Aj keď počasie vonku nás núti vyberať zimné oblečenie, žiaci 6. ročníka si ešte užili plavkovú sezónu - aj keď len na pár dní. Minulý týždeň sa zúčastnili zdokonaľovacieho plaveckého výcviku, kde posunuli predchádzajúce schopnosti a zručnosti na vyššiu úroveň. Všetci ukončili výcvik úspešne a okrem toho si odniesli i veselé spoločné zážitky.
Plavecký výcvik
Projekt Šafrán
- 1
27. 11.2024 žiaci 9. ročníka sadili cibuľky žltých šafránov.
Opäť sme sa tak zapojili do projektu Šafrán, ktorého cieľom je pripomínať si približne 1,5 milióna detských obetí holokaustu. Cibuľky žltých kvetov kvitnú približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu - 27. január. Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené v priebehu nacistických perzekúcií nosiť.
Mgr. Andrea Holčiaková
,,Prvé žiacké swapovanie"
Výnimočný zážitok s ujom Denisom
- 11
V našej materskej škole si obvykle zvolíme nejaké „ ústredné zvieratko, postavu, či predmet“ , s ktorým plníme motivačnú funkciu, a teda nás sprevádza celým týždňom.
Napríklad OPICU ŠKORICU, ktorá každý deň urobí nejakú neplechu a s deťmi ju musíme potom naprávať.
Jedného dňa opica dávala deťom hádanky o exotických zvieratách a po chutnej desiate k nám „prileteli“ papagáje: Rozela pestrá , Alexander čínsky
Presnejšie!
Doniesol nám ich chovateľ Denis Nevidzan.
Tento jedinečný a výnimočný zážitok obohatil naše deti o nové poznatky, nové informácie, priniesol im úsmev, radosť, ale nepochybne i samotným papagájom, ktoré si tiež užívali detskú pozornosť.
Ďakujeme Vám, ujo Denis!
... a ozaj!
Ďakujeme Vám ešte aj za plné vedro gaštanov, aj za doprovod na akordeóne pri vystúpení nášho folklórneho súboru Makovienka v kultúrnom dome.
Dominika Tkáčik Kubačková, učiteľka MŠ
Remeslo má zlaté dno
Utorok 19.11.2024 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili návštevy Mestského múzea v Turzovke v rámci predmetu technika. Múzeum je pomenované po bývalom turzovskom farárovi a dekanovi Karolovi Točíkovi, ktorý sa počas svojho života veľmi intenzívne zaoberal dejinami Turzovky a horných Kysúc. Expozícia deťom ukázala svet drotárstva, rezbárstva či tkáčstva. Výnimočným exponátom múzea je originál zvona, ktorý nechal uliať pre najstarší drevený kostol v Turzovke (dnes už zaniknutý) práve jej zakladateľ palatín Juraj Turzo. Žiaci mali možnosť nazrieť aj do mestskej a historickej knižnice. Napokon navštívili sochu Drotár a džarek. Ďakujeme pani sprievodkyni za príjemné dopoludnie.
Mgr. Liliana Dorociaková
Prírodovedná exkurzia žiakov 7., 8. a 9. ročníka do Bratislavy
V stredu 20. 11. 2024 sme sa my, žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka, zúčastnili exkurzie na Prírodovedeckú fakultu UK.
Ráno sme autobusom vyrazili do Považskej Bystrice a vlakom sme sa presunuli priamo do Bratislavy. Keď sme prišli na fakultu, ujali sa nás jej zamestnanci, ktorí nás obohatili o nové poznatky z genetiky a antropológie. Na antropológii sme skúmali ľudské pozostatky, odoberali sme si odtlačky prstov a na genetike sme pracovali s mikroskopom a pozorovali vinné mušky, priesvitného živočícha a sledovali plávanie zelenej rasy. Tiež sme sa prešli po najdlhšej rovnej chodbe na Slovensku.
Po programe na fakulte sme sa presunuli pred nové národné divadlo, kde je socha M. R. Štefánika. Kto to bol, už dávno vieme. Odtiaľ to do Eurovei, kde sme mali krátky rozchod, bolo už len na skok. Nakoniec sme si spravili spoločnú fotografiu na Starom moste a o pól piatej sme sa vlakom vydali na spiatočnú cestu.
