• ENV OKIENKO

        •    

           ENVIROMENTÁLNE OKIENKO (koordinátor: Ing. Štefánia Kubincová )

          Deň Zeme si každý rok spoločne pripomíname rôznymi vzdelávacími, zábavnými aj tvorivými aktivitami .Tento rok pripadol v kalendári na veľkonočný pondelok  a tak sme naše environmentálne aktivity presunuli na piatok – 26.4. Vzdelávanie zážitkovou formou si žiaci vyskúšali na 4 stanovištiach. [viac] Na 1. stanovišti ich privítala p. uč. J. Kubincová, ktorá im vysvetlila problematiku odpadov. Na 2. stanovišti ich čakala p. uč. J. Popelková, ktorá prezentovala vodu a jej význam pre život. 3. stanovište bolo zamerané na znečistený vzduch. O tejto problematike rozprávala žiakom  p. asistentka A. Michalinová. Na poslednom stanovišti  s názvom ,,Príroda - slnko,, čakala žiakov p. asistentka D. Cigáňová. Po absolvovaní týchto stanovíšť si žiaci mohli vyskúšať svoju zručnosť, nápaditosť a tvorivosť. Vyrábali rôzne výrobky z prírodného materiálu, z odpadov, PET fliaš, vytvárali EKO plagáty, priania Zemi, básne ... A aby sme aj svojou konkrétnou pomocou prispeli ku krajšiemu prostrediu v našej obci, zapojili sme sa do  zbierania odpadov v určených častiach  obce. Sladká odmena po práci žiakov neminula. Uvedomujeme si, že ochrana prírody a životného prostredia je pre zachovanie našej jedinečnej planéty nevyhnutná. Aj týmto  našim snažením učíme deti  úcte k Zemi, úcte k životu. 
          Š. Kubincová, koordinátor ENV 


          Beseda  o CHKO Kysuce

          O ochrane prírody na Kysuciach prišiel našim žiakom porozprávať riaditeľ správy CHKO  Kysuce Ing. Ján Korňan. Práve tento rok si pripomíname sté výročie ochrany prírody na Slovensku .V Slovenskej republike zabezpečuje ochranu  prírody  zákon o ochrane prírody a krajiny z roku 2002, podľa ktorého má územná ochrana 5 stupňov, pričom CHKO je v 2. stupni ochrany. Do najvyššieho -  5. stupňa ochrany v našej obci patrí NPR  Hričovec  a NPR Veľký Javorník. Zaujímavé rozprávanie doplnené skúsenosťami a zážitkami zobudilo zvedavosť detí .Počúvali o jelenej zveri, o  veľkých šelmách, ktorým reťazové osídlenie - fenomén Kysúc,  bráni v ich prirodzenej migrácií a obnove  populácií. V súčasnosti sa budujú tzv.  ekoduktyzelené mosty pre zver. Na Slovensku sú zatiaľ tri, v príprave už je výstavba ekoduktu na úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité.  Rozprávali sme sa aj o oprave a  premiestňovaní hniezda pre bociany  na Rakovej , ktoré patrí k posledným hniezdam  bocianov na Kysuciach, aj o náučných chodníkoch  či o PP Megoňky - unikátnom geologickom útvare ( kamenných guliach)  v Európe. Žiaľ, čas vyhradený pre túto besedu sa nám veľmi rýchlo minul a deťom  ostali ešte mnohé nedopovedané otázky. Ďakujeme  p. Ing. Korňanovi za čas venovaný našim žiakom  a veríme , že si ho opäť on alebo iní pracovníci CHKO  aj v budúcnosti pre nás nájdu.                                                Ing. Štefánia Kubincová


          22.marec – Svetový deň vody

          bol slávnostne  vyhlásený  v roku 1992 na Konferencii OSN o životnom prostredí v Riu de Janeiro, v Brazílii. Prvé oslavy Dňa vody sa uskutočnili v roku 1993. V tomto roku bola téma celosvetového Dňa vody ,,Leaving no one behind´´( Nenechať nikoho za sebou) a jej hlavné posolstvo  ,,Voda pre všetkých´´ . Svetový deň vody 2019  sa zaoberá riešením vodnej krízy a dôvodmi, prečo toľko ľudí zostalo za nami – tými, čo máme vody dostatok. V súčasnosti totiž žijú miliardy ľudí bez zdravotne vyhovujúcej vody. Na Slovensku máme zatiaľ dostatok zdrojov pitnej vody , ale aj u nás už sú oblasti, ktoré majú  nedostatok pitnej vody.
           Aby sme sa o vode dozvedeli viac a lepšie jej porozumeli, upriamili sme našu pozornosť na Deň vody na rôzne  vzdelávacie aktivity .Žiaci si vypočuli reláciu v školskom rozhlase a svoje vedomosti o vode si aj otestovali. Modré tričká im počas dňa pripomínali farbu tejto životodarnej tekutiny.
          Všetci vieme, že voda je základnou podmienkou pre existenciu  života. Preto je najvyšší čas, správať sa k nej zodpovedne ,šetriť ňou, neplytvať.



          Mať silu,, povedať nie´´

          Cyklus prednášok o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji - "Dospievam..."

          ,,Každé ráno dostaneš na svoje konto 24 hodín. Je len na tebe, ako s nimi naložíš.´´ Takto začala svoju prednášku s deťmi lektorka Mgr. Viera Holecová, ktorú sme opäť zavolali k našim žiakom 23.10.2018. Prednáška pre žiakov 7. a 8. ročníka pod názvom „Báť, či nebáť sa...?" sa týkala rizikových faktorov v období dospievania, návykových látkach a ich vplyve na reprodukčné zdravie . Bola o fajčení , alkohole a drogovej závislosti. Žiaľ, fajčenie a alkohol sú drogy, ktoré sú spoločnosťou tolerované. Pomôcť deťom vytvoriť  si širší obzor o tomto probléme, získať viac informácií o týchto látkach a ich dôsledkoch na naše zdravie sa určite pani lektorke podarilo. Žiaci 8. a 9. ročníka si vypočuli prednášky o dospievaní. Chlapci  prednášku „Cesta k MUŽnosti“  a dievčatá „ŽENA ako symbol života.“  Prednášky boli zamerané na bio – psycho - sociálne aspekty dospievania. Náplň prednášky chlapcov - intímna a sexuálna hygiena, základy reprodukčného zdravia, prevencia rakoviny semenníkov a prostaty, úrazy urogenitálneho systému, zdravé a zodpovedné sexuálne správanie /ochrana /...Dievčatá počúvali o svojej ženskosti, prevencii rakoviny maternice a prsníkov, reprodukčnom a sexuálnom zdraví, antikoncepcii, pohlavných prenosných chorobách, intímnej hygiene ...
          Sú veci, ktoré vo svojom živote môžeme ovplyvniť, ak máme dostatok informácií. Mať silu,, povedať nie´´, a prijať správne rozhodnutie v našom živote, nie je jednoduché ani pre nás, dospelých...Verím, že aj tieto prednášky, ktoré si naši žiaci vypočuli, im pomôžu vedieť sa v živote lepšie  rozhodnúť.


          Barbina je len hračka“

          Takouto jednoduchou vetou pomenovala svoju prednášku lektorka Mgr. Viera Holecová, ktorá k nám prišla do školy, aby vysvetlila deťom 3. a 4. ročníka nebezpečenstvá prehnanej štíhlosti u dievčat. Dala im ako prvé porovnať dve bábiky. Jednu normálnu s prirodzenými tvarmi a druhú prehnane štíhlu až „vyziabnutú“. Tu mali deti pochopiť neprirodzené chudnutie, spôsobené drastickými diétami, ktoré môžu viesť k mentálnej anorexii až mentálnej bulímii. Dievčatá mali pochopiť a pochopili, že je lepšie mať na sebe nejakú tu „oblinku“, ako si privodiť vážnu psychickú poruchu.


                                    

          Aj jablko má svoj deň – 21. októbra

          3. októbrový týždeň sa uskutočnila v našej škole ďalšia vzdelávacia a praktická aktivita na podporu zdravia a zdravého životného štýlu . Prečo práve tento týždeň? 16.10.2018 si pripomíname Svetový deň potravy21.10. Deň pôvodných odrôd jabĺk .Našim žiakom neustále vysvetľujeme, a učíme ich, ako sa majú starať o svoje zdravie . Pripomíname im, že zdravie je to najcennejšie, čo človek má. V tomto týždni sme sa zamerali na raňajky a zdravú desiatu.  Žiakom sme nielen pripomínali,  ale aj ich kontrolovali, aby si nosili do školy zdravú desiatu – ovocie, zeleninu, ale najmä jablká. Prečo?

