Zelená škola
Čo je to program Zelená škola
Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Ekoškôl (Eco-Schools).
Hlavným cieľom programu je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole a spoločnosti. Vychádza z princípu, že nie je možné sa o problematike životného prostredia len učiť, ale že je nevyhnutné sa zároveň snažiť o zmenu v našom konaní.
Program Zelená škola podporuje činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, ako je prevádzka školy v medziach platných environmentálnych právnych predpisov, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie.
Proces Zelenej školy zahŕňa celú školu - žiakov, učiteľov, nepedagogických pracovníkov spolu s členmi miestnej komunity - rodičmi, samosprávou, médiami, miestnymi organizáciami a firmami. Podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločné pochopenie pre spôsob fungovania školy, ale aj komunity, ktorý rešpektuje a chráni životné prostredie.
V programe Zelená škola sa uplatňuje praktický postup 7 krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu EMAS/ISO 14 001. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti.
7 krokov Zelenej školy je: Vytvorenie Kolégia Zelenej školy, Environmentálny audit školy, Environmentálny akčný plán školy, Monitoring a hodnotenie, Environmentálny Školský vzdelávací program, Informovanie a zapájanie širšej školskej komunity, Eko-kódex.
Každá prihlásená škola má prideleného konzultanta, ktorý počas celého školského roku je škole k dispozícii a na jeho konci školu ohodnotí podľa pripravenej metodiky. Hodnotenie projektových úloh a aktivít každej školy je následne predložené Rade Zelenej školy a tá následne udelí alebo neudelí škole medzinárodný certifikát Zelená škola. Certifikát a vlajka Eco-Schools sa udeľuje vždy na jeden kalendárny rok a po uplynutí jeho platnosti je potrebné ho obnoviť.
Environmentálny audit
Cieľom environmentálneho auditu školy je získať prehľad o vplyvoch prevádzky školy na životné prostredie. Audit slúži ako východisko k výberu prioritnej témy na celý školský rok. Na našej škole sa uskutočnil v novembri. Žiaci z kolégia zisťovali stav na našej škole a vyplnili pracovné listy pre 6 oblastí: odpad, voda, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a zeleň. Na stretnutí kolégia 2.XII. 2011 nás informovali o tom, čo sa im o danej oblasti podarilo zistiť. Po vyhodnotení jednotlivých oblastí a ich prediskutovaní, sme sa v kolégiu dohodli, že v tomto školskom roku sa budeme venovať problematike šetrenia vodou. Táto téma sa nám javí najviac potrebná a aktuálna aj vzhľadom na nedostatok pitnej vody a problémy s vodou v našej obci.
AKČNÝ PLÁN klikni tu: Environmentalny_akcny_plan__monitoring.pdf
Leták pre žiakov klikni tu: O_vode_pre_vodu.pdf
Spotreba vody klikni tu: Voda_tabulka.pdf
EKOKÓDEX
VYHODNOTENIE MEDZINÁRODNÉHO PROGRAMU ,,ZELENÁ ŠKOLA“
Milí žiaci!
Ukončili sme dvojročné certifikačné obdobie v medzinárodnom projekte Zelená škola, v ktorom sme realizovali rôzne aktivity podľa nášho vytvoreného Environmentálneho akčného plánu(EAP) na tému ,,Voda“. S ukončením programu súvisí viacero otázok, na ktoré je treba zodpovedať. Mnohí sa pýtate: ,,Splnili sme ciele nášho EAP? Čo sme získali? Podarilo sa nám získať certifikát?“ Pokúsim sa vám teda jednoducho odpovedať. 1.cieľ nášho EAP znel: Znížiť o 5% spotrebu vody v škole do konca šk. roka 2012/2013. Spotrebu vody v škole sa nám všetkým v porovnaní so šk. rokom 2010/2011 podarilo znížiť o 31%. Čo myslíte, bola informačná kampaň v škole o možnostiach šetrenia s vodou účinná? 2. cieľ nášho EAP sa týkal realizácie vzdelávacích a praktických aktivít v škole aj v obci na tému ,,Voda“. Počas certifikačného obdobia sme postupne uskutočnili všetky naplánované aktivity. Niektoré z nich vás zaujali viac, iné menej, ale každý sa mohol zapojiť a vybrať si. Verím, že ste sa dozvedeli veľa nových, zaujímavých a užitočných informácií, a nielen o vode. Učili ste sa navzájom spolupracovať v kolégiu, vyjadrovať svoje názory, vzdelávať spolužiakov- rovesnícke vzdelávanie o šetrení vodou, o správnom pitnom režime. Vytvorili ste matematickú zbierku príkladov s názvom ,,Voda v číslach“, zbierku básní o vode ,,Modré básne“. Urobili ste zaujímavé prezentácie o vode, o nedostatku pitnej vody vo svete, vodu ste maľovali, písali o nej , ochutnávali ju...Vašu tvorivosť a zručnosť nám ešte stále pripomínajú aj panda a salamandra vytvorené z vrchnákov z PET fliaš, ktoré sú vystavené na školskej chodbe. Neľahkú úlohu sme mali i pri výbere najkrajšej mozaiky rieky Kysuce. O našich aktivitách sme informovali aj rodičov. Zaujímavá, ale najmä netradičná bola propagácia správneho pitného režimu v uliciach našej obce s názvom ,,Voda pre zdravie“. Spoločne sme sa zamýšľali nad tým, akú hodnotu má pre nás čistá pitná voda a či si ju vôbec dokážeme vážiť. Naša snaha určite nebola zbytočná. Svojím postojom sme dali najavo, že nám prostredie, v ktorom žijeme, nie je ľahostajné a aj my dokážeme prispievať k jeho ochrane, pretože nechceme žiť na úkor budúcich generácií. Poďakovanie za prácu patrí celému kolégiu, p. učiteľkám a všetkým žiakom, ktorí ste sa aktívne zúčastňovali na našich spoločných aktivitách. Nuž a certifikát? Verím, že ho získame a budeme sa môcť zaradiť k ostatným Zeleným školám nielen doma, ale aj v zahraničí, ktoré sú naň právom hrdé.