Všetci si veľmi dobre uvedomujeme, že či chceme alebo nie, sociálne siete sú súčasťou nášho každodenného života. Žiaci ich vedia často krát používať lepšie ako my dospelí. Avšak je veľmi dôležité, aby ich vedeli používať bezpečne.
Občas už aj počujeme hundranie, že veď to už počuli stokrát dokola a všetko vedia. Pokiaľ však ide o bezpečnosť, sme presvedčení, že prednášok nie je nikdy dosť. Preto sme si pozvali odborníkov z Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch a Národnej linky na pomoc deťom v ohrození.
Siedmaci, ôsmaci a deviataci trávili hodinu s Pavlínkou z národnej linky. Povedala žiakom o stránke, na ktorú sa môžu v prípade potreby obrátiť, aké majú poslanie a čomu sa venujú a zdôraznila 4 hlavné znaky a to súkromie, ochrana, dôvera a bezpečnosť. Urobila s deťmi aktivitu s kĺbkom vlny, ktoré predstavovalo internet a posielali si trubičku, ktorá predstavovala fotografiu. Tým chcela upriamiť pozornosť, že čokoľvek žiaci pošlú v čete, sa môže dostať komukoľvek na internete.
Tretí až šiesty ročník mal hodinu s odborníkmi z národného koordinačného strediska. Žiaci diskutovali o tom, ako je dôležité byť opatrný na internete a ako sa chrániť pred kyberšikanou. Tiež sa podelili o svoje skúsenosti a naučili sa, ako rozpoznať a riešiť takéto situácie. Žiaci prezentovali aj to, aké aplikácie najčastejšie využívajú. Dozvedeli sa aj o užitočných aplikáciách na vzdelávanie, ktoré môžu pomôcť efektívne využiť čas online. Medzi takéto patria napríklad Duolingo na učenie jazykov.
Dôležitým aspektom besedy bola aj debata o čase, ktorý trávia na internete. Zamysleli sa nad tým, ako je rozdelený ich deň. Prečo je dôležité nájsť rovnováhu a venovať čas aj iným aktivitám ako sú šport, čítanie alebo trávenie času s rodinou a priateľmi. Uvedomenie si, koľko času venujeme jednotlivým činnostiam, nám môže pomôcť lepšie plánovať a využívať náš deň.
Mgr. Andrea Holčiaková