Do galérie Klavírny koncert ZUŠ boli pridané fotografie.
Novinky
Klavírny koncert ZUŠ
Pantomimárium
V piatok predpoludním bolo v makovskej telocvični veselo. O dobrú náladu sa postaral p. Juraj Benčík, slovenský herec, mím a pedagóg. Za míma sa "vyučil" u popredného umelca Milana Sládka. Juraj Benčík ako prvý a doteraz jediný slovenský herec účinkoval v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil.
V živom a interaktívnom predstavení sa žiaci dozvedeli základné informácie o histórii pantomímy, spoznali rôzne výrazové prostriedky nemohry a vyskúšali si na vlastnej koži, ako sa nemé divadlo robí. Spontánny smiech a potlesk svedčili o tam, že žiakom sa podujatie páčilo.
Pridanou hodnotou podujatia bola krátka beseda s deviatakmi, ktorým v rámci predmetu výchova umením p. Benčík porozprával o svojom pôsobení v cirkuse Cirque du Soleil, o rôznych podobách neverbálnej komunikácie a poradil im, aby sa v živote venovali aspoň jednému koníčku, ktorý im zmysluplne vyplní voľný čas.
Európsky deň jazykov v našej škole
Cieľom EÚ je tzv. politika 1+2. Aby čo najviac obyvateľov Únie hovorilo okrem svojho materinského jazyka ďalšími dvoma jazykmi. Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal. A ako sme to zvládli my?
Malí prváčikovia sa naučili pieseň, ktorú nám zaspievali v rôznych jazykoch. Druháci, tretiaci a štvrtáci písali jednoduché pohľadnice, učili sa základné pozdravy, hádali znaky posunkovej reči a zvuky zvierat (v ktorej krajine kohút kikiríka a kde vydáva zvuk cocorico, alebo kde pes šteká haf-haf a kde bow-wow). Výbornou motiváciou k učeniu jazykov je rozprávka. Preto na spestrenie si žiaci pozreli krátke ukážky rozprávok, ktoré dané krajiny preslávili. Zamerali sme sa najmä na susedné krajiny a najčastejšie dovolenkové destinácie.
Žiaci druhého stupňa si prichystali menšie workshopy. Každá trieda sa stala predstaviteľom niektorej z členských krajín EÚ. Predstavili nám krajinu, jazyk, ale i množstvo zaujímavostí a zvláštností prostredníctvom prezentácií či hier. Mohli sme sa naučiť základné frázy, pozdravy, prepísať svoje meno v azbuke alebo si vyskúšať zatancovať kazačok či mazurku.
V závere dňa sme si prichystali na chodbách informačné stánky pre rodičov, ktorí prišli na plenárne rodičovské združenie.
OSOBY A OBSADENIE:
vyučujúci a žiaci všetkých ročníkov, no najmä skvelí moderátori:
5. ročník - Simonka a Marek
6. ročník - Dominika, Radko, Majko
7. ročník - Alžbetka, Štefka, Bianka, Nika, Mirka, Nikolas, Robo, Chiarka, Eliška ...
8. ročník - Majka, Sofia, Natálka, Matej, Matúš, Nika, Matej, Stanko, Romanka, Zuzka, Lukáš, Aďka, Erika, Miško
9. ročník - Peťka :) a Barborka :), Adam a Vaneska
Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Jeho cieľom je podnietiť žiakov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk.Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal.
Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Ľudia, ktorí sa ešte nezačali učiť cudzie jazyky, môžu pociťovať obavy alebo strach, ako keď sa na more díva človek, ktorý nevie plávať. Štúdium jazyka sa trošku podobá tomu, keď sa človek učí plávať – po prvom ponorení to už ide prekvapivo rýchlo. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
Poznávacia exkurzia žiakov 1.stupňa – Región Turiec
V posledných rokoch sa stal veľmi múdrou tradíciou v našej škole fakt, že organizujeme na začiatku školského roku poznávaciu exkurziu po historických a prírodných zaujímavostiach Slovenska pre žiakov 1.stupňa. Tento krát sme navštívili región Turca. Ako prvý sme navštívili skanzen slovenskej dediny Jahodnícke háje za Martinom. Deti si veselo vykračovali horičkou, tušiac, že niečo pekné uvidia. A uvideli: sedliacke domy našich predkov, starú školu z Petrovíc i zemiansku kúriu, kde sa natáčala Perinbaba. A potom poď ho do autobusu a ďalej hľadať čistý a vzácny prameň minerálnej vody Budiš. Našli sme, napili sa a nabrali aj babkám a dedom asi aby nám verili, že je osviežujúci. Naše nasledujúce kroky smerovali do múzea Martina Benku. Deti obdivovali krásu a majestátnosť Benkových obrazov, dokonca sme medzi nimi našli aj krajinu z Makova. Potom nasledovala prechádzka mestom: Prvý matičný dom , druhý matičný dom... no a aj malé občerstvenie veď už sme všetci poriadne vyhladli. Takto posilnení sme už pomýšľali na cestu domov, ale predsa som len nesmelo navrhla, že poďme ešte na národný cintorín s vedomím , že sa deťom už nebude chcieť. Mýlila som sa. Viete ako hľadali a počúvali o všetkých velikánoch našej histórie? No a keď našli aj pomník a sochu spomínaného Martina Benku boli na seba pyšní. A my samozrejme na nich, že sme im zase niečo nové ukázali, že sme ich niečo nové naučili.
