Do galérie Mikuláš v ZŠ boli pridané fotografie.
Mikuláš v ZŠ
- 6
Krásy zimy na Makove
školská fotografická súťaž pre všetkých žiakov
svoje fotografie posielajte v digitálnej podobe triednym učiteľom
ukončenie súťaže 28. februára 2019
Pytagoriáda
V dňoch 12.12. a 13.12. prebiehal 40.ročník súťaže Pytagoriáda. Zúčastnili sa ho žiaci 3.-8.ročníka. Riešili 15 úloh v časovom limite 60 minút. Žiak, ktorý vyriešil aspoň 10 úloh správne, mohol získať body za ušetrený čas, ak odovzdal skôr vypracovanie. Školského kola sa zúčastnilo spolu 39 žiakov.
Žiaci, ktorí získali v školskom kole viac ako 10 bodov:
III. A - Čičková K.
V. A - Bajcár Š., Kmínek D.
VII. A - Hrmová M., Prda D.
VIII. A – Kubošná S., Kubinec T., Kubinec V.
sú úspešní riešitelia školského kola a postupujú do okresného kola súťaže.
Stridžie dni v MŠ: 4. Svätá Lucia
Do galérie Stridžie dni: 4. Svätá Lucia boli pridané fotografie.
2
Zvyky zimného slnovratu v MŠ
- 6
Stridžie dni: 4. Mikuláš
Zvyky zimného slnovratu v MŠ
- 4
Stridžie dni: 3. Svätá Barbora
Včely v meste
Dňa 30.11.2018 som navštívila Základnú školu v Makove spolu so svojou spolužiačkou Natáliou, aby sme žiakom štvrtého a ôsmeho ročníka odprednášali výučbový program na tému Včely v meste. Vysvetlili sme žiakom na čo sú včely potrebné, akú prácu robia, čím sa živia, ako sú hierarchicky rozdelené a ako vlastne program Včely v meste funguje. Dozvedeli sa, že včely majú vlastné bufety, ktoré im pomáhajú s úkrytmi, ale zároveň im poskytujú aj väčšie množstvo potravy. Ako študentke na Technickej univerzite vo Zvolene mi tento výučbový program ukázal, že učiť deti, nie je med lízať, ale zároveň mi dodal množstvo nových skúseností za čo vďačím hlavne vedeniu školy a samozrejme, že aj učiteľom, ktorí boli ochotní prenechať svoje vedenie v triede na nás. Pevne verím, že sa to žiakom páčilo, a že si takisto z toho odniesli aspoň kúsok nových informácii. A nezabúdajme, že za každé tretie sústo potravy vďačíme včelám. Poskytnime im preto priestor, aby obec prekvitala.
Adela Šurláková
Všetkovedko
Vo štvrtok 29. 11. sa v našej škole uskutočnila súťaž Všetkovedko. Zúčastnili sa jej žiaci prvého stupňa a to: 2. ročník - 6 žiakov, 3. ročník - 6 žiakov a 4. ročník - 4 žiaci. Koordinátorka súťaže V. Mročková
Zvyky zimného slnovratu v MŠ
Stridžie dni: 1.Katarína
Katarína, keď je v blate, kračúň bude stáť na ľade.
Zvyky zimného slnovratu v MŠ
Stridžie dni: 2. Ondrej
Plota, plota, trasiem Ťa, svätý Ondrej, prosím Ťa, aby si mi dal znať, s kým budem pri oltári stáť.