          Jabloň je najrozšírenejší ovocný strom na svete. Jablká môžeme pridať do rôznych jedál a nápojov, ale najzdravšia je ich konzumácia v surovom stave na desiatu alebo olovrant. Už dve surové jablká denne pôsobia blahodarne na metabolizmus, jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus. Aby sa na toto výborné ovocie nezabúdalo, oslavuje svoj deň 21. októbra. Jabĺčka majú svoje nezastupiteľné miesto v ľudových tradíciách, mytológii, Svätom písme. Bolo považované za symbol zdravia, plodnosti, krásy a lásky. Už ako malé deti nás staré mamy učili pesničky alebo básničky o jabĺčkach, ktoré boli spojené s našou kultúrou.
          V tomto týždni sa konala ešte jedna vzdelávacia aktivita na tému :,,Prečo treba raňajkovať.´´ Zaujímavú prezentáciu o význame raňajok pre naše zdravie si pozreli žiaci všetkých ročníkov . Na toto vzdelávanie sa opäť podujali naši deviataci, za čo im patrí poďakovanie.


          Pohybom za zdravím

          Turistika na Súľovské skaly

          NPR Súľovské skaly sa nachádzajú približne 10 km smerom na juh od mesta Bytča. Sú turisticky vyhľadávanou lokalitou a patria medzi najkrajšie  prírodné scenérie na Slovensku. A je to naozaj tak. Mohli sme sa o tom presvedčiť aj s našimi žiakmi 8. a 9. ročníka. Tento pekný výlet sa konal v piatok 28.9., v rámci Európskeho týždňa športu , ktorého hlavným cieľom je motivovať ľudí k pohybu a zdravému životnému štýlu. Najpopulárnejšou trasou v Súľovských vrchoch je Náučný chodník Súľovskými skalami . Po celej dĺžke tohto okruhu sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Na začiatku sme videli Šarkaniu jaskyňu, neskôr obrovskú dieru v skale - skalnú bránu. Na trase sa nachádzajú zaujímavosti ako Gotická brána, pekné výhliadky do okolitých dolín a samozrejme  známa zrúcanina Súľovského hradu. Tu sme si už naozaj vychutnali výhľady na celý hrebeň Súľovských skál v pozadí s Martinskými hoľami, na západe bolo vidno Malý a Veľký Manín, na severe Javorníky .Počasie sme mali ako,, na objednávku´´ a zvolenú trasu všetci žiaci úspešne zvládli. Ostáva nám už len veriť, že sa tu ešte radi niekedy vrátia.

          Turistika do Greguši

          Dňa 28.9.2018 sa žiaci 5., 6., a 7. ročníka zúčastnili vychádzky v rámci Dňa ochrany človeka a prírody do osady Greguše. Ráno po prvej vyučovacej hodine sme sa autobusom vyviezli na zastávku Kolárovice-Javorník. Odtiaľ sme pokračovali po hrebeni Javorníkov až do malebnej osady Greguše. Počasie nám prialo a žiaci zvládli celú 12 km trasu. Všetci sme mali dobrú náladu a odniesli sme si krásne zážitky.

          Turistika do osady Čierne

          Dňa 28.09.2018 v rámci prierezovej témy Ochrana života a zdravia  realizovali žiaci 1. stupňa  našej školy didaktické hry. Samostatnou organizačnou formou vyučovania boli uskutočnené nasledujúce aktivity. Počas 1. a 2. vyučovacej hodiny žiaci sledovali prezentácie: Zdravotná príprava, Civilná ochrana a Pobyt a pohyb v prírode. Poučení žiaci sa vybrali na turistickú vychádzku do časti obce Čierne. Záver pre najmladších žiakov školy, prvákov a druhákov bol spojený s relaxačnými činnosťami na detskom ihrisku, kde si oddýchli a za sprievodu teplých lúčov jesenného slniečka sa usmievaví vrátili do školy.


          Svetový deň mlieka v našej  škole

          Dňa 27.9. 2018 sa v našej škole uskutočnil ,,Deň mlieka“. Veľa žiakov prišlo  v tento deň do školy oblečených v bielych tričkách. Žiačky 9. ročníka vzdelávali žiakov v jednotlivých triedach na tému ,,Význam mlieka a mliečnych výrobkov pre naše zdravie“, a zároveň si pripravili  pre žiakov menšie prekvapenie. Žiaci mohli vypiť pohár mlieka alebo ochutnať kúsok mliečneho výrobku podľa chuti, či už korbáčik, syr a pod. Naše školiteľky sa aj s každou triedou odfotili. Počas prestávky si deti zjedli svoje mliečne desiate – jogurt, maškrtníček, syr, miláčik a pod.  Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií aj od svojich p. učiteliek na triednických hodinách. Svetový Deň mlieka- spojený s ochutnávkou- sa nám určite vydaril.

                                                                 



                                                           

           

          2017/2018

           

          DEŇ VODY

          Štvrtok v štvrtej A bol jednoducho modrý. Modrý ako voda, ktorá má práve 22. marca svoj deň – Svetový deň vody. V tento modrý deň sa žiaci dozvedeli, ako sa voda upravuje skôr ako ju nalejú do pohára z vodovodu a  aj čo sa deje s vodou, keď ju vypustia do kanalizácie. Priblížila sa im úpravovňa vody ako aj čistička odpadových vôd. Informácie, ktoré si zapamätali stvárnili vo svojich projektových prácach. A nakoniec modrého dňa dostali aj Mokré vysvedčenie, ktoré bolo výsledkom ich snaženia sa na plaveckom výcviku, ktorý absolvovali minulý týždeň. Žiakom patrí pochvala za celodenné snaženie aj za to, že prišli krásne modro oblečení.


          Deň jablka

           21. október je vyhlásený za Svetový deň jablka. V našej škole sme si tento deň pripomenuli 18. 10. 2017, aby sme nezabúdali na toto zdravé a pre nás všetkých dostupné ovocie. Pre žiakov si triedni učitelia na posledných dvoch vyučovacích hodinách pripravili rôzne zábavné a vzdelávacie aktivity, ktoré boli spojené s ochutnávkou jablkových koláčov. Náučnú prezentáciu o jablku si pre žiakov 2. stupňa pripravili a odprezentovali  žiačky 9. ročníka – Bianka Kupšová, Alžbetka Šobichová a Štefka Kubincová. Oboznámili ich napr. o tom, že pravidelná konzumácia jabĺk môže pomôcť ako prevencia pred niektorými chorobami. Najviac vitamínov, pektínu a antioxidantov obsahujú naše vlastné jablká, vypestované doma. Žiaci sa dozvedeli, ako odstrániť vosk, ktorý obaľuje jablká zo supermarketov a rôzne iné zaujímavosti o jablkách. Napokon si svoje vedomosti o jablkách otestovali a doplnili odpovede v pripravenom kvíze. Poďakovanie za upečenie jablkových koláčov patrí ochotným mamičkám, babičkám i žiakom z jednotlivých tried:

          I.A Anna Mrkvová, triedna učiteľka

          II.A Helena Melicherová, Miroslava Gajdošová, Katarína Dybalová, Katarína Bugalová

          III.A  Monika Dziaková , Hanka Dedičová,  Lisková Hanka, Dominika Dienešová, Katarína Murčová , Emília Veselková , Emília Kašperová , Marta Lukešová , Monika Planetová

          IV. A Mária Bajcárová, Zuzana Roštárová, Žaneta Oravcová, Anna Kretková

          V.A Kaupová Karin, Lojová Monika, Vanková Jana, Veselková Emília, Dybalová Martina, Maršová Terézia, Kršková Božena, Dybalová Katarína, Bugalová Katarína, Kamenárová Iveta, Papajová Darina

          VI.A Janka Bobeková, Janka Hrmová, Silvia Hazuchová,Lenka Mlkvíková, Jozef Šimek, Mária Lukešová, Anna Kretková, Monika Šobichová, Jaroslava Prdová,

          VII.A Štefánia Kubincová, Júlia Kubincová, žiačky : Dominika Maršová, Lija Gajdošová

          VIII.A žiačky:  Nikolka Baculová, Natálka Murčová

          VIII.B žiačky: Tamara Kminková, Natália Chudějová, Adriana Brčicová

          IX.A  žiaci: Erik Brčica, Dominika Kubicová, Lucia Šurláková .

                                                                                                                                                               


          2016/2017

          SVETOVÝ DEŇ VODY

          Dňa 22. 3. 2017 si žiaci v našej škole pripomenuli Svetový deň vody. Čím je tento deň zvláštny? Tým, že si pripomíname skutočnosť, aká je pre nás, ľudí, voda životne dôležitá. Veď zo všetkých zásob vody na Zemi sú len 3% sladkej vody, ktoré sa nám ľuďom darí znečisťovať.

          V tento deň prišli naši žiaci celí v modrom oblečení a ôsmaci si pripravili zaujímavé vystúpenie s touto tematikou, ktoré predviedli v každom ročníku. Ich cieľom bolo poukázať na skutočnosť, aké sú niektoré nápoje, ktoré s obľubou pijeme nezdravé a ako môže byť obyčajná voda z vodovodu zdraviu prospešná a nezaťažujúca naše životné prostredie plastovými obalmi.

          Dúfam, že si žiaci z tohto predstavenia odniesli užitočné informácie, ktoré využijú v skutočnom živote. Na záver by som chcel poďakovať pani učiteľke Zdenke Mahútovej za zorganizovanie tejto akcie.

          Tomáš Stopka, žiak VIII. A triedy


           

           

          Hravo ži zdravo

          v poslednom čase sa objavuje stále viac informácií o tom, že životný štýl detí sa zhoršuje a dôsledkom toho je, okrem iného, nárast počtu detí s nadváhou a obéznych detí. Rozhodli sme sa preto realizovať pre deti ďalší ročník programu s názvom Hravo ži zdravo! Jeho cieľom je pomôcť deťom z celého Slovenska skvalitniť jedálniček a zaradiť do ich života viac pohybovej aktivity. V rámci internetového kurzu prebieha aj súťaž, ktorá je zameraná na žiakov 5. ročníkov základnej školy. Do tejto súťaže sme sa s našimi žiakmi zapojili i my.

          Cieľom však nie je viesť deti k držaniu diét a ponúkaniu akýchkoľvek prostriedkov k tomu určených, ale prostredníctvom internetového interaktívneho kurzu, založeného na overenej metodike, ich viesť k skvalitneniu stravovacích a pohybových návykov.


          2015/2016

          Deň Zeme

          22. apríla si vo svete každoročne od roku 1970 pripomíname Deň Zeme. Vznikol ako prirodzená reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson.  Cieľom tohto dňa je nevyhnutná potreba uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nekonečné a nevyčerpateľné, ako si to mnohí z nás asi myslia. Je nutné pripomínať si a uvedomovať našu závislosť na cenných daroch Zeme. Preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia. Prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia musíme chrániť matku Zem, nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie ľudí.

          Žiaci Makovskej školy na druhom stupni preto nelenili a rozhodli sa svojou troškou prispieť k skrášleniu a najmä pomoci okolitej prírode Kysúc zbieraním odpadkov. Ráno dostala každá trieda vrecia a s chuťou sa pustili do práce. A veruže pekných pár vriec vyzbieraliL Piataci, šiestaci a siedmaci zbierali odpadky po okrajoch ciest v osadách Čierne, Buková a Obracané. Ôsmaci a deviataci zasa čistili turistický chodník na Beskydsko-Javorníckej magistrále od Melocíka po osadu Greguše.

          V závere sme si zhrnuli našu aktivitu. Povedali sme si, prečo je Deň Zeme taký dôležitý a nielen v tento deň, ale každý deň a každý z nás môže svojou troškou prispieť a pomôcť našej planéte. Hoci sme len malou kvapkou v mori, snažme sa byť takou, ktorá sfarbí oceán. Aj malá pomoc má často veľký význam. Veď ešte koľko rokov by v prírode ležali všetky tie plasty, fľaše, dáždniky, či igelity, ktoré naši šikovní žiaci vyzbierali? Za prácu im patrí naše VEĽKÉ ĎAKUJEM.


          Svetový deň vody

          22. marec je Svetovým dňom vody. Bol vyhlásený už v roku 1992 na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro Valným zhromaždením Organizácie spojených národov. Tento deň sa každoročne oslavuje v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji všade vo svete. Členské štáty sa v tento významný deň venujú  konkrétnym aktivitám na podporu informovanosti verejnosti o nenahraditeľnom význame vody. Naša škola v Makove nebola výnimkou...

          Všetci sme prišli do školy oblečení v modrom. Na vyučovacích hodinách geografie na 2. stupni a s pani učiteľkami na 1. stupni sme diskutovali so žiakmi o nezastupiteľnom význame vody. Pomocou krátkej PowerPointovej prezentácie sme si povedali o význame, výskyte a nevyhnutnosti čistej pitnej vody, rozprávali sme si o problémov so zásobovaním pitnej vody, dozvedeli sme sa rôzne zaujímavosti a fakty o vode. Na záver žiaci navrhli rôzne možnosti šetrenia vody. Každý rok sa Svetový deň vody zameriava na nejakú konkrétnu tému, tohtoročnou je ,,Voda a pracovné príležitosti“. Téma zdôrazňuje moc VODY a PRÁCE na zmenu života ľudí. Podľa internetovej stránky Úradu verejného zdravotníctva SR sme sa dozvedeli, že v súčasnosti takmer polovica pracujúcich ľudí na svete pracuje v sektore súvisiacom s vodou. Avšak milióny ľudí v tomto sektore nie sú uznávaní alebo chránení základnými právami zamestnanca. Príkladom sú mladé dievčatá v rozvojových krajinách, denne nosia vodu pre svoju rodinu namiesto vzdelávania. V  každej triede sme si stanovili za úlohu spoločný projekt ku Dňu vody. Žiaci usilovne pracovali, vymýšľali slogany, kreslili, lepili, vytvárali kolobeh vody, vodovodné potrubia v domácnosti za pomoci slamiek, kvapky dažďa s prianím vode, či prameň a tok rieky Kysuca. Šiestaci počas matematiky mohli získať symbolické kvapky vody na prežitie vyriešením úloh o znečisťovaní morskej vody a pitnom režime. Každá vyučovacia hodina v tento deň patrila nášmu tekutému zlatu – VODE. Všetci sme si uvedomili jej význam, zbytočné plytvanie ako i potrebu ochrany pre nás, aj budúcnosť. Nie nadarmo povedal Leonardo da Vinci „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi“. Veľmi dobre vieme, že voda je život...Je pre nás nenahraditeľná a neskutočne cenná.

          Ďakujeme všetkým žiakom za ich kreatívnu, tvorivú prácu, za pekné projekty a pani učiteľke Zdenke Mahútovej, koordinátorke environmentálnej výchovy,  pri organizácii tohto dňa.


          Školský rok 2014/2015

          Planéta Zem oslavuje...22. apríl Deň Zeme v ZŠ s MŠ Makov

          Každý rok si 22. apríla uctíme našu krásnu modrú planéta Dňom Zeme. Pripomenúť si tento deň je preľudí veľmi dôležité, pretože často zabúdame.... Zabúdame ako veľmi sme závislí na cenných daroch našej Zeme, že zemské zdroje nie sú večné a nevyčerpateľné.  A hoci rovnováha na našej planéte je obdivuhodná, zároveň je veľmi krehká. Ak pohneme jedinou vecou v prírode, po čase zistíme, že je prepojená s celým svetom.

