Aktivity
Školský rok 2012/2013
Vyhodnotenie celoročnej súťaže najENV trieda: klikni tu naj_ENV_2012-13_ukoncenie.pdf
Vyhodnotenie zberu papiera: klikni tu vyhodnotenie_jarneho_zberu_papiera_2013.pdf
Vyhodnotenie zberu elektrospotrebičov: klikni tu elektrospotrebice_vyhodnotenie_2013_maj.pdf
Vyhodnotenie zberu papiera-jednotlivci: klikni tu Vyhodnotenie_papier_jednotlivci_2012-13.pdf
Vyhodnotenie zberu elektrospotrebičov- jednotlivci: klikni tu Vyhodnotenie_zber_elektrospotrebicov_jednotlivci_2013.pdf
Vyhodnotenie zberu batérií - jednotlivci: klikni tu Vyhodnotenie_baterie_jednotlivci__2013.pdf
Zbierky básní o vode
klikni tu Modre_basne-_Veronika_Supcikova.pdf
klikni tu Modre_Basne-_Zuzka_Jarkovska.pdf
klikni tu Modre_basne_Simona_Sadecka_.pdf
klikni tu VODICKA-_gretka.pdf
Beseda s ornitologičkou
Vo štvrtok 9. mája 2013 mali žiaci druhého stupňa ZŠ Makov spestrené vyučovanie. Našu školu navštívila konzultantka programu Zelená škola, pani Dagmar Palkechová, aby nám porozprávala o netopieroch a vtákoch nášho regiónu. Oboznámila nás s tým, ako žijú, čo je pre nich charakteristické a na záver nám pustila zvuky, aké vydávajú naše vtáky. Žiaci boli teda nielen obohatení novými vedomosťami, ale sa aj dobre zabavili.
V škole voňali zemiakové pagáčiky a kapustniaky (viď. fotoalbum)
22. 4. - Deň Zeme, sme v škole začali zážitkovým vyučovaním. Na besedu, medzi našich žiakov, prišiel pracovník CHKO, Ing. P. Drengubiak. Učil deti, ako lepšie rozumieť zvieratám a poznávať chránené rastliny a živočíchy nášho regiónu. Vo vzdelávacích a praktických aktivitách sme ako zelená škola, zapojená do medzinárodného ekoprogramu pokračovali celý týždeň. Vymysleli sme nové aktivity pre deti a samozrejme, neostali sme so svojimi aktivitami iba za múrmi našej školy. Vo štvrtok-25.4., žiačky 9.ročníka robili osvetu o význame pitného režimu pre zdravie v uliciach našej obce. V tento deň sa celá škola pustila do čistenia a upratovania. Starší žiaci pomáhali pri čistení brehov rieky Kysuce, ostatní pomáhali so zberom odpadov v obci a pri čistení školského areálu. Po práci sme sa všetci v škole občerstvili zemiakovým pagáčikom alebo kapustniakom. Žiaci videli pôvodné druhy rastlín ako ľan, proso, pohánku, kapustu, zemiaky, ktoré sa v minulosti u nás pestovali. Pri ďalšom stanovišti si vyskúšali svoje vedomosti z liečivých rastlín a určovali stopy a značky našich zvierat. Teší nás, že naše spoločné úsilie neostalo nepovšimnuté.
Vodička, vodička, voda (viď. fotoalbum)
V piatok 22.3. všetci žiaci Základnej školy Makov žili vodou. Nečudo, veď bol Svetový deň vody.
O vode sme sa rozprávali, učili, maľovali sme ju, spievali o nej piesne, ochutnávali sme ju, voňali...Uvedomili sme si, že aj keď sa nám zdá taká obyčajná, predsa je vzácna. My jej máme zatiaľ dostatok, no v mnohých krajinách sveta to nie je samozrejmosťou. Tejto téme sa venoval aj animovaný film s názvom,, Vzácna voda vo svete“. Potom nasledovali v triedach ochutnávky pitnej vody z vodovodu, zo studní a balenej stolovej vody. Potešilo nás vyhodnotenie tejto ochutnávky. Žiakom najviac chutila voda z vodovodu a z domácich studní. Balená stolová voda ostala v hanbe...Na rad sa dostal aj správny pitný režim. Dôležité informácie o jeho význame, o tom, čo máme piť a koľko, sprostredkovali našim žiakom šikovné školiteľky - žiačky 9. ročníka. Mnohých žiakov zaskočili informácie o tom, čo všetko obsahujú ich obľúbené nápoje - zdraviu škodlivé umelé sladidlá, cukry, farbivá, konzervanty, kolové nápoje vyplavujú vápnik z kostí...Veríme, že po ochutnávke pitnej vody z vodovodu siahnu po nej častejšie. A navyše - ušetria aj svoje vreckové!
Beseda o pitnej vode v obci
Dňa 12.12.2012 sme mali besedu s našim starostom ,Ing. Mariánom Masnicom ,ktorý prijal pozvanie od našich EKO-hliadok zo Zelenej školy. Bola zameraná na problematiku pitnej vody v obci. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií, napríklad ako sa v našej obci zhromažďuje, čistí a distribuuje voda, ako sa upravuje tlak vody, aby nám neroztrhala vodovodné potrubie. Napokon nás náš pán starosta ubezpečil a presvedčil o tom, že voda, ktorú pijeme je absolútne čistá a nezávadná a tieto tvrdenia nám podložil aj správou kontrolnej firmy, ktorá sa stará o rozbory pitnej vody v obci. Na záver chceme poďakovať pánovi starostovi za jeho čas a ochotu prísť nám povedať o našej pitnej vode.
Makovskí žiaci na ceste k Zelenej škole
Základná škola Makov sa môže pýšiť diplomom „Na ceste k Zelenej škole“, ktorým bolo ocenených v minulom školskom roku 33 slovenských škôl realizujúcich ekoprogram Zelená škola.
V školskom roku 2011/2012 bolo na Slovensku zapojených do medzinárodného certifikačno-vzdelávacieho programu Zelená škola 216 materských, základných a stredných škôl. Žiaci, pedagógovia i prevádzkoví pracovníci našej školy realizujú environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi a o svojich aktivitách informujú rodičov i verejnosť Makova. Kolégiu Zelenej školy pod vedením pani učiteľky Štefánie Kubincovej sa úspešne darí aktívne zapájať celú školskú komunitu do plnenia úloh akčného plánu na tému „Voda“ a tým rozvíjať samostatnosť a občiansku zodpovednosť. Škola dáva žiakom viac možností učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť. Veď aj motto Zelenej školy znie: ,,...pre ľudí, ktorí dokážu vnímať, chcú rozumieť a vedia konať!“. Aj v tomto školskom roku sa snažíme naďalej postupovať v súlade s pravidlami programu a splniť tak „7 krokov k Zelenej škole“ pre udelenie medzinárodného certifikátu a vlajky siete Eco-Schools.
klikni tu : DIPLOM.pdf
LETÁK PRE RODIČOV
Milí rodičia!
V našej škole sme zapojení do medzinárodného certifikačno-vzdelávacieho programu s názvom,, Zelená škola“. Je to program zameraný na praktické a vzdelávacie aktivity spojené s ochranou a tvorbou životného prostredia.
........pre ľudí, ktorí dokážu vnímať, chcú rozumieť a vedia konať.
Naše aktivity, ako už iste viete, sú zamerané na vodu. Snažíme sa vodou šetriť, učíme sa o nej, maľujeme ju, čistíme našu rieku a iné. Vďaka tomu sa nám podarilo v minulom školskom roku ušetriť 70 m3 vody a získali sme diplom ,,Na ceste k zelenej škole“. Naša snaha nebola zbytočná. Preto dúfame, že sa nám aj s Vašou pomocou podarí splniť všetky zostávajúce aktivity a tento šk. rok získame certifikát.
Kolégium zelenej školy
ŠKOLSKÝ ROK 2011/2012
Aktivita ,,Učíme sa navzájom“
V našej škole sme realizovali koncom februára aktivitu Zelenej školy pod názvom,, Učíme sa navzájom“. Naše,, EKO hliadky „-starší žiaci ZŠ, informovali spolužiakov o možnostiach šetrenia s vodou. Pripomenuli im ako správne splachovať, kontrolovať vodu aby zbytočne netiekla, neplytvať vodou pri umývaní a pod. Žiaci 1.a 4. ročníka dostali diplom od školiteľov (žiačky 8.A) za úspešné absolvovanie školenia. Veríme, že získané poznatky budú deti využívať nielen v škole, ale aj doma.
Školitelia-,, EKOhliadky“: A. Papajová, A. Šurláková (9.A)
Z. Jarkovská, G. Kučavíková (8.A)
M. Trebulová, Ľ. Kipusová (8.B)
N. Smutníková, K. Pavelová (7.A)
L. Čanigová, T. Stoláriková (6.A)
VIETE, ŽE.........
- NAJVIAC VODY SA V ŠKOLE SPOTREBUJE NA TOALETÁCH?
- KVAPKAJÚCIM KOHÚTIKOM - 10 KVAPIEK ZA MINÚTU ODKVAPKÁ ZBYTOČNE AŽ 160 LITROV VODY ZA MESIAC?
- VĎAKA DVOJFÁZOVÉMU SPLACHOVANIU NA MALÚ A VEĽKÚ POTREBU - SA DÁ UŠETRIŤ 50-70% VODY?
DEŇ VODY - 22. marec 2012
Naše aktivity :
Výstava najlepších prác o vode : básne, riekanky ,veršíky, úvahy... klikni tu:basen1.pdf, basen2.pdf
Kvapka
Kvapká kvapka len sa leje,
kvapôčka sa na nás smeje.
Pošteklí nás na líčka,
naša vzácna vodička.
Aj keď padá z neba,
chrániť nám ju treba.
žiaci I. A
Relácia v školskom rozhlase o vode (žiaci 9. ročníka)
Dokumentárny film s názvom „Tajný projekt-Voda“ - pre II. stupeň
Český Animovaný film „O vodičce“ – pre I. stupeň
Prezentácie o vode- žiaci 7.- 9.ročníka
Svetový deň zdravia - 4. apríl 2012
Zbierka matematických úloh o vode klikni tu: Voda v číslach.pdf
Svetový Deň Zeme - 22. apríl 2012 (fotoalbum)
Ku akcii ,,Vyčistime si Slovensko“, ktorú vyhlasuje Ministerstvo ŽP, sa pridala aj naša Zelená škola. Na tento deň sme si na našej škole pripravili rôzne aktivity. Skrášľovali sme okolie školy, vysádzali sme okrasné kríky, pomáhali sme zbierať odpad v obci a čistiť našu rieku Kysucu. Starší aj mladší žiaci vyrobili pekné mozaiky rastlín aj živočíchov z druhotných surovín (z vrchnáčikov PET fliaš a kartónu). Najstarší žiaci vytvorili mozaiky rieky Kysuca od jej prameňa až po ústie do Váhu. V tomto týždni sa žiaci zapojili aj do výtvarnej súťaže s názvom ,, Podoby vody“, ktorú sme vyhodnotili na Deň Zeme. Najlepšie práce sú vystavené na nástenke. Spomenutými aktivitami sme aj my pomohli nielen nášmu okoliu, škole a obci, ale aj našej planéte.