Exkurzia sa nám veľmi páčila. :) Chceli by sme sa poďakovať zamestnancom Prírodovedeckej fakulty, najmä PhDr. Michaelovi Fuchsovi, že nám sprostredkovali takéto pekné zážitky. Samozrejme naša vďaka patrí aj pani riaditeľke, pani zástupkyni a pánovi učiteľovi, ktorí nás sprevádzali.
Dievčatá z 9. ročníka
65
Kapusta je v sude
- 12
Na konci novembrového týždňa sme sa v MŠ preniesli v čase o niekoľko desiatok rokov späť.
Vrátili sme sa do čias našich babičiek a dedov a zážitkovým učením , ktoré má v našich aktivitách neoddeliteľné miesto sme v rámci spoznávania ľudových tradícií priblížili deťom spracovanie zeleniny – tlačenie kapusty do suda.
I takto sa malí škôlkari oboznámili s poctivou prácou, ktorou si naši predkovia zabezpečovali vitamíny v čase blížiacej sa zimy. A aby nám šla práca lepšie od ruky spoločne sme si nielen zaspievali, ale i ochutnali túto pripravenú zeleninu a tak sme si podporili i zdravie.
Trpezlivo sme čakali na výsledok našej práce ... a veľmi nám chutil .
Mgr. Lenka Labanová, učiteľka MŠ
Koncert uja Viktora
- 10
Hudobné umenie sa podieľa na utváraní a formovaní povahových vlastností a intelektu človeka. Rozvíja jeho hudobné schopnosti, vštepuje mu potrebné návyky, učí ho chápať a prežívať estetické hodnoty. V našej materskej škole sa rozlieha radostný spev detí takmer každý deň a to nielen pri samotnom speve, ale i pri rôznych hudobno – pohybových hrách a dramatizácii piesní.
S radosťou sme uvítali interaktívny koncert uja Viktora, ktorý sa nám predstavil s náučno – zábavným programom.
S radosťou plnili úlohy a výzvy uja Viktora, ktorý ich zaujal humornými a hudobnými textami pesničiek. Strávili sme spolu príjemné dopoludnie plné hudby, spevu a dobrej nálady.
PhDr. Adriana Ponyiczká, učiteľka MŠ
Pozývame vás na oslavu
Pozývame vás na narodeninovú oslavu pri príležitosti 20. výročia vzniku n. f. Makové zrnká. Pre deti je pripravený zaujímavý program, súťaže, tombola a samozrejme krájanie torty.
Kedy? 30. novembra 2024
O koľkej? O 14:00 hod.
Kde? KD Makov
Príďte, tešíme sa na vás.
Exkurzia v Art Gallery
V piatok 8.11.2024 sme sa na vyučovanie výtvarnej výchovy preniesli na čarovné miesto.
Žiaci štvrtého ročníka so zatajeným dychom vstupovali do „Kamila g. Art Gallery“ a zostali v úžase aké nádherné diela sú tu vystavené. Na obrazoch mohli s pani výtvarníčkou analyzovať výtvarný jazyk, symboliku farieb, kompozíciu výtvarného diela. Zistili, že z obrazov sa dá vycítiť aj nálada okamihu, kedy sa obraz vytvára. Dôležitým poslaním bolo ukázať, akú krásu dokážu vytvoriť ľudské ruky a naučiť sa prečítať obrazy. Úplne najjednoduchšie je to cez vlastné zmysly, cez zrak, hmat, čuch, sluch. Zážitok umocnila nielen príjemná hudby, ktorá sa celým priestorom niesla ale nezabudnuteľným zážitkom bolo najmä autentické rozprávanie autorky, ktorá pri každom obraze rozprávala príbehy a vysvetľovala, aký pocit zachytila, aká časť našej krásnej kysuckej prírody je v obraze ukrytá alebo čo ju inšpirovalo.
Cieľom našej návštevy bolo prebudiť záujem detí o umenie prostredníctvom zážitku. Tým, že žiakov naučíme čítať výtvarný jazyk, vnímať umenie cez zmysly, formujeme u nich estetické cítenie, vkus a schopnosť posudzovať javy a veci z pohľadu krásna. Tieto zručnosti a schopnosti budú vedieť postupne pretaviť do bežného života. Milovať umenie sa môže dieťa naučiť len tam, kde ho môže precítiť a prežiť. A týmto miestom galéria pani výtvarníčky Kamily Gabošovej naozaj je.
Srdečne ďakujeme.