          Práve z tohto dôvodu sa žiaci makovskej školy spojili a pripravili úžasný Deň Zeme. Najskôr sme si na vyučovaní prezentovali informácie o tomto dni, ukázali sme si krásne miesta sveta, prečo sa ich oplatí chrániť, povedali sme si o problémoch, znečisťovaní, odpadoch a ďalších negatívach, ktoré sužujú našu planétu. Žiaci a žiačky 6., 7. a 8. ročníka sa potom zahrali na aktivistov. Pre malých žiakov si pripravili postery, makety a prezentácie a postupne navštívili prváčikov, druháčikov, tretiakov, štvrtákov a piatakov, kde skupinkám predviedli svoje práce. Žiaci si pozreli náučné video o vzniku Zeme, diskutovali o Dni Zeme, o problémoch, spôsobených ľudskou činnosťou a príčinách týchto negatív. Následne sa rozdelili do skupiniek a dievčatá ich učili priraďovať listy a drevo k stromom, určovať, ktoré zvieratká žijú iba v lese, či vo vode, hrali pexeso, skladali puzzle, tvorili mandaly z plastových štuplíkov, vymýšľali slogany...Putovali po mape sveta, kde zastávkou boli svetadiely, na mapu ukladali figúrky zvierat žijúcich na danom kontinente. Na obrovský poster Stromu života prilepovali listy s vlastnými prísľubmi, ako môžu pomôcť svojou troškou našej Zemi.

          Verím, že žiaci na tento deň budú ešte dlho spomínať a že zelené listové sľuby nezostanú len prázdnymi slovami na papieri. Naučili sme sa už totiž, že v prírode neexistujú odmeny, ani tresty, existujú len dôsledky...


          FILM „ VLČIE HORY“ hodina geografie inak

          Začiatkom marca sme sa so žiakmi 5. a 7. ročníka vybrali do obecnej knižnice. V spolupráci s pani Helenou Pajerovou sme si boli pozrieť film Vlčie hory, ktorý sa odohráva v jednom z najzachovalejších európskych ekosystémov vo Východných Karpatoch, na rozhraní troch štátov: Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie sa kedysi nazývalo Vlčími horami. Územie patrí k najmenej osídleným v celej Európe, žije tu len približne 5 obyvateľov na 1 km2 a nachádza sa tu niekoľko chránených území. Vlčie svorky, medvede, zubry, bobry či vzácne druhy vtákov môžu prilákať turistov z celého sveta.

          Žiaci so záujmom sledovali tento úžasný dokumentárny film. Následne nás pani Pajerová previedla výstavou k filmu umiestnenú v priestoroch knižnice, kde si žiaci na viac ako 60tich obrazoch mohli prečítať o rastlinných a živočíšnych druhoch tohto vzácneho územia. Pripravila si pre nás aj krátky kvíz formou otázok, na ktoré žiaci odpovedali správne. Verím, že žiaci budú mať na takúto netradičnú hodinu geografie pekné spomienky a zároveň sa zamyslia nad krásou nedotknutej prírody, s ktorou sa dnes stretneme už naozaj len zriedka.


          V týždni od 12. do 16. októbra sme si pripomenuli Svetový týždeň dažďových pralesov. Žiaci našej školy sa o význame tohto prírodného bohatstva našej Zeme učili už na hodinách geografie, avšak v týchto dňoch o nich opäť diskutovali na vyučovaní.  Porozprávali sme si o ich význame, ale aj negatívnej činnosti ľudí pôsobiacich na tzv. pľúca našej planéty. Žiaci z viacerých ročníkov sa aktívne podieľali na vytvorení EKOplagátov. Ich práce sú dôkazom toho, že životné prostredie im nie je ľahostajné, veď predsa „V prírode nie sú odmeny ani tresty - sú tu len dôsledky.“


          Školský rok 2013/2014

          Zber_papiera_oktober_2013-najlepsi_ziaci_z_triedy.pdf


          Zber_elektrospotrebičov_najaktivnejsi_ziaci-október_2013.pdf


          Najaktivnejsi_ziaci_zber_baterie___oktober_2013.pdf


          HOVORME O JEDLE

          Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do celoslovenského projektu HOVORME O JEDLE. Dňa 16. októbra, kedy si pripomíname Deň zdravej výživy, sme zážitkovým učením realizovali vyhlásenú dennú tému ,,Pitný režim“ a skutočnili sme  viaceré aktivity:                                                                                                                                       
          1. Rolová hra: ,,Nápoje sa predstavujú“ 

          Túto krátku, originálnu ale výstižnú dramatizáciu o zložení nápojov, ktoré obľubujeme, zahrali všetkým žiakom na celej škole naši deviataci.Žiaci sa dozvedeli všetky podstatné informácie o zložení nápojov, ktoré pijeme a ich škodlivosti pre naše zdravie. Dozvedeli sa o veľkom množstve cukru v nich, ešte nebezpečnejších umelých sladidlách, farbivách, konzervantoch a iných prídavných látkach a o zavádzajúcich reklamných praktikách veľkých nápojových firiem.

          2. Rovesnícke vzdelávanie – naše školiteľky, žiačky 7. a 9. ročníka , učili spolužiakov o zdravej výžive a pitnom režime.                                                                                                   
          Do tejto aktivity boli zapojení opäť žiaci celej školy. Žiaci odpovedali na otázky k pitnému režimu- vedia, že nie je dôležité iba vedieť, koľko máme piť, ale aj čo máme piť, kedy , ako často a prečo je dostatok vody v našom tele taký dôležitý.

          3. Prednáška s odborníkom na zdravú výživu, Ing. J. Pížlom, spojená s výrobou a ochutnávkou zdravého ovocného nápoja.                                                                                         
          Túto prednášku spojenú s ochutnávkou sme uskutočnili pre žiakov II. stupňa.
          V poobedných hodinách sa rodičia i učitelia zúčastnili kurzu o zdravom životnom štýle.

          Snahou na našej škole je učiť deti piť obyčajnú pitnú vodu z vodovodu. Sme držiteľom medzinárodného certifikátu ,, Zelená škola“ a už aj v predchádzajúcich rokoch sme sa viac venovali téme voda a aj pitnému režimu. Uskutočnili sme napr. ochutnávku vody zo studní, stolovej vody a vody z verejného vodovodu, vyrobili sme zbierku básní o vode, nástenky, súťaže,, Prečo je voda vzácna“ a pod.

           

           

          Na základe úloh stanovených v Pedagogicko-organizačných pokynoch (tak, ako je to ukotvené v Národnom programe prevencie obezity, aktualizovanom Národnom programe ozdravenia výživy obyvateľov SR a Národnom programe kardiovaskulárnych ochorení s vymedzením priestorov na propagáciu zdravého životného štýlu a prevencie výživou) a v súlade so zámerom školy realizovať aktivity na podporu zdravia, zdravého životného štýlu a výchovy ku zdraviu usiluje sa škola zlepšiť osvetu žiakov a rodičov v otázkach zdravej výživy a zvýšiť  zapojenie žiakov do pohybových aktivít.

          V duchu tejto filozofie sa v ZŠ Makov uskutočnili dve vydarené celoškolské podujatia. Prvým bol Týždeň zdravej výživy, v rámci ktorého žiaci tvorili zaujímavé výtvarné kreácie z ovocia a zeleniny, pripravili nápadité tematické nástenky a uskutočnili vychádzku do prírody. V rámci rovesníckeho vzdelávania siedmaci, ôsmaci a deviataci vysvetľovali svojim spolužiakom zásady zdravej výživy. Veľmi cennou aktivitou bola prednáška Ing. Pižla, odborníka na racionálne stravovanie, pre žiakov i rodičov. Prednášku sme realizovali vďaka finančnej podpore n. f. Makové zrnká. Kreatívnym oživením podujatia bola zábavná scénka propagujúca zdravý pitný režim v podaní žiakov 9. ročníka. 

          Druhou aktivitou bola Školská olympiáda. Na úvod absolvovali žiaci ráno v triede hodinu olympijskej výchovy a potom už  nastúpili reprezentanti jednotlivých štátov pred zástupcov olympijského výboru: starostu obce Ing. M. Masnicu, zástupkyne starostu obce Ing. A. Šupčíkovej, Bc. Petra Kubinca, predsedu športového klubu, a Mgr. Milana Petroviča, riaditeľa školy. Zaznela hymna, otvárací prejav, vztýčenie vlajok i zapálenie olympijského ohňa. Po zložení sľubov rozhodcov a pretekárov sa začalo zápolenie. Všetci pohybu schopní žiaci súťažili v týchto disciplínach: beh okolo „štadióna“, člnkový vytrvalostný beh, skok do diaľky a skok z miesta (žiaci 2. stupňa i šplh na tyči).  Podujatie malo krásnu dynamickú atmosféru a vyvrcholilo odovzdávaním medailí víťazným športovcom. Pridanou hodnotou olympiády bola i multikultúrna výchova žiakov, ktorí sa ako reprezentanti rôznych štátov sveta učili akceptovať kultúrnu rozmanitosť, upevňovali si zásady tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti.


           

          Školský rok 2012/2013

          V škole voňali zemiakové pagáčiky a kapustniaky

           

          22. 4. - Deň Zeme, sme v škole začali zážitkovým vyučovaním. Na besedu, medzi našich žiakov, prišiel pracovník CHKO, Ing. P. Drengubiak. Učil deti, ako lepšie rozumieť zvieratám a poznávať chránené rastliny a živočíchy nášho regiónu. Vo vzdelávacích a praktických aktivitách sme ako zelená škola, zapojená do medzinárodného ekoprogramu pokračovali celý týždeň. Vymysleli sme nové aktivity pre deti a samozrejme, neostali sme so svojimi aktivitami iba za múrmi našej  školy. Vo štvrtok-25.4., žiačky 9.ročníka robili osvetu o význame pitného režimu pre zdravie v uliciach našej obce. V tento deň sa celá škola  pustila do čistenia a upratovania. Starší žiaci pomáhali pri čistení brehov rieky Kysuce, ostatní pomáhali so zberom odpadov v obci a pri čistení školského areálu. Po práci sme sa všetci v škole občerstvili zemiakovým pagáčikom alebo kapustniakom. Žiaci videli pôvodné druhy rastlín ako ľan, proso, pohánku, kapustu, zemiaky, ktoré sa v minulosti u nás pestovali. Pri ďalšom stanovišti si vyskúšali svoje vedomosti z liečivých rastlín a určovali stopy a značky našich zvierat. Teší nás, že naše spoločné úsilie neostalo nepovšimnuté. 


           

          Vodička, vodička, voda

          V piatok 22.3. všetci žiaci Základnej školy Makov žili vodou. Nečudo, veď bol Svetový deň vody.
          O vode sme sa rozprávali, učili, maľovali sme ju, spievali o nej piesne, ochutnávali sme ju, voňali...Uvedomili sme si, že aj keď sa nám zdá taká obyčajná, predsa je vzácna. My jej máme zatiaľ dostatok, no v mnohých krajinách sveta to nie je samozrejmosťou. Tejto téme sa venoval aj animovaný film s názvom,, Vzácna voda vo svete“. Potom nasledovali v triedach ochutnávky pitnej vody z vodovodu, zo studní a balenej stolovej vody. Potešilo nás vyhodnotenie tejto ochutnávky. Žiakom najviac chutila voda z vodovodu a z domácich studní. Balená stolová voda ostala v hanbe...Na rad sa dostal aj správny pitný režim. Dôležité informácie o jeho význame, o tom, čo máme piť a koľko, sprostredkovali našim žiakom šikovné školiteľky - žiačky 9. ročníka. Mnohých žiakov zaskočili informácie o tom, čo všetko obsahujú ich obľúbené  nápoje - zdraviu škodlivé umelé sladidlá, cukry, farbivá, konzervanty, kolové nápoje vyplavujú vápnik z kostí...Veríme, že po ochutnávke pitnej vody z vodovodu siahnu po nej častejšie. A navyše - ušetria aj svoje vreckové!


          Jesenný zber papiera, elektrospotrebičov a batérií

           

          Meno

           

          Trieda

          Papier

              kg

          Miesto

          Jozef Záhumenský

          III.A

          228

             1.

          Nikola Smutníková

          VIII.A

          211

             2.

          Alex Marčiš

          II.A

          204,5

             3.

          Stanislav Smutník

          V.A

          200

             4.

          Róbert Bajcár

          IV.A

          185

             5.

          Nikola Pápolová

          V.A

          177

             6.

          Veronika Šupčíková

          IX.A

          170

             7.

          Aneta Masnicová

          VIII.A

          150

             8

          Sofia Hrtúsová

          V.A

          144

             9.

          Michal Greguš

          II.A.

          129

            10.

          Alžbeta Šobichová

          IV.A

          120

            11.

          Lukáš Židzík

          V.A

          118

            12.

          Aneta Hrtúsová

          III.A

          114

            13.

          Adela Šobichová

          I.A

          113

            14.

           

           

           

           

          Meno

           

          Trieda

           

          Elektro-

          spotrebič

              (ks)

           

          Miesto

          Matúš Tichý

          V.A

              82

             1.

          Nikola Smutníková

          VIII.A

              55

             2.

          Stanislav Smutník

          V.A

              40

             3.

          Nikola Pápolová

          V.A

              35

             4.

          Pavol Dunaj

          IX.A

              24

             5.

           

          Meno

           

          Trieda

          Batérie

              ks

          Miesto

          Mária Zemanová

          VI.A

            159

             1.

          Mária Cigáňová

          VII.A

            150

             2.

          Monika Trebulová

          IX.A

            144

             3.

          Nikola Pápolová

          V.A

            120

             4.

          Matej Stuchlík

          V.A

            110

             5.


          Zdravý životný štýl

          Zdravotné sestry, Mgr. J. Ďurajková a PhDr.Gabriela Tvrdá, pracovníčky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline a študenti Strednej zdravotníckej školy v Žiline prišli na pozvanie do našej školy na začiatku novembra . So žiakmi 6.-9. ročníka besedovali na tému Zdravá výživa a duševné zdravie.

          Žiaci si vypočuli známe, no predsa často podceňované fakty z oblasti zdravej životosprávy z úst odborníkov. Dozvedeli sa, ako sa majú starať o vlastné zdravie, nepodceňovať dostatok pohybu, spánku, primeranú duševnú činnosť a rôzne tvorivé aktivity. Správne využívanie voľného času, pozitívne myslenie či odstraňovanie zlozvykov v stravovaní patrí tiež k zdravému životnému štýlu. Vtipná prezentácia, zostavovanie jedálneho líska a iné zaujímavé aktivity prispeli k príjemnej atmosfére pri uvedomovaní si toho, akú hodnotu má naše vlastné zdravie.


           Brest u Papaji

          Jednou z najúčinnejších foriem učenia sa je zážitkové učenie. Presvedčili sa o tom i žiaci 5. a 6. ročníka, ktorí 12. septembra 2012 absolvovali terénne cvičenie z biológie a náučnú prechádzku v rámci regionálnej výchovy. Ich kroky smerovali k majestátnemu brestu u Papají. Objavovali tak prírodu a krásu svojho rodiska všetkými zmyslami, nie iba prostredníctvom učebnice. Na vlastnej koži zažili niečo zaujímavé a vďaka spomienkam na spoločne prežité chvíle budú ich poznatky trvalejšie. (viď.fotoalbum)

          Ing. Štefánia Kubincová, Mgr. Janka Petrovičová


          šk. rok 2011/2012

          Účelové cvičenie „Ochrana života a zdravia“

          Dňa 22.6. 2012 ZŠ Makov v spolupráci s DHZ realizovala požiarne cvičenie spojené s teóriou i praxou.

          V priebehu prvej vyučovacej hodiny mali triedne pani učiteľky za úlohu  žiakom podať informácie o rôznych poplachoch, hasiacich prístrojoch i možnostiach evakuácie. Zároveň žiakom zdôraznili, že sa s touto problematikou môžu v živote stretnúť, a preto je dôležité i potrebné o nej vedieť. Môže tým sebe i ostatným  zachrániť život.

          Po  vyhlásení poplachu nasledovala evakuácia žiakov zadným vchodom na dopravné ihrisko.

          Odtiaľ sme sa premiestnili do areálu v blízkosti železničnej stanice. Tam nám  príslušníci DHZ v Makove pripravili ukážky hasenia horiaceho auta, pričom žiak Matúš Tichý si precvičil i zavolanie na tiesňovú  linku hasičského zboru. Po ohlásení fingovaného požiaru prišli príslušníci DHZ v Makove. Požiar osobného auta zahasili, potom nasledovali ukážky hasenia požiaru  rôznymi typmi hasičskej techniky. Deti si tieto aktivity mohli vyskúšať samy. Do niektorých aktivít zapojili i učiteľov. Veľmi pekne ďakujeme Petrovi Dočárovi za sprostredkovanie akcie pre deti a ostatným členom DHZ v Makove za krásne a zaujímavé dopoludnie .


           LESY DEŤOM

          9. ročník zábavno-poznávacej súťaže

          Dňa 11.5. 2012 sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili zábavno-poznávacej súťaže pod názvom   ,,Lesy deťom 2012“, ktorá sa konala v areáli Kysuckej galérie, v Oščadnici. Podujatie bolo súčasťou celoslovenskej akcie LESNÍCKE DNI .            

          Našu školu reprezentovali: Laura Čanigová, Terézia Stoláriková, Nikola Ďurčíková, Viliam Baláž, Lukáš Masnica a Marek Bobek  v kategórií starší žiaci 6.-9.ročník. Na súťaži si preverili nielen svoje vedomosti, ale aj fyzickú zdatnosť. Strieľali zo vzduchovky, chodili na chodúliach , určovali azimut, stopy zvierat, poznávali lesné vtáky, cicavce, stromy a pod. Našim žiakom sa táto súťaž veľmi páčila, a už prejavili záujem zúčastniť sa na nej aj v budúcom školskom roku.


          Svetový Deň Zeme -  22. apríl 2012

          Ku akcii ,,Vyčistime si Slovensko“, ktorú vyhlasuje Ministerstvo ŽP, sa pridala aj naša Zelená škola. Na tento deň sme si na našej škole pripravili rôzne aktivity. Skrášľovali sme okolie školy, vysádzali sme okrasné kríky, pomáhali sme zbierať odpad v obci a čistiť našu rieku Kysucu. Starší aj mladší žiaci vyrobili pekné obrázky rastlín aj živočíchov z druhotných surovín (z vrchnáčikov PET fliaš a kartónu). V tomto týždni sa žiaci zapojili aj do výtvarnej súťaže s názvom ,, Podoby vody“, ktorú sme vyhodnotili na Deň Zeme. Najlepšie práce sú vystavené na nástenke. Spomenutými aktivitami sme aj my pomohli nielen nášmu okoliu, škole a obci, ale aj našej planéte.


          Jesenný zber papiera - vyhodnotenie tu:jesenny_zber_papiera.pdf


           

            Adventné vence

          Žiačky siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka vyrobili počas hodiny svet práce pod vedením pani učiteľky Štefánie Kubincovej adventné vence z prírodných materiálov. Mladšie dievčatá z krúžku šikovné ruky sa nedali zahanbiť a pod vedením pani vychovávateľky Aleny Sýkorovej  zhotovili krásne vence. Svoje výtvory vystavili na školskej chodbe, kde mohli ich tvorivú prácu obdivovať všetci žiaci školy i rodičia.  ( Viď. fotogaléria)


            Beseda o Afrike

          Dňa 3.11.2011 zavítala medzi siedmakov a ôsmakov ZŠ Makov bývalá žiačka, v súčasnosti študentka Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave, Alenka Bajcárová, ktorá strávila 100 dní leta 2011 v stredoafrickej krajine Burundi.

          Pracovala tam ako koordinátor projektov, v rámci ktorých zabezpečovala nákup liekov a administratívu pre prichádzajúcich lekárov v štyroch nemocniciach, dovoz jedla a dohľad nad chodom sirotinca a mala na starosti i podporu najchudobnejších rodín. Pútavou prezentáciou sa s nami podelila o zážitky a skúsenosti z tejto misie. Z jej rozprávania pre žiakov vyplynulo, že život ľudí na africkom kontinente je v porovnaní s našimi podmienkami veľmi biedny a pre nás ťažko predstaviteľný. Častokrát si ani neuvedomujeme, že plytváme základnými potravinami, ktoré by africké deti rady uvítali v svojom jedálničku. Ďakujeme Alenke za sprostredkovanie informácií o živote v chudobnej africkej krajine, ktoré nás prinútili zamyslieť sa nad tým, čo si z nášho každodenného života mnohokrát nevážime. 


          Kytice na hroby                          

          Žiačky siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka vyrobili počas hodiny svet práce pod vedením pani učiteľky Štefánie Kubincovej  Kytice na hroby z prírodných materiálov. Mladšie dievčatá z krúžku šikovné ruky sa nedali zahanbiť a pod vedením pani vychovávateľky Aleny Sýkorovej  zhotovili kásne vence. Svoje výtvory vystavili na školskej chodbe, kde mohli ich tvorivú prácu obdivovať všetci ziaci školy i rodičia.  ( Viď. fotogaléria)


          Deň zdravej výživy

          Vo štvrtok 27.10.2011čakalo na žiakov 5. – 9. ročníka prekvapenie v školskej jedálni.

          Pani kuchárky spolu s vedúcou školskej jedálne p. Golisovou pripravili pre deti ochutnávku ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

          Takto netradične sme sa rozhodli zrealizovať deň zdravej výživy v našej škole.

          Každý žiak dostal smotanový jogurt, mal možnosť ochutnať dva zeleninové šaláty a jeden ovocný šalát. Potom nasledovala „jednohubka“ s cesnakovou nátierkou a hroznom. Tá chutila asi najviac.

          Žiaci videli menej známu zeleninu – Zázvor (Ďumbier) a dozvedeli sa, ako sa používa a aké priaznivé účinky má na naše zdravie.

          P. Golisová vysvetľovala deťom, prečo by mali jesť mliečne výrobky alebo piť mlieko každý deň a aký význam majú vitamíny obsiahnuté v surovej zelenine a ovocí pre ich rast a zdravý vývoj.

          Pani Golisovej a našim kuchárkam sa chceme poďakovať za ich ochotu a pomoc zrealizovať takúto peknú a zmysluplnú aktivitu pre našich žiakov. Aj takto chceme dokázať, že nám záleží na zdraví  našich detí a ich stravovacích návykoch.

          V rámci environmentálnej výchovy sa žiaci I. stupňa  zapojili do aktivity „Zdravá výživa“. 

          V spoločnej diskusii sa dozvedeli o tom, čo by mala obsahovať desiata do školya zároveň si hneď aj vyskúšali slušné stolovanie a konzumáciu doma pripravenej desiaty. Pri vzájomnom pozorovaní, čo kto nosí na desiatu do školy, môžeme konštatovať, že sa deti snažia stravovať  zdravo (vďaka patrí práve rodičom). Objavili sme však aj nedostatky, ako desiata v podobe sladkostí alebo žiadna desiata.   


                  Huby v škole

           Dňa 25. októbra 2011 zavítali do ZŠ v Makove ochranári z Trenčína, ktorí priniesli so sebou prenosnú výstavu húb. Huby boli  zakonzervované  zvláštnym spôsobom ,,Lyofilizáciou“ , a tak sa deti nečudovali zbytočne, že vyzerajú ako skutočné, veď naozaj aj boli. Na začiatku sa deťom prihovoril pán Alfonz Liška, ornitológ, dlhoročný člen SZOPK a dobrovoľnej stráže prírody.  Jeho vzťah a lásku k prírode bolo badať z jeho zanieteného rozprávania, ktorým sa snažil deti upútať. Potom videli deti zaujímavú prezentáciu o liečivých hubách, obroch medzi hubami, dozvedeli sa, ako bol objavený penicilín a ešte mnoho nevšedných informácií. Túto prednášku  odprezentoval deťom mykológ z Novej Dubnice, pán Milan Sliva, dlhoročný člen Slovenskej  mykologickej spoločnosti v Bratislave. Po prezentácii  si deti pozerali  výstavku húb. Okrem bežných druhov( hríb smrekový, kuriatka, kozáky) mali možnosť vidieť aj hríb satanský a hlivu ustricovú a taký unikát, ako napr. ,,Lesklokôrovku obyčajnú  (  Ganoderma lucidum)-  známu liečivú  čínsku hubu pod názvom ,,Reishi“. Na tomto mieste rozprávala deťom o hubách Mgr. Katarína Devánová , botanička z Trenčianskeho múzea. Dozvedeli sa , že huby majú  nezastupiteľné miesto  v prírode a pre človeka. Chceme sa poďakovať za ochotu týmto pracovníkom, ktorí obetovali svoj voľný čas, obohatili nás o nevšedné a zaujímavé informácie a prispeli tak  k spestreniu vyučovania v našej škole.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

           Zdravý jedálniček

          Bohatá úroda inšpirovala žiakov IV. A  k zhotoveniu veľmi peknej výstavky ovocia a zeleniny.

