčšieho kostola na Slovensku, Dómu svätej Alžbety, gréckej najvýchodnejšie ležiacej katedrále v Európe, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Plní krásnych a nezabudnuteľných zážitkov sme nasadli do vlaku, ktorý nás odviezol domov. Týmto by som chcela za všetkých zúčastnených poďakovať pani učiteľke Mgr. Andrejke Papajovej a najmä pani zástupkyni Mgr. Daniele Helienkovej za krásne a zaujímavo prežitý deň.

                                                                                                                                  Aneta Masnicová, žiačka VII.A


          Školský rok 2010 - 2011

          VÝLET V BRATISLAVE

           

          Dňa 6.6.2011 sa uskutočnil výlet do Bratislavy so žiakmi 7.A a 8.A triedy pod vedením p. uč. A. Papajovej a p. uč. J. Zvardoňovej. Program v Bratislave bol veľmi pestrý. Začali sme obhliadkou Starého Mesta, v ktorom sme si prezreli  väčšinu historických pamiatok. Žiakom sa veľmi páčila socha Schoner  Náciho a mali možnosť vidieť aj živého Čumila, s ktorým sa aj odfotili. Okrem iného videli aj Slovenské národné divadlo, Hviezdoslavovo námestie, Ministerstvo kultúry, Primaciálny palác, Prezidentský palác, Dóm sv. Martina, ktorý videli aj zvnútra. Ďalšou zaujímavosťou bola návšteva zoologickej záhrady, ktorá bola veľmi rozsiahla. Žiaci boli veľmi nadšení,  v ponuke si mali možnosť pozrieť aj 3D film o zvieratách.

          Záverečnou bodkou výletu bola návšteva nákupného centra – Eurovea.

          7.A

          Výlet do Tatier

          A bolo super! Žiaci VII. A triedy navštívili 14. júna 2011 naše veľhory - Tatry ako odmenu za 1. miesto v celoročnej školskej súťaži ,,O najenvironmentálnejšiu triedu“.

          A toto sme zažili!  Cestovali sme rýchlikom do Popradu a potom elektrickým vláčikom do Tatranskej Lomnice . Vyviezli sme sa kabínkovou lanovkou  na Skalnaté pleso, odkiaľ sme absolvovali túru na Hrebienok. Potom sme sa odviezli opäť pozemnou lanovkou do Starého Smokovca. Pritom sme stihli vnímať prírodu a krásu našich hôr. Ďakujeme vedeniu školy za pekný výlet a nové zážitky.       Mgr. A. Papajová, tr. učiteľka        

           

           

           

          5.A

          Výlet do Bojníc

          Dňa 16.6. 2011 sa vydali na cestu naši piataci (doplnení žiakmi 4. a 6. ročníka) s cieľom spoznať Bojnice. Okrem nádherného Bojnického zámku mali možnosť vidieť predstavenie Kocúr v čižmách, ktorý ich sprevádzal jednotlivými miestami zámku. Spoločne navštívili miestne ZOO, kde ich rozveseli slony, opice, zebry, ťavy a ďalšie zaujímavé zvieratá. Po zakúpení suvenírov v miestnych stánkoch si odskočili na nákup do OD Max, kde si v obchode Dráčik zakúpili ďalšie maličkosti i darčeky pre blízkych.   Tr. učiteľka Z. Bohačiaková verí, že si odtiaľ doniesli okrem suvenírov aj pekné zážitky a spomienky na spoločne strávené chvíle.

          Na tento výlet im okrem vlastných peňazí prispelo i vedenie školy sumou 50€ (2€/1 žiaka), nakoľko žiaci 5. A vyhrali druhé miesto v súťaži O najENV- triedu s rozdielom jeden bod (za 7.A). Za príspevok úprimne ďakujeme!

           

            

           

          Školský výlet – Terchová

           

          Dňa 30.mája sa žiaci I.A. a II.A. ZŠ Makov zúčastnili krásneho  koncoročného výletu do Terchovej. Najmladší žiaci školy sa na výlet veľmi tešili, ale tešilo sa s nimi aj slniečko, ktoré sa po celý deň na nich usmievalo a usmievalo.

          Žiaci si prezreli nádvorie Budatinského zámku, zámocký park a oddýchli si pri sútoku riek Kysuce a Váhu. Zaujala ich aj drevená plť, ktorá v minulosti slúžila ako vodný dopravný prostriedok na splavovanie tovaru aj prevážanie ľudí.

          Potom ich cesta pokračovala do Terchovej. Tu si prezreli Jánošíkove múzeum. Samozrejme každý z členov výletu si z tohto miesta odniesol okrem iného aj dukátik pre šťastie. V kostole Svätých Cyrila a Metoda si prezreli terchovský betlehem. Potom nasledoval výstup k soche samotného Jánošíka.

          Na spiatočnej ceste si žiaci prezreli centrum Žiliny, no a samozrejme nechýbala zmrzlina a obchod s hračkami.  Aký by to bol výlet bez zmrzliny a bez nákupov?

          S výletom boli všetci spokojní, svedčila o tom príjemná atmosféra aj na spiatočnej ceste autobusom, ktorú si najmladší žiaci školy skracovali peknými pesničkami.

          Mgr. Anna Mrkvová

          Mgr. Elena Rusňáková 

            

           

          Výlet do Trenčína

             V utorok  7. 6. 2011 sa žiaci našej ZŠ z 3. a  4. triedy spoločne s niektorými žiakmi 7. A a 7. B triedy vybrali na výlet do mesta Trenčína. Cesta  tam ubiehala rýchlo, pretože spoza okien autobusu neustále sledovali okolie a pýtali sa na všetko neznáme.  Trenčín ich privítal slnečným počasím a do výšky sa týčiacim hradom. Žiaci boli prekvapení jeho mohutnosťou a s chuťou sa pobrali objavovať jeho zákutia. V areáli hradu a v jeho priestranstvách strávili takmer tri hodiny. Stále mali čo pozerať a počúvať, dokonca tu uspokojili aj svoje nákupné chúťky.  Okrem obhliadky hradu s výstupom na vysokú vežu, mali možnosť sledovať v priestrannom areáli mnohé stavby a artefakty z dávnej minulosti (Katov dom, gotickú kaplnku, studňu lásky, katapult, delo) a pozorovať mesto ako na dlani. Najviac ich zaujali stánky so suvenírmi a skupiny zaoberajúce sa historickými remeslami, kde si vyskúšali raziť mince a streľbu z historických braní. Po prehliadke mesta sa vybrali do nákupného centra s názvom Laugaricio. Počas hodinovej prehliadky nebolo možné ani obísť všetky nákupné miesta v ňom, ale aspoň si vychutnali jazdu na eskalátoroch a kúpili darčeky pre seba a svojich blízkych. Cesta späť ubiehala za neustáleho rozoberania zážitkov, dojedania posledných zásob z domu a obzerania nakúpených tovarov, ktoré im spolu s fotografiami budú ešte dlho pripomínať tento vydarený výlet.      Mgr. Mária Korchaníková a Mgr. Vlasta Mročková