Mgr. Mária Bajcárová a žiaci 4.A
12
Komparo 2024/2025
Dňa 7.11.2024 sa 13 žiakov ôsmeho a 17 žiakov deviateho ročníka zúčastnilo celoslovenského testovania KOMPARO.
Poplatok 7 eur na každého žiaka bol uhradený z neinvestičného fondu Makové zrnká.Testovanie deviatakov bolo zamerané na matematiku a na slovenský jazyk a literatúru. Každý test v trvaní 60 minút.
Testovanie ôsmakov bolo zamerané na tieto oblasti: matematika a všeobecné študijné predpoklady, slovenský jazyk a literatúra, dejepis, fyzika. Oblasti boli rozdelené do 2 testov po 60 minút. V piatok 8. 11. 2024 pokračovalo testovanie ôsmakov v predmete anglický jazyk (30 minút).
KOMPARO ponúklo škole a najmä jednotlivým žiakom obraz o tom, ako zvládajú učivo, kde majú medzery a nedostatky. Žiaci mali príležitosť bez stresu si vyskúšať „tlak testovania“. V decembri dostanú spätnú väzbu o ich stave pripravenosti na testovanie, plus to, čomu sa treba ešte venovať. Každý účastník dostane podrobnú informáciu o svojich výsledkoch. Dozvie sa, ako je na tom v porovnaní s rovesníkmi z celého Slovenska, ktoré typy úloh mu robia problémy a ktoré učivo si ešte musí zopakovať. Táto analýza sa stane akýmsi kompasom, ktorý pomôže účastníkom nájsť smer, ktorým by sa mali vydať na ďalšej ceste za úspechom.
Mgr. Daniela Helienková, školský koordinátor testovania KOMPARO
Wocabee
Keďže chceme neustále zlepšovať vyučovací proces, rozhodli sme sa vyskúšať aplikáciu wocabee na precvičovanie slovíčok z anglického jazyka. Okrem toho, že sa žiaci hravou formou učili slovnú zásobu, sa zapojili aj do šampionátu wocabee, kde zbierali body ako skupina.
Triedy sa v rámci okresu umiestnili nasledovne:
5. ročník - 32. miesto v okrese
6. ročník - 45. miesto v okrese
7. ročník - 6. miesto v okrese
8. ročník - 14. miesto v okrese
9. ročník - 83. miesto v okreseMgr. Andrea Holčiaková
Výzva #Viac lásky, menej plastov 2024#
Tento rok sme sa zapojili do výzvy Zelenej školy a pozrite čo sa nám podarilo vytvoriť.
Sme radi, že sme aj vás doma inšpirovali a motivovali. Žiaci úžasne a tvorivo pracovali a ďakujeme, že ste sa aj podelili s krásnymi dekoráciami.
Táto výzva nemala za cieľ vybrať kráľovnú a kráľa vencov.
Vo výzve nejde o tom, ktorý veniec je krajší, lepší alebo väčší.
Ekologickej fantázii sa predsa medze nekladú, každý veniec a dekorácia je iná a každý váš výrobok je vo svojej jedinečnosti krásny.
Ďakujeme
Mgr. Mária Bajcárová, Mgr. Liliana Dorociaková
Záložka do knihy spája školy
Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat
Záložky našich žiakov sú i v tomto školskom roku podľa hodnotenia Národného inštitútu vzdelávania a mládeže v Bratislave zaradené do spoločného výberu
Snívala raz knižka, že chcela byť myška.
Ale nevie chodiť ani, nemá nohy, má len strany.
Ako sa do myšej diery schová veľká knižka papierová?
Dozvieš sa, ak si knižku prečítaš.
Vyhodnotenie česko-slovenského projektu
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa v mesiaci september a október zapojila do 15. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat, ktorý vyhlásil Národný inštitút vzdelávania a mládeže v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2024. Odborný garant Mgr. Rozália Cenigová z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže v Bratislave uvádza, že do česko-slovenského projektu sa v tomto školskom roku prihlásilo 1 032 škôl, z toho bolo 361 českých škôl a 671 slovenských škôl.
Na výmenu záložiek nám bola pridelená partnerská Základná škola s materskou školou Valaská Belá, Trenčiansky kraj, s ktorou sme nadviazali priateľský kontakt. V tejto škole je rovnako ako v našej škole 145 žiakov a do projektu sa taktiež ako u nás zapojili všetci žiaci. Záložky sme si už vymenili. Partnerskej škole sme so záložkami odoslali i list a do balíka sme pribalili drobné darčeky pre ich žiakov spoločne s reprezentačným a informatívnym materiálom o našej škole.
