OP CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE SR A ČR
Folklórny súbor Makovníček
Folklórny súbor Makovníček, v súčasnosti pri ŠSZČ Makov, prostredníctvom početných vystúpení už štyri roky šíri ľudové tradície, piesne, hry a povedačky, ktoré sa zrodili v minulosti na kysuckých pasienkoch, v humnách, alebo len tak odpozorovaním života dospelých - ich tvrdých, mozoľnatých, majstrovských rúk a ľudovej múdrosti.
Začiatky folklórneho súboru pri ZŠ Makov siahajú do roku 2008. V rokoch 2009-2011 v rámci projektu „ Deti, pesničky a tance nepoznajú hranice“ so súborom Valášek z Velkých Karlovíc sa zrodil jeho názov „Makovníček“.
Od roku 2009 uskutočňuje Makovníček svoje prvé kroky.
Partnerské školy: ZÁKLADNÁ ŠKOLA VEĽKÉ KARLOVICE
Adresa: http://www.zsvk.cz/hlavni-strana
ZÁKLADNÁ ŠKOLA MAKOVAdresa:www.skolamakov.edupage.sk
Makov a Veľké Karlovice sú susedné obce. Vzhľadom k oddeleniu obcí horským hrebeňom s priemernou výškou 900 metrov sa v oboch oblastiach vyvíjala svojrázna kultúra a folklór. Avšak napriek tomu je historicky doložené pomerné časté stretávanie pôvodného obyvateľstva oboch obcí, napríklad obyvatelia Makova boli vo Veľkých Karloviciach krstení a uzatvárali tu sobáše. Vďaka tesnému susedstvu tak i tu dochádzalo k prelínaniu a vzájomnému ovplyvňovaniu spôsobu života, architektúry, niektorých tradičných ľudových zvykov, ale i jazyka, čo sa odzrkadlilo v nárečí a miestnych názvoch. Folklór Makova a Veľkých Karlovíc sa v histórii prelínal a dopĺňal.
V súčasnej dobe je v oboch obciach folklór udržovaný najmä prostredníctvom ženských speváckych súborov Makovanka a Karlovjanka, ktoré sa občas stretávajú pri spoločných vystúpeniach. Mládež sa o folklór pomerne málo zaujíma, chýba im vedenie, informácie a motivácia. Aby dávne úsilie našich predkov nevyšlo nazmar, základné školy oboch obcí sa rozhodli situáciu vyriešiť spoločným projektom Deti, pesničky a tance nepoznajú hranice.
Hlavný cieľ projektu
Hlavným cieľom projektu je posilnenie spolupráce medzi oblasťami na oboch stranách hraníc a rozvoj kultúrnych tradícií, rozvoj dedín a odstránenie národných hraníc. Projekt smeruje k podporeniu spolupráce medzi Základnými školami z Makova a Veľkých Karlovíc na obnovu a zachovanie kultúrnych tradícií a zvykov, predovšetkým v oblasti ľudových krojov, tancov a piesní, na rozvoji činností podporujúcich aktívne zapojenie a výchove detí ku kultúrnemu povedomiu a spolunažívaniu v regionálnych podmienkach česko-slovenského pohraničia. Jedná sa o aktívne zapojenie sa mladej generácie do obnovenia, zachovania a propagácie folklóru a ľudových tradícií.
Špecifické ciele projektu
- Príprava a organizácia spoločných cezhraničných kultúrnych, folklórnych vystúpení a rozvoj kultúrnych vystúpení pre deti a širokú verejnosť, podporujúcich súdržnosť a atraktivitu pohraničného regiónu
- Vytvorenie vhodných personálnych a materiálnych podmienok pre činnosť novo vznikajúcich detských súborov
- Zbieranie a spracovávanie ľudových piesní, tancov a zvykov typických pre oblasť Makova a Veľkých Karlovíc do zborníkov a zachytenie na DVD nosiče.
- ZŠ Makov chce vydať zborník pod názvom „Cyklus života“, ktorý bude zameraný na témy piesní od kolísky až po hrob