• Aktivity

• Európsky deň jazykov v ZŠ s MŠ Makov 2015

eu_den_jazykov.mp4   :) tu si môžete pozrieť krátke video z fotiek

Európsky deň jazykov v Základnej škole s materskou Makov

Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Jeho cieľom je podnietiť žiakov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk. Cieľom EÚ je tzv. politika 1+2. Aby  čo najviac obyvateľov Únie hovorilo okrem  svojho materinského jazyka ďalšími dvoma jazykmi. Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako  radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal.

A ako sme to zvládli my?

Malí prváčikovia sa naučili pieseň, ktorú nám zaspievali v rôznych jazykoch. Druháci, tretiaci a štvrtáci písali jednoduché pohľadnice, učili sa základné pozdravy, hádali znaky posunkovej reči a zvuky zvierat (v ktorej krajine kohút kikiríka a kde vydáva zvuk cocorico, alebo kde pes šteká haf-haf a kde bow-wow). Výbornou  motiváciou k učeniu jazykov je rozprávka. Preto na spestrenie si žiaci pozreli krátke ukážky rozprávok, ktoré dané krajiny preslávili. Zamerali sme sa najmä na susedné krajiny a najčastejšie dovolenkové destinácie.

Žiaci druhého stupňa si prichystali menšie workshopy. Každá trieda sa stala predstaviteľom niektorej z členských krajín EÚ. Predstavili nám krajinu, jazyk, ale i množstvo zaujímavostí a zvláštností prostredníctvom prezentácií či hier.  Mohli sme sa naučiť základné frázy, pozdravy, prepísať svoje meno v azbuke alebo si vyskúšať zatancovať kazačok či mazurku.

V závere dňa sme si prichystali na chodbách informačné stánky pre rodičov, ktorí prišli na plenárne rodičovské združenie.

OSOBY A OBSADENIE:

vyučujúci a žiaci všetkých ročníkov, no najmä skvelí moderátori:

5. ročník - Simonka a Marek

6. ročník - Dominika, Radko, Majko

7. ročník - Alžbetka, Štefka, Bianka, Nika, Mirka, Nikolas, Robo, Chiarka, Eliška ...

8. ročník - Majka, Sofia, Natálka, Matej, Matúš, Nika, Matej, Stanko, Romanka, Zuzka, Lukáš, Aďka, Erika, Miško

9. ročník - Peťka :) a Barborka :), Adam a Vaneska