S realizáciou projektu sme začali ako každoročne v septembri. Podarilo sa nám vytvoriť v škole takú čitateľskú atmosféru, ktorá dokázala nadchnúť kolektívy žiakov, učiteľov a vychovávateľov pre čítanie kníh a pre výrobu záložiek v súlade so zadanou témou. Prvákom čítala pani učiteľka Puf a Muf od Nataše Tanskej, druháci už čítali sami Rozprávkový zverinec od Ľubomíra Feldeka, tretiakov zaujali Čapkove Rozprávky o psíčkovi a mačičke, štvrtáci čítali knihy Ahoj, ja som Bak a Bak, hľadaj ma! od našej makovskej spisovateľky Marty Harajdovej. S pani spisovateľkou mávajú naši mladší žiaci často besedy. Dozvedeli sa, že príbeh kníh je z ich blízkeho okolia. Kamarátske huncútstva psíčka Baka a kocúrika Muroša sa im veľmi páčia. Starší žiaci čítali tieto knihy: Pes Timo a doktor Hafbolíto od Ľ. Bátoryovej, Z poľovníckej kapsy od R. Mórica, Biely Tesák od Jacka Londona, Kniha džunglí od autora R. Kiplinga a mnohé ďalšie. V ŠKD si deti čítali Chrobáčiky od Jana Karafiáta a už spomínanú knihu Ahoj, ja som Bak. Žiaci čítali na hodinách literatúry, v školskej knižnici, v ŠKD i doma. Výroba kreatívnych záložiek sa realizovala na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a v ŠKD. Naša školská chodba, na ktorej sme mali i výstavku čítaných kníh sa postupne začala zapĺňať záložkami so zázrakmi prírody, ktorými sú bezpochyby psíčkovia, mačičky, mušky, rybky, včielky, motýle...ríša zvierat. Žiaci na záložkách nielen výtvarne stvárnili zvieratká, ale dotvárali ich i písomne uvedenými literárnymi motívmi, citátmi, príbehmi, uviedli autora a názov knihy, svoje meno, triedu a školu. Keďže záložky slúžia ako darček, ktorým chceme urobiť radosť, tak ich napokon naši žiaci za pomoci učiteľov a asistentov i zalaminovali. ĎAKUJEME pedagogickému kolektívu a žiakom školy za vzájomnú spoluprácu počas realizácie projektu.
Naše poďakovanie patrí Národnému inštitútu vzdelávania a mládeže, odborný garant Mgr. Rozália Cenigová, za organizáciu zmysluplného PROJEKTU na podporu čítania žiakov spojeného s tvorivosťou a detskou radosťou, za originalitu nadväzovania kontaktov s inými školami a za možnosť prezentácie práce školy.
Mgr. Anna Mrkvová
3
Špajzňa
V spolupráci s výdajnou školskou jedálňou zavádzame v našej škole Špajzňu.
Špajzňa má za úlohu zabrániť tomu, aby potraviny, ktoré deti nechcú, alebo nemajú na ne chuť, neskončili v koši. Namiesto koša dajú tieto potraviny do boxu, z ktorého si ho môže iné dieťa zobrať. Box je umiestnený vedľa automatu. Jogurty, ovocie, keksíky a iné výrobky nesmú ale byť otvorené, ohryzené ani ináč poškodené. Členovia žiackeho parlamentu projekt Špajzňa ozrejmili krátou prednáškou všetkým žiakom školy.
Veríme, že Špajzňa naučí deti k zodpovednému prístupu k jedlu.
Mgr. Alžbeta Varechová
Súťaž o najkrajšiu tekvicu
Naša základná škola vyhlásila súťaž o najkrajšiu vyrezávanú tekvicu. Do súťaže sa mohol zapojiť každý žiak našej školy, ktorý doniesol tekvicu. Porota zložená zo zamestnancov školy mala tažkú úlohu, lebo vybrať tú najkrajšiu bolo takmer nemožné. Nakoniec boli odmenené všetky deti a za najkrajšie boli vybrané tekvice žiakov - Adamka Vavricu z 2. ročníka, Sofinky Baričákovej z 3. ročníka a Julky Šustekovej zo 4. ročníka. Tekvice nám spestrili Noc strašidiel a tie ktoré si deti nezobrali domov, spestrujú centrum obce pred materskou školou.
Mgr. Alžbeta Varechová
Noc strašidiel 2024
Jeseň so skorým stmievaním, ponurým počasím a tancom bezlistých konárov, podnecovala predstavivosť ľudí už odpradávna. Mátohy, svetlonosy, duchovia, strigy a ježibaby pomáhali ľuďom ozrejmiť javy, ktoré si nevedeli vysvetliť. Rôzne strašidlá sú súčasťou našej histórie a folklóru a spolu s nástupom skorých večerov patria k jeseni. Jeseň nastúpila svoju vládu a s ňou 29. októbra nastúpili do školského areálu aj strašidlá. Ale tieto strašidlá boli dobré :-) pripravili si pre deti rôzne úlohy, za ktorých splnenie dostali deti sladkú odmenu. Na záver čakala deti a ich rodičov diskotéka a malé občerstvenie, ktoré pre ne pripravili pani učiteľky. Poďakovanie patrí pánovi učiteľovi Olšovskému, všetkým zamestnancom školy a Makovým zrnkám vďaka ktorým sa obyčajná noc mohla zmeniť na čarovnú Noc strašidiel.
Mgr. Alžbeta Varechová
10
Deti z materskej školy boli na veľkej návšteve v CSS
- 12
Raz aj zo mňa bude iste mamička,
no a z mamičky sa stane babička,
ako dym preletia rôčky a budú ma bolieť nôžky,
voľné miesto budem hľadať,
isto – iste budem rada,
keď sa niekde nájde voľná lavička...
PhDr. Adriana Ponyiczká, učiteľka MŠ
Jesenné pracovné sústredenie FS Makovníček
V dňoch 18. a 19. 10. 2024 naši folkloristi absolvovali pracovné sústredenie na Kasárňach v rodinnom penzióne Villa Brest. Sústredenia sa zúčastnilo 34 žiakov - členov FS Makovníček od 1. po 9. ročník. Uskutočnili sme ho ako odmenu za minuloročnú reprezentáciu školy a obce pre stálych členov súboru a pre tých najmladších ako motiváciu, že aj takto sa pracuje v Makovníčku.
Cieľom pracovného sústredenia bolo okrem nácviku nových choreografií zážitkovými činnosťami motivovať žiakov pre prácu v súbore, ktorá si vyžaduje sústredenosť, trpezlivosť, tvorivosť, hudobné i pohybové nadanie, obetavosť i rozvíjanie tvorivých zručností. Deťom boli poskytnuté ozajstné prekvapenia, o ktoré nebola núdza. Najmladším množstvo kreatívnych hračiek, dievčatám určite izba-letisko, chlapcom večerná telka, ... všetkým FILMOVANIE v pripravovanom filme o Makove. A to si myslíme, že budú mať peknú spomienku na činnosť v Makovníčku. Všetky deti boli pozitívne naladené, hravo dodržiavali stanovený program.
Neodmysliteľnou súčasťou pracovného sústredenia bola relaxácia, zábava, tvorivé dielne a súťaže. Príjemné jesenné počasie umožnilo deťom večernú obhliadku Kasární. Za priateľskú a pohodovú pracovnú atmosféru vďačíme rodine Kubincovej a rodine Mikulovej, ktorí okrem ústretového, priam rodinného prístupu zabezpečili pre deti vynikajúce menu, od raňajkových švedských stolov, cez obedy, večeru, ale i pravidelný pitný režim a rozvoniavajúce domáce koláče. Ďakujeme.
Vyslovujeme úprimné poďakovanie všetkým sponzorom za finančnú podporu jesenného sústredenia FS Makovníček, pánovi starostovi obce Ing. Stanislavovi Gašparíkovi za zabezpečenie a finančnú úhradu autobusu, Centru voľného času pri ZŠ Makov, neinvestičnému fondu Makové zrnká, vedúcim penziónu Villa Brest a všetkým rodičom za prepravu vlastnými autami, za pomoc pri nakladaní vecí, za občerstvenie pre deti, za obetovanie voľného času. Všetci sme to robili pre radosť a rozvoj detí, čo sa nám spoločnými silami podarilo. Svedčí o tom i táto napísaná autentická veta mamičky: Ďakujeme aj my rodičia, za Váš čas, obetavosť, podporu. Sofia bola nadšená, plná zážitkov...
S úctou a vďakou vedúce FS Makovníček: Mgr. Anna Mrkvová, Mgr. Mária Bajcárová, Mgr. Janka Petrovičová
15
Noc strašidiel 2024