• Greenfluenceri - Projekt SPP

• "Greenfluenceri" v Makove

DECEMBER 2022

Zámer projektu
          V mesiaci december sme pozorne analyzovali ekologické správanie našej školy. Na základe tohto prieskumu sme navrhli niekoľko čiastkových cieľov, ktoré budeme sledovať, aktívne o nich upozorňovať, podieľať sa na ich eliminácii, informovať a vzdelávať nielen žiakov ale i širšie okolie školy. Našim poslaním bude najmä vytváranie a rozvoj energetickej gramotnosti u žiakov a rodičov, aby sme spoločne znížili uhlíkovú stopu nielen v škole ale aj v našich domácnostiach v Makove.

Očakávané dopady projektu - nemerateľné
          Zvýšime povedomie o energetickej gramotnosti a predstavíme možnosti na zníženie uhlíkovej stopy, ktorú vytvárame na základe nášho spôsobu života. Budeme informovať a vzdelávať nielen žiakov ale i širšiu verejnosť, dávať tipy a triky na šetrenie nielen v domácnostiach, ale i našej škole, či obci. Radi by sme prebudili a motivovali našich žiakov, aby sme i naďalej po skončení projektu hľadali cesty ako šetriť a hľadať udržateľné riešenia pre náš ďalší život pre našu planétu.

Aktivity:

• Zmenšiť objem odpadov v škole dôkladnejším recyklovaním
          • Cesta do školy na bicykli - podporiť žiakov v cestovaní do školy na bicykli, dáta pravidelne vyhodnocovať a žiakov odmeňovať
          • Znížiť teplotu v miestnostiach o 1 stupeň Celzia, zabrániť úniku tepla vetraním celé vyučovanie, vetrať v miestnostiach krátko a intenzívne
          • Vytvárať na hodinách výrobky z odpadových materiálov
          • Uskutočniť výmennú burzu - Dajme veciam druhú šancu
          • Nakúpiť stromčeky na vysadenie za peniaze získané na výmennej burze
          • Vytvoriť video- návod s tipmi na šetrenie v domácnosti
          • Vytvoriť video na správne tipy na recyklovanie odpadov v domácnoti
          • Turistika ku prameňu Kysuce - deň bez videí
          • Zbierať spoločne plastové fľaše a peniaze použiť na konci roka na nákup stromčekov, ktoré vysadíme do areálu školy
          • Zavlažovanie vyvýšených záhonov v škole bez použitia úžitkovej vody, využiť zachytenú dažďovú vodu
          • Výstavba suchého jazierka na zavlažovanie okrasných kvetov pri Eko učebni v areáli školy
          • Vytvoriť video - jednoduché rýchle tipy a recepty, ako znížiť uhlíkovú stopu v kuchyni
          • Vytváranie eko hliadok v jednotlivých triedach, ktoré budú úsporu za triedu sledovať a vyhodnocovať
          • Vytvoriť tím žiakov, ktorí sa budú stretávať a vyhodnocovať jednotlivé aktivity, nápady a informovať verejnosť

A čo sa nám podarilo?

Pozrite:  https://www.youtube.com/watch?v=aLUxowF7PJQ

Naše motivačné video zaznamenalo za týždeň množstvo vzhlidnutí.

Naše prednášky pre spolužiakov.