Lampiónový sprievod
K predlžujúcim sa jesenným večerom a aktivitám neodmysliteľne patrí aj sprievod deti s lampiónmi. Zvykli sme si už pár rokov takto uctiť sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu, pretože sme škola, ktorá si cti tradície a je pritom moderná . Tento rok sa nás zišlo asi najpočetnejšie. Viac než po iné roky, pridali sa ako ináč aj deti z Horného Kelčova , a tak nás bolo neúrekom. Lampióny rôznych tvarov, farieb a veľkosti niesli malí, veľkí, rodičia, starí rodičia a samozrejme aj tí najmenší, tí mali radosť najväčšiu. Obišli sme celú dedinu, späť sme išli popod Grapy smer Stará fara. V parčíku pri Gotčárovi sme sa hrdo vypli, zaspievali našu krásnu hymnu - s rukou na hrudi, že sme spokojní a šťastní. Počasie bolo síce celkom obstojné, akurát nám trošku poprášilo na chodník. Podarilo sa nám vypustiť aj lampión šťastia, ktorý odletel ďaleko, ďaleko do neznáma. Vrždiaci sneh pod nohami naznačoval príchod už blížiacej sa zimy. Aj nám trošku bola. Ale teplý čajík a hranolčeky na Starej fare nás na záver príjemne zahriali a s teplým pocitom na duši sme sa rozchádzali domov so spokojnosťou, že aké je dnes všetko samozrejmé. Netreba však zabúdať, že o to sa musel niekto zaslúžiť.
Za organizáciou tohto podujatia už tradične stoja: n.f. Makové zrnká, ZŠ s MŠ, Obecná knižnica a podpora starostu obce. Ďakujeme.
Elena Rusňáková
Záložka do knihy spája školy
- 2
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa v mesiaci september a október zapojila do 9.ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: „Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice,“ ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2018.
Do projektu sa prihlásilo 1 096 škôl s celkovým počtom 130 002 žiakov, a to z Českej republiky 320 škôl s celkovým počtom 33 805 žiakov a zo Slovenskej republiky 776 škôl
s celkovým počtom 96 197 žiakov.
Na výmenu záložiek nám bola pridelená partnerská Soukromá mateřská a základní škola LINGUA UNIVERSAL LITOMĚŘICE
V našej škole sa v tomto školskom roku do projektu zapojili žiaci 1. – 9. ročníka V priebehu mesiaca september žiaci vyberali knižky a námety v školskej knižnici. V októbri na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, tvorivej dramatiky, výtvarného krúžku a v ŠKD vytvárali nápadité záložky. Uplatnili tvorivosť, fantáziu, ale i poznatky z prečítanej rozprávky, povesti alebo príbehu. V škole napĺňame filozofiu nášho školského vzdelávacieho programu Moderná škola si ctí tradície, preto starší žiaci zhotovili záložky s folklórnymi motívmi a zamerali ich i na 100. výročie vzniku Česko-Slovenského štátu. Mladším žiakom pri výrobe záložiek pomáhali starší žiaci, trebárs čítali, písali na počítači, laminovali i fotili. Najmladším žiakom učarovali Slovenské ľudové rozprávky od Pavla Dobšinského, napr. Janko Hraško, ktorého stvárnili i na záložkách za pomoci šikovných žiakov z IX.A. Keďže v tomto projekte ide hlavne o podporu čítania, napísali na zadnú stranu záložiek i rozprávky Janko Hraško a Pastelky, ktoré v mesiacoch september a október čítali, improvizovali a spracovali. Jednotlivé odseky boli očíslované, aby si ich mohli žiaci partnerskej školy v slovenčine prečítať. Žiaci 3. ročníka zhotovili záložky na motívy prečítanej knižky Mach a Šebestová od Miloša Macoureka, žiaci v ŠKD zhotovili kreatívne známe rozprávkové postavičky. Krásne textilné záložky vyrobili žiaci na výtvarnom krúžku. Naši žiaci sa snažili prostredníctvom záložky obohatiť o niečo nové svojich pomyselných kamarátov v súkromnej škole LINGUA UNIVERSAL.
Výmenu záložiek s partnerskou školou sme uskutočnili v mesiaci október poštou. Odoslali sme im 135 najkrajších záložiek spolu s listom a publikáciou, ktorú naša škola vydala pri 50. výročí.
Partnerskej škole ĎAKUJEME za spoluprácu na projekte a za záložky.
