- šk. rok 2019/2020
- Šk. rok 2017/2018
- Šk. rok 2016/2017
- Školský rok 2015/2016
- Školský rok 2014/2015
- MAT
- ANJ
- ENV OKIENKO
- SJL
- ŠPORT
- Proti drogám a patologickým javom
- Súťaže a iné aktivity
- KULTÚRNE PODUJATIA
- Okienko výchov. poradenstva
- Školské výlety a exkurzie
- Šk.rok 2009/2010
- Šk. rok 2010/2011
- Šk. rok 2011/2012
- Šk. rok 2012/2013
- Šk. rok 2013/2014
- Školský časopis
- Školský rok 2019/2020
Súťaže a iné aktivity
Školský rok 2018/2019
Zážitkové učenie – biológia v lese
V piatok, 21. 6., sa žiaci 5.ročníka vybrali spoznávať naše dreviny, rastliny aj živočíchy priamo do terénu. Lesnú vychádzku sme absolvovali s pracovníkom LS Turzovka, s lesníkom pánom Petrom Oravcom. Autami sme sa vyviezli na Lemešnú a začali sme našu exkurziu . Deti objavovali a vnímali les všetkými zmyslami. Riešili rôzne úlohy, učili sa ako nájsť lykožrúta pod kôrou stromu, určovali stromy , merali ich, odhadovali ich výšku, vek.....Vypočuli si zaujímavé informácie o našich šelmách, o hospodárení v lese, o práci lesníka, videli génovú škôlku. Spoločnosť na ceste nám robil aj pekný jazvečík. Naša vychádzka bola spojená aj s turistikou. Cestu naspäť sme absolvovali peši.
Ďakujeme p. Oravcovi za jeho ochotu a čas, ktorý venoval našim deťom a obohatil ich o nové zážitky a poznatky. Naše poďakovanie patrí aj rodičom detí, ktorí boli ochotní a pomohli zabezpečiť odvoz detí na Lemešnú. Spoločnými silami sa snažíme budovať úctu a rešpekt k všetkým živým tvorom, prehlbovať záujem detí o les a prírodu , a to nie iba virtuálne.
Ing. Š. Kubincová
MÁ TO ZMYSEL AJ BEZ ZMYSLOV
Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci pripravili v Galérii Čadca interaktívnu výstavu realizovanú v spolupráci s BIBIANOU, Medzinárodným domom umenia pre deti, pod názvom MÁ TO ZMYSEL AJ BEZ ZMYSLOV.
Žiaci 6. ročníka vstúpili vo štvrtok 6. 6. 2019 do knižno-hravého projektu a prostredníctvom hry sa oboznámili so životom detí so zdravotným znevýhodnením. Výstavou ich sprevádzali hrdinovia kníh zo zbierok Knižnice BIBIANY.
Žiaci prechádzali 6 stanovišťami, ktoré predstavovali 6 zdravotných znevýhodnení. Skúsili si, ako sa žije dieťaťu na vozíčku, ako vníma svet autista, skúšali chôdzu s pomocou barlí. Plnili aj ďalšie úlohy a lúštili hádanku ukrytú v tajničke, aby mohli lepšie pochopiť život s obmedzeniami, ktoré prináša strata alebo poškodenie jedného zo zmyslov, prípadne imobilita či Downov syndróm. Pracovali aj s vystavenými knihami a ich ilustráciami, pri plnení jednotlivých úloh im pomáhali nápovedy ukryté v knihách.
Žiaci sa zoznámili s literatúrou o deťoch a pre deti so zdravotným znevýhodnením. Listovali v knihách z rôznych častí sveta vo viacerých jazykoch - v angličtine, nemčine, španielčine, arabčine, japončine či perzštine. Medzi exponátmi videli aj knihy v špeciálnych formátoch (s Braillovým písmom, hmatovými ilustráciami alebo so znakmi posunkového jazyka). Súčasťou výstavy boli aj ľahko čitateľné knihy pre všetky deti.
Našich šiestakov výstava tak zaujala, že po polhodine prehliadky a tvorivej dielne nezaznela otázka: ,,Kedy už pôjdeme?“ Naopak, bolo ich treba ťahať, aby sme stihli vlak domov.
Veríme, že takáto forma zážitkového vyučovania pomôže k formovaniu empatického mladého človeka citlivého k problémom zdravotne znevýhodnených ľudí.
Mgr. Janka Petrovičová
Regionálna súťaž družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa
Dňa 05.06.2019 sa žiaci ZŠ s MŠ Makov zúčastnili regionálnej súťaže družstiev mladých zdravotníkov v Dome kultúry v Čadci, ktorú každoročne organizuje Slovenský Červený kríž – Územný spolok Čadca. Súťaž spočívala v poskytnutí prvej predlekárskej pomoci, v ovládaní základov dopravnej výchovy a poznatkov z histórie i súčasnosti SČK. Pri praktických stanovištiach sa žiaci stretli s autenticky nafingovanými poranenými figurantmi, ktorým museli poskytnúť prvú pomoc v závislosti od daného poranenia.
Obohatením podujatia i v tomto školskom roku boli v mimo súťažnom čase praktické ukážky členov horskej záchrannej služby a dentálnej hygieny, do ktorých sa žiaci aktívne zapájali.
Družstvá mladých zdravotníkov z našej školy tvorili žiaci IV.A, V.A a VII.A.
DMZ I. stupeň: Pavlína Kretková, Štefan Bajcár, Matúš Pavlík, Barbora Balážová, Barbora Dienešová, Ema Planetová
DMZ II. stupeň: Michaela Hrmová, Zuzana Hazuchová, Jana Kretková, Marcel Lukeš, Alžbeta Šobichová
Z príležitosti 100. výročia založenia SČK boli udelené zúčastneným školám i učiteľom - zdravotníkom diplomy.
Mgr. Anna Mrkvová, Ing. Štefánia Kubincová
Cesta rozprávkovou krajinou
S úsmevom na perách a niekedy i so zatajeným dychom prežívali makovskí škôlkari a školáci poobliekaní v rozmanitých maskách putovanie po rozprávkovej krajine. V piatok 31. mája totiž ožil celý školský areál rôznymi rozprávkovými postavičkami, ktoré žiakom nachystali množstvo zaujímavých aktivít.
Do krajiny rozprávok vstúpili cez príbytok čarodejnice a tajomného veštca. V rozprávkovom domčeku na nich čakala priadka Anička s Martinkom Klingáčom, ktorí riadne preverili literárne vedomosti mladých pútnikov. S Vajcom na vandrovke zase prekonávali rôzne nástrahy na ceste do sveta a s Červenou Čiapočkou hľadali cestu domov. Veselo bolo aj na Šmolinkinej narodeninovej party, u Šmolkov sa vyspevovalo, skákalo vo vreci i cez švihadlo. Riešiť ťažké hlavolamy bolo treba v Alicinej v krajine zázrakov a s Dankou a Jankou Botkovými objavovať a poznávať svet živočíchov. Počas cesty žiaci pomáhali Popoluške popreberať hrášok a šošovičku, s Dvanástimi mesiačikmi zasa postavili vatru a odvážne ju preskakovali. Po dlhom putovaní sa žiaci dostali i do susedných Čiech a zistili, že S čerty nejsou žerty, veď každého návštevníka pekla v kartách porazili.
Oslavy Dňa detí vyvrcholili skvelým koncertom Petra Bažíka.
Poďakovanie patrí všetkým deťom, rodičom, učiteľom a každému, kto akýmkoľvek spôsobom pomohol.
Janka Petrovičová
Vyučovanie v múzeu
Koniec školského roka je zaujímavý aj tým, že do vyučovania sú zaradené aj zaujímavejšie formy vyučovania. Zvykne sa chodiť na exkurzie, do galérií, múzea. Aj tento krát sme sa rozhodli stráviť hodinu výtvarnej výchovy v múzeu.
Žiaci 7. a 8. ročníka si okrem trvalej expozície mohli pozrieť aj zaujímavú zbierku stavebnice Merkúr , no a samozrejme formou tvorivej dielne vyskúšať si techniku PLSTENIA, veď nato sme sem prišli.
Ide o veľmi zaujímavú techniku, ktorou sa v načuchranej spracovanej ovčej vlny môžu vyrobiť rôzne ozdoby, obrázky, kabelky, dokonca aj kúsky oblečenia. Ide o postupné vpichovanie vlny do určitého, požadovaného tvaru. Našim žiakom sa podarilo vyrobiť si krásne ozdobné brošne na kabát. Síce sa sem tam ihla zapichla aj do prsta, ale také už je zážitkové učenie.
Elena Rusňáková
Naši slávici Dominika Maršová a Peter Šurlák vybojovali v okresnom kole súťaže
v speve ľudovej piesne SLÁVIK SLOVENSKA víťazstvo a postup na krajské kolo.
Obom srdečne blahoželáme a ujovi Jožkovi Šimekovi ďakujeme za spoľahlivý hudobný sprievod.
Janka Petrovičová
Vlastivedno-poznávacia exkurzia pod názvom
„Po Štefánikových stopách“
Žiaci 4. a 5.ročníka sa v stredu 24.4. zúčastnili vlastivednej exkurzie na Záhorie. Vybrali sa po Štefánikových stopách. V tomto roku si 4. mája pripomenieme sté výročie tragického pádu lietadla, pri ktorom zahynul náš velikán generál M .R. Štefánik. Keďže sme škola, ktorá si cti tradície a má úctu k osobnostiam slovenských dejín vybrali sme sa vlastivedné a dejepisné učivo upevniť naživo.
Cestou na Záhorie sme ešte navštívili hrad Beckov, majestátne týčiaci sa nad Váhom. Zrúcanina hradu je
zrekonštruovaná, zakonzervovaná a je našou národnou pamiatkou. Prehliadka hradu deti určite obohatila, bola príjemnou prechádzkou i rozšírením svojich obzorov.
Ďalej sme sa už vybrali do rodiska M. R. Štefánika na evanjelickú faru do Košarísk. Tam sme na vlastné oči videli jeho zariadenú izbu, jeho uniformy, ktoré nosil, je čižmy, osobný kufrík, suveníry čo priniesol z ciest po celom svete, knihy, z ktorých čítal, teleskop, šabľu, ktorú mal pri sebe... i časti roztriešteného lietadla. Deti s tichým údivom pozerali na odliatok posmrtnej masky a počúvali vysoko odborný fundovaný výklad mladého zanieteného sprievodcu. Z Košarísk sme sa vybrali na Bradlo – miesto posledného odpočinku nášho hrdinu. Vystúpili sme čerešňovou alejou priamo k mohyle, kde sme minútou ticha vzdali poctu veľkému synovi nášho národa. Deti skutočne vnímali vážnosť i významnosť tohto miesta. A bolo treba zodpovedať na množstvo neobjasnených otázok. Snáď si to budú pamätať a ctiť.
Elena Rusňáková
Miroslav Žilka roztancoval školu
Deň pred nástupom na Veľkonočné prázdniny nám škola pripravila príjemné prekvapenie v podobe tanečného vystúpenia Miroslava Žilku. Jeho umelecké meno je „Bruise“ (modrina) a venuje sa tanečným štýlom Poppin, Lockin a Break dance. Tieto tance nám predviedol vo svojich jedinečných choreografiách. Deti tanec úplne pohltil a na koniec vystúpenia tancovala už skoro celá škola. Deti boli unesené aj súbojom školských tanečníkov, ktorý šikovne vyvolal Miro. Vďaka malej výzve objavil super tanečníka a tanečníčku školy o ktorých sme ani netušili. Z Laurky Michnicovej a Petra Šurláka sa stali tanečné hviezdy školy, ktoré boli odmenené DVD-čkom a plagátmi. Záverečná autogramiáda nemala konca a deti odchádzali šťastné.
Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2019/2020
Dňa 08. 04. 2019 sa konal v Základnej škole s materskou školou, Makov 264 Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2019/2020.
Sme vďační všetkým zákonným zástupcom budúcich prváčikov, ktorí si zvolili našu školu a prišli zapísať svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
Na zápise boli prítomní:
- Pán Martin Pavlík - starosta obce
- Pán Mgr. Milan Petrovič - riaditeľ ZŠ s MŠ Makov
- Pani Zuzana Kubačková – zástupkyňa riaditeľa školy pre materskú školu
- pedagogickí zamestnanci ZŠ s MŠ
- zákonní zástupcovia detí a žiakov ZŠ s MŠ
- Žiaci I.A., II.A a detí MŠ - budúci prváci
Celý priebeh zápisu sa niesol v slávnostno-pracovnej atmosfére.
Slávnostnú časť zápisu otvorili žiaci I.A Adelka Chudějová, Tánička Michnicová a Paľko Lukáč úvodnými básničkami. Potom sa žiaci I.A predstavili s rozprávkovou dramatizáciou Pastelky, v ktorej predviedli výstupy edukačného procesu v 1. ročníku. K spevu sa pripojili i žiačky II.A, členky FS Makovníček. Vystúpenie žiakov spestril pán Jozef Šimek, harmonikár FS Makovníček, hudobným sprievodom, za čo mu patrí veľké poďakovanie.
Budúci prváci pod vedením pani zástupkyne MŠ Zuzany Kubačkovej a pani učiteľky Mgr. Adriany Ponyiczkej veľmi pekne odprezentovali edukačné aktivity, ktorými dokázali, že sa na vstup do školy pripravujú s náležitou vážnosťou. Školskú zrelosť okrem ústneho prejavu v edukačných aktivitách budúci prváci preukázali i v orientačnom teste školskej zrelosti, bez prítomnosti rodičov, za individuálneho prístupu pani učiteliek I. st. ZŠ Mgr. Alžbety Varechovej, Mgr. Vlasty Mročkovej, špeciálneho pedagóga Mgr. Daniely Letkovej na profesionálnej úrovni. Organizáciu žiakov zabezpečovala Mgr. Anna Michalinová a Mgr. Adriana Ponyiczká.
Ďakujeme MŠ za vzornú spoluprácu a za zodpovednú prípravu budúcich prvákov.
Na školský rok 2019/2020 je zapísaných 18 žiakov.
Za svoju aktivitu si budúci prváci odnášali okrem prvých dojmov aj pozdravy zhotovené žiakmi ŠKD pod vedením pani vychovávateľky Aleny Sýkorovej, ovocie a darčeky zabezpečené riaditeľstvom školy. Veľký deň našich budúcich prváčikov spestrili i darčeky od spoločnosť SUN CE TRADING SK. Riaditeľstvo ZŠ s MŠ v kompetencii Zriaďovateľa obce Makov oceňuje vzornú spoluprácu MŠ a ZŠ, zodpovednú starostlivosť a všestranný rozvoj detí v predškolskom zariadení, ktorým po nástupe do školy sú vytvorené všetky predpoklady pre úspešnú výchovu a vzdelávanie, čo odznelo i v príhovore riaditeľa školy - pána Mgr. Milana Petroviča, starostu obce - pána Martina Pavlíka a zástupkyne MŠ pani Zuzany Kubačkovej.
Všetkým prítomným, ktorí svojou účasťou podporili budúcich prváčikov
ĎAKUJEME
Tak veľa šťastia, budúci prváci!
Mgr. Anna Mrkvová
Chemická olympiáda
Dňa 22.3. 2019 sme sa my, žiačky 9. ročníka, zúčastnili okresného kola Chemickej olympiády v Čadci. V škole sme sa pripravovali s našou pani učiteľkou Bugalovou každý týždeň. Domáce kolo bolo rozdelené na teoretickú a praktickú časť. V praktickej časti sme pripravovali meď z modrej skalice, ale pozorovali sme aj reakciu medi s roztokmi dusičnanu zinočnatého alebo dusičnanu strieborného. Následne sme robili test v školskom kole ,aby sme sa mohli dostať na okresné kolo. Boli by sme vybraté v plnej zostave všetky štyri. Okresné kolo bolo taktiež rozdelené na teoretickú a praktickú časť. Na praktickej časti sme filtráciou a varením získavali meď pomocou hliníkovej pásky. Na teoretickej časti sme zasa počítali príklady či už na výpočet molárnej hmotnosti alebo látkovej koncentrácie. Všetky štyri dievčatá sme úspešné riešiteľky chemickej olympiády v poradí:
7. Tamara Kmínková-9.B
15. Nikola Baculová 9.A
23. Natália Chudějová 9.B
25. Viktória Kmínková-9.B
Napísala Tamara Kmínková,žiačka 9.B
2. apríla je Svetový deň povedomia o autizme, vyhlásený rezolúciou OSN. Jeho symbolom je modrá farba, farba komunikácie. Aj v našej škole sme dnes zasvietili namodro.
Mnohí nositelia Nobelovej ceny za prírodné vedy sú považovaní za austistov resp. ľudí s Aspergerovým syndrómom. Od Newtona cez Darwina a Einsteina po Weinberga a Bila Gatesa; niektorí dokonca tvrdia, že pre získanie Nobelovej ceny za fyziku je potrebná určitá miera autizmu. Podobné úvahy http://en.wikipedia.org/wiki/Historical_figures_sometimes_considered_autistic sa vedú o Orwellovi, Dickensonovi či Mozartovi. Autisti majú jednu zásadnú vlastnosť - hovoria to, čo si myslia, nemanipulujú a neklamú. Často majú výnimočné intelektuálne schopnosti, ktoré sú „vyvážené" nízkou úrovňou sociálnej interakcie a komunikácie, často emočným chladom. Skrátka, čím vyššie IQ, tým nižšie EQ.
Literárno-zábavný kvíz
Marec - mesiac knihy
Už roky mesiac MAREC spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha - priateľ človeka, patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starších.
Marec – mesiac knihy bol prvý krát vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Matej Hrebenda Hačavský bol šíriteľom slovenskej a českej knihy. Narodil sa a aj zomrel v marci. Paradoxne bol slepý, to mu však nebránilo venovať sa zbieraniu kníh a ich zachraňovaniu. Dnes úlohu Mateja Hrebendu plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.
Už malé deti majú záujem o knihy, preto aj my našimi aktivitami chceme motivovať žiakov, aby čo najviac čítali a prehlbovali si tak vzťah ku knihám.
Dňa 21. marca 2019 sme pre žiakov I. stupňa pripravili literárno-zábavný kvíz. Žiaci 2. ročníka mali kvíz samostatne a utvorili 5 trojčlenných družstiev. Žiaci 3. a 4. ročníka si zvolili svojich zástupcov z tried a utvorili 6 družstiev. Pri organizácií kvízu pomáhali i žiačky z IX.A Anna Mária Trebulová a Nikola Baculová.
Víťazmi sa stali všetci žiaci, pretože preukázali veľmi dobre poznatky z oblasti čítania a literatúry pre deti.
Mgr. Anna Mrkvová, Mgr. Vlasta Mročková
Krásy zimy na Makove a okolí - vyhodnotili sme školskú fotografickú súťaž!
Do školskej fotografickej súťaže sa zapojili žiaci nižších aj vyšších ročníkov. Svoje vychádzky do zimnej prírody zdokumentovali a fotografie odovzdali p. uč. Virdzekovi. Najlepšie fotografie sú vystavené na nástenke vo vestibule školy. Do hodnotenia fotografií sa zapojili žiaci všetkých ročníkov a svojimi hlasmi určili víťazov.
1. miesto – fotografia č.12 ( Š.Bajcar, 5.A)
2. miesto – fotografia č. 8 ( T.Kubinec, 8.A)
3. miesto – fotografia č. 2 ( S.Mročková,5.A)
Všetci žiaci, ktorí sa do školskej fotografickej súťaže zapojili, boli odmenení. Ďakujeme všetkým účastníkom za peknéfotografie, ktorými zdokumentovali krásu našej obce v zime.
Najväčší Slovák – školská súťaž
Určite mnohí z nás sledujete televízny súťažno-dokumentárny program „Najväčší Slovák“. Týmto programom som sa nechala inšpirovať aj ja a podobnú súťaž sme vyhlásili aj na našej škole. Televízni diváci si vyberajú z pomedzi desiatich najúspešnejších Slovákov a hlasujú za svojho favorita. Žiaci mali možnosť vybrať si ľubovoľnú osobnosť Slovenska, ktorá podľa nich zviditeľnila naše Slovensko významným spôsobom. Žiaci mali o osobnosti niečo vyhľadať, vytlačiť, niečo napísať, nakresliť, nalepiť, prosto urobiť projekt o najvýznamnejšom Slovákovi. Do súťaže sa zapojili žiaci od štvrtého po ôsmy ročník. Štvrtáci boli najpočetnejšie zastúpení a ôsmakov zastupoval jediný projekt – Štefan Banič, ktorého autorom je Dominik Košinár. Medzi ostatnými projektmi sme našli osobnosti ako: Ľudovít Štúr, Alexander Dubček, Peter Sagan, Juraj Jánošík, Eugen Cernan, Peter Dvorský, Jozef Króner, Anastazia Kuzmina, Petra Vlhová, Lýdia Edghart, Jozef Murgaš...no a samozrejme víťazstvo v najpočetnejšom stvárňovaní získal Milan Rastislav Štefánik. Do súťaže bolo zapojených celkovo 46 projektov. Ocenili sme viac než polovicu z nich. Tie najkrajšie zdobia nástenku na dolnej i hornej chodbe. Tieto práce boli odmenené malými vecnými cenami.
Teší nás záujem žiakov o naše osobnosti , súčasné i tie minulé – sú našou hrdosťou.
Všetkým zúčastneným blahoželáme a ďakujeme. E. Rusňáková
VÝSLEDKY SÚŤAŽE VŠETKOVEDKO
Súťaž prebehla na základných školách 29. novembra 2018.
Každý súťažiaci dostal pekný diplom a žltú zvýrazňovaciu ceruzku. Ak sa prebojovali medzi 30% najúspešnejších riešiteľov, získali diplom s titulom
VŠETKOVEDKO.
Z našej školy súťažilo 16 žiakov. Tento rok sa v súťaži veľmi pekne umiestnila a titul
VŠETKOVEDKO získala žiačka 2. ročníka Nemec Barbara.
Za tento úspech bola odmenená vecnou cenou a diplomom. Úspešným riešiteľom gratulujeme a ostatným žiakom prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach. Žiaci si môžu svoje výsledky pozrieť podľa prideleného kódu na stránke www.vsetkovedko.sk v časti výsledky.
Koordinátorka súťaže: Mgr. Mročková V.
VŠETKOVEDKO 2
V tejto kategórii súťažilo 6824 detí. V teste bolo možné získať maximálne 168 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
2.A
Pivková S.
79
78. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Ďurčíková K.
91
66. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Balážová S.
79
78. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Moravčíková N.
72
85. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Šromková N.
87
70. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Nemec B.
121
36. miesto
Všetkovedko + Všetkovedko školy
ceruzka + lego
VŠETKOVEDKO 3
V tejto kategórii súťažilo 6566 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
3.A
Melicherová A.
85
102. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Dodeková M.
98
89. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Bombjak A.
100
87. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Adamcová S.
105
82. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Bugalová L.
101
86. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Čičková K.
127
60. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
VŠETKOVEDKO 4
V tejto kategórii súťažilo 5790 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
4.A
Papajčík M.
107
87. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Dienešová B.
121
73. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Balážová B.
119
75. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Dočárová L.
119
75. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
Záložka do knihy spája školy
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa v mesiaci september a október zapojila do 9.ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: „Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice,“ ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2018.[viac]
Do projektu sa prihlásilo 1 096 škôl s celkovým počtom 130 002 žiakov, a to z Českej republiky 320 škôl s celkovým počtom 33 805 žiakov a zo Slovenskej republiky 776 škôl
s celkovým počtom 96 197 žiakov.
Na výmenu záložiek nám bola pridelená partnerská Soukromá mateřská a základní škola LINGUA UNIVERSAL LITOMĚŘICE
V našej škole sa v tomto školskom roku do projektu zapojili žiaci 1. – 9. ročníka V priebehu mesiaca september žiaci vyberali knižky a námety v školskej knižnici. V októbri na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, tvorivej dramatiky, výtvarného krúžku a v ŠKD vytvárali nápadité záložky. Uplatnili tvorivosť, fantáziu, ale i poznatky z prečítanej rozprávky, povesti alebo príbehu. V škole napĺňame filozofiu nášho školského vzdelávacieho programu Moderná škola si ctí tradície, preto starší žiaci zhotovili záložky s folklórnymi motívmi a zamerali ich i na 100. výročie vzniku Česko-Slovenského štátu. Mladším žiakom pri výrobe záložiek pomáhali starší žiaci, trebárs čítali, písali na počítači, laminovali i fotili. Najmladším žiakom učarovali Slovenské ľudové rozprávky od Pavla Dobšinského, napr. Janko Hraško, ktorého stvárnili i na záložkách za pomoci šikovných žiakov z IX.A. Keďže v tomto projekte ide hlavne o podporu čítania, napísali na zadnú stranu záložiek i rozprávky Janko Hraško a Pastelky, ktoré v mesiacoch september a október čítali, improvizovali a spracovali. Jednotlivé odseky boli očíslované, aby si ich mohli žiaci partnerskej školy v slovenčine prečítať. Žiaci 3. ročníka zhotovili záložky na motívy prečítanej knižky Mach a Šebestová od Miloša Macoureka, žiaci v ŠKD zhotovili kreatívne známe rozprávkové postavičky. Krásne textilné záložky vyrobili žiaci na výtvarnom krúžku. Naši žiaci sa snažili prostredníctvom záložky obohatiť o niečo nové svojich pomyselných kamarátov v súkromnej škole LINGUA UNIVERSAL.
Výmenu záložiek s partnerskou školou sme uskutočnili v mesiaci október poštou. Odoslali sme im 135 najkrajších záložiek spolu s listom a publikáciou, ktorú naša škola vydala pri 50. výročí.
Partnerskej škole ĎAKUJEME za spoluprácu na projekte a za záložky.
Mgr. Anna Mrkvová
Súťaž Spievanky, spievanky
Napriek tomu, že súťaž bola nepostupová a mala skôr charakter prehliadky, naše Makovníčkarky si opäť vyskúšali veľké javisko s pekným úspechom: vo všetkých kategóriách získali zlaté pásmo (5x) a z v Krásna nad Kysucou si v piatok 21. 9. 2018 odniesli aj tri pódiové umiestnenia. Dievčatám blahoželáme a a tešíme sa spolu s nimi.
Vedúce FS Makovníček
Výstavka Plody jesene
S príchodom jesene prichádzajú k nám i dary našich polí, úroda našich záhrad i pestrosť prírody samotnej. Každý rok ďakujeme za štedrosť a hojnosť, ktorú sme si vypestovali vo svojich záhradách a na políčkach. S pýchou a radosťou prinášame svoje plody do nášho kostolíka a s vďačnosťou prosíme o požehnanie. Už druhý rok sa k tejto výstavke pripojili aj žiaci našej školy. [viac] Z darov prírody vyrobili zaujímavé výtvory, figúrky, zvieratká a veľmi pekné dekorácie. Výstavka bola vytvorená z prác žiakov 5. ročníka a prác žiakov výtvarného krúžku. Tešíme sa, že boli chvíľu ozdobou nášho chrámu.
Elena Rusňáková
Hodina výtvarnej výchovy v galérii
V pondelok 17.9. sa žiaci 7. a 8. ročníka miesto tradičnej hodiny výtvarnej výchovy vybrali do mesta Čadce, do galérie na tvorivý workshop a výstavu poľských výtvarníkov na tému : „Aj plagát je umenie“. Výstava poľských umelcov, rodiny Ciślak, prezentujúce výber z tvorby maľba, akvarely, kaligrafia, ktorú si môžete pozrieť aj vy v priestoroch galérie do 28. septembra 2018.[viac]
Žiaci sa týmito technikami už stretli aj v škole na hodinách výtvarnej výchovy. Výstava mala pre nich motivačný a inšpiratívny prínos. Každý si našiel nejaký plagát -obraz, ktorý ich zaujal a ktorý si aj vyfotili. Garanti výstavy sú Mesto Čadca, Mesto Žywiec, Dom kultúry v Čadci.
K záveru návštevy patrila ako ináč aj prehliadka mesta.
Elena Rusňáková
Školský rok 2017/2018
Súťaže a ďalšie aktivity našej školy
KEĎ SI JA ZASPIEVAM
V uplynulých týždňoch sa dievčatá z FS Makovníček zúčastnili viacerých speváckych súťaží.
K prvým patrila nesúťažná prehliadka SLÁVICI HORNÝCH KYSÚC, ktorú organizovalo CVČ v Turzovke. Speváčky na nej každoročne predstavia pôvodné makovské piesne s pracovnou, obradovou či ľúbostnou tematikou.
Ďalšia súťaž SLÁVIK SLOVENSKA je celoštátna spevácka súťaž detí a mládeže v interpretácií slovenskej ľudovej piesne, ktorej zakladateľmi sú Peter Štilicha a Peter Dvorský. V tomto roku sa uskutočnil už jej 28. ročník. Naše sólistky Deniska Mlkvíková a Barborka Lučanová získali v okresnom kole 1. (Deniska) a 3. (Barborka) miesto. Školu a okres v krajskom kole súťaže pekne reprezentovala Deniska Mlkvíková.
Na regionálnu postupovú súťaž a prehliadku hudobného folklóru detí a mládeže SLÁVICI KYSÚC, organizátorom ktorej je Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, si dievčenská spevácka skupina FS Makovníček pripravila kraviarske piesne pod názvom Kec som je kravy pasala. V okresnom i krajskom kole si dievčatá Natália Moravčíková, Tamara Dybalová, Denisa Mlkvíková, Michaela Hrmová, Katarína Kubicová,Terézia Kopečková, Dominika Maršová, Irena Mravčíková, Barbora Lučanová a Štefánik Kubincová vyspievali zlaté pásmo a dostali sa až do najvyššieho stupňa súťaže. Sólistka Štefánia Kubincová sa v okresnom i krajskom kole umiestnila v zlatom pásme. Veľkým úspechom pre dievčatá bolo získanie strieborného pásma na celoštátnom kole VIDIEČANOVA HABOVKA.
Regionálna súťaž družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa
Dňa 07.06.2018 sa žiaci ZŠ s MŠ Makov zúčastnili regionálnej súťaže družstiev mladých zdravotníkov v Dome kultúry v Čadci, ktorú každoročne organizuje Slovenský Červený kríž – Územný spolok Čadca. Súťaž spočívala v poskytnutí prvej predlekárskej pomoci, v ovládaní základov dopravnej výchovy a taktiež v poznatkoch o histórii a súčasnom pôsobení SČK. Pri praktických stanovištiach sa žiaci stretli s autenticky nafingovanými poranenými figurantmi, ktorým museli poskytnúť prvú pomoc v závislosti od daného poranenia.
Obohatením podujatia v tomto školskom roku boli v mimo súťažnom čase praktické ukážky členov horskej záchrannej služby a dentálnej hygieny.
Družstvá mladých zdravotníkov z našej školy tvorili žiaci V.A, IV.A a IX.A.
DMZ I. stupeň: Natália Bugalová, Tamara Dybalová, Natália Hazuková, Barbora Kamenárová, Pavlína Kretková.
DMZ II. stupeň: Štefánia Kubincová, Klaudia Brezinová, Dávid Kubošný, Bianka Kupšová, Alžbeta Šobichová
Veríme, že všetky poznatky a zručnosti, ktoré žiaci získali prípravou a samotnou súťažou budú vedieť uplatniť v potrebnom okamihu života.
Mgr. Anna Mrkvová, Ing. Štefánia Kubincová
Požiarnícky MDD
Obec Makov sa začiatkom tohto roku úspešne zapojila do projektu Nadácie pre deti Slovenska v programe Bezpečne v komunite, bezpečne doma 2018. Projekt pod názvom V hasičskej komunite sa cítime bezpečne je zameraný na hasičský šport, jeho podporu a propagáciu. Projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska z nadačného fondu Deti v bezpečí.
Jednou z aktivít projektu bolo zorganizovať v obci Detský hasičský deň, vďaka ktorému bol MDD trocha výnimočný. O kompletný program plný športu zábavy a najmä dobrej nálady sa postarali členovia DHZ Makov spolu so svojimi zverencami z radov našich žiakov. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 200 detí základnej i materskej školy. Svoju šikovnosť a zručnosti si mohli vyskúšať v rôznych disciplínach: prekážkový beh, zapájanie a stáčanie hadíc, práca s ručnými pumpami, ... Okrem individuálnych a štafetových súťaží sa deti a žiaci učili poskytovať prvú pomoc a transportovať raneného. Nechýbala ani ukážka hasičskej techniky a výstroja hasič. Ďalšiu aktivitu nám sprostredkovala naša bývalá žiačka Petra Ryšianová, ktorá spolu so svojimi spoluhráčmi učila detí základy dynamickej hry frisbee.
Ráno sme sa zobudili do krásneho počasia. Každý z nás si pomyslel: „Dnes je náš deň! Neučíme sa!“ S touto myšlienkou sme vykročili do slnečného rána i do školy. Prvú hodinu sme strávili v triede rozhovorom o histórii MDD, právach dieťaťa i o poslaní hasičov. A potom sa to začalo! Vonku nás čakala hasičská technika, výiazdové autá, rôzne súťažné disciplíny, prvá pomoc ... a vybláznili sme sa aj pri frisbee. Bol to deň naplnený smiechom, zábavou a mokrým oblečením. Všetci sme si ho naplno užili. A napokon sme si uvedomili, že aj keď sme sa neučili, veľa sme sa naučili. J
Simonka a Anetka, VII. A
Vedenie ZŠ s MŠ Makov vyslovuje poďakovanie za spoluprácu všetkým, ktorí sa podieľali na náročnej príprave MDD. Ďakujeme autorke projektu Helene Pajerovej. Ďalšími spolupracovníkmi boli členovia DHZ Makov: Milan Nemec, dobrovoľný hasič a záchranár (dlhoročne pracuje s deťmi a mládežou v oblasti hasičského športu), František Ďurkáč, zakladateľ prvého hasičského rádia (OZ Kysucký šport, podporovateľ a fanúšik hasičského športu), Martina Ďurkáčová, zdravotná sestra (Červený kríž), Viktor Židek, Peter Dočár, František Baričák, Vlado Kupšo, Rudo Štepka, Martin Babiš, Martin Nemec a mladí hasiči z radov žiakov ZŠ.
Na Zemi dobre mi
Dňa 30.05. 2018 sa deti MŠ a žiaci I. stupňa ZŠ s MŠ Makov zúčastnili enviromentálnej rozprávky Na Zemi dobre mi, ktorú predstavilo Divadlo na hojdačke z Martina. Adekvátnym sci-fi žánrom rozprávka ponúkla deťom pohľad z vonka na človeka a jeho správanie k našej planéte. Do predstavenia bola zapracovaná téma triedenia odpadov. Deti pomáhali mimozemským kamarátom z ďalekej planéty, ktorých vesmírna loď havarovala priamo do lesa, roztriediť papier, plasty a sklo do správnych košov.
Každý z nás môže prispieť aspoň malým kúskom k zlepšeniu a skrášleniu prostredia v ktorom žije. Veľké veci sa rodia z mnohých maličkostí.
Jednou, ale veľmi podstatnou maličkosťou je, aby ľudia pochopili, že odpadky patria do koša!
Mgr. Anna Mrkvová
Makovská škola oslavovala
Uplynulé dni žila makovská škola rušným životom. Dolaďovali sme jednotlivé príspevky, strihali filmové zábery, upravovali interiéry budovy i exteriéry celého školského areálu, finišovali na pamätnej publikácii. Celý ten virvar bol sprevádzaný vypätými emóciami, občas i nervozitou a napätím. Nečudo – všetci sme sa chystali na 3. školskú konferenciu, ktorú sme venovali 50. výročiu otvorenia nového školského areálu.
Program konferencie bol veľmi rozmanitý. V jednotlivých príspevkoch deti MŠ a žiaci ZŠ prezentovali to, čo sa so svojimi učiteľmi na vyučovacích hodinách naučili. Hostia, bývalí zamestnanci školy, rodičia a ostatní návštevníci videli výstupy zo všetkých vzdelávacích oblastí i prierezových tematík. Vďaka prostriedkom tvorivej dramatiky na scéne defilovali rozprávkové postavy, mladí vedci, modelky, športovci, speváci a herci. Jednotlivé príspevky boli uvádzané filmovými vstupmi z našej vlastnej autorskej dielne. Inokedy nezbední žiaci boli tentoraz veľmi zbední. Neobvykle tichí a koncentrovaní čakali na svojich 5 minút slávy, aby podali čo najlepší výkon.
Súčasťou osláv päťdesiatročnice bolo prijatie nového loga školy a vydanie publikácie, ktorá mala mať pôvodne možno 20 strán, no postupne sa prepracovala k úctyhodnej 80-stranovej pamätnici. V knihe je zmapovaná história makovského školstva, nájdeme tu i spomienky na dnes už nežijúcich učiteľov, ktorí vtlačili našej škole pečať kvality, nechýbajú ani vyznania bývalých pedagógov a žiakov. V knihe sú podrobne zaznamenané najcennejšie vavríny, úspešné projekty a pestré aktivity školy za posledných 10 rokov. V zozname zamestnancov sa nájde každý, kto v novej školskej budove pracoval. Veľkému záujmu prvých čitateľov sa tešilo aj množstvo fotografií z mnohých školských i mimoškolských podujatí.
Na konferenciu okrem bývalých zamestnancov školy prijali pozvanie i vzácni hostia: starosta obce Martin Pavlík, Ing. Anna Trauerová (Krajský školský úrad Žilina), Mgr. Božena Holková (Školský úrad Turzovka), členovia obecného zastupiteľstva i rady školy, vdp. dekan Mgr. Peter Hluzák, správca farnosti Mgr. Marek Kotlárik, starostovia partnerských obcí, riaditelia škôl a ďalší. Konferencia i publikácia vyvolali u účastníkov osláv slová uznania a obdivu – zazneli slová o profesionalite, o šikovnosti našich žiakoch, skvelých hereckých, športových a speváckych výkonoch, o dobre odvedenej práci učiteľov. Úprimne za ne ďakujeme, rovnako ďakujeme obci Makov za ocenenia pedagogógov základnej školy, ktorí v jej službách dlhé roky pracovali. Z rúk starostu obce Martina Pavlíka si prevzali Ďakovný list za dlhoročnú záslužnú pedagogickú prácu v prospech detí a mládeže v ZŠ Makov.
Keď v závere konferencie riaditeľ školy Mgr. Milan Petrovič zazvonil na zvonec, ktorý pri tejto príležitosti sám odlial a škole daroval žiak VII. A Tomáš Kubinec, v očiach mnohých prítomných sa zjavili slzičky, na tvárach úsmevy a sálou sa za zvukov piesne Aj tak sme stále frajeri niesol nadšený potlesk.
Nech teda zvonček zvoní makovskej škole len na samé dobré časy.
Janka P.
Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2018/2019
DETI SÚ
ČISTÉ - aj keď sú od blata
ZLATÉ - aj keď nie sú zo zlata
DOBRÉ - aj keď je to s nimi drina
ÚPRIMNÉ - aj keď občas zaklamú
ZÁBAVNÉ - aj keď hnevajú sa na mamu
KREHKÉ - aj s jazvičkou na brade
NAJVZÁCNEJŠIE - AJ KEĎ SÚ VŠADE
Dňa 09. 04. 2018 sa konal v Základnej škole s materskou školou, Makov 264 Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2018/2019.
Sme vďační všetkým zákonným zástupcom budúcich prváčikov, ktorí si zvolili našu školu a prišli zapísať svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
Na zápise boli prítomní:
- Pán Martin Pavlík - starosta obce
- Pán Mgr. Milan Petrovič - riaditeľ ZŠ s MŠ Makov
- Pani Zuzana Kubačková – zástupkyňa riaditeľa školy pre materskú školu
- pedagogickí zamestnanci ZŠ s MŠ
- zákonní zástupcovia detí a žiakov ZŠ s MŠ
- Žiaci I.A a detí MŠ - budúci prváci
Celý priebeh zápisu sa niesol v slávnostno-pracovnej atmosfére.
Slávnostnú časť zápisu otvorili žiaci I.A Laura Michnicová a Matúš Matejný úvodnou básňou. Potom sa žiaci I.A predstavili dramatizáciou rozprávky O Snehulienke a siedmich trpaslíkoch vo vlastnej réžii, v ktorej predviedli výstupy edukačného procesu v 1. ročníku. Celé vystúpenie žiakov spestril pán Jozef Šimek, harmonikár FS Makovníček, hudobným sprievodom, za čo mu patrí veľké poďakovanie. Za organizáciu žiakov I.A počas zápisu patrí poďakovanie i asistentke učiteľa - pani Denise Cigáňovej.
Budúci prváci pod vedením pani zástupkyne MŠ Zuzany Kubačkovej a pani učiteľky Mgr. Adriany Ponyiczkej veľmi pekne a zodpovedne odprezentovali edukačné aktivity, ktorými dokázali, že sa na vstup do školy pripravujú s náležitou vážnosťou. Školskú zrelosť okrem ústneho prejavu v edukačných aktivitách naši budúci prváci preukázali i v grafomotorických činnostiach, bez prítomnosti rodičov, za individuálneho prístupu pani učiteliek I. st. ZŠ Mgr. Eleny Rusňákovej, Mgr. Vlasty Mročkovej a Mgr. Adriany Ponyiczkej z MŠ na požadovanej úrovni.
Ďakujeme MŠ za vzornú spoluprácu a za zodpovednú prípravu budúcich prvákov.
Na školský rok 2018/2019 je zapísaných 16 žiakov.
Za svoju aktivitu si budúci prváci odnášali okrem prvých dojmov aj pozdravy zhotovené žiakmi ŠKD pod vedením pani vychovávateľky Aleny Sýkorovej, ovocie a darčeky zabezpečené riaditeľstvom školy. Riaditeľstvo ZŠ s MŠ v kompetencii Zriaďovateľa obce Makov oceňuje vzornú spoluprácu MŠ a ZŠ, zodpovednú starostlivosť a všestranný rozvoj detí v predškolskom zariadení, ktorým po nástupe do školy sú vytvorené všetky predpoklady pre úspešnú výchovu a vzdelávanie, čo odznelo i v príhovore riaditeľa školy - pána Mgr. Milana Petroviča a starostu obce - pána Martina Pavlíka.
Všetkým prítomným, ktorí svojou účasťou podporili budúcich prváčikov
ĎAKUJEME
Tak veľa šťastia, budúci prváci!
Mgr. Anna Mrkvová
Slávici Kysúc
Spevácka skupina FS Makovníček v zložení Natálka Moravčíková, Deniska Mlkvíková, Dominika Maršová, Irenka Moravčíková, Katka Kubicová, Terezka Kopečková, Barborka Lučanová a Štefka Kubincová si vyspievala ZLATÉ PÁSMO s postupom na krajskú súťaž Kubínske krpčeky Bronzové pásmo v sólovom speve: Dominika Maršová a Deniska Mlkvíková. Sólistka Štefka Kubincová - získala ZLATÉ PÁSMO s postupom na krajskú súťaž Kubínske krpčeky.
Chémia je ťažká – kto to hovorí?
Určite nie členovia krúžku „Mladý chemik“,ktorí sa chémiou bavia,robia zaujímavé pokusy a popritom sa učia.Tak ako aj dve dievčatá 9.A triedy,ktoré čo to z chémie pochytili,na krúžku sa zdokonalili a prešli nástrahami domáceho a školského kola chemickej olympiády. Dňa 23. marca 2018 reprezentovali školu na okresnom kole chemickej olympiády.
A ako to dopadlo? Štefánia Kubincová 9.A 11.miesto
Bianka Kupšová 9.A 15. miesto
Obidve úspešné riešiteľky v okresnom kole vo veľmi silnej konkurencii .Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy .
Mgr.Anna Bugalová,učiteľka chémie
VÝSLEDKY SÚŤAŽE VŠETKOVEDKO
V ŠK. ROKU 2017/2018
V 9. ročníku súťaže Všetkovedko bolo zapojených 20 470 detí – 6991 druhákov, 5997 tretiakov, 4998 štvrtákov a 2484 piatakov. Súťaž prebehla na základných školách 30. novembra 2017.
Najmúdrejší z najbystrejších sa tešili na zaujímavé vecné ceny. Každý súťažiaci dostal pekný diplom a ceruzku. Ak sa prebojovali medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov, získali titul VŠETKOVEDKO.
Z našej školy súťažilo 19 žiakov v týchto kategóriách:
- VŠETKOVEDKO 2 – druháci 9 žiakov
- VŠETKOVEDKO 3 – tretiaci 5 žiakov
- VŠETKOVEDKO 4 – štvrtáci 4 žiaci
- VŠETKOVEDKO 5 – piataci 1 žiak
Tento rok sa v súťaži veľmi pekne umiestnili a titul VŠETKOVEDKO získali: Čičková Kristína – 2. ročník,
Dienešová Barbora – 3. ročník,
Bajcár Štefan – 4. ročník, okrem toho získal titul Všetkovedko školy.Za tento úspech boli žiaci odmenení vecnými cenami a diplomom. Úspešným riešiteľom gratulujeme a ostatným žiakom prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Žiaci si môžu svoje výsledky pozrieť podľa prideleného kódu na stránke www.vsetkovedko.sk v časti výsledky.
Koordinátorka súťaže: Mgr. Mročková V.
Kód školy: 51341
Škola: Základná škola s MŠ, Makov 264
VŠETKOVEDKO 2
V tejto kategórii súťažilo 6991 detí. V teste bolo možné získať maximálne 168 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
2.A
Bombjak A.
91
66. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Bugalová L.
110
47. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Masnica N.
119
38. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Adamcová S.
62
95. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Čičková K.
133
24. miesto
Všetkovedko
lopta + ceruzka
2.A
Melicherová A.
59
98. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Jurík D.
49
108. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Ragula D.
42
115. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
2.A
Čuraj M.
86
71. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
VŠETKOVEDKO 3
V tejto kategórii súťažilo 5996 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
3.A
Moravčíková N.
91
101. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Dienešová B.
154
38. miesto
Všetkovedko
lopta + ceruzka
3.A
Planetová E.
105
87. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Balážová B.
133
59. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
3.A
Papajčík M.
120
72. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
VŠETKOVEDKO 4
V tejto kategórii súťažilo 4998 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
4.A
Dybala S.
125
70. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Pavelka O.
110
85. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Kubica M.
73
122. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
4.A
Bajcár Š.
163
32. miesto
Všetkovedko + Všetkovedko školy
Frutti di mare + ceruzka
VŠETKOVEDKO 5
V tejto kategórii súťažilo 2484 detí. V teste bolo možné získať maximálne 210 bodov.
Trieda
Kód žiaka
Body
Umiestnenie
Titul
Cena
5.A
Brezina Ľ.
133
63. miesto
Všetkovedkov učeň
ceruzka
Cirkus Jacko
V utorok 13.2., deň pred Poplcovou stredou, zavítal do našej školy Cirkus Jacko. Cirkusoví artisti ukázali akrobatické čísla, predviedli sa klauni. Deti sa zapájali do programu s motívmi rozprávky Máša a medveď a sústredene sledovali, čo sa bude diať ďalej. Každé číslo odmenili poteskom. Celý program sprevádzala ruská hudba, ktorá sa všetkým páčila. Po programe v nás zanechalidobrý pocit z príjemne stráveného dopoludnia.
Olympiáda z anglického jazyka
Na okresnom kole olympiády z anglického jazyka získali naši žiaci vynikajúce umiestnenie. Štefan Ružbašan z 9.A skončil ako úspešný riešiteľ kategórie 1B na krásnom 5. mieste a Anetka Kavecká, žiačka 7.A, obsadila vynikajúce 2. miesto. Gratulujeme :
1. školská výmenná burza
Hračkami a inými drobnosťami prispeli:
Anna Mária Trebulová, Sebastián Miloš Nemček, Samuel Bologa, Marcel Lukeš, Nikolka Lukešová, Zuzana Hazuchová, Bronka Oravcová, Baška Nemec, Emka Planetová, Karin Ďurčíková, Barborka Dienešová, Tamarka Nemčeková, Ľubko Veselka, Filip Lukáč, Lukáš Lukáč, Martinko Papajčík, Viktória Veselková, Liana Moravčíková, Adam Šamaj, Adam Murčo, Jarko Podešva, Monika Podešvová, Štefan Bajcár, Oliver Pavelka, Natálka Murčová, Nelka Moravčíková, Vaneska Brezinová, Peter Dybala, Natálka Šromková, Anetka Stoláriková, Kristínka Mitáčová, Barborka Mitáčová, Dominik Šamaj, Šimon Varecha, Marek Loja, Paťko Mynarčík, Lenka Lisková, Sandrika Pivková, Ľubko Hrobárik,Ondrejko Šporík, Davidko Ragula, Mirka Latková, Simonka Kubošná, Anetka Kavecká, Barborka Sošková, Laura Michnicová, Danko Masarik, Pavlínka Kretková, Janka Kretková, Jakub Lieskovan, Matúš Lieskovan, Barborka Kamenárová, Eliška Zajícová, Nikolka Baculová, Miška Hričovcová, Natálka Hazuková, Kristínka Štrkáčová, Ninka Marčišová, Samko Papaj, Deniska Mlkvíková, Robko Nemec, Maťko Adamec, Davidko Bobek, Davidko Prda, Lukáško Pavelka, Jožko Lučan, Barborka Ďurčanská, Laura Dočárová, Adelka Šobichová, Miška Hrmová, Sofia Adamcová, Lilien Dziaková, Verinika Macošincová, Jozef Virdzek, Mária Bajcárová, Elena Rusňáková, Jozef Záhumenský, Stanka Gregušová, Štefánia Kubincová.
Mgr. Mária Bajcárová
Záložka do knihy spája školy
„Tajuplný svet knižných príbehov“
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa zapojila do 8. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: „Tajuplný svet knižných príbehov“, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2017.
Do projektu sa prihlásilo 1 134 škôl s celkovým počtom 138 248 žiakov, a to z Českej republiky 337 škôl s celkovým počtom 37 073 žiakov a zo Slovenskej republiky 797 škôl s celkovým počtom 101 175 žiakov.
V našej škole sa v tomto školskom roku do projektu zapojili všetci žiaci 1. – 7 ročníka. Na výmenu záložiek nám bola pridelená partnerská Základná škola s materskou školou Poproč, okres Košice – okolie.
V priebehu mesiaca september žiaci objavovali tajuplný svet knižných príbehov v školskej knižnici. V októbri na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a výtvarného krúžku vytvárali nápadité záložky. Uplatnili tvorivosť, fantáziu, ale i poznatky o prečítanom príbehu. Našim prváčikom učarovali počúvané príbehy O Guľkovi Bombuľkovi od Márie Ďuríčkovej, ktorým pri zhotovovaní záložiek pomohli šikovné žiačky z IX.A. Mladších žiakov zaujali Medové príbehy - Ľubica Brezovická Šebeková, príbehy Danka a Janka, Detským srdiečkam - Katarína Kernová, Z truhlice starej mamy - Karel Špinar, Hľadám lepšiu mamu - Gabriela Futová , Moja sestra upírka - Sienna Mercerová... Krásne retro záložky vyrobili žiaci na výtvarnom krúžku na motívy nadčasových Rozprávok starej matere od Márie Jančovej.
Pochvalu a poďakovanie chceme vyjadriť všetkým žiakom, ktorí sa do projektu Záložka zapojili, ale hlavne nášmu štvrtákovi Števkovi Bajcárovi, ktorý zhotovil až 15 krásnych záložiek úplne sám, čo svedčí nielen o jeho iniciatíve, ale i o čitateľskej zručnosti.
Naši žiaci sa snažili prostredníctvom záložky obohatiť o niečo nové svojich pomyselných kamarátov v ZŠ s MŠ Poproč, Košice - okolie. Výmenu záložiek s partnerskou školou sme uskutočnili v mesiaci októbri poštou. Vybrali sme 100 najkrajších záložiek a spolu s listom sme ich odoslali našej partnerskej škole.
ĎAKUJEME ZŠ s MŠ Poproč za pekné záložky, ktoré si naši žiaci určite radi založia do čítajúcej knižky.
Mgr. Anna Mrkvová, ZŠ s MŠ Makov
Výchovný koncert Generácia XYZ
Žiaci II.stupňa sa dňa 2.11. 2017 zúčastnili interaktívneho predstavenia, ktoré ich previedlo najzaujímavejšími faktami našej histórie až po súčasnosť. Pomocou vizuálnych animácií poskytli členovia hudobnej skupiny 4ever retrospektívny náhľad od obdobia vzniku Slovenskej republiky až po súčasnosť. Otvorením témy globalizácie a extrémizmu mali žiaci možnosť odľahčenou formou pochopiť dôležitosť vzájomnej akceptácie a priateľských vzťahov.
Výchovný koncert Môj malý svet
Dňa 2. 11. 2017 sa žiaci I. stupňa ZŠ s MŠ v rámci vyučovania zúčastnili zábavného výchovného koncertu Môj malý svet. Program sa snažil interaktívnou formou odtiahnuť detí od nástrah dnešnej internetovej doby formou poznávania krás a histórie Slovenska cez hudbu, príbehy a povesti. Nosnou témou výchovného koncertu boli zaujímavosti a krásy Slovenska, ktoré sa oplatí navštíviť.
Cyklus prednášok o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji pod názvom ,,Dospievam´´ sa uskutočnil v našej škole dňa 11.10.2017.Téma prednášky pre dievčatá bola,, Dospievam alebo život plný zmien...´´, pre chlapcov ,, Na štarte k mužnosti´´. Tieto prednášky sú odporúčané pre žiakov 2. stupňa základných škôl k prierezovým témam ,, Výchova k manželstvu a rodičovstvu ´´ a Ochrana života a zdravia´´. [viac] Žiaci sa v úvode prednášky zoznámili so sympatickou lektorkou Mgr. Vierou Holecovou, ktorá ich touto problematikou sprevádzala. Žiaci 6.,7., a 8. ročníka, chlapci a dievčatá, si samostatne vypočuli odbornú prednášku doplnenú výstižnou prezentáciou. A o čom vlastne? O základných poznatkoch , o anatómií, pohlavných orgánoch ,hormónoch, o správnych hygienických návykoch, vzťahoch v puberte, vhodnej životospráve...., skrátka o biologických, psychických a socialnych zmenách, ktoré deti v tomto nie ľahkom období sprevádzajú. Žiaľ, mnohí rodičia sú často príliš zaneprázdnení a nestíhajú ,podceňujú a možno ani nevedia nájsť tie správne slová, pre svojich najbližších, aby im to uľahčili. Mali by sme im pomôcť otvárať opatrne okná do dospelosti, aby sa už pri svojom prvom štarte mladosťou príliš nezranili. Myslím si, že prednášky, ktoré si deti vypočuli, tento cieľ určite splnili.
Ing. Š. Kubincová
SI ONLINE
V stredu 11. 10. 2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili zaujímavej prednášky o bezpečnosti na internete. Hravou formou bolo žiakom
sprostredkované nebezpečenstvo poskytovania osobných informácii. Hlavnou témou bolo slovo "PREMÝŠĽAJ". Žiaci pri navodenej aktivite zistili, že nepremýšľajú a svoje osobné údaje často a bez rozmyslu vpisujú na rôzne internetové stránky.
Mgr. Alžbeta Varechová, tr. učiteľka IV.A
Účelové cvičenie žiakov 5. – 9. roč.
Dňa 29. 9. 2017 prebehlo v našej škole účelové cvičenie v rámci prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Počasie nám prialo, a tak sme sa ráno o 8.00 hod. vybrali každý ročník v sprievode svojho triedneho učiteľa na turistiku k chate Kmínek. Počas výstupu sme sa niektorí i zapotili a naopak, niektorí ešte stíhali aj nachádzať a zbierať krásne hríby. Po dorazení do cieľa na nás už čakali záchranári z Horskej záchrannej služby Kysuce – Matej Pištek, Juraj Vojtuš, Ján Skorčík, Martin Kubince a Peter Dočár, ktorí mali pre žiakov pripravený program zložený z praktickej ukážky, ako zachrániť človeka, ktorému sa stal úraz v horách a z prednášky o práci záchranárov v prípade spadnutia lavíny alebo čo by mal mať so sebou skialpinista alebo človek, ktorý sa vydá do hôr v zimnom období. Pánom záchranárom patrí veľká vďaka za cenné rady a zaujímavé informácie týkajúce sa ich práce, ako aj milý prístup, ochotu a čas, ktorý nám venovali. Taktiež ďakujeme manželom Gajdošovcom, chatárom z Kmínka, za výborný teplý čaj, ktorý všetkým zúčastneným veľmi dobre padol.
Mgr. Veronika Cigáňová
Deviataci v divadle
V rámci predmetu výchova umením sme sa so žiakmi IX. A zúčastnili
divadelného predstavenia Svedomie (podľa Mila Urbana). V naštudovaní
divadelného súboru EVA sme mali možnosť sledovať drámu človeka, ktorý
cez vnútornú krízu hľadá a nachádza základné mravné ľudské hodnoty. Po
skončení hry sme mali možnosť besedovať s režisérkou p. Evou Matysovou a
s celým divadelným súborom. Zaujala nás i výstava, ktorou sme ukončilisvoje putovanie za umením. Už teraz sa tešíme na ďalšie
Mgr. Janka Petrovičová
Školský rok 2016/2017
Výtvarná výchova netradične
Posledné vyučovacie hodiny výtvarnej výchovy strávili naši siedmaci trochu netradične.
Vyučovacie hodiny sme spojili do jedného bloku – „Rozhovory o umení“ a strávili sme ich rovno v galérii, konkrétne v Galérii mesta Čadca. Navštívili sme tak expozíciu výstavy slovenských výtvarníkov, kde je prezentovaných viac ako tridsať umeleckých diel rôznych techník, ako i motívov a námetov. Výstavu nám predstavil a celou nás sprevádzal akademický maliar Pavol Muška, ktorý je jedným z vystavovateľov. Okrem výstavy žiakom priblížil výtvarné techniky, ktorými sú diela zhotovované. Rovnako sa snažil u žiakom zamyslieť sa nad obsahom a motívom umeleckého diela. Celu prehliadku viedol veku primerane a vtipne. Záver návštevy galérie umelec venoval prezentácii vlastnej tvorby od tej minulej až po tu najsúčasnejšiu.
Vlastnú tvorbu rovnako prezentoval cez poznávanie výtvarných techník. Po návšteve galérie ešte nasledovala krátka prehliadka mesta, dojmy, spomienky a bodka za predmetom výtvarná výchova.
Mgr. Elena Rusňáková
Beseda s pracovníkom CHKO Kysuce
Dňa 13.6. 2017 sa žiaci 5. a 6. ročníka dozvedeli veľa zaujímavých informácií nielen o našom regióne a o chránených rastlinách a živočíchoch, ale aj o práci ochranárov v našej CHKO. O svojej práci v teréne, skúsenostiach a zážitkoch v prírode sa prišiel s deťmi podeliť pracovník CHKO Kysuce, pán Ing. Milan Zajac, PhD. Svoje rozprávanie obohatil o pekné fotografie, ktoré nemáme možnosť bežne vidieť. Žiaci sa dozvedeli o našich orchideách, rašeliniskách, prečo sú mäsožravé rastliny vlastne mäsožravé......... Svoju pozornosť zbystrili ešte viac, keď počúvali o vlkoch, medveďoch a iných šelmách. Verím, že aj takéto podujatie pomáha budovať vzťah detí k prírode a jej ochrane.
Ing. Štefánia Kubincová
Regionálna súťaž Družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa
Slovenský Červený kríž - Územný spolok v Čadci každoročne organizuje regionálnu súťaž Družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa, ktorej sa 09.06.2017 zúčastnilo 13 Družstiev mladých zdravotníkov I. stupňa a 15 Družstiev mladých zdravotníkov II. stupňa z okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto.
Základnú školu s materskou školou Makov úspešne reprezentovali na tejto súťaži Družstvá mladých zdravotníkov I. a II. stupňa. Obidve družstvá z našej školy boli ocenené. V silnej konkurencii sa umiestnili na 3. mieste.
Družstvá mladých zdravotníkov tvorili títo žiaci :
I. stupeň – žiaci IV.A a V.A
II. stupeň – žiaci VIII.A
Michaela Hrmová – kapitán
Štefánia Kubincová – kapitán
Natália Bugalová
Klaudia Brezinová
Tamara Dybalová
Dávid Kubošný
Natália Hazuková
Bianka Kupšová
Barbora Kamenárová
Alžbeta Šobichová
Zuzana Hazuchová
Víťazné Družstvá mladých zdravotníkov boli ÚzS SČK v Čadci odmenené diplomami a peknými knihami.
Veríme, že všetky poznatky a zručnosti, ktoré žiaci získali prípravou a samotnou súťažou budú vedieť uplatniť v potrebnom okamihu života.
Mgr. Anna Mrkvová, Ing. Štefánia Kubincová
Slávik Slovenska 2017
okresné kolo speváckej súťaže
17. máj 2017, koncertná sála ZUŠ Jozefa Potočára
Kategória
Ročník
Súťažiaci
Repertoár
Umiestnenie
I.
1. – 3. ročník ZŠ
Peter
Šurlák
Cez Javornički
Do hori ma poslali
1. miesto
II.
4. – 6. ročník ZŠ
Dominika Maršová
Kukala kukučka
Šuhajíčku, čí si
1. miesto
III.
7. – 9. ročník ZŠ
Barborka Lučanová
Čože je to za ftak
Kapura, kapura
2. miesto
Garantom 27. ročníka súťaže detí Slávik Slovenska v interpretácii slovenských ľudových piesní je slovenský tenorista Peter Dvorský.
Našu školu v nej reprezentovali členovia FS Makovníček, ktorí interpretovali pôvodné kysucké ľudové piesne a vybrané ľudové piesne zo Spevníčka Slávik Slovenska 2017. Každá pieseň musela obsahovať minimálne dve slohy. Jednu pieseň si zaspievali so sprievodom akordeónu (pán Jozef Šimek), druhú a capella – bez hudobného sprievodu.
Všetkým spevákom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy,
víťazom držíme palce v krajskom kole.
Knižôčka Makovské Vianoce úspešná v súťaži Kniha Kysúc 2016
Kysucká knižnica v Čadci v spolupráci s mediálnymi partnermi vyhlásili začiatkom roka 2017 čitateľskú súťaž KNIHA KYSÚC 2016. V kategórii odborná literatúra bol do súťaže nominovaný i spevník vianočných piesní Makovské Vianoce, ktorý vydala naša základná škola s materskou školou. Pod vedením Mgr. Janky Petrovičovej sa na spracovaní knihy podieľali žiaci vlaňajšej VIII. A: Natália Bartošová, Lukáš Číž, Romana Hôrecká, Sofia Hrtusová, Adriána Hvizdáková, Mária Masariková, Zuzana Moravčíková, Nikola Pápolová, Matej Prda, Stanislav Smutník, Matej Stuchlík, Erika Štepková, Matúš Tichý a Michal Zeman.
Spomedzi 22 nominovaných kníh získal spevníček od čitateľov 289 hlasov a umiestil sa na peknom 3. mieste. Všetkým autorom víťazných kníh Kysucká knižnica bezplatne ponúkne spoluprácu a priestor pre prezentáciu publikácií širokej verejnosti a v prípade účasti knižnice na knižnom veľtrhu Bibliotéka aj priestor na tomto medzinárodnom podujatí. Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže, bude zostavená putovná výstava, ktorá bude postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici ŽSK.
ZVERY A TVORY V NAŠICH PREDSTAVÁCH
V rámci výstavy ANIMALIUM alebo Ryby, vtáky a iné stvory Jozefa Mundiera v pruhovanom labyrinte Ivana Köhlera sa uskutočnilo i sprievodné podujatie – výtvarná a literárna súťaž pre deti. V priestoroch Galérie Čadca sa 10. mája 2017 uskutočnilo vyhodnotenie a ocenenie autorov víťazných prác. Za kreatívne spracovanie výtvarných podnetov do slovesnej podoby si kolektívne ocenenie odniesli i žiaci VIII. A triedy, ktorých na vyhlásení výsledkov zastupovali Róbert Bajcár a Nikolas Kemka.
Všetkým oceneným – Štefka Kubincová, Dávid Kubošný, Chiara Kubincová, Erik Brčica, Nikolas Valek, Nikolas Kemka, Bianka Kupšová, Eliška Zajícová, Nikola Boháčiková, Mirka Hazuchová, Róbert Bajcár – srdečne blahoželáme.
Deň matiek
Deti našej základnej školy vystúpili v krásnom programe plnom rozprávok, piesní, tanca, hier, úsmevov a lásky.
Starosta obce Martin Pavlík na konci programu vyslovil svoje veľké ďakujem všetkým mamám. Ďakujeme malým mažoretkám, členom FS Makovníček, sólistom Miške Hrmovej, Lucke Bugalovej, Štefke Kubincovej, Barborkám Dienešovej a Balážovej, Marianke Tarabášovej, Šimonovi Varechovi, Natálke Chudějovej, Vladkovi Kubincovi, Petrovi Šurlákovi, Dominike Maršovej, Barborke Lučanovej, Tomáškovi Kubincovi a Lukášovi Melicherovi za ich krásne vystúpenia. Deti doprevádzal spevom a hrou na akordeóne Anton Stolárik, ktorému taktiž ďakujeme.
Vďaka patrí aj pani učiteľkám : Janke Petrovičovej, Anne Mrkvovej a Anne Bernátovej, ktoré s deťmi program pripravili a nacvičili, Elene Rusňákovej, Helene Pajerovej, Mojmírovi Pisaríkovi, Daniele Helienkovej a Veronike Cigáňovej, ktorí tvorili technickú prípravu programu.
Krajské kolo chemickej olympiády
Všetci sa tešíme z úspechu našej žiačky Natálie Bartošovej z 9.A triedy,ktorá našu školu reprezentovala na krajskom kole tejto súťaže dňa 27. apríla 2017 v Liptovskom Mikuláši.Sme radi,že potom,ako bola úspešná v okresnom kole a organizátor ju pozval do krajského kola ,stala sa úspešnou riešiteľkou aj na tejto úrovni. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy,obce a okresu,blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu na strednej škole.
Mgr.Anna Bugalová , učiteľka chémie
Master of sudoku J
Sudoku je logická hra európskeho pôvodu (mylne sa označovalo, že japonského, kvôli osvedčenému názvu) pre jedného hráča. Cieľom je doplniť chýbajúce číslice od 1 do 9 podľa istých pravidiel.
V prvom kole po hodine úporného rozmýšľania zostali iba dvaja žiaci- obaja prvé miesto: Michaela Hrmová 5.A a Števko Bajcár 3. A.
V druhom kole sa najviac potrápili, Janka Kretková 3. miesto, Martin Adamec – 2.miesto a najlepšia - Michaela Hrmová - 1. miesto
IQ olympiáda
Začiatkom apríla sme si otestovali svoje schopnosti v IQ olympiáde,
ktorú organizuje Mensa Slovensko.Celkovo sa v kategórii B (druhý stupeň ZŠ) do súťaže zapojilo 10929 riešiteľov, z toho v našom kraji 2513.
V nasledujúcej zostave sú výsledky zobrazené len u žiakov, ktorí patria medzi 75% najlepších riešiteľov školského kola. Ostatní sú zoradení podľa abecedy. Vyhodnotenie_IQ_olympiady.pdf
Logická olympiáda v Prešove
12. apríla 2017 sa nadaní žiaci základných škôl z celého Slovenska stretli na 5. ročníku celoslovenského finálového kola Logickej olympiády na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Viac ako stovka nadaných školákov sa prebojovala do finálového kola spomedzi takmer 2000 súťažiacich. Prešov sa tak opäť stal centrom nadaných žiakov základných škôl z celého Slovenska.
Z našej školy uspel žiak VIII. A triedy Marek Bajcár, ktorý obsadil medzi 150 zúčastnenými žiakmi 43. miesto.
Nápis „ZŠ s MŠ Makov“ sa hrdo týčil medzi súkromnými školami z Bratislavy, Nitry, Trenčína, či Košíc a záznam z olympiády sme si mohli pozrieť i na RTVS.
Ďakujeme Marekovi za výbornú reprezentáciu makovskej školy a veríme, že svoje nadanie uplatní i v bilingválnom štúdiu v Gymnáziu Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci.
Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2017/2018
Dňa 10. 04. 2017 sa konal v Základnej škole s materskou školou, Makov 264 Zápis žiakov na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2017/2018.
Na zápise boli prítomní:
- Pán Martin Pavlík - starosta obce
- Pán Mgr. Milan Petrovič - riaditeľ ZŠ s MŠ Makov
- Pani Zuzana Kubačková – zástupkyňa riaditeľa školy pre materskú školu
- pedagogickí zamestnanci ZŠ s MŠ
- zákonní zástupcovia detí a žiakov ZŠ s MŠ
- Žiaci I.A, III.A, V.A a detí MŠ - budúci prváci
Celý priebeh zápisu sa niesol v slávnostno-pracovnej atmosfére.
Slávnostnú časť zápisu otvorila žiačka III. A Pavlínka Kretková úvodnou básňou. Žiaci I.A pripravili prezentačno-rozprávkové predstavenie Soľ nad zlato, v ktorom bola okrem stotožnenia sa s rozprávkovými postavami pozornosť upriamená i na ich nezabudnuteľné prvácke zážitky z edukačného procesu. Hudobný sprievod tvoril pán Jozef Šimek so synom Jožkom, žiakom V.A triedy.
Budúci prváci pod vedením pani zástupkyne MŠ Zuzany Kubačkovej a pani učiteľky Mgr. Adriany Ponyiczkej veľmi pekne a zodpovedne odprezentovali edukačné aktivity, ktorými dokázali, že sa na vstup do školy pripravujú s náležitou vážnosťou. Školskú zrelosť okrem ústneho prejavu v edukačných aktivitách naši budúci prváci preukázali i v grafomotorických činnostiach, bez prítomnosti rodičov, za individuálneho prístupu pani učiteliek I. st. ZŠ Mgr. Eleny Rusňákovej a Mgr. Vlasty Mročkovej na požadovanej úrovni. Ďakujeme MŠ za zodpovednú prípravu budúcich prvákov.
Na školský rok 2017/2018 je zapísaných 15 žiakov.
Za svoju aktivitu si budúci prváci odnášali okrem prvých dojmov aj pozdravy zhotovené žiakmi základnej školy, ovocie a darčeky zabezpečené riaditeľstvom školy. Riaditeľstvo ZŠ s MŠ v kompetencii Zriaďovateľa obce Makov vytvára všetky predpoklady pre úspešnú výchovu a vzdelávanie detí a žiakov, čo odznelo i v príhovore starostu obce - pána Martina Pavlíka a riaditeľa školy - pána Mgr. Milana Petroviča.
Všetkým prítomným, ktorí svojou účasťou podporili budúcich prváčikov a zvolili si našu školu ĎAKUJEME.
Poďakovanie vyjadrujeme i zákonným zástupcom žiakov I.A triedy p. Mgr. Kataríne Bugalovej a p. Mgr. Martine Dodekovej - triednej dôverníčke žiakov I.A triedy za spoluprácu pri organizácii žiakov I. A po zápise.
Tak veľa šťastia, budúci prváci!
Mgr. Anna Mrkvová
Návšteva Galérie v Čadci
V utorok 28. marca sme boli my, žiaci 8. ročníka, s pani učiteľkou Petrovičovou v Galérii Čadca na výstave nazvanej ANIMALIUM alebo Ryby, vtáky a iné stvory Jozefa Mundiera v pruhovanom labyrinte Ivana Köhlera.
Mali sme možnosť vidieť výnimočnú kombináciu tvorby dvoch odlišných umelcov, dvoch odlišných svetov hľadania a nachádzania v umení. Dozvedeli sme sa mnoho nových informácii o týchto dvoch nadaných umelcoch a ich dielach. Po prehliadke celej výstavy si každý z nás vybral dielo, ktoré sa mu najviac páčilo, a podrobne ho popísal. Nebolo to pre nás
také jednoduché, ale úloha to bola zaujímavá, lebo mohli sme písať o tom, čo sme vo vybraných dielach videli my sami.
Výstava sa nám veľmi páčila a preto dúfame že sa v rámci predmetu výchova umením ešte mnohých výstav a zaujímavých podujatí zúčastníme.
Chiara Kubincová, VIII. A
Biologická olympiáda
V utorok, 29.marca, sa uskutočnil v Centre voľného času v Čadci 51. ročník okresného kola Biologickej olympiády, kategória E. Našu školu reprezentovala v odbornosti Zoológia žiačka 7.A Anna Mária Trebulová, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou okresného kola.
BÁBKOVÉ DIVADLO
Bábkové divadlo je jednou z najefektívnejších možností, ako dieťa vzdelávať, vychovávať a zároveň zabávať.
Dňa 27. marca 2017 mali deti MŠ a žiaci 1. stupňa ZŠ možnosť vidieť v našom kultúrnom dome bábkové divadlo : PINOCCHIO.
Okrem toho, že vedieme deti k vhodnému správaniu sa na kultúrnom predstavení, taktiež i jeho obsah využijeme v jednotlivých oblastiach výchovno-vzdelávacej práce.
Výchovný koncert AKO ZACHRÁNIŤ
V programe „Ako zachrániť...“ sa žiaci dozvedeli všetko, čo je dôležité pri podávaní prvej pomoci. Pracovníčka záchrannej zdravotnej služby v Žiline vysvetlila deťom ako postupovať - od zavolania na tiesňovú linku prvej pomoci, cez inštrukcie, až k záchrane ľudského života. Názorné ukážky prvej pomoci - masáž srdca a umelé dýchanie si deti vyskúšali na figuríne. Celý program bol obohatený videoprojekciou a piesňami známych žilinských hudobníkov Jarom Gažom a Radkom Pažejom.
Aj chémia nás baví
Dnes už nikto nepochybuje o tom, aká dôležitá je chémia v našom každodennom živote. Veď jej produkty nás sprevádzajú na každom kroku, či je to oblečenie, jedlo, naše bývanie. Zvykli sme si na to a už by sme sa ich nevzdali. Uľahčujú nám život, no na druhej strane sme zamorení odpadmi a neodborným používaním alebo ich likvidáciou ubližujeme sebe, nášmu okoliu a prírode. Toto všetko vedia naši žiaci a možno aj preto sa chémii venujú a získavajú poznatky v tejto oblasti. Tí najlepší, ktorí prešli sitom domáceho a školského kola chemickej olympiády, sa dňa 23.marca 2017 zúčastnili na okresnom kole v Čadci.V silnej konkurencii žiakov 9. ročníkov a gymnázií z nášho okresu nielenže sa nestratili ale nechali za sebou žiakov z vačších škôl aj gymnazistov.Tu sú naše výsledky:
3. miesto : Natália Bartošová 9.A
4. miesto : Mária Masariková 9.A
6. miesto: Michal Zeman 9.A
Srdečne blahoželáme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a prajeme veľa úspechov aj na stredných školách v budúcom školskom roku.
Mgr. Anna Bugalová, učiteľka chémie
Európsky týždeň programovania
Programovanie vôbec nie je ťažké. Hravo a jednoducho sa o tom presvedčili aj žiaci zo ZŠ s MŠ Makov 21. októbra počas 4. ročníka Europe Code Week, pod záštitou občianskeho združenia Learn2Code.
EU Code Week je iniciatíva, ktorá chce popularizovať programovanie a kódovanie. Naši žiaci patrili medzi 250 detí na Slovensku, ktoré si počas workshopu vytvorili vlastnú animáciu a programovali robota Ozobota. [viac]Deti si uvedomili, že nemusia byť len konzumentami toho, čo počítače ponúkajú, ale môžu veľmi ľahko zrealizovať svoje vlastné nápady. Môžu tvoriť vlastné hry, zlepšiť svoju kreativitu a algoritmické myslenie a popritom sa učiť základom programovania.
Keďže tento workshop prebiehal v Žiline, chceme poďakovať vedeniu Strednej umeleckej školy v Žiline a Mgr. Martinovi Záhumenskému za poskytnutie priestorov pre našich žiakov.
Mgr. Mária Bajcárová, vedúca krúžku programovania Scratch
Vyhodnotenie Dňa pešej chôdze do školy uskutočneného 5.10.2016
5. októbra nám neprialo počasie, pršalo a ukázali sa aj prvé vločky snehu. Napriek tomu máme žiakov odhodlaných, ktorých počasie neodradilo a prišli pešo aj z Kopaníc.
V tento deň prišlo do školy spolu 184 žiakov z nich pešo 97 žiakov , čo je 52,72 %
V ročníkoch 1.-4. boli najlepší chodci v IV.A triede ,pešo prišlo 52 % žiakov
V ročníkoch 5.-9. boli najlepší chodci v VII.A triede, tu prišlo až 85 % žiakov pešo do školy.
Pre nás všetkých by bolo užitočné, keby sme pešo chodili čo najviac ,nielen v takýto deň . Skúste urobiť pre svoje zdravie každý deň niečo ,napríklad aj pešou chôdzou. Čoskoro budeme nútení odložiť bicykle ale pešo môžeme chodiť stále. Tak teda nezabudnime chodiť pešo v každom ročnom období za každého počasia, otužujme sa a hýbme sa pre svoje zdravie
.Školský rok 2015/2016
Regionálna súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. stupňa
Dňa 08.06.2016 sa žiaci ZŠ s MŠ Makov zúčastnili Regionálnej súťaže Družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa v Čadci.
Našu školu reprezentovalo družstvo mladých zdravotníkov I. stupňa zo IV. A triedy: Martin Adamec - kapitán, Zuzana Hazuchová, Michaela Hrmová, Jana Kretková, Adela Šobichová, Dávid Bobek.
Títo žiaci si po prvý krát zmerali svoje poznatky a zručnosti s ďalšími družstvami mladých zdravotníkov v teoretickej i praktickej rovine poskytovania prvej pomoci z okresu Čadca a Kysucké Nové mesto. Veríme, že všetky poznatky a zručnosti, ktoré žiaci získali prípravou a samotnou súťažou budú vedieť uplatniť v potrebnom okamihu života.
Kto dokáže správne poskytnúť prvú pomoc, ten môže zachrániť to najcennejšie – ĽUDSKÝ ŽIVOT
Deň detí v makovskej základnej škole
Ako potrestať dieťa v škole? Povedzte mu, že dnes nepôjdu na telesnú a budú mať matematiku, či slovenčinu. Ako potešiť dieťa v škole? Povedzte mu, že dnes sa nebudeme učiť! Radosť bude dvojnásobná, ak im poviete, že budeme pretekať a súťažiť.
Dieťa nemá z ničoho takú veľkú radosť ako z pohybu, športu a súťaží. Súťaživosť a súperenie je v detskom veku niečo tak prirodzené ako starostlivosť dospelého o neho. Už niekoľko rokov usporadúvame na našej škole letné aj zimné detské olympijské hry. Najskôr to bola len olympiáda v zime a v posledných rokoch pribudol aj letný detský olympijsky deň. Tentokrát sme ho naplánovali presne na Deň detí - 1. jún. Tento deň sa u detí teší veľkej obľube a ešte väčšej príprave. Už pár dní predtým si deti chystali vlajky, tričká, maskotov a, samozrejme, venovali sa samotnej príprave a trénovali.
Prvého júna bolo teda v makovskej škole rušno. Deti si obliekli tričká s heslom školy, ktorá je moderná a ctí si tradície. Každá trieda predstavovala jednu krajinu, ktorú na olympiáde reprezentovala. Ku krajine patrí vlajka a maskot. Hrdo kráčali za pochodu štátnej hymny jednotlivých krajín hájiť farby svojho týmu. Od najmenších prváčikov až po najstarších žiakov - deviatakov. Deti si volili krajiny skôr z Európy- Slovensko, Česko, Francúzsko, Španielsko...ale „prišli aj z Ghany a ďalekého Japonska“. Nič nechýbalo, všetko sa dialo pekne po poriadku, podľa protokolu, ako na naozajstných hrách. Otvorenie, príhovory, história, symbolika hier, olympijská hymna, vztýčenie vlajky, symbolické vypustenie holubíc, zapálenie olympijského ohňa, prísahy športovcov i rozhodcov. K tým najkrajším z vymenovaných okamihov zaiste patrí samotné zapálenie ohňa. Pochodeň nesie a česť zapáliť oheň dostáva najúspešnejší športovec . Teraz to bol žiak deviateho ročníka Martin Pavlík. No a nastalo samotné súťaženie. Žiaci z 1.stupňa súťažili v telocvični a druhostupniari si merali sily na ihrisku. K základným disciplínam patrili: skok do diaľky, hod na presnosť, zhyby sed -ľah za minútu a člnkový beh. Každú disciplínu absolvovali všetci žiaci, a tak sa vyhodnotil najzdatnejší chlapec a dievča z jednotlivých ročníkov, teda krajín. To bolo radostí! Mnohí prekonali vlastné rekordy, ale to nie je podstatné. Dôležitý je ten olympijsky odkaz, „citius, altius, fortius“, ktorý sme naplnili, lebo : „V zdravom tele, zdravý duch“. A aby som nezabudla na darček, ktorý žiaci od školy dostali. Veď čo by to bol za sviatok pre deti, bez darčeka. Okrem olympiády prišiel do školy aj cirkus- CIRKUS JACKO. Ukázal deťom pár akrobatických čísel, niekoho prečaroval, niekoho učil čarovať a pána riaditeľa sa podarilo schovať do mydlovej bubliny. To bolo smiechu! A okrem toho všetkého nám vyšlo aj počasie, nádherný slnečný deň, ako na objednávku, ako za odmenu. Túto skvelú atmosféru a dobrú náladu zavŕšil chutný obed v školskej jedálni, nechýbalo ovocie a výborný zákusok, ozaj čerešnička na torte za týmto pekným dňom.
Mgr. Elena Rusňáková
Pieseň spája svet
– súťažná prehliadka speváckych zoskupení zo zariadení pre seniorov a detí zo spolupracujúcich organizácií. Na tomto milom podujatí, ktoré dňa 27. 05. 2016 zorganizovalo ZpS a DSS PARK Čadca, sa podieľala i naša škola. Seniorské trio doplnila svojím spevom Tamarka Dybalová z FS Makovníček a náš muzikant ujo Jožko Šimek. Súťažiaci absolvovali i malý vedomostný kvíz. Podujatia sa zúčastnili aj mladí ľudia zo štyroch svetových kontinentov: Európy, Ázie, Ameriky a Afriky (organizácia KERIC). Ich vystúpenia v rodných jazykoch boli zaujímavým spestrením príjemného dňa. Čadci. Naši speváci v súťaži zvíťazili, z čoho sa celý tím veľmi tešil. Všetkým k úspechu blahoželáme. J
Mgr. Janka Petrovičová
Vo svete financií sa nestratíme
Finančný trh je v neustálom pohybe, mení sa a aj dospelý človek má problém orientovať sa v tomto sektore. Denne vidíme a počujeme, ako sa ľudia neznalí alebo vo finančnej tiesni, dostávajú do problémov. Dá sa tomu vyhnúť, ak máme tie správne vedomosti. My v škole robíme všetko preto, aby naši žiaci tieto vedomosti mali. Už štvrtý rok žiaci ôsmeho a deviateho ročníka absolvujú hodiny finančnej gramotnosti pod názvom „Viac ako peniaze“. Používajú online učebnicu, robia rôzne aktivity a riešia modelové situácie. Môžu sa sami testovať, aby zistili, či problematiku pochopili. Na konci ich čaká výstupný test. Kto ho urobí úspešne, dostane certifikát od bankovej asociácie. Na podporu tohto typu vyučovania sme si pozvali konzultantku z praxe. Dňa 31. 6. 2016 k nám prišla pani Monika Perďochová, pracovníčka VUB banky. Riešila s našimi žiakmi výber banky a založenie vlastného účtu. Bola veľmi milo prekvapená vedomosťami našich žiakov, ich záujmom a otázkami k tejto téme. Pre našich žiakov to bolo spestrenie hodín finančnej gramotnosti .Tiež sa presvedčili o tom, že to čo vedia, v praxi veľmi dobre využijú. A o to nám všetkým ide.
Mgr.Anna Bugalová
Slávik Slovenska
... v hrdle žiakov makovskej školy v pondelok 2. mája 2016. V školskom kole súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska odborná porota v zložení Mgr. Anna Mrkvová, p. Katarína Lučanová a p. Marta Stoláriková hodnotila výkony súťažiacich v troch kategóriách. O hudobný sprievod sa postaral p. Jozef Šimek. Novinkou tohto ročníka bola žiacka porota, ktorá určila rovnakých víťazov ako „veľká“ porota. Cenu diváka získala Štefánia Kubincová. Víťazi, prípadne ich náhradníci z II. miesta postupujú do okresného kola.
I. kategória (1. – 3. r.)
II. kategória (4. – 6. r.)
III. kategória (7. – 9. r.)
- miesto
Tamara Dybalová
Natália Chudejová
Štefánia Kubincová
- miesto
Peter Šurlák
Milan Moravčík
Bianka Kupšová
Adam Šamaj
Dominika Maršová
- miesto
Matúš Pavlík
Vladimír Kubinec
Lucia Šurláková
Natália Moravčíková
Dominik Szotkovský
Pavlína Kretková
Terézia Kopečková
Ďakujeme všetkým súťažiacim, porote, ujovi Jožkovi a divákom za popoludnie plné krásnych piesní a príjemných zážitkov.
Mgr. Janka Petrovičová
Kubínske spievanky
V nedeľu 24. apríla 2016 sa v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne stretli folklórne kolektívy a sólisti z piatich regiónov severného Slovenska – Kysúc, horného Považia, Turca, Liptova a Oravy. V súťaži KUBÍNSKE SPIEVANKY si zmerali sily v interpretácii ľudových piesní. Ich výkony hodnotila odborná porota v zložení Karol Kočík, Elena Záhradníková a Michal Noga.
Našu školu v kategórii sólisti speváci reprezentovala víťazka okresného kola BARBORKA LUČANOVÁ zo VI. A, ktorá podala bezchybný výkon a získala ZLATÉ PÁSMO.
Barborke za úspešnú reprezentáciu školy, obce i okresu ďakujeme a k skvelému úspechu úprimne blahoželáme.
Mgr. Janka Petrovičová
Celoslovenské kolo logickej olympiády
Žiaci základných škôl a gymnázií z celého Slovenska sa stretli na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove na 4. ročníku celoslovenského kola Logickej olympiády . Takmer 100 nadaných žiakov – finalistov Logickej olympiády sa prebojovalo do finále spomedzi 1800 žiakov.
Logická olympiáda sa koná každoročne v Prešove. Ide o najväčšiu súťaž pre nadané deti na Slovensku. Cieľom súťaže je „meranie síl“ v riešení úloh zameraných na logický úsudok, matematický úsudok, priestorový úsudok a verbálne myslenie. Jediným zástupcom žilinského kraja bol náš žiak Marek Bajcár zo VII.A. Spomedzi 100 žiakov nesklamal a umiestnil sa na 28. mieste.
Biologická olympiáda
12.04.2016 sa uskutočnil 50. ročník okresného kola Biologickej olympiády, kategória E. Našu školu reprezentovali 2 žiačky- Anna Mária Trebulová (6.r.) - odbornosť Zoológia a Mária Zemanová (9.r.) – odbornosť Botanika. Obidve žiačky sa stali úspešnými riešiteľmi okresného kola. Srdečne blahoželáme!
Zážitkové vyučovanie - aj to je spôsob, akým naša škola realizuje vzdelávanie zamerané na všestranný rozvoj žiaka prostredníctvom implementácie prierezových tém do edukačného procesu. Vhodným časom na prierezové tematiky bol 6. apríl – čas testovania našich deviatakov, kedy sme realizovali 4 netradičné vzdelávacie aktivity. Všetci žiaci školy absolvovali interaktívnu prednášku o tradičných ľudových hudobných nástrojoch Kysúc, zážitkové čítanie s prvkami tvorivej dramatiky, dopravnú výchovu, športové hry. Naša veľká vďaka patrí lektorom Mgr. Pavlovi Kužmovi, skvelému folkloristovi a Mgr. Eliške Sadílekovej z občianskeho združenia Osmijanko. Za všetky hodnotenia uvádzame komentár Dominiky: „To bolo úplne najlepšie učenie, aké som zažila.“
ÚSPEŠNÍ SLÁVICI Z MAKOVNÍČKA
Vo štvrtok 31. 3. sa uskutočnil už 9. ročník nepostupovej súťažnej prehliadky Slávici Horných Kysúc, ktorú pripravilo CVČ v Turzovke. Svoje sily si opäť merali sólisti speváci a inštrumentalisti aktívni v oblasti interpretácie ľudového umenia. Naši speváci Peter Šurlák, Natálka, Chudějová, Barborka Lučanová, Štefka Kubincová, Lucka Šurláková a Bianka Kupšová si počínali veľmi dobre, a tak sme si domov priniesli Víťazstvo v 1. kategórii spolu s cenou diváka – Peter Šurlák. Víťaza sme mali i v 2. kategórii – Barborka Lučanová a v 3. kategórii sa Štefka Kubincová umiestnila na 3. mieste a odniesla si i cenu diváka.
SPIEVANKY
V piatok 18. marca sa sólisti súboru zúčastnili okresného kola postupovej súťaže detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov zaoberajúcich sa interpretáciou hudobného folklóru. My sme súťažili v kategórii speváckych skupín a sólistov spevákov. Farby Makova úspešne hájili Peter Šurlák, Tamarka Dybalová, Irenka Moravčíková, Natálka, Chudějová, Barborka Lučanová, Barborka Sošková, Štefka Kubincová a Lucka Šurláková. Zo súťaže sme si odniesli víťazstvo v kategórii spevákov sólistov (4. – 6. ročník), a tak nás bude Barborka Lučanová reprezentovať na krajskej súťažnej prehliadke detského hudobného folklóru Kubínske spievanky 2016 v Dolnom Kubíne.
Okresné kolo chemickej olympiády
Chémia je jeden z najťažších prírodovedných predmetov s ktorým žiaci vo všeobecnosti „bojujú“ a nemajú vo veľkej obľube. Nájdu sa však aj výnimky, žiaci ,ktorým sa tento predmet páči a radi sa s nim popasujú. Medzi nich určite patria žiaci 9.ročníka : Mária Zemanová, Filip Bacula, Petra Bobeková a Dajana Lučanová, ktorí úspešne prešli nástrahami domáceho a školského kola chemickej olympiády a to im umožnilo postúpiť na okresné kolo ,ktoré sa konalo 10.3. 2016 v Čadci. Najúspešnejšia bola Mária Zemanová , ktorá v silnej konkurencii obsadila 5.miesto. Úspešnými riešiteľmi sa stali aj Filip Bacula a Petra Bobeková, žiaci 9.A triedy.
Všetkým blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej školy. Mgr. Anna Bugalová, učiteľka chémie
Geografická olympiáda
V tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili aj do olympiády z geografie. Najskôr si vyskúšali školské kolo, kde sa zapojili žiaci 7. ročníka: Tomáš Stopka, Štefánia Kubincová, Marek Bajcár, Nikola Boháčiková, Dávid Kubošný, Jakub Mrkva, Nikolas Válek, Chiara Kubincová a Martin Melicher, ktorí tvorili kategóriu 6.- 7. ročník a žiaci 9. ročníka Marek Bacula, Filip Bacula, Vanesa Putoríková, Alex Kubinec, Tatiana Holáková a Dajana Lučanová (kategória 8.-9. ročník). Počínali si veľmi dobre, avšak do okresného kola mohli postúpiť len traja žiaci v danej kategórii.
4. februára 2016 nás reprezentovali na okresnom kole Tomáš Stopka 7.A, Štefka Kubincová 7.A, Nikola Boháčiková 7.A a z deviatakov Marek Bacula, Filip Bacula a Vanesa Putoríková. Úspešným riešiteľom sa stal Tomáš Stopka, ktorý skončil na krásnom 4. mieste. V jeho kategórii súťažilo 54 žiakov.
Všetkým účastníkom geografickej olympiády chcem poďakovať za ochotu a čas, ktorí venovali učeniu sa nových informácii i opakovaniu poznatkov, ktoré už nadobudli. Za chuť venovať sa geografii viac ako len v rámci vyučovacej hodiny v rozvrhu. Získali dobrú skúsenosť a tá je učiteľom všetkých vecí.
Účastníkom ďakujeme a Tomášovi srdečne blahoželáme.
Mgr. Zdenka Mahútová, vyučujúca geografie
Dejepisná olympiáda
Žiaci Základnej školy s MŠ Makov sa i v tomto šk. roku zapojili do Dejepisnej olympiády. 9. februára 2016 nás Radko Hrmo zo 6. A, Alžbetka Šobichová zo 7. A, Aďka Hvizdáková z 8. A a Maťo Pavlík z 9. A reprezentovali na okresnom kole. Maťo a Alžbetka sa stali úspešnými riešiteľmi okresného kola. Maťo sa umiestnil na 3. mieste a Alžbetka na 5. mieste. V každej kategórii(súťaži sa v 4 kategóriách: F, E, D, C - žiaci 6. až 9. ročníka) súťažilo v tomto roku 20 súťažiacich. Všetkým účastníkom ďakujem za ich čas, ochotu a chuť naučiť sa niečo nové a niečo navyše. Naučili sa pracovať s veľkým množstvom informácií, naučili sa ich triediť a vybrať si podstatu, čo určite využijú vo svojom ďalšom štúdiu v rôznych oblastiach života. Mgr. Andrea Zuzčáková, vyučujúca dejepisu
Freestyle očaril žiakov
Neuveriteľné zručnosti mladých freestylových futbalistov a basketbalistov dostávali žiakov makovskej školy do vytŕženia. Žiaci mali možnosť si vyskúšať jednotlivé triky a zmerať si svoje sily s profesionálmi. Vystúpenie zo strany žiakov bolo hodnotené veľmi pozitívne. Našou snahou je žiakom zabezpečovať čo najrozmanitejší výchovný program, a preto sme radi, že sa nám podarilo žiakov opäť zaujať.
Olympiády z anglického a nemeckého jazyka
V tomto školskom roku sa uskutočnil 3. ročník olympiád z cudzích jazykov. Z nemeckého jazyka sa do šk. kola zapojili títo žiaci: 8. ročník: Sofia Hrtúsová, Natália Bartošová, Adriána Hvizdáková a Mária Masariková
9. ročník: Filip Bacula, Vanesa Putoríková
Z anglického jazyka sa zapojili do šk. kola:
7. ročník: Nikolka Bokáčiková, Mirka Hazuchová, Štefka Kubincová, Eliška Zajícová, Marek Bajcár, Dávid Kubošný, Tomáš Stopka, Jakub Mrkva
V okresnom kole v Čadci nás reprezentovali dvaja žiaci: Aďka Hvizdáková 8. ročník – nemecký jazyk a Marek Bajcár 7. ročník – anglický jazyk
Deti deťom
Nie všetky deti majú to šťastie, mať Vianoce v kruhu rodiny. Aj keď to môže znieť ako prázdna fráza, osud detí v detských domovoch by nám nemal byť ľahostajný. A už tobôž nie vo sviatočnom čase. Preto sme sa rozhodli, že ani my nebudeme ľahostajní a pripravíme pre deti z detského domova malé prekvapenie. Na poslednej hodine anglického jazyka pred sviatkami sme so žiakmi 5.-7. ročníka pripravili vianočný stromček plný prianí. K tomu sa pridali i žiaci 4. ročníka. Spoločne na pracovnom vyučovaní vyzdobili perníky a každý z nich ešte priniesol malý či väčší darček.
Je skvelé, keď sa deti vzdajú svojich obľúbených hračiek, aby potešili svojich kamarátov.
Preto žiakov po príchode z prázdnin do školy poteší odpoveď, ktorá nám prišla i s fotografiou:
Deti deťom
Príznačným pre Vianoce je i slovo štedrosť. Každá rodina sa snaží spríjemniť deťom vianočné sviatky rôznymi darčekmi.
Deti zo ZŠ Makov venovali hračky a nakreslili strom želaní v anglickom jazyku deťom z detského domova Horný Kelčov.
Za krásne gesto patrí deťom v mene všetkých detí veľké ĎAKUJEME.Mgr. Mária Bajcárová
Medzinárodné Vianoce v KERICu
Pred Vianocami sme sa vybrali do Čadce. Organizácia Keric pre nás prichystala vynikajúce dopoludnie. O aktivity a úžasnú atmosféru sa postarali najmä dobrovoľníci Marieke, Manon, Maria a Huyen. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí z iných kultúr (Vietnam, Holandsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko), no najmä sme si mohli vypočuť a precvičiť angličtinu v praxi.
Ďakujeme všetkým z organizácie KERIC, že nám venovali tieto chvíle a navodili peknú medzinárodnú vianočnú atmosféru a pani učiteľkám Mgr. Márii Bajcárovej a Mgr. Júlii Kubincovej za zorganizovanie tejto skvelej akcie. Vďaka patrí i našim rodičom za vybavenie cestovných preukážok na vlak. Táto akcia nestála ani jedno euro, no naše zážitky sú nevyčísliteľné.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s touto organizáciou.
VÝSLEDKY SÚŤAŽE VŠETKOVEDKO V ŠK. ROKU 2015/2016
Tento rok sa zapojilo do súťaže viac ako 14 000 detí zo 629 škôl, čo bol zatiaľ rekordný počet. Súťaž prebehla na základných školách v utorok 1. decembra 2015. Súťažný test pre druhákov mal 24 otázok, súťažný test pre tretiakov, štvrtákov a piatakov mal 30 otázok. Na jeho vyriešenie mali všetci 40 minút.
Pri každej otázke boli štyri možnosti, iba jedna z nich bola správna.
Tento rok sa v súťaži veľmi pekne umiestnili a titul VŠETKOVEDKO získali dvaja žiaci z 5. ročníka: Dominik Košinár a Vladimír Kubinec.[viac]
Najmúdrejší z najbystrejších sa tešili na zaujímavé vecné ceny. Každý súťažiaci dostal pekný diplom. Ak sa prebojovali medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov, získali titul VŠETKOVEDKO.
Z našej školy súťažilo 11 žiakov v týchto kategóriách:
- VŠETKOVEDKO 2 – druháci 4 žiaci
- VŠETKOVEDKO 3 – tretiaci nesúťažili
- VŠETKOVEDKO 4 – štvrtáci 4 žiaci
- VŠETKOVEDKO 5 – piataci 3 žiaci
Za tento úspech boli odmenení náramkovými perami a diplomom. Úspešným riešiteľom gratulujeme a ostatným žiakom prajeme veľa úspechov v budúcej súťaži.
Žiaci si môžu svoje výsledky pozrieť podľa prideleného kódu na stránke www.vsetkovedko.sk v časti výsledky.
Koordinátorka súťaže: Mgr. Mročková V.
Nakresli svoj Betlehem
Neoddeliteľnou súčasťou prichádzajúcich Vianoc je aj Betlehem, ako predstava svätej rodiny po príchode božieho syna na svet. S takýmto názvom vyhlásila Kysucká knižnica v Čadci už niekoľký ročník tejto výtvarnej súťaže.
Do súťaže sa zapojilo 14 škôl a výchovných zariadení, dokonca aj zo susedného Poľska. Naša škola samozrejme patrila medzi tie zapojené. Z celkového počtu 138 prác bolo vyhodnotených 30. Z našej školy porota vybrala tri práce. Boli to práce z 2.stupňa. Z 5.ročníka uspela práca Simonky Kubošnej, zo 7.A sa páčil vystrihovaný betlehem Števky Kubincovej a z 9.A sa páčila práca Tatiany Holákovej.Všetkým dievčatám blahoželáme a tešíme sa z úspešnej reprezentácie našej školy. Nech betlehemské posolstvo šíri radosť a dobrú vôľu v každej rodine.
Pozdrav pre dôchodcov
V pondelok 23. 11. 2015 sa v Dome kultúry Makov stretli členovia ZO SZTP a ZPCCH na svojej záverečnej schôdzi. Ich rokovanie prišli pozdraviť i žiaci ZŠ s MŠ Makov svojím kultúrnym programom. Našim najstarším spoluobčanom sa ôsmaci predstavili scénickým pásmom Vypálené Greguše, v ktorom im prostredníctvom dramatických obrazov a audiovizuálnych prostriedkov ponúkli obraz dávnej minulosti, tragických udalostí počas 2. svetovej vojny i súčasnosti jednej z najmalebnejších osád obce Makova.
Pekné vystúpenie dôchodcovia odmenili vďačným potleskom a sladkými koláčikmi.
Blahoželali sme
Zariadenie pre seniorov v Makove oslávilo 10. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravila Obec Makov a zamestnanci zariadenia milú spomienkovú oslavu, na ktorej sa bilancovalo, spomínalo, spievalo i tancovalo.
Súčasťou oslavy bolo i vystúpenie detí a žiakov Základnej školy s materskou školou v Makove. Malí škôlkari vo svojom programe ukázali babičkám a deduškom, ako pekne vedia recitovať, počítať a pomenovať dni v týždni. Ako darček priniesli so sebou obrázok slnečníc symbolizujúcich plnosť jesene života. Členovia FS Makovníček sa predstavili pásmom Jako Pán Boh dzelil svet, ktorom pomocou riekaniek, pesničiek, tancov a hier vyjadrili vzácne duchovné bohatstvo jednotlivých regiónov Slovenska a najmä Kysúc a Makova. Veľmi pekné vystúpenie pripravil i pán Jozef Šimek (heligónka) so synom Jožkom (ozembuch), ktorí oslávencov rozospievali a roztancovali. Klienti zariadenia vystúpenia ocenili spontánnym potleskom.
Pozdravný prejav predniesli i pani Zuzana Kubačková, zástupkyňa riaditeľa a Mgr. Milan Petrovič, riaditeľ ZŠ s MŠ
Vyučovanie v múzeu
V rámci predmetu regionálna výchova žiaci 6. ročníka navštívili Kysucké múzeum v Čadci, kde mali možnosť vidieť štyri zaujímavé výstavy:
Čaro modrotlače – výstava modrotlačových foriem a textílií zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci.
Tradičné ľudové hudobné nástroje Kysúc – výstava dokumentujúca vývoj a výrobu ľudových hudobných nástrojov na Kysuciach, pripravená zo súkromných zbierok a zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.
Človek na mesiaci – expozícia predstavuje model mesačného povrchu, kozmický skafander, veľkoplošné reprodukcie a informačné panely o živote Eugena A. Cernana – amerického astronauta s kysuckým pôvodom.
História Kysúc – expozícia ponúka chronologický exkurz kysuckými dejinami od praveku cez stredovek až po novovek. Zaujímavé sú tiež exponáty dokumentujúce kysucké zbojníctvo, obranný systém Jablunkovské Šance, Košicko - bohumínsku železnicu a kysucké vysťahovalectvo.
Veľkou pridanou hodnotou podujatia bola prednáška a ukážky hry na tradičné ľudové hudobné nástroje v podaní výrobcov nástrojov a známych kysuckých folkloristov Pavla Kužmu a Bartolomeja Gernáta.
Žiakov rovnako zaujala i prednáška a prezentácia o živote a diele Ľudovíta Štúra.
Na návšteve v galérii
Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca – Galéria Čadca pripravila veľmi zaujímavé podujatie nazvané DROTÁRI 2015 – Posuny tradície. Galerijný priestor ponúkal množstvo drôtených postavičiek ľudí, zvierat, šperkov a iných artefaktov vyrobených z drôtu.
Túto výstavu navštívili žiaci VIII. A, aby sa mohli stretnúť so živým umením. Viac z histórie tohto remesla a taktiež zo súčasnej tvorby umeleckých drotárov na Slovensku žiakom priblížila odborníčka, historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová, vedúca oddelenia drotárstva Považského múzea v Žiline a kurátorka výstavy. Súčasťou výstavy bola projekcia animovaného filmu, v ktorom ožili drôtené exponáty zo zbierok Považského múzea v Žiline.
Obohatením pekného popoludnia bol i koncert Kysuckého komorného orchestra v priestoroch Mestského úradu v Čadci.
iBobor
Pod týmto zvieracím názvom sa ukrýva medzinárodná informatická súťaž Bebras – Informatický Bobor. Každoročne sa do tejto súťaže zapájajú desiatky európskych krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. V tomto školskom roku sa do súťaže zapojilo okolo 40 žiakov našej školy. Svoje schopnosti si preverovali v troch kategóriách:
BOBRÍK (3. – 4. r.)
BENJAMÍN (5. – 7. r.)
KADET (8.- 9. r.).
Najúspešnejšími riešiteľmi v jednotlivých kategóriách boli:
Bobrík
1. miesto: Dávid Prda, 4.A 58,00 bodov
2. miesto: Štefan Bajcár, 2.A 56,00 bodov
3. miesto: Michaela Hrmová, 4.A 53,00 bodov
4. miesto: Jana Kretková, 4.A 52,00 bodov
Benjamín
1.miesto Alžbeta Šobichová, 7.A 62,68 bodov
2.miesto Marek Bajcár, 7. A 61,35 bodov
3.miesto Dávid Kubošný, 7.A 56,02 bodov
4.miesto Tomáš Stopka, 7.A 54,69 bodov
5.miesto Štefánia Kubincová, 7.A 50,69 bodov
Kadet
1.miesto Mária Masariková, 8. A 62,68 bodov
2.miesto Filip Bacula, 9. A 52,02 bodov
Marek Bacula, 9.A 52,02 bodov
Adam Soško, 9. A 52,02 bodov
3.miesto Michal Zeman, 8.A 51,68 bodov
4.miesto Adam Bajcar, 9.A 49,34 bodov
Gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto zaujímavej súťaže.
Mgr. Mária Bajcárová
Európsky deň jazykov v Základnej škole s materskou školou v Makove
Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Jeho cieľom je podnietiť žiakov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk. Cieľom EÚ je tzv. politika 1+2. Aby čo najviac obyvateľov Únie hovorilo okrem svojho materinského jazyka ďalšími dvoma jazykmi. Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal.
A ako sme to zvládli my?
Malí prváčikovia sa naučili pieseň, ktorú nám zaspievali v rôznych jazykoch. Druháci, tretiaci a štvrtáci písali jednoduché pohľadnice, učili sa základné pozdravy, hádali znaky posunkovej reči a zvuky zvierat (v ktorej krajine kohút kikiríka a kde vydáva zvuk cocorico, alebo kde pes šteká haf-haf a kde bow-wow). Výbornou motiváciou k učeniu jazykov je rozprávka. Preto na spestrenie si žiaci pozreli krátke ukážky rozprávok, ktoré dané krajiny preslávili. Zamerali sme sa najmä na susedné krajiny a najčastejšie dovolenkové destinácie.
Žiaci druhého stupňa si prichystali menšie workshopy. Každá trieda sa stala predstaviteľom niektorej z členských krajín EÚ. Predstavili nám krajinu, jazyk, ale i množstvo zaujímavostí a zvláštností prostredníctvom prezentácií či hier. Mohli sme sa naučiť základné frázy, pozdravy, prepísať svoje meno v azbuke alebo si vyskúšať zatancovať kazačok či mazurku.
V závere dňa sme si prichystali na chodbách informačné stánky pre rodičov, ktorí prišli na plenárne rodičovské združenie.
OSOBY A OBSADENIE:
vyučujúci a žiaci všetkých ročníkov, no najmä skvelí moderátori:
5. ročník - Simonka a Marek
6. ročník - Dominika, Radko, Majko
7. ročník - Alžbetka, Štefka, Bianka, Nika, Mirka, Nikolas, Robo, Chiarka, Eliška ...
8. ročník - Majka, Sofia, Natálka, Matej, Matúš, Nika, Matej, Stanko, Romanka, Zuzka, Lukáš, Aďka, Erika, Miško
9. ročník - Peťka :) a Barborka :), Adam a Vaneska
Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal. Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Ľudia, ktorí sa ešte nezačali učiť cudzie jazyky, môžu pociťovať obavy alebo strach, ako keď sa na more díva človek, ktorý nevie plávať. Štúdium jazyka sa trošku podobá tomu, keď sa človek učí plávať – po prvom ponorení to už ide prekvapivo rýchlo. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
Čas premien
Prednášky o dospievaní a zmenách, ktoré s tým súvisia, si vypočuli 24.9. žiaci 7.,8. a 9. ročníka. Žiakom prednášala lektorka Mgr. Viera Holecová. Prednášku-,, Pohľad do zrkadla, alebo ako sa vidím JA“ si vypočuli žiačky 8. a 9. ročníka. Ďaľšie 2 prednášky -,,Dievčatá sú z Venuše“ a ,,Chlapci sú z Marsu“ si vypočuli chlapci a dievčatá samostatne. Prednášky boli zamerané na psychické, telesné a vzťahové zmeny v tomto chúlostivom období. Som presvedčená, že prednášky, ktoré boli odborne a citlivo odprezentované, boli prínosom pre deti v tomto zraniteľnom období.
Putovná výstava fyzikálnych pokusov
V stredu 16. septembra 2015 sa žiaci 1. - 9. ročníka zúčastnili Putovnej výstavy fyzikálnych pokusov. Prostredníctvom netradičnej vyučovacej hodiny na chodbe školy vstúpili do kúzelného sveta fyziky. Mali možnosť spoznávať zákonitosti, ktoré ich budú sprevádzať v bežnom živote. Žiakov pokusy zaujali, boli aktívni, výborne s našimi hosťami spolupracovali.Podujatie bolo hradené z kultúrnych poukazov a školského fondu ZRPŠ.
Levické združenie Spoznávaj vedu zábavnou formou žiakom sprostredkovalo fyzikálne javy, pri ktorých si mohli preveriť svoje vedomosti a zručnosti. Dozvedeli sa o zákonitostiach trenia, prúdenia vzduchu, ako postaviť plechovku na hranu, ako ľahko pretrhnúť špagát, ako rozoznať vajíčko uvarené od surového, akým spôsobom prepichnúť nafúknutý balón tak, aby nepraskol.
Školský rok 2014/2015
Barborke vyspevuje v hrdle strieborný slávik
Vo štvrtok 28. 05. 2015 sa v Žiline uskutočnilo krajské kolo súťaže Slávik Slovenska. Našu školu i okres Čadca vňom reprezentovala Barborka Lučanová, žiačka V. A triedy, ktorá vďaka víťazstvu v okresnom kolepostúpila do kola krajského.
Tu obsadila vo veľmi silnej konkurencii najlepších spevákov z 12-tich okresov Žilinského kraja krásne 2. miesto s právom reprezentovať žilinský región (v prípade neúčasti víťaza krajského kola) na celoslovenskej súťaži.
Barborke k oceneniu srdečne blahoželáme a zároveň veľmi pekne ďakujeme p. Vladislavovi Papajovi, ktorý pohotovo zastúpil nášho dvorného muzikanta p. Jozefa Šimeka a sprevádzal úspešnú speváčku na akordeóne.
Mgr. Janka Petrovičová
Maťov úspech v Bratislave
V dňoch 30. 4.- 2. 5. 2015 sa náš žiak, Maťo Pavlík z 8. ročníka zúčastnil celoslovenského kola Dejepisnej olympiády. Počas týchto troch dní spolu s ostatnými krajskými víťazmiotestoval svoje vedomosti a schopnosti, spoznal nových ľudí, navštívil známe bratislavské historické miesta. Vyhodnotenie výsledkov prebiehalo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Po náročnom testovaní dosiahol veľmi pekný výsledok- stal sa úspešným riešiteľom celoslovenského kola DO. Za tento pekný výsledok vďačíme Maťovej snahe, chuti a ochote tráviť svoj voľný čas štúdiom množstva odbornej literatúry a snahe rozšíriť a zvýšiť svoj všeobecný prehľad. Ďakujeme mu za krásnu reprezentáciu našej ZŠ s MŠ Makov. Blahoželáme k peknému výsledku. Do posledného ročníka v našej škole mu želáme veľa chuti do štúdia a veľa podobných úspechov i v ďalších oblastiach školského života.
Okresné kolo CHEMICKEJ OLYMPIÁDY
Po usilovnom štúdiu faktov a experimentálnom overení mnohých chemických reakcii, sa dňa 26.3.2015 dve žiačky 9.ročníka našej školy: S.Bohačíková a T.Kipusová zúčastnili okresného kola Chemickej olympiády.
Dôstojne reprezentovali našu školu a stali sa úspešnými riešiteľkami okresného kola.
Máme víťaza !
Základná škola s materskou školou Makov má veľkú radosť. Vďačíme za ňu Martinovi Pavlíkovi z 8. ročníka, ktorý sa 30. marca 2015 zúčastnil krajského kola Dejepisnej olympiády v Martine a dosiahol veľký úspech. Získal krásne
1. miesto a postup vo svojej kategórii za náš kraj do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v Bratislave.Maťo, blahoželáme! Mgr. Andrea Papajová
DEŇ NARCISOV 2015
Dňa 27. marca 2015 sa ZŠ s MŠ Makov opäť zapojila do verejnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. I v tomto roku s nami spolupracovala p. Helena Pajerová z Obecnej knižnice v Makove. Vďaka patrí Peťke Bobekovej a Vaneske Putoríkovej z 8. ročníka, ktoré pomáhali so zbierkou v základnej škole pod vedením p.učiteľky Mgr. Andrey Papajovej. V tomto roku sa vyzbieralo 180 eur 47 centov. Uvedené peniaze boli poslané na účet Ligy proti rakovine.
Ilustrujem svoju obľúbenú knižku
Pod týmto názvom vyhlásila okresná knižnica v Čadci v mesiaci februári výtvarnú súťaž pre základné školy v našom okrese. Súťaž sa bola vyhlásená pri príležitosti životného jubilea ak. maliara, ilustrátora detských kníh Miroslava Cipára – rodáka z nášho okresu z neďalekého Semeteša.
Súťaže sa zúčastnili aj žiaci z našej školy. Svoju obľúbenú knižku ilustrovali na hodinách výtvarnej výchovy a na výtvarnom krúžku. Do súťaže sme celkovo poslali 12 prác. Boli to práce z 1.aj 2.stupňa našej školy. Ocenené boli dve práce, obidve z výtvarného krúžku a to práca Bianky Kupšovej – Kysuca, zo 6.A a práca Karin Gajdošovej – Čert na krave, zo 4.A. Obidve práce boli zhotovené pieskovou technikou, ktorej sa v tomto šk. roku venujeme. Naše dievčatá boli vyzvané, aby o tejto technike aj porozprávali.
Za zmienku stojí povedať, že táto akcia okresnej knižnice bola veľmi dobre zorganizovaná, s programom, občerstvením s pozornosťou pre deti. Všetky práce boli ocenené rovnakými cenami.
Dejepisná olympiáda 2015
I v tomto šk. roku sa v ZŠ s MŠ Makov našli žiaci, ktorých zaujala história, dejiny a zúčastnili sa Dejepisnej olympiády.V okresnom kole v Čadci nás reprezentovali: Jakub Mrkva(6. roč.), Adriána Hvizdáková, Sofia Hrtusová(7. roč.), AlexKubinec, Martin Pavlík(8. roč.), Terézia Stoláriková(9. roč.).Pochvaluza usilovnú prípravu si zaslúžia všetci menovaní žiaci a žiačky.
Veľmi nás potešili výsledky Alexa Kubinca, ktorému chýbali len tri body do úspešnéhoriešiteľa. Výborné výsledky dosiahla Terezka Stoláriková, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou okresného kola.Vynikajúce výsledky a postup do Krajského kola si vybojoval Martin Pavlík, ktorý obsadil 2. miesto v okrese a bude nás reprezentovať na Krajskom kole Dejepisnej olympiády,ktoré sa uskutoční v Martine.
Žiakom blahoželáme. Maťovi držíme palce a želáme veľa šťastia.Mgr. A. Papajová
Slávik Slovenska 2014
Môj príbeh začína tým, že som spievala v školskom kole súťaže Slávik Slovenska. Postúpila som! Moja modlitba sa vyplnila. Vedela som však, že ma čaká ešte okresné kolo. Predpokladala som, že tam sa už asi neumiestnim a budem veru sklamaná. Nerada prehrávam.
Deň súťaže sa približoval. Cvičili sme aj počas voľných dní. Začínala som mať strach. Malo to byť presne 6. 5. 2014 v utorok. Cvičili sme vo štvrtok i v nedeľu a pani učiteľka mi povedala, že sa mám liečiť, pretože som bola zachrípnutá. Utorok sa postupne blížil. V pondelok mi v bruchu lietali motýle už aj na vyučovaní.
V utorok ráno som sa zobudila so strachom a s rovakými pocitmi sa dovliekla do školy. Cestou v aute znelo samé: ma-ma-ma, diri-diri-don-don, vi-vi-vaa, vi-vi-vaa ... Kým sme prišli na miesto, mala so trému ako hrom – a nebola som sama. Tamarka Dybalová a Barborka Lučanová na tom boli rovnako. Pesničky sme prespievali so stiahnutými hrdlami. Pani učiteľka aj ujo Jožko Šimek, ktorý nás sprevádzal na akordeóne, nás upokojovali.
O pol jedenástej to začalo. Kategórie šli po rade: V prvej spievala Tamarka a išlo jej to celkom dobre. Ja s Barborkou sme súťažili v druhej. Veľmi som sa bála. Ani som sa nenazdala a už som bola na rade. „Prečo som s tým len začínala?“ hovorila som si v duchu. Odhodlala som sa vstúpiť na pódium a keď som konečne začala spievať, všetka tréma zo mňa razom opadla. Porota si moc nezapisovala. Uľavilo sa mi. Konkurencia nebola taká silná ako minulý rok.
Po vyhlásení výsledkov sa mi uľavilo, Barborka zvíťazila a ja som skončila druhá! Vôbec som to nečakala. Myslela som si že sa ani neumiestnim. Bola som taká šťastná že by som najradšej vyskakovala od radosti.
Keď sme sa vrátili, všetko som vyrozprávala mamine. Bola na mňa veľmi hrdá. V ten deň sme ešte išli na oslavu dedkových osemdesiatych narodenín. Bol to skvelý deň. J
Štefánia Kubincová, V. A, upravené
BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA
Dňa 15. 4. 2014 sa na okresnom kole Biologickej olympiády v Čadci zúčastnili 3 dievčatá z našej školy. Úspešnými riešiteľmi sa stali: Mária Masariková zo VI. A triedy v odbornosti ZOOLÓGIA a Mária Zemanová zo VI. A v odbornosti BOTANIKA. Dievčatám blahoželáme a za repreprezentáciu školy ďakujeme i Natálii Bartošovej zo VI. A.
Keď sú dejiny koníčkom
V tomto šk. roku sa Základná škola v Makove po tretíkrát zapojila do Dejepisnej olympiády a vďaka žiakovi 9. ročníka, Mojmírovi Pisaríkovi, sa môžeme popýšiť veľmi pekným úspechom. Mojmír to dotiahol až na Celoslovenské kolo do Bratislavy. Dejepisná olympiáda je postupová súťaž. Pozostáva z viacerých častí. Jednou z nich boli v tomto ročníku Dejiny 1. a 2. svetovej vojny. V tejto oblasti je Mojmír ,,doma“ . Svoj voľný čas okrem iného vypĺňa čítaním literatúry s vojenskou tematikou. Vďaka svojmu veľkému koníčku a vedomostiam, ktoré postupne získal v škole, to dotiahol tak ďaleko.
Takto prebiehala jeho cesta súťažou. V okresnom kole, ktoré sa konalo v Čadci, získal krásne 1. miesto. Potom nasledovalo krajské kolo v Martine. Účasť v ňom Mojmírovi priniesla víťazstvo v podobe 1. miesta. To mu zaručilo postup do Celoslovenského kola Dejepisnej olympiády, ktoré sa konalo prvý májový víkend v Bratislave. V piatok absolvoval spolu s ostatnými účastníkmi prehliadku historického centra Bratislavy so sprievodcom. V sobotu doobeda riešili účastníci súťažné testy v jednotlivých kategóriách (Mojmír zastupoval kategóriu C), poobede si prezreli Bratislavský hrad a SNM- Historické múzeum. Slávnostné vyhodnotenie súťaže prebiehalo v nedeľu v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Mojmír sa stal úspešným riešiteľom Celoslovenského kola Dejepisnej olympiády. Veľmi pekne reprezentoval nielen Základnú školu v Makove, ale aj náš Žilinský kraj.
MOJE BUDÚCE POVOLANIE
Cieľom súťaže, ktorú pre žiakov vyhlásilo CPPPaP v Čadci, bolo, aby sa žiaci zamysleli nad tým, aké povolanie chcú v budúcnosti vykonávať a aby sa v nich posilnilo povedomie o tejto dôležitej súčasti života človeka, čím by sa významnosť a priorita správnej voľby povolania rozšírila a upevnila v povedomí žiakov už v nižších ročníkoch. Práce môžu byť aj cennou pomôckou pre triedneho učiteľa a výchovného poradcu pri konkrétnej voľbe povolania, osobitne pri identifikácii detí s problémami vo výbere povolania.
Zo šiestich prác, ktoré napísali a poslali žiaci našej školy, bola odmenená práca Michala Zemana zo VI. A triedy. Oceneie si Miško prevzal na slávnostnom vyhlásení výsledkov z rúk PhDr. Aleny Hraškovej, MPH, riaditeľky CPPPaP.
Chemická olympiáda
Dňa 27.3.2014 sa žiaci 9.A triedy Nikola Smutníková a Lukáš Melicher zúčastnili okresného kola Chemickej olympiády v Čadci. Obaja sa stali úspešnými riešiteľmi a umiestnili sa na 13.mieste – N. Smutníková a 15.mieste – L.Melicher.
Blahoželáme k úspešnému umiestneniu v okresnom kole a veríme, že získané poznatky im budú prospešné i v ďalšom štúdiu po skončení našej školy.
Dejepisná olympiáda
Žiaci Základnej školy v Makove sa i v tomto šk. roku zapojili do Dejepisnej olympiády. Je to postupová súťaž. Najskôr prebehlo školské kolo a 11. 2. 2014 sa v Čadci uskutočnilo okresné kolo. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Sofia Hrtusová(6.A), Adam Soško(7.A), Filip Bacula(7.A), Simona Boháčiková(8.A),Terézia Stoláriková(8.A), Lukáš Melicher(9.A), Mojmír Pisarík(9.A). Traja z nich, Terezka Stoláriková, Lukáš Melicher a Mojmír Pisarík, sa stali úspešnými riešiteľmi. Mojmír Pisarík postúpil do krajského kola, ktoré sa bude konať v apríli v Martine.
Žiakom ďakujeme za krásnu reprezentáciu seba i školy. Blahoželáme k úspechu a Mojmírovi držíme palce v krajskom kole!
Školský rok 2012/2013
Aby strom poznania košatel a rástol
Od piatku 29.11. do stredy 4.12. 2013 sa uskutočnila zbierku kníh pre neziskovú organizáciu Strom poznania (neinvestičný fond). Zbierali sa knihy slovenských i zahraničných autorov, písané po slovensky i v cudzích jazykoch, beletria i náučná literatúra, novšie i staré.
„Krásni mladí ľudia sú hračkou prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.“
V mesici októbri, ktorý je Mesiacom úcty k starším, naplánovala naša ZŠ v spolupráci s p. Helenou Pajerovou a p. Monikou Hrtúsovou podujatia, v rámci ktorých naši žiaci dvakrát navštívili zariadenie pre seniorov, aby jej klientom spríjemnili chvíle pobytu v ňom.
Deviataci veselou scénkou s didaktickým obsahom doplnili komunitné stretnutie venované zdravej výžive a pitnému režimu. Starčekom a starenkám pútavo a nevtieravo pripomenuli, že najzdravším nápojom na svete je VODA a pri nákupe a konzumovaní drahých sladených nápojov v plastových obaloch trpí nielen ich peňaženka a životné prostredie, ale i ich zdravie.
Druhú návštevu absolvovali členovia Folklórneho súboru Makovníček. Spoločenská miestnosť v zariadení pre seniorov ožila veselým detským spevom, tancom, riekankami a prekáračkami. Naši starší spoluobčania sa mohli v programe Na pasienku v myšlienkach vrátiť do minulosti a spomínať na vlastné detstvo a mladosť. Keď na záver zatiahol harmonikár Jožko Šimek obľúbenú pieseň Hora, hora, zelený chrašč, mnohí spievali spolu s Makovníčkarmi. Veselé úsmevy, slzičky dojatia a úprimný potlesk nám bol najlepšou odmenou.
Cirkus Jacko
Ku zdravej životospráve patrí i duševné zdravie. Pri príležitosti Dňa duševného zdravia 10.10. zavítal medzi naše deti Cirkus Jacko. Ruskí artisti predviedli úžasné pohybové umenie, svojou šikovnosťou vyčarili úsmev na tvárach a potešili detské duše.
Školský rok 2012 / 2013
Súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa
6.júna 2013 sa konala územná súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa základných škôl v priestoroch Domu kultúry v Čadci. V silnej konkurencii sa naši žiaci svojimi vedomosťami a praktickými zručnosťami pri poskytovaní prvej pomoci nedali zahanbiť a obsadili pekné II.( HMZ II. stupňa) a IV. miesto( HMZ I. stupňa).
HMZ I. stupňa - M. Tichý, A. Hvizdáková, S. Hrtúsová, B. Kupšová a Š. Kubincová pod vedením p. uč. A. Mrkvovej.
HMZ II. stupňa – D. Kubošníková, M. Zajacová, T. Stoláriková, J. Pavlík a V. Baláž pod vedením p. uč. Š. Kubincovej.
V núdzi sme často krát odkázaní na pomoc iných ľudí. Naši mladí zdravotníci nás nesklamali a dokázali, že sú schopní a ochotní poskytnúť účinnú pomoc ľuďom v núdzi.
Zaspievaj, slávičku ... ( fotoalbum)
... a sláviky v hrdle žiakov makovskej školy veru zvučne štebotali. Školského kola súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska sa zúčastnilo 21 súťažiacich a odborná porota mala čo robiť, aby vybrala tých najlepších. Víťazi, prípadne ich náhradníci z II. miesta postupujú do okresného kola.
Odborná porota:
Mgr. D. Šamajová – riaditeľka ZUŠ Čadca, Mgr. Anna Mrkvová, Júlia Masnicová (člen poroty pre I. a II. kategóriu), Katarína Lučanová (člen poroty pre III. kategóriu).
Hudobný sprievod: Katarína Lučanová (I. a II. kategória), Júlia Masnicová (III. kategória)
I. kategória
II. kategória
III. kategória
1. miesto
Barbora Lučanová
Štefánia Kubincová
Simona Sádecká
2. miesto
Natália Chudejová
Matúš Tichý
Martin Šimek
3. miesto
Barbora Sošková
Bianka Kupšová
Terézia Stoláriková
Dominika Maršová
Pochvala poroty: Miška Hrmová, Zuzka Hazuchová a Jožko Šimek z I. ročníka
Ďakujeme všetkým súťažiacim, porote a divákom za popoludnie plné krásnych piesní a príjemných zážitkov.
Strieborný sláviček zatrilkoval v hrdle Barborky Lučanovej, ktorá reprezentovala okres Čadca, našu obec i školu v krajskom kole súťaže v speve ľudovej piesne Slávik Slovenska.
Interpretáciou trávnice Kec som ja kravi pasala a rytmickou piesňou A ti, psíčku, čierni psíčku zaujala porotu natoľko, že sa v rámci 1. kategórie (1. – 3. ročník ZŠ) ocitla medzi troma najkrajšími hlasmi Žilinského kraja a obsadila 2. miesto. Porotcovia vyzdvihli nielen jej krásny spevácky prejav, ale i výber pôvodných kysuckých piesní.
Srdečne Barborke blahoželáme, z úspechu sa tešíme a želáme veľa šťastia do budúcich dní.
12. apríla 2013 sme sa už tradične zapojili do celoslovenskej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Do tejto aktivity sa zapojila ZŠ Makov ( p. uč. Mgr. Andrejke Papajovej pomáhali žiačky 9. A triedy - Miška Zajacová a Kika Kamenovská) v spolupráci s Mgr. Stankou Kupšovou. Vyzbieralo sa 191,26 €. Túto aktivitu organizujeme v spolupráci s Fakultnou nemocnicou v Žiline.
Chémia nás baví
V piatok 15. marca 2013 našu školu úspešne reprezentovali tri dievčatá z IX. A v okresnom kole chemickej olympiády, potom čo zvládli nástrahy domáceho a školského kola. [viac] V konkurencii deviatakov celého okresu sa s ťažkými úlohami teoretickej a praktickej časti popasovali Lucia Moravčíková, Simona Sádecká a Katka Pinďáková. Všetky tri patria medzi úspešných riešiteľov. Najlepšie sa umiestnila Lucia Moravčíková. Získala 9. miesto. Tento úspech im určite pomôže pri prijímaní na stredné školy. Možno ich raz uvidíme za okienkom v lekárni.
Ďakujeme za reprezentáciu a srdečne blahoželáme.
Beseda s Pani Betkou Masnicovou
Miestny odbor Matice slovenskej v Makove v spolupráci s OÚ Makov, ZŠ Makov a DK Makov pripravil pre žiakov Základnej školy z Makova a Horného Kelčova v rámci osláv 1150. výročia misie Konštantína a Metoda a 150. výročia vzniku Matice slovenskej a v súlade so Školským vzdelávacím programom Moderná škola si ctí tradície zaujímavé podujatie venované poslaniu a významu Matice slovenskej. Osobitný dôraz venovali lektori najmä osobnosti Jána Gotčára (kňaza, pedagóga a národného buditeľa), nášho významného makovského rodáka, ktorý bol nielen spoluzakladateľom Matice slovenskej, ale i jedného z prvých slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom.
Program podujatia bol pestrý, po úvodnej prezentácii si žiaci vypočuli prednášku, po nej nasledovala beseda a celé podujatie zavŕšil krátky test, v ktorom žiaci preukázali získané vedomosti.
Základná škola v Makove ďakuje predsedníčke MO MS v Makove Ing. Alžbete Masnicovej za organizáciu podujatia a lektorovi Ing. Jozefovi Noskovičovi za zaujímavú prednášku.
Dejepisná olympiáda
Dňa 5. 2. 2013 sa uskutočnilo obvodné kolo Dejepisnej olympiády v ZŠ J. A. Komenského v Čadci. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Jozef Pavlík(VII. A), Lukáš Melicher a Mojmír Pisarík (VIII. A), Monika Bittalová (IX. A).
Jozef Pavlík a Mojmír Pisarík sa stali úspešnými riešiteľmi obvodného kola Dejepisnej olympiády (umiestnili sa na 4. mieste).
Lukáš Melicher získal krásne 2. miesto, čo mu zaručilo postup do krajského kola, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Martine.
4. 4. 2013 sme vyrazili ešte stále zo zasneženého Makova do Martina, kde sa v Gymnáziu Viliama Paulinyho- Tótha konalo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Našu školu tu po prvýkrát reprezentoval Lukáš Melicher z 8. ročníka. Konkurencia bola veru veľká. V každej kategórii súťažilo po 20 žiakov. Lukáš sa umiestnil na 16. mieste. Musel ,,nasať“ veľa faktografických údajov a preštudovať mnoho materiálov.
Ďakujeme a blahoželáme.
Príchod Vianoc v ZŠ Makov (fotoalbum)
Príchod Vianoc sme v ZŠ Makov vítali veľmi peknými a zaujímavými aktivitami. Jednou z nich bol ,,živý Betlehem“, ktorý si pripravili žiaci 9. A triedy s triednou p. uč. Andreou Papajovou. Jozef a Mária s malým Ježiškom v jasličkách, pri nich Traja králi i pastieri- to mohli vidieť žiaci 1. až 5. ročníka, vedenie školy a ostatní zamestnanci, ktorí sa mu prišli pokloniť. Žiakov 1. až 5. ročníka priviedli k jasličkám anjelikovia, ktorí spolu so žiakmi nasledovali betlehemskú hviezdu. Deti sa Ježiškovi poklonili, zaspievali mu koledu. Potom podišli k ďalším dvom anjelikom, ktorí strážili ,,Stromček želaní“. Naň nalepili zástupcovia triedy svoje želania. Stromček zdobilo zdravie, šťastie, pokoj a láska. Pekným slovom a koledou potešili deviataci i škôlkarov a pani kuchárky. Veríme, že uvedené želania sa nás budú držať počas celého nasledujúceho roku.
V tento istý deň, 21. decembra 2012, nás všetkých príjemne prekvapili i naši druháci, ktorí si pod vedením p. uč. Eleny Rusňákovej pripravili krásne predstavenie O dvanástich mesiačikoch. Pochvalu si zaslúži Tomáš Kubinec za vystúpenie v úlohe Holeny. I jeho ostatní spolužiaci podali výborný výkon, za čo si zaslúžili dlhý potlesk svojich spolužiakov. Bolo to skutočne vynikajúce.
Školský rok 2011/2012
Súťaž Taktik
Žiaci zo ZŠ Makov sa koncom mája 2012 zapojili do súťaže Taktik Výzva. Celá súťaž je obrovská zábava a prebieha na počítačoch na hodinách informatiky! Žiaci identifikujú fotky svetových miest, spoznávajú známe osobnosti, odhadujú letopočty a mnoho ďalšieho...
Žiaci ukážu nielen svoje všeobecné vedomosti a zručnosti na počítači, ale i to ako poznajú Zem a históriu. Je to porovnanie vedomostí žiakov, v rámci celého Slovenka. Súťaž je určená pre žiakov od 4. ročníka ZŠ až po 4. ročník stredných škôl.
Umiestnie žiakov v rámci školy:
1.miesto Jozef Pavlík 8639 bodov 73. miesto v rámci Slovenska
2.miesto Miroslav Halčín 8076 bodov 125. miesto v rámci Slovenska
3.miesto Aneta Zajacová 7509 bodov 309. miesto v rámci Slovenska
4.miesto Ján Lušňák 7274 bodov 382. miesto v rámci Slovenska
Ostatní zúčastnení: Lukáš Masnica,Terezka Stoláriková, Anna Šurláková, Simona Boháčiková, Lucia Pavelková, Petra Ryšianová, Mária Cigáňová, Marcela KubincovḠMonika Bittalová.
Gratulujeme!!!
Vyhodnotenie okresného kola súťaže Európa v škole klikni tu: Europa__v_skole.pdf
Územná súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa
Dňa 24. mája 2012 žiaci Základnej školy v Makove úspešne reprezentovali školu na územnej súťaži Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa v Čadci.
Hliadka mladých zdravotníkov I. stupňa, pod vedením Mgr. Anny Mrkvovej sa umiestnila na 2. mieste.
Hliadku mladých zdravotníkov I. stupňa tvorili žiaci IV A:
Veliteľ: Matúš Tichý
Členovia: Mária Masariková
Adriána Hvizdáková
Sofia Hrtusová
Michal Zeman
Hliadka mladých zdravotníkov II. stupňa, pod vedením Ing. Štefánie Kubincovej sa umiestnila na 3. mieste.
Hliadku mladých zdravotníkov II. stupňa tvorili žiaci VIII.A, VIII B:
Veliteľ: Klaudia Papajová
Členovia: Dominika Kubošníková
Michaela Zajacová
Mária Bobeková
Lucia Moravčíková
Obidvom Hliadkam mladých zdravotníkov srdečne blahoželáme.
Základná škola v Makove má ďalšieho úspešného reprezentanta.
1. februára 2012 sa Jožko Pavlík zo 6. ročníka zúčastnil obvodného kola Dejepisnej olympiády v ZŠ Komenského v Čadci. Získal krásne 4. miesto (z 12 účastníkov) a stal sa úspešným riešiteľom.
Vyhodnotenie súťaže EXPERT geniality show 2011/2012 klikni tu: EXPERT.pdf
S jazykmi dokážeš viac....
Aj takto by sa dala v stručnosti vyjadriť základná myšlienka Európskeho dňa jazykov. Myšlienka každoročne oslavovať tento deň jazykov vznikla ešte v roku 1997 v Rade Európy. Preto sme my, žiaci 8. a 9. ročníka, s radosťou prijali možnosť zúčastniť sa exkurzie do Bratislavy pod vedením pani učiteliek anglického jazyka, Mgr. Márie Bajcárovej a Mgr. Júlie Kubincovej.
Na Hviezdoslavovom námestí boli medzi kultúrnymi stánkami zastúpené mnohé krajiny EU.V týchto stánkoch kultúrne, jazykové inštitúty a veľvyslanectvá pripravili rôzne zaujímavosti, súťaže a kvízy, kde sme sa dozvedeli viac o jazykoch a kultúrach Európy. Za každú aktivitu sme dostali nejakú drobnosť. No viac ako darček nás zaujala každá nová vedomosť z týchto jazykov. V priľahlom kine Mladosť prebiehala prezentácia filmov, kde sme si zasa mohli vypočuť angličtinu.
Zaujímavá bola i obhliadka Bratislavy. Prešli sme okolo Bratislavkého hradu, vstúpili sme do budovy parlamentu, prešli sme sa po nádvorí prezidentského paláca.
Nakoniec nás už čakala iba cesta plná zábavy na Makov. Domov si každý doniesol nejakú pamiatku z tohto dňa, ale aj mnoho zážitkov.
Školský rok 2010/2011
Čím budem?
Dňa 15. 6. 2011 sa v ZŠ Makov uskutočnila beseda k voľbe povolania s pracovníčkou ÚPSVaR z Čadce mgr. Jarmilou Jurčákovou. Žiaci mali možnosť pýtať sa na otázky týkajúce sa tejto témy. Vypracovali Dotazník záujmov, ktorý ich mohol usmerniť pri voľbe povolania. Potom si pozreli DVD k jednotlivým povolaniam podľa ich výberu. Mgr. Andrea Papajová, vých. poradca
Beseda so spisovateľom Júliusom Krutákom
V rámci predmetu Regionálna výchova získavajú žiaci informácie o udalostiach, kultúre či osobnostiach regiónu. Naši žiaci potrebujú živé svedectvá o dobe minulej, pretože sme sa narodili do prítomnosti, ktorou žijú. Veľmi chcú poznať našu minulosť, históriu nášho kraja, z ktorého pochádzame a do ktorého patríme.
Preto sme radi, že sme mali tú česť poznať zaujímavé príbehyspisovateľa Júliusa Krutáka, ktorý dokonca prijal i pozvanie na besedu.Sme hrdí na to, že aj spomedzi našich obyvateľov vzišiel spisovateľ, ktorý štýlom neúnavného rozprávača dokáže vypovedať príbehy zo svojej dlhoročnej učiteľskej praxe na Kysuciach i príbehy z malebných hôr, ktoré obklopovali jeho rodisko Liptov.
Na hodinách regionálnej výchovy sme sa postupne zoznamovali s jednotlivými hrdinami zo zatiaľ poslednej vydanej knihy „Príbehy spod Hrádkovej a hôr“. Zoznámili sme sa s vlčicou z hôr, obdivovali sme odvahu bernardína záchrancu či priateľstvo medzi medveďom a človekom. Kniha žiakov zaujala aj tým, že autor po každom príbehu vkladá niekoľko informácií o danom zvieratku z odbornej literatúry.Dokonca i priamo na besede nám vyrozprával niektoré zo svojich príbehov.
V závere si naši žiaci preňho pripravili zaujímavé otázky, na ktoré im s radosťou odpovedal. Najväčším zážitkom pre všetkých bolo však samotné stretnutie so spisovateľom, ktorý tieto príbehy rozpráva osobne. Okrem toho priblížil žiakom aj cestu zrodu knihy ako takej a neúnavne odpovedal na zvedavé otázky.
Touto cestou, by sme sa mu chceli ešte raz poďakovať, že si našiel čas a prijal pozvanie. Ďakujeme. Žiaci ZŠ Makov
Dňa 18.5.2011 sa žiaci VIII.A triedy zúčastnili exkurzie vo vodárni Makov-Kopanice. Prezreli si úpravňu pitnej vody, zásobniky na pitnú vodu i ostatné príslušenstvo vodárne, ktorá zasobuje pitnou vodou obec Makov i časť obce Vysoká nad Kysucou. Všetky podrobnosti ohľadom úpravy pitnej vody a zariadení vo vodárni im poskytol pán Gajdoš, ktorý im aj ochotne odpovedal na ich otázky. Exkurzia bola pre všetkých prínosom, veď bez pitnej vody nik neprežije ani jeden deň.
Po prehliadke vodárne sa ešte zastavili u "Brestu u Papají". Pokochali sa jeho krásou a historickou hodnotou. Potom sa obohatení o vedomosti a zážitky spokojne vrátili do školy.
Regionálna súťaž HMZ I. a HMZ II. stupňa
Dňa 13.mája 2011 sa žiaci ZŠ Makov pod vedením pani učiteľky Mgr. Anny Mrkvovej zúčastnili regionálnej súťaže HMZ I. a HMZ II. stupňa v Čadci. Našu školu reprezentovali dve hliadky mladých zdravotníkov.
II. stupeň: žiačky: VII.A a VII.B:
Dominika Kubošníková- kapitán, Mária Bobeková, Lucia Moravčíková, Klaudia Papajová, Michaela Zajacová
I stupeň: žiaci V.A: Viliam Baláž- kapitán, Jozef Pavlík, Lukáš Masnica, Laura Čanigová, Terézia Stoláriková, Martin Šimek
Hliadka mladých zdravotníkov I. stupňaúspešne reprezentovala našu školu a v regionálnej súťaži obsadili I. miesto.
Srdečne blahoželáme!
EXKURZIA V REGIÓNE KYSUCE
Dňa 12.5.2011 sa žiaci 6. a 5. ročníka ZŠ pod vedením Mgr. D. Helienkovej zúčastnili exkurzie v regióne Kysuce. Navštívili Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Kaštieľ v Radoli, Prírodovednú expozíciu v Krásne nad Kysucou a Kysucké múzeum v Čadci.
Zaujímavosti regiónu Kysúc
Dňa 12. 5. 2011 sa žiaci 5. a 6. ročníka ZŠ Makov v rámci voliteľného predmetu regionálna výchova zúčastnili exkurzie, počas ktorejnavštívili: Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Kaštieľ v Radoli, Prírodovednú expozíciu v Krásne nad Kysucou a cestu zavŕšili návštevou Kysuckého múzea v Čadci. Počas jednotlivých prehliadok videli mnohé pútavé výstavy.
Nakoľko Žilinský samosprávny kraj vyhlásil rok 2011 v regióne Kysúc za ,,Rok Eugena Cernana“, tak sme sa rozhodli navštíviť Kysuckú hvezdáreň, kde sme sa formou prezentácie dozvedeli mnoho zaujímavostí o živote tohto významného človeka, ktorého starí rodičia pochádzajú z Vysokej nad Kysucou. Žiaci mali možnosť pozorovať Slnko, vidieť modely rôznych vesmírnych modulov a kozmických lodí. V kopule hvezdárne sme sa dozvedeli, ako a pomocou čoho pracujú astronómovia na Kysuciach.
Naša ďalšia zastávka bola v Radoli, kde sa nachádza kaštieľ, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Na prízemí sme si pozreli expozíciu s názvom Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu až po stredovek. Prekvapením bola replika mamutieho mláďaťa. Zaujala nás i expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, výstava hračiek z kinder vajíčok a upútali práce žiakov zo SOŠ z Kysuckého Nového Mesta. Navštívili sme i spoločnú prírodovednú expozíciu v Krásne nad Kysucou, kde sme najviac obdivovali repliku dospelého mamuta v životnej veľkosti. Príjemným spestrením a ďalšou zastávkou bola návšteva Kysuckého múzea v Čadci, kde sa nachádza stála expozícia Človek na Mesiaci. Je venovaná americkému astronautovi s kysuckým pôvodom Eugenovi A. Cernanovi, ktorý bol posledným človekom na Mesiaci (bol pilotom kozmickej lode Gemini 9 v r. 1966, pilotom lunárneho modulu lode Apollo 10 v r. 1969 a veliteľom misie Apollo 17 v r. 1972). Zaujímavosťou je, že si návštevníci môžu siahnuť na imitáciu mesačnej krajiny, pozrieť kópiu kozmického skafandra...atď. Súčasne sme si pozreli i výstavu Tropický korálový svet s bohatou zbierkou ulít, lastúr a korálov z celého sveta. Naša vďaka patrí všetkým sprievodcom, ktorí nám na jednotlivých miestach poskytli zaujímavý výklad a neinvestičnému fondu pre deti Makové zrnká, ktorý zaplatil vstupné.
Počas exkurzie deti získali mnoho užitočných a zaujímavých poznatkov o Kysuciach.Touto nenásilnou formou učíme žiakov poznávať krásu, pamiatky a významné osobnosti nášho regiónu. Mgr. A. Papajová
EXKURZIA V MARTINE
Dňa 29.4.2011 sa uskutočnila Literárno - dejepisná exkurzia v Martine. Zrealizovala sa pod vedením p. uč. Papajovej a p. uč. Zvardoňovej so žiakmi 8. ročníka,7. ročníka a doplnili sme aj niektorých žiakov 6. ročníka. Program exkurzie bol veľmi pestrý. Navštívili sme Maticu slovenskú, Slovenské národné múzeum a Národný cintorín v Martine.
V Matici slovenskej sme mali zaujímavú prednášku o vzniku Matice slovenskej, príčiny jej zatvorenia, činnosti Matice slovenskej. Žiaci sa mohli pýtať, čo ich zaujíma.
V Slovenskom národnom múzeu sme navštívili oddelenie Človek a príroda, v ktorom sme videli predmety každodennej potreby z minulosti, predmety používané v poľnohospodárstve a v remeslách. Navštívili sme aj oddelenie Človek a materiál, v ktorom sme videli oblečenie a kroje ľudí z minulosti. Mali sme možnosť vidieť aj úplne novú výstavu pod názvom Ohýbaj ma mamko - narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska. Bola to veľmi pekne spracovaná výstava.
Nacintoríne mali možnosť žiaci vidieť hroby známych slovenských spisovateľov – Ján Smrek, Janko Jesenský, Martin Kukučín, Janko Kráľ....Pri každom hrobe sme si zopakovali základné informácie o danom spisovateľovi a pripomenuli sme si diela, ktoré sme čítali na hodinách literatúry.
Záverečnou bodkou exkurzie bol rozchod v meste, ktorý žiaci využili na nákupy a obhliadku mesta. Mgr. Jana Zvardoňová
Krása slova
Už tradične sa žiaci Základnej školy v Makove zúčastnili na recitačnej súťaži Krása slova. 21. 2. prebehlo školské kolo a víťazi jednotlivých kategórií postúpili do spádového kola do Turzovky. Našu školu išli reprezentovať Terézia Stoláriková z 5. ročníka v II. kategórii v poézii a Lukáš Melicher v II. kategórii v próze. Turzovka nás vítala 23. 2. 2011 a Lukáš a Terézia sa opäť stali víťazmi. Lukáš získal 2. miesto a Terézia 1. miesto, odtiaľ postúpili do obvodného kola do Čadce. Čadcu sme navštívili 15. 3. 2011 a naši žiaci zožali úspech. Lukáš Melicher sa umiestnil na 3. mieste, Terézia získala 1. miesto, a tak sa stala víťazkou II. kategórie v poézii. Jej výkon jej zabezpečil postup do krajského kola, ktoré sa bude konať v Martine, kde bude našu základnú školu reprezentovať v máji.
Veľká vďaka patrí p. Ladislavovi Melicherovi za občerstvenie a zabezpečenie dopravy do Čadce
Mgr. Andrea Papajová
Tragédia holokaustu
Žiaci 9. ročníka si 13. 4. 2011 počas hodín dejepisu a literatúry pripomenuli Deň spomienky na holokaust. Počas týchto vyučovacích hodín si pozreli niektoré časti z dokumentárneho filmu Hitlerova kariéra, besedovali na túto tému a rozprávali sa o filme. Čítali aj niektoré úryvky z knihy Námestie svätej Alžbety od Rudolfa Jašíka.
Deň narcisov
V piatok, 15. apríla 2011, sa na celom Slovensku konal jubilejný - 15. ročník Dňa narcisov - jedinej verejno-prospešnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine. Začal sa ako malá zbierka a za pätnásť rokov sa dostal do povedomia celej verejnosti.
Do Dňa narcisov sa v tomto roku zapojilo 667 spoluorganizátorov zastrešujúcich celkovo 16 114 dobrovoľníkov na celom Slovensku, z toho v Bratislave 2 272 a v ostatných mestách a obciach Slovenska 13 842 dobrovoľníkov.
Liga proti rakovine ďakuje všetkým prispievateľom, partnerom, spoluorganizátorom, dobrovoľníkom... Každému, kto pochopil, že celý život je v našich rukách, ale občas potrebujeme cítiť pomocnú ruku iných a občas ju môžeme podať...Ďakujeme všetkým, ktorí tak urobili práve na Deň narcisov!
Už tradične sa do tejto celoslovenskej zbierky zapojila i Základná škola v Makove. Počas tohto dňa sme vyzbierali sumu 415,66 €.
Vedenie Základnej školy v Makove ďakuje i predajniam Kvetinárstvo(Ing. Katke Stopkovej a p. Hanke Čanigovej) a Vesna(p. Milke Kupčíkovej a p. Milke Cigáňovej) za ich dobrovoľnícku činnosť v rámci tohto dňa.
Za pomoc ďakujeme i žiačkam 9. ročníka- Erike Hrtúsovej, Janke Cigáňovej, Adelke Kipusovej, Deniske Košinárovej a Miške Stuchlíkovej.
Uvedená suma bude poukázaná na účet 68133432 VUB Zilina.
Mgr. Andrea Papajová
,,SRDCE– SYMBOL ŽIVOTA A LÁSKY“ A ,,SRDCE AKO TICHÝ ZABIJÁK“.
Dňa 22. XI. 2010 zavítala medzi žiakov siedmeho ročníka základnej školy pani doktorka Mudr. Tatiana Horvátová. Beseda a prednáška sa niesli pod názvom ,,SRDCE– SYMBOL ŽIVOTA A LÁSKY“ A ,,SRDCE AKO TICHÝ ZABIJÁK“.
Žiaci si pripravili rôzne otázky k danej problematike. Najviac ich zaujali témy, ako napr. príčiny srdcovo-cievnych ochorení, zvýšený cholesterol, krvný tlak, princípy a fungovanie veľkého a malého krvného obehu, stavba a činnosť srdca. Žiaci sa dozvedeli, ako sa zisťuje činnosť srdca elektrokardiografom /EKG/, zisťovali si tep na ruke. Mali možnosť porovnať výkon svojho srdca t.j. počet tepov v pokoji a po telesnej námahe - po 15 drepoch.
Pani doktorka im prostredníctvom modelu srdca a obrázkového materiálu priblížila prierez srdca a jeho jednotlivé časti, ako sú cípovité chlopne a komory.
Žiaci sa obohatili o nové vedomosti z oblasti kardiovaskulárnych ochorení, činnosti srdca a krvného obehu. Získané vedomostí môžu naďalej uplatniť nielen na hodinách prírodopisu, ale i v bežnom živote.
Na záver žiaci poďakovali pani doktorke za prijatie pozvania a jej ochotu prísť medzi naše deti. Patrí jej veľká vďaka.
Vyučujúca: Mgr. Marta Laščáková
Vysoký vek tají múdrosť života.
Bielučký vlas skrýva dávne starosti.
Útrapy do tváre vpísal čas.
Len srdce je ešte mladé a dobré,
Štedro rozdáva lásku
A neradno o priazeň žobre.
Takí sú naši starí otcovia a staré mamy. “
Dňa 26.novembra 2010 folklórny súbor Makovníček pri ZŠ Makov pod vedením svojich vedúcich :
Mgr. Márie Korchaníkovej, Mgr. Anny Mrkvovej a pána Jozefa Šimeka potešil svojim milým vystúpením všetkých starkých v domove dôchodcov.
Vystúpenie súboru sa konalo z príležitosti 5. výročia Domova dôchodcov v Makove.
KOMPARO
Dňa 9. 11. 2010 prebehlo Komparo- testovanie zo slovenského jazyka a literatúry. Začiatkom decembra deviataci zistia, či boli úspešní. Testovanie
Komparo je predpríprava na veľké testovanie- Celoplošné testovanie žiakov 9. ročníka tzv. Monitor.
Výlet do obce Hvozdná ZOO Lešná 27.10.2010
Byť najlepším sa oplatí!
„Odmena najlepším“, tak bol pomenovaný výlet, ktorý zorganizoval neinvestičný fond „Makové zrnká“, úplne zadarmo ako odmenu pre najlepších žiakov našej Základnej školy. Najlepší žiaci z každej triedy boli odmenení krásnym výletom do susednej ČR, konkrétne do ZOO- Lešná, kde si žiaci urobili prehliadku celej ZOO, prezreli nádherný areál, videli množstvo exotických zvierat, pokúpili suveníry, a potom nasledoval chutný obed v blízkej reštaurácii. Poobede si pozreli historický mlyn v neďalekej obci Štípa, kde ich pani mlynárka oboznámila, ako sa na ňom ešte donedávna mlela múka. Potom nasledoval ten hlavný program, a to vystúpenie súboru „Makovníček“ v obci Hvozdná, na ich galaprograme pri príležitosti výročia vzniku 1. Československej republiky. Vystúpenie malo veľký úspech a môžeme s hrdosťou povedať, že sa nemáme za čo hanbiť, čo sa týka vystupovania a správania našich žiakov. Potom nasledovala ešte výdatná večera a už len šťastná cesta domom, ktorú sme si ako ináč spríjemnili veselým spevom. Pán šofér sa len usmieval a hovoril, že také dobré deti ešte neviezol. Ako by aj veď to boli tí najlepší. Odmena bola za výborné výchovno-vyučovacie výsledky v minulom školskom roku. Z každej väčšej triedy boli triednou učiteľkou vybratí dvaja, z menšej triedy jeden žiak. Ak niekomu bolo ľúto, že tam nebol, snažte sa aj v tomto roku, na výlet pôjdeme znova, zasa niekde inde.
Teším sa na tých najlepších Elena Rusňáková, organizátor výletu.
Aktivita žiakov 6. ročníka- Mesiac úcty k starším
15. október 2010 bol pre nás, šiestakov, niečím výnimočným. Keďže mesiac október bol vyhlásený ako Mesiac úcty k starším, rozhodli sme sa uctiť si našich starých rodičov. Pod vedením nášho triedneho pána učiteľa S. Olšovského sme pripravili kultúrny program a pozvali našich starých rodičov k nám do triedy. Pripravili sme pre nich malé občerstvenie v podobe kávy a chutných koláčikov, ktoré napiekla pani Smutníková. Na úvod sme ich srdečne privítali a potom sme predviedli kultúrny program, ktorý spočíval v piesňach a básňach venovaných starým rodičom. Starkým sa veľmi páčil a v doprovode harmoniky si s nami aj zaspievali ľudové piesne. Na rad prišiel kvíz, v ktorom sme sa pýtali na rôzne otázky z ich školských lavíc. No musím vám povedať, že bolo čo počúvať. I napriek tomu, že v tých dobách žili ťažký život, ich spomienky vyvolali úsmev na našich tvárach. Spoločne sme strávili nezabudnuteľnú chvíľu, ktorá sa nám vryla hlboko do spomienok. Boli sme radi, že sme sa im aspoň trošku odvďačili za ich lásku a starostlivosť. A. Masnicová, VI.A
Všetkovedko 2010/11
Ďalší ročník súťaže pre 1. stupeň ZŠ- www.vsetkovedko.sk
SÚŤAŽ VŠETKOVEDKO
Súťaž sa uskutočnila dňa 1. decembra 2010. Zúčastnilo sa jej 13 žiakov tretieho a štvrtého ročníka.
Súťažilo sa v dvoch kategóriách: Všetkovedko 3 a Všetkovedko 4.
Všetkovedko 3
V tejto kategórii súťažilo 2696 detí a v teste bolo možné získať maximálne 210 bodov. Za našu školu súťažilo 6 žiakov z III. A triedy a to: Michal Zeman, Natália Bartošová, Mária Masariková, Matej Stuchlík, Sofia Hrtúsová, Matúš Tichý.
Najlepšie sa umiestnili títo žiaci:
Mária Masariková – 28. miesto (161 bodov), predbehla 2317 detí
Michal Zeman – 52. miesto (137 bodov), predbehol 1925 detí
Natália Bartošová – 63. miesto (126 bodov), predbehla 1602 detí
Všetkovedko 4
V tejto kategórii súťažilo 3437 detí a v teste bolo možné získať maximálne 210 bodov. Za našu školu súťažilo 7 žiakov zo IV. A triedy a to: Adam Soško, Filip Bacula, Marek Bacula, Dajana Lučanová, Adam Bajcár, Barbora Hazuchová, Martin Pavlík.
Najlepšie sa umiestnili títo žiaci:
Adam Soško – 57. miesto (135 bodov), predbehol 2118 detí
Filip Bacula – 59. miesto (133 bodov), predbehol 1965 detí
Martin Pavlík – 68. miesto (124 bodov), predbehol 1651 detí
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a tým, ktorí sa umiestnili na popredných priečkach, gratulujeme. Ostatným prajeme veľa úspechov, a aby nestrácali chuť zapájať sa do ďalších súťaží.
Koordinátorka súťaže: Mgr. Vlasta Mročková
Plenárne ZRPŠ
Dňa 14.10.2010 sa v Základnej škole Makov uskutočnila plenárna schôdza rodičovského združenia, ktorého sa zúčastnili starosta obce Makov Ing. Marián Masnica a predseda Rady školy pri ZŠ Makov p. Jozef Pavlík. Prítomných privítala a oboznámila s programom zástupkyňa riaditeľa školy Mgr. Daniela Helienková. Riaditeľ školy Mgr. Milan Petrovič podal informáciu o dokončujúcej rekonštrukcii školských objektov a správu o výchovno – vzdelávacích výsledkoch v školskom roku 2009 / 2010. Jeho vystúpenie týkajúce sa rekonštrukčných prác doplnil p. starosta, ktorý vysvetlil celý časový priebeh od vzniku projektu až po jeho ukončenie. Predseda rady školy kriticky poukázal na niektoré nedostatky projektu. Po nich nasledovali ukážky prezentácií jednotlivých koordinátorov.
Koordinátor informatizácie Z. Bohačiaková v súvislosti s informatickou výchovou a informatikou v našej škole, zavádzaním moderných IKT do vyučovania a využívaním počítačov s internetom v domácnostiach pripravila so svojimi žiačkami prezentáciu pre rodičov Moderná doba a deti. Predviedli tak svoju prácu na počítači, upozornili všetkých na riziká pri práci s internetom a poskytli cenné rady ohľadom bezpečnosti detí na internete.
Školský špeciálny pedagóg M. Korchaníková oboznámila prítomných s niektorými konkrétnymi popismi a prejavmi porúch učenia a správania, podala informácie o možnostiach integrácie žiakov so ŠVVP a úlohe špeciálneho pedagóga v ZŠ. Ťažkosti, ktoré dieťa s poruchami učenia alebo správania má, nie sú úspešne zvládnuteľné bez pomoci psychlóga alebo špeciálneho pedagóga, preto ponúkla rodičom pomoc pri ich diagnostike a náprave.
Koordinátor protidrogovej prevencie A. Papajová informovala prítomných o problematike šikanovania, pričom ich upozornila na cenné informácie z oblasti tejto problematiky, ktoré môžu nájsť žiaci, rodičia i učitelia na webovej stránke www.prevenciasikanovania.sk.
Deň ochrany človeka a prírody 8.10.2010
Dňa 8.10. 2010 sa uskutočnil V ZŠ Makov Deň ochrany človeka a prírody, pričom sa žiaci oboznámili s poznatkami z oblasti civilnej obrany, dopravnej a enviromentálnej výchovy, poskytovania prvej pomoci a ochrany bezpečnosti i zdravia. V praxi si mohli vyskúšať i orientáciu v teréne a využitie turistických značiek.
Tento deň mali naši žiaci i možnosť zúčastniť sa pekného kultúrneho podujatia s kúzelníkom, ktorý im predviedol zábavné kúsky a veselé predstavenie.