Vďaka projektu Žilinského samosprávneho kraja "Nebuď BULLY" sme opäť absovolali interaktívne prednášky na mnohé dôležité témy:
Obsah prednášky "Byť fit" bola zameraný na motivácia detí k zdravému životnému štýlu, pohybová aktivita, vplyv na formovanie.
- zdravého sebavedomia, zlepšenie pamäti, koncentrácie a kreativity
- rozvoj zodpovednosti za zdravie (denný režim, spánok, stravovanie)
- vplyv športovania na emócie detí, podpora tímového správania a triednej klímy
"Nestresuj sa stresom" stres teenagerov je iný než u dospelých.
- čo je stres a ako naň reagujeme
- rôzne stresové spúšťače – nespokojnosť so svojim telom, škola (skúšky, neúspech…)
- (ne)priateľstvá, vzťahy v rovesníckych skupinách – rodinné prostredie, problémy …
- dôsledky (signály) stresu – zlozvyky, nespavosť, sebapoškodzovanie …
- ako stres rozpoznať, vysporiadať sa s ním, ako uvoľniť napätie, čo robiť pre zmierňovanie následkov
"Si online" : plusy a mínusy online sveta
- vplyv nových informačných technologií na sociálne vzťahy (plusy a mínusy)
- zdravotné riziká „on line života“
- možno veriť internetu (informačné zdroje – kto môže publikovať na internete)
- vplyv na učenie, multitasking
- riziká sociálnych sietí (kyberšikana, kyberstalking…)
- instastory nie je realita, ochrana súkromia vo virtuálnom svete
- konfrontácia minulosti a súčasnosti, prevencia vzniku online závislostí, skúsme to inak…
Prednášky spoločnosti MP Education, s.r.o. (Č.j.: MSMT-650/2022-6), ktoré viedla Mgr. Holecová, spĺňajú požiadavky preventívnych programov škôl, ktoré sú vyžadované aj Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tieto prednášky, ako mimo vyučovacia forma vzdelávania, pokrývajú jednotlivé prierezové témy Štátneho vzdelávacieho programu a tak napomáhajú školám v jeho plnení.
Ich cieľom je pokrývať a napĺňať základné princípy primárnej prevencie rizikového správania u žiakov, minimalizovať rizikové prejavy v ich správaní a predchádzať im, pomôcť dospievajúcim nájsť cestu k zdravému životnému štýlu, k rozvoju pozitívneho sociálneho správania, prehĺbiť ich psycho-sociálne zručnosti a techniky zvládania záťažových situácií.
Naši žiaci boli na prednáškach veľmi aktíni a oceňujeme aj priestor na debatu s pani lektorkou. Zapájali sa do nej vlastnými skúsenosťami s internetom, stresom, ktorý na nich dennodenne pôsobí, ale aj zdravým životným štýlom, pri ktorom je dôležité byť fit nielen po fyzickej stránke, ale aj tej psychickej. Priblížila im vplyv nových informačných technológií na sociálne vzťahy, hroziace zdravotné riziká „online života“ i prevenciu vzniku online závislostí. Upozornila ich na novodobé formy šikanovania na sociálnych sieťach, najmä na kyberšikanu, kyberstalking, sexting i trolling a vysvetlila im, ako sa pred nimi chrániť a brániť. Priamo na príklade im ukázala, čo je digitálna identita a s tým súvisiaca ochrana súkromia vo virtuálnom svete. Prednáška sa žiakov veľmi zaujala, bola pre nich prínosná, pretože podľa ich vlastných slov o mnohých rizikách, ktoré číhajú na nich na sociálnych sieťach, ani netušili.
Mgr. Mária Bajcárová