Mgr. Anna Mrkvová, ZŠ s MŠ Makov
Prírodovedná exkurzia v Banskej Štiavnici a Žiari nad Hronom
Do galérie Prírodovedná exkurzia v Banskej Štiavnici a Žiari nad Hronom boli pridané fotografie.
1
Ľudová pieseň
V stredu 24. 10 2018 sme v Kysuckej knižnici v Čadci prezentovali,
ako si v našej makovskej škole ctíme tradície a ako pracujeme s ľudovou piesňou.
Návšteva na oslavách vzniku republiky
Stalo sa už takmer desaťročnou tradíciou, že naši žiaci – ako Makové zrnká, spoločne so zástupcami obce sa každoročne na konci októbra zúčastňujú na oslavách vzniku 1. ČSR. Nebolo tomu ináč ani tento rok, práve naopak oslavy mali tento rok veľkolepý a honosný charakter, veď sme predsa slávili storočie vzniku. Okrem tohto jubilea slávilo aj naše priateľstvo svoju prvú desaťročnicu. Desať rokov priateľstva a cezhraničnej spolupráce medzi obcami Hvozdná a Makov. O aktivitách tohto priateľstvá sme písavali pri ich realizovaní. Prišli sme do Hvozdnej s prostým darom – ľudovou piesňou, v podaní sólistiek z FS Makovníček. Dievčatá: T. Dybalová, D. Mlkvíková, D.Maršová, N.a I. Moravčíkové zaspievali kraviarske piesne ako spomienku na staré a plané časy na Kysuciach. Vystúpenie malo emocionálnu farbu a kamarátom z Moravy sa veľmi páčilo. Za túto desaťročnú spoluprácu udelil starosta Obce Hvozdná našej obci a Makovým zrnkám mimoriadne ocenenie, čo potešilo zase nás. Priateľstvo naozaj nepozná hranice ani jazykové bariery.
„Barbina je iba hračka“
Takouto jednoduchou vetou pomenovala svoju prednášku lektorka Mgr. Viera Holecová, ktorá k nám prišla do školy, aby vysvetlila deťom 3. a 4. ročníka nebezpečenstvá prehnanej štíhlosti u dievčat. Dala im ako prvé porovnať dve bábiky. Jednu normálnu s prirodzenými tvarmi a druhú prehnane štíhlu až „vyziabnutú“. Tu mali deti pochopiť neprirodzené chudnutie, spôsobené drastickými diétami, ktoré môžu viesť k mentálnej anorexii až mentálnej bulímii. Dievčatá mali pochopiť a pochopili, že je lepšie mať na sebe nejakú tu „oblinku“, ako si privodiť vážnu psychickú poruchu.
E. Rusňáková uč. 4.ročníka
Cyklus prednášok o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji - "Dospievam..."
Mať silu,, povedať nie´´
,,Každé ráno dostaneš na svoje konto 24 hodín. Je len na tebe, ako s nimi naložíš.´´ Takto začala svoju prednášku s deťmi lektorka Mgr. Viera Holecová, ktorú sme opäť zavolali k našim žiakom 23.10.2018. Prednáška pre žiakov 7. a 8. ročníka pod názvom „Báť, či nebáť sa...?" sa týkala rizikových faktorov v období dospievania, návykových látkach a ich vplyve na reprodukčné zdravie . Bola o fajčení , alkohole a drogovej závislosti. Žiaľ, fajčenie a alkohol sú drogy, ktoré sú spoločnosťou tolerované. Pomôcť deťom vytvoriť si širší obzor o tomto probléme, získať viac informácií o týchto látkach a ich dôsledkoch na naše zdravie sa určite pani lektorke podarilo. Žiaci 8. a 9. ročníka si vypočuli prednášky o dospievaní. Chlapci prednášku „Cesta k MUŽnosti“ a dievčatá „ŽENA ako symbol života.“ Prednášky boli zamerané na bio – psycho - sociálne aspekty dospievania. Náplň prednášky chlapcov - intímna a sexuálna hygiena, základy reprodukčného zdravia, prevencia rakoviny semenníkov a prostaty, úrazy urogenitálneho systému, zdravé a zodpovedné sexuálne správanie /ochrana /...Dievčatá počúvali o svojej ženskosti, prevencii rakoviny maternice a prsníkov, reprodukčnom a sexuálnom zdraví, antikoncepcii, pohlavných prenosných chorobách, intímnej hygiene ...
Sú veci, ktoré vo svojom živote môžeme ovplyvniť, ak máme dostatok informácií. Mať silu,, povedať nie´´, a prijať správne rozhodnutie v našom živote, nie je jednoduché ani pre nás, dospelých...Verím, že aj tieto prednášky, ktoré si naši žiaci vypočuli, im pomôžu vedieť sa v živote lepšie rozhodnúť.Š.Kubincová
Dievčence boli skvelé
Makovníček počas vystúpenia na Galaprogramepri príležitosti 65. výročia založenia osvetových stredísk.
Aj jablko má svoj deň – 21. októbra
- 5
3. októbrový týždeň sa uskutočnila v našej škole ďalšia vzdelávacia a praktická aktivita na podporu zdravia a zdravého životného štýlu . Prečo práve tento týždeň? 16.10.2018 si pripomíname Svetový deň potravy a 21.10. Deň pôvodných odrôd jabĺk .Našim žiakom neustále vysvetľujeme, a učíme ich, ako sa majú starať o svoje zdravie . Pripomíname im, že zdravie je to najcennejšie, čo človek má. V tomto týždni sme sa zamerali na raňajky a zdravú desiatu. Žiakom sme nielen pripomínali, ale aj ich kontrolovali, aby si nosili do školy zdravú desiatu – ovocie, zeleninu, ale najmä jablká. Prečo?
Jabloň je najrozšírenejší ovocný strom na svete. Jablká môžeme pridať do rôznych jedál a nápojov, ale najzdravšia je ich konzumácia v surovom stave na desiatu alebo olovrant. Už dve surové jablká denne pôsobia blahodarne na metabolizmus, jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus. Aby sa na toto výborné ovocie nezabúdalo, oslavuje svoj deň 21. októbra. Jabĺčka majú svoje nezastupiteľné miesto v ľudových tradíciách, mytológii, Svätom písme. Bolo považované za symbol zdravia, plodnosti, krásy a lásky. Už ako malé deti nás staré mamy učili pesničky alebo básničky o jabĺčkach, ktoré boli spojené s našou kultúrou.
V tomto týždni sa konala ešte jedna vzdelávacia aktivita na tému :,,Prečo treba raňajkovať.´´ Zaujímavú prezentáciu o význame raňajok pre naše zdravie si pozreli žiaci všetkých ročníkov . Na toto vzdelávanie sa opäť podujali naši deviataci, za čo im patrí poďakovanie.
Svetový deň mlieka v našej škole
- 3
Dňa 27.9. 2018 sa v našej škole uskutočnil ,,Deň mlieka“. Veľa žiakov prišlo v tento deň do školy oblečených v bielych tričkách. Žiačky 9. ročníka vzdelávali žiakov v jednotlivých triedach na tému ,,Význam mlieka a mliečnych výrobkov pre naše zdravie“, a zároveň si pripravili pre žiakov menšie prekvapenie. Žiaci mohli vypiť pohár mlieka alebo ochutnať kúsok mliečneho výrobku podľa chuti, či už korbáčik, syr a pod. Naše školiteľky sa aj s každou triedou odfotili. Počas prestávky si deti zjedli svoje mliečne desiate – jogurt, maškrtníček, syr, miláčik a pod. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií aj od svojich p. učiteliek na triednických hodinách. Svetový Deň mlieka- spojený s ochutnávkou- sa nám určite vydaril.