          Zrealizovali ju v rámci Svetového dňa výživy pod vedením triednej p. uč. Márie Korchaníkovej .  Žiaci boli veľmi tvoriví, vyskúšali si dekoráciu z ovocia a zeleniny a pod ich šikovnými rukami vznikali  zaujímavé postavičky či zvieratká. 

           

           

           Súťaž o najENVtriedu- vyhodnotenie-šk. rok 2010-2011

           

           

          SPOLU

          MIESTO

           

           

           

           

           

          I.A

          408

          1.

           

           

           

           

           

          II.A

          222

          4.

           

           

           

           

           

          III.A

          269

          2.

           

           

           

           

           

          IV.A

          260

          3.

           

           

           

           

           

          V.A

          317

          2.

           

           

           

           

           

          VI.A

          254

          3.

           

           

           

           

           

          VII.A

          318

          1.

           

           

           

           

           

          VII.B

          140

          6.

           

           

           

           

           

          VIII.A

          239

          4.

           

           

           

           

           

          IX.A

          173

          5.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ODMENA PRE VÍŤAZNÉ TRIEDY

          I. A – príspevok na školský výlet  120 € 

          VII. A – výlet do Vysokých Tatier ( lanovkou na Skalnaté pleso)

           V. A  - príspevok na školský výlet  50 €

          Srdečne blahoželáme!

           

          Vyhodnotenie jarného zberu papiera

           

           

          Spolu

          Priemer na 1 žiaka

          Miesto

          I.A

          2288 kg

          95 kg

          1.

          II.A

          726 kg

          32 kg

          4.

          III.A

          426 kg

          30 kg

          5.

          IV.A

          601 kg

          24 kg

          7.

          V.A

          657,5 kg

          26 kg

          6.

          VI.A

          914 kg

          46 kg

          2.

          VII.A

          673 kg

          42 kg

          3.

          VII.B

          0 kg

          0 kg

          10.

          VIII.A

          356 kg

          19 kg

          8.

          IX.A

          146 kg

          7 kg

          9.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Spolu odovzdané   6774,5 kg vytriedeného papiera.

          Ďakujeme všetkým žiakom, učiteľom i obetavým rodičom, ktorí sa zapojili do  zberu v prospech aktívnej práce detí našej základnej školy.

           

          Najviac papiera v šk. roku 2010/2011 priniesli:

           

          Meno

          Trieda

          Papier

          Miesto

          Záhumenský Jozef

          I. A

          746 kg

          1.

          Smutníková Nikola

          VI. A

          504 kg

          2.

          Šupčíková Veronika

          VII. A

          435 kg

          3.

          Adamec Erik

          IX. A

          258 kg

          4.

          Greguš Michal

          I. A

          250 kg

          5.

          Kmínková Viktória

          I. A

          227 kg

          6.

          Varecha Martin

          I. A

          227 kg

          6.

          Varechová Zuzana

          V. A

          227 kg

          6.

          Smutník Stanislav

          III. A

          221 kg

          7.

          Sošková Barbora

           I. A

          219 kg

          8.

          Soško Adam

          IV. A

          219 kg

          8.

          Putoriková Vanesa

          IV. A

          216 kg

          9.

          Šurláková Adela

          VIII. A

          206 kg

          10.

          Halčin Miroslav

          VII. A

          198 kg

          11.

          Bobek Marek

          VI. A

          177 kg

          12.

          Šobichová Alžbeta

          II. A

          173 kg

          13.

          Sádecký Radoslav

          VIII. A

          162 kg

          14.

          Kubincová Štefánia

          II. A

          154 kg

          15.

          Brčicová Adriana

          I. A

          137 kg

          16.

          Masariková Mária

          III. A

          110 kg

          17.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Blahoželámežiakom, ktorí počas jesenného a jarného zberu priniesli do školy viac ako 100 kg vytriedeného papiera.

           Dňa 27. 4. sa dve trojčlenné družstvá žiakov 5. a 6. ročníka zúčastnili na súťaži ,,Poznaj Kysuce“ v CVČ Turzovka, na ktorej si mohli preveriť svoje vedomosti  v poznávaní rastlín, živočíchov a pamiatok v Kysuckom regióne.

          Deň Zeme v ZŠ Makov

          Deň Zeme si pripomíname, aby sme si uvedomili svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Je to deň, ktorý patrí našej planéte. Zemi, ktorú by si mal každý z nás vážiť a hlavne sa o ňu starať. V Základnej škole Makov sme s aktivitami začali už v pondelok 18. apríla, kedy žiaci 8. a 9. ročníka spoločne so zamestnancami obecného úradu a zamestnancami a obyvateľmi Zariadenia pre seniorov v Makove v rámci výzvy Mikroregiónu Horné Kysuce na vyčistenie brehov rieky Kysuca a akcie „Vyčistíme si Slovensko“ zberali odpadky a nečistoty na brehoch Kysuce. V stredu 20. apríla sme Deň zeme oslávili v celej škole. Namiesto učebných pomôcok sa žiaci zišli s taškami plnými plastových vrchnáčikov a pracovnom odeve. Že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká, si žiaci pripomenuli videom o plytvaní energiou a prezentáciou o skleníkovom efekte. Svoje poznatky si preverili v kvíze a najlepšie skupinky získali diplomy. Dopoludnie v triedach pokračovalo tvorivou prácou detí, ktoré šikovnými rukami pod vedením triednych učiteliek vytvárali obrazce a premenili odpadový materiál na krásy našej Zeme a stvárnili i problémy, ktoré ju ohrozujú. Deti takto vytriedili 143,5 kg plastov a prispeli k separácii odpadu. No nielen v triedach sa naše oči mohli pokochať krásnymi výtvormi. Po zimnom odpočinku sa rozžiaril a ožil i školský areál. Žiaci sa s chuťou pustili do jeho úpravy. Mladší žiaci zberali odpadky, kamienky, či napadané konáriky a starší hrabali, zametali, odvážali hlinu a kompost. Spoločnými silami sme takto prispeli k skrášleniu nášho životného prostredia.

          Ďakujem všetkým, ktorí sa v ZŠ Makov zúčastnili aktivít ku Dňu Zeme. Mgr. Daniela Helienková

           Lesy SR makovským deťom

           Rok 2011 bol vyhlásený OSN za Medzinárodný rok lesov . Hlavný slogan: „Forest for People“ – „Les pre ľudí“ zdôrazňuje prepojenie človeka s lesom, zviditeľňuje dôležitú úlohu človeka pri ochrane a rozvoji lesov. Cieľom je zvýšiť povedomie a posilniť trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, ochranu prírody a rozvoj všetkých typov lesov tak, aby mohli byť využívané aj budúcimi generáciami.

          Dňa 22. marca sa v ZŠ Makov uskutočnilo podujatie Staviame vtáčie búdky, na ktorom sa žiaci 5.ročníka prostredníctvom Ing. Milana Laša dozvedeli veľa zaujímavých informácií  zo života vtákov, naučili sa ichrozoznávať a svoje poznatky si utvrdili vytvorením veľmi pekných projektov. Spoločne zmontovali a umiestniliv školskom areáli vtáčiu búdku, o ktorú sa žiaci budú ďalej starať a pozorovať, čo sa v nej deje. Žiaci šiesteho a ôsmeho ročníka získali dňa 7. apríla poznatky o lesoch a lesných živočíchoch formou besedy s pánom Petrom Oravcom, ktorý opäť navštívil  našu školu  s Ing. Jozefom Vajsom dňa 28. apríla a so štvrtákmi zasadili v areáli školy v rámci podujatia  „Stromy poznania“ lesné dreviny Brest horský, Duglasku tisolistú, Pagaštan konský, tuju a borovicu . Naše poďakovanie patrí uvedeným pracovníkom Lesov SR, š.p. Odštepný závod Čadca, ktorí v rámci oslavy Medzinárodného roka lesov a Apríla mesiaca lesov obohatili poznatky našich žiakov a spestrili ich vyučovanie aktivitami spojenými s bežným životom. Mgr. Daniela Helienková

          Súťaž ,,Dajme stromom šancu"

          Naša škola sa zapojila do krajského kola súťaže Dajme stromom šancu, ktorú organizovala Technická univerzita vo Zvolene Do súťaže sme poslali 10 príspevkov, 1 stromček šťastia a 9 námetov na plagát.

          Boli sme úspešní.Získali sme 1. a 3. miesto.

          Toto sú naši výhercovia:

          1. miesto:   Lucia Hazuchová, V. A  Víťazný príbeh- klikni TU: pribeh_o_lipe.doc

          Príbeh o lipe malolistej, ktorý si môžete prečítať na nástenke

           

          3. miesto: Lucia Pavelková, V. A

          výtvarná práca o stromoch

           

          Výhercovia budú odmenení.Srdečne im blahoželáme!Mgr. Marta Laščáková, koordinátor environmentálnej výchovy

          Deň vody

          V  utorok  22.3.2011 si žiaci našej školy pripomenuli medzinárodný Deň vody. Okrem iných aktivít, ktoré sa pri tejto príležitosti konali na škole si žiaci 9.A triedy – J.Bobek, J. Cigáňová, E.Hrtúsová  a M.Kubinec – pripravili pre svojich spolužiakov prezentáciu o vode spolu s krátkymi aktivitami  a kvízmi.

          Prezentácia sa týkala významu vody, jej vlastností ,druhov a použitia. Bola doplnená videami, ktoré poukazovali na globálne problémy s vodou vo svete, najmä v Afrike.  Žiakom ukázala na nevyhnutnosť šetrenia vodou. Spôsoby hospodárenia s vodou boli zhrnuté do základných zásad, ktoré sa týkajú každého člena domácnosti.

          Každý žiak mal možnosť si naplno uvedomiť, že budúcnosť pitnej vody na našej planéte je aj v jeho rukách, závisí na jeho správaní. Mgr. Kubincová Júlia

          Pri príležitosti Svetového dňa vody sa v našej škole uskutočnila i súťaž o najkrajšie plagáty, v ktorých žiaci upriamili pozornosť na dôležitosť pitnej vody a na boj za udržiavanie čistých zdrojov pitnej vody. Ďakujeme sponzorovi Mgr. Jozefovi Pajerovi za sponzorský príspevok  

          Vyhodnotenie súťaže o najkrajšie plagáty na tému  “Čistá voda pre zdravý svet“

          1. miesto : Kolektív žiakov  4. A         

          2. miesto : Kolektív žiačok  4. A        

          3. miesto : Erika Štepková, Matúš Tichý, Natália Bartošová   3. A

          4. miesto : Katarína Pinďáková, Lucia Moravčíková  7. A

          5. miesto : Alžbeta Papajová, Júlia Masnicová, Denisa Smutníková,

                                Adela Šurláková   8. A

          6. miesto : Jozef Pavlík, Lukáš Masnica, Nikola Ďurčíková, Petra Ryšinaová,

                                  Anna Šurláková, Mário Murčo  5. A

          7. miesto : Lukáš Masnica, Mário Murčo, Ján Lušňák, Valentín Slončík,   

                                   Martin Šimek, Filip Klanduch  5. A

                          : Gréta Kučavíková, Zuzana Jarkovská, Kristína Kamenovská,

                                    Michaela Zajacová  7. A

           Peknými maľbami sa prezentovali žiaci 2. A  triedy

          Bianka Kupšová, Eliška Zajícová  

          Martin Melicher  

          Miriam Hazuchová, Chiara Kubincová  

          Marek Bajcár  

          Jakub Mrkva   


          Vyhodnotenie súťaže O najkrajší leták - Kompostér

           

          Dňa 25.1. 2011 sa uskutočnila v našej škole súťaž o vyhotovenie najkrajšieho letáka na tému Kompostér.

          Vyhodnotenie súťaže:

          1.m. Patrik Záhumenský, Mário  Papaj, Adela Kipusová, Anna Romanová- 9.r.

          2.m. Terézia Stoláriková- 5.r.

          3.m. Alexandra Gregušová, Mário Murčo- 5.r.

          4.m. Veronika Pavlíková- 8:r.

          5.m. Lukáš Surovka- 9.r.     (Mgr. M. Laščáková)

            RECYKLOHRY

          Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Program usporadúva spoločnosť ASEKOL SK, ktorá zaisťuje zber a recykláciu elektrozariadení, ktoré už doslúžili .

          Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere.

           V rámci projektu Recyklohry bude naša škola vybavená zbernou nádobou na vyradené drobné elektrozariadenia. Zberná nádoba bude umiestnená v škole. Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, atď.), ktoré odovzdá pánovi školníkovi.

          Pozor! Do nádoby nepatria televízory, počítačové monitory, žiarivky ani žiarovky. Súčasťou projektu sú i zábavné hry a súťaže, výtvarné či fotografické úlohy a kvízy z oblasti triedenia a recyklácie odpadov, ktoré bude organizátor projektu zadávať na www.recyklohry.sk.

           Za nazbierané drobné elektrozariadenia a splnené úlohy získa naša škola body, za ktoré žiakom budeme môcť obstarať rôzne učebné pomôcky, hry aj vybavenie pre voľný čas.

           Rodičia, aj vy sa môžete doRecyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom. Zaistíte tak ich recykláciu a svojim deťom pomôžete získať body na nákup odmien. 

           

          Vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu vtáčiu búdku a kŕmidlo

           

          I. stupeň

          Búdka

          1.  Dominika Maršová, 1. ročník

          2.  Anna Mária Trebulová, 1. ročník

          3.  Ján Roštár, 1 ročník

           

          Kŕmidlo

          1.  Alžbeta Šobichová, 2. ročník

          2.  Michal Gareguš, 1. ročník

          3.  Martin Varecha, 1. ročník

           

           

          II. stupeň

          Búdka

          1.  Viliam Baláž, 5. ročník

          2.  Dominik Oravec, 9. ročník

          3.  Adela Šurláková, 8. ročník

           

          Kŕmidlo

          1.  Jozef Pavlík, 5 ročník

          2.  Aneta Zemanová, 7. B

          3.  Mária Bobeková, 7.B   

           

           Súťaž Zdravý jedálniček s receptom od mamy a starej mamy:

          Vyhodnotenie na I. stupni:

          1. miesto: kolektív I. A 

          2. miesto: kolektív III. A 

          3. miesto: žiaci II. A  a  IV.A

           

          Vyhodnotenie na II. stupni:

          1. miesto: kolektív V. A 

          2. miesto: kolektív VII. A 

          3. miesto: kolektív VI.A

          4. miesto: kolektív VII.B

          Žiaci VIII. A a IX. A sa nezapojili.

           

          Najkrajšie jedálničky sú  vystavené v školskej jedálni a ponúkajú Vám inšpirácie na  zdravé jedlá nielen zo  súčasnosti, ale i z minulosti.

          Dobrú chuť!

            

          Jesenný zber papiera v ZŠ Makov v dňoch 3.11. – 5.11. 2010-

          Papier odoberal a vážil pán školník v stredu, štvrtok: od 7.30 hod. do 16.00 hod., piatok:  od 7.30 hod. do 9.00 hod.

          VYHODNOTENIE- klikni tu: vyhodnotenie_jesenneho_zberu_papiera.doc

          Deň ochrany človeka a prírody- Očami Mateja Kubinca a spolužiačok z 9. A

           

          Dňa  8. 10 sa uskutočnil na našej škole Deň ochrany človeka a prírody. Všetci sme sa stretli v škole o 8:00 hod. Ako prvé na programe bolo vystúpenie kúzelníka Berouska. Bolo veľmi zábavné. Pri niektorých kúzlach si vyberal dobrovoľníkov spomedzi žiakov  a tí mu veľmi ochotne pomáhali. Po vystúpení sme išli do tried a diskutovali  sme  o prípadných mimoriadnych udalostiach, ktoré nám hrozia každý deň. Potom sme sa vybrali na túru spolu so šiestakmi. Išli sme na Bukovú. Prechádzali sme cez Krupovský vŕšok a ten dal niektorým z nás mimoriadne zabrať. Na Bukovej sme si oddýchli, bezpečne založili oheň a opiekli sme na ňom špekačky. Po krátkom občerstvení sme si spolu s našimi triednymi učiteľmi zašportovali a v zaujímavom futbale porazili šiestakov. Spiatočnú cestu sme zvolili cez Čierne. Užili sme si veľa zábavy a nadýchali sme sa čerstvého vzduchu v našej krásnej  kysuckej prírode .