Záložky našich žiakov sú i v tomto školskom roku podľa hodnotenia Národného inštitútu vzdelávania a mládeže v Bratislave zaradené do spoločného výberu
Snívala raz knižka, že chcela byť myška.
Ale nevie chodiť ani, nemá nohy, má len strany.
Ako sa do myšej diery schová veľká knižka papierová?
Dozvieš sa, ak si knižku prečítaš.
Vyhodnotenie česko-slovenského projektu
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa v mesiaci september a október zapojila do 15. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat, ktorý vyhlásil Národný inštitút vzdelávania a mládeže v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2024. Odborný garant Mgr. Rozália Cenigová z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže v Bratislave uvádza, že do česko-slovenského projektu sa v tomto školskom roku prihlásilo 1 032 škôl, z toho bolo 361 českých škôl a 671 slovenských škôl.
Na výmenu záložiek nám bola pridelená partnerská Základná škola s materskou školou Valaská Belá, Trenčiansky kraj, s ktorou sme nadviazali priateľský kontakt. V tejto škole je rovnako ako v našej škole 145 žiakov a do projektu sa taktiež ako u nás zapojili všetci žiaci. Záložky sme si už vymenili. Partnerskej škole sme so záložkami odoslali i list a do balíka sme pribalili drobné darčeky pre ich žiakov spoločne s reprezentačným a informatívnym materiálom o našej škole.
S realizáciou projektu sme začali ako každoročne v septembri. Podarilo sa nám vytvoriť v škole takú čitateľskú atmosféru, ktorá dokázala nadchnúť kolektívy žiakov, učiteľov a vychovávateľov pre čítanie kníh a pre výrobu záložiek v súlade so zadanou témou. Prvákom čítala pani učiteľka Puf a Muf od Nataše Tanskej, druháci už čítali sami Rozprávkový zverinec od Ľubomíra Feldeka, tretiakov zaujali Čapkove Rozprávky o psíčkovi a mačičke, štvrtáci čítali knihy Ahoj, ja som Bak a Bak, hľadaj ma! od našej makovskej spisovateľky Marty Harajdovej. S pani spisovateľkou mávajú naši mladší žiaci často besedy. Dozvedeli sa, že príbeh kníh je z ich blízkeho okolia. Kamarátske huncútstva psíčka Baka a kocúrika Muroša sa im veľmi páčia. Starší žiaci čítali tieto knihy: Pes Timo a doktor Hafbolíto od Ľ. Bátoryovej, Z poľovníckej kapsy od R. Mórica, Biely Tesák od Jacka Londona, Kniha džunglí od autora R. Kiplinga a mnohé ďalšie. V ŠKD si deti čítali Chrobáčiky od Jana Karafiáta a už spomínanú knihu Ahoj, ja som Bak. Žiaci čítali na hodinách literatúry, v školskej knižnici, v ŠKD i doma. Výroba kreatívnych záložiek sa realizovala na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a v ŠKD. Naša školská chodba, na ktorej sme mali i výstavku čítaných kníh sa postupne začala zapĺňať záložkami so zázrakmi prírody, ktorými sú bezpochyby psíčkovia, mačičky, mušky, rybky, včielky, motýle...ríša zvierat. Žiaci na záložkách nielen výtvarne stvárnili zvieratká, ale dotvárali ich i písomne uvedenými literárnymi motívmi, citátmi, príbehmi, uviedli autora a názov knihy, svoje meno, triedu a školu. Keďže záložky slúžia ako darček, ktorým chceme urobiť radosť, tak ich napokon naši žiaci za pomoci učiteľov a asistentov i zalaminovali. ĎAKUJEME pedagogickému kolektívu a žiakom školy za vzájomnú spoluprácu počas realizácie projektu.
Naše poďakovanie patrí Národnému inštitútu vzdelávania a mládeže, odborný garant Mgr. Rozália Cenigová, za organizáciu zmysluplného PROJEKTU na podporu čítania žiakov spojeného s tvorivosťou a detskou radosťou, za originalitu nadväzovania kontaktov s inými školami a za možnosť prezentácie práce školy.
Mgr. Anna Mrkvová