Elena Rusňáková
Krúžky CVČ 2015/2016
Rozvrh_CVC_2015_2016.pdf
Príspevky za krúžky sa platia za celý šk. rok do konca októbra:
1. krúžok 5 €
2. krúžok 10 €.
Do školy na bicykli
Výzva, aby žiaci počas celého minulého týždňa prichádzali do školy na bicykli, sa stretla v našej škole s absolútnym porozumením. Pre žiakov z bezprostredného okolia sa stal bicykel plnohodnotným a samozrejmým dopravným prostriedkom. Vlastne my sme žiakov ani nemuseli nejako špeciálne vyzývať, do školy naozaj prichádza takmer jedna pätina žiakov na bicykli. Ale týždeň zvýšeného pohybu veľmi uvítali. Okrem samotného príchodu do školy na bicykli celý týždeň venovali monitorovaniu okolia školy. Počítali chodcov, cyklistov, na hlavnej ceste nákladné autá, osobné autá a všetky ostatné dopravné prostriedky. Vytvorili krásne plagáty, na ktorých nie je žiaden iný dopravný prostriedok, iba bicykel. Taktiež napísali list starostovi obce, kde navrhujú zlepšenia pre bicyklistov. V areáli školy máme dopravné ihrisko i korčuliarsku dráhu, ktorú žiaci využívajú počas celého roka. Z každej strany budovy školy sa usmievali v stojanoch pekne poukladané bicykle. Tento dopravný prostriedok je ich kamarátom a spoločníkom aj vo voľných chvíľach, o čom svedčí fakt, že už druhý rok funguje v našej škole aj cyklistický krúžok, má 13 žiakov a vedie ho kuchár zo školskej jedálne.
Ale ani učitelia sa, samozrejme, nenechali zahanbiť. Do školy na bicykli za pekného počasia prichádza pravidelne aj pani zástupkyňa, jedna učiteľka z prvého stupňa a jedna učiteľka z II. stupňa. Výbornou cyklistkou je aj zástupkyňa pre MŠ, no a rekreačne sa tento týždeň pridali aj ostatní kolegovia. Skvelým príkladom bol aj sám pán riaditeľ, ktorý vytiahol svojho dvojkolesového tátoša a pribicykloval s noblesou pred našu školičku.
Všetci chceme mať zdravé životné prostredie, a preto, pokiaľ nám to počasie dovolí, zostane bicykel naším kamarátom aj v nasledujúce dni, nielen tento týždeň. „Veď je to zdravé a lacné!“
Čas premien
Prednášky o dospievaní a zmenách, ktoré s tým súvisia, si vypočuli 24.9. žiaci 7.,8. a 9. ročníka. Žiakom prednášala lektorka Mgr. Viera Holecová. Prednášku ,,Pohľad do zrkadla, alebo ako sa vidím JA“ si vypočuli žiačky 8. a 9. ročníka. Ďaľšie prednášky ,,Dievčatá sú z Venuše“ a ,,Chlapci sú z Marsu“ si vypočuli chlapci a dievčatá samostatne. Prednášky boli hradené z fondu ZRPŠ.
Prednášky boli zamerané na psychické, telesné a vzťahové zmeny v tomto chúlostivom období.Veríme, že prednášky, ktoré boli odborne a citlivo odprezentované, boli prínosom pre deti v tomto zraniteľnom období.
Putovná výstava fyzikálnych pokusov
V stredu 16. septembra 2015 sa žiaci 1. - 9. ročníka zúčastnili Putovnej výstavy fyzikálnych pokusov. Prostredníctvom netradičnej vyučovacej hodiny na chodbe školy vstúpili do kúzelného sveta fyziky. Mali možnosť spoznávať zákonitosti, ktoré ich budú sprevádzať v bežnom živote. Žiakov pokusy zaujali, boli aktívni, výborne s našimi hosťami spolupracovali.Podujatie bolo hradené z kultúrnych poukazov a školského fondu ZRPŠ.
Levické združenie Spoznávaj vedu zábavnou formou žiakom sprostredkovalo fyzikálne javy, pri ktorých si mohli preveriť svoje vedomosti a zručnosti. Dozvedeli sa o zákonitostiach trenia, prúdenia vzduchu, ako postaviť plechovku na hranu, ako ľahko pretrhnúť špagát, ako rozoznať vajíčko uvarené od surového, akým spôsobom prepichnúť nafúknutý balón tak, aby nepraskol.
Vystúpenie FS Makovníček vo Velkých Karloviciach
Prvý septembrový týždeň sa už tradične začína pre našich folkloristov pracovnými skúškami, pretože sú, spoločne s ostatnými súbormi, každoročne pozvaní účinkovať na Medzinárodnom detskom folklórnom festivale Loučení s létem vo Velkých Karloviciach. Tohtoročný, už VI. ročník, ktorého sa dňa 6. 9.2015 FS Makovníček zúčastnil, mal názov PŘES JAVORNÍK CHODNÍK.
Náš súbor Makovníček pásmom Jako Boh dzelil Slovensko potešil nielen usporiadateľov festivalu, hosťujúce súbory, ale i svoje rodiny, ktoré ich prišli i napriek chladnému nedeľnému počasiu do Velkých Karlovíc podporiť. Veľký ohlas u publika vyvolali najmä spevácke výkony sólistov i celého súboru. Veríme, že Makovníček bude naďalej rozdávať radosť i v tomto školskom roku.
Obrovská vďaka za podporu detí pre prácu v súbore patrí najmä Vám, vážení rodičia a starí rodičia. Ďakujeme
Začíname nový školský rok 2015/2016
Dňa 2. septembra 2015 sme slávnostným otvorením privítali školský rok 2015/2016. Želáme všetkým žiakom, učiteľom, zamestnancom i rodičom úspešný nový školský rok.
Letná olympiáda 2015
Do galérie Vyhodnotenie letnej olympiády 2015 boli pridané fotografie.
Pozvanie prváčikov do penziónu Stará Fara v Makove
Školské prázdniny sa už začali, ale naši prváčikovia sa v príjemných spomienkach ešte vrátili do posledných dní už uplynulého školského roka. Dňa 25. júna 2015 prijali pozvanie p. triednej dôverníčky žiakov I.A - p. Ľubky Pavlíkovej do penziónu Stará Fara v Makove, kde pre nich pripravili bohaté občerstvenie a príjemnú zábavu. Trampolína, kofola a pizza chutili o to viac, lebo už mali PRÁZDNINOVÚ PRÍCHUŤ. Ďakujeme za pohostenie a krásny zážitok. Žiaci I.A.
Slávnostné ukončenie šk. roka 2014/2015
Do galérie Slávnostné ukončenie šk. roka 2014/2015 boli pridané fotografie.
Miroslav Bruise Žilka v ZŠ Makov
Do galérie Miroslav Bruise Žilka v ZŠ Makov boli pridané fotografie.
Galaprogram
Do galérie Galaprogram - 120. výročie Makova boli pridané fotografie.
Spolupráca záchranných zložiek
Už každoročne sa naši žiaci zapájajú do výtvarnej a literárnej súťaže, ktorú usporadúva Okresný požiarny zbor v Čadci. Tento krát jej dali názov Spolupráca záchranných zložiek, pretože deti mali v prácach kresliť a písať o spolupráci hasičov, záchranárov a policajného zboru. Túto súťaž majú deti obzvlášť radi, pretože vždy získajú nejaké ocenenie. Darilo sa im aj teraz.
Výtvarná práca - Miriam Hazuchová - 6.ročník - 1.miesto
Literárna práca - Romana Hôrecká - 7.ročník - 1.miesto
Literárna práca - Nikola Bohačíková - 6.ročník - 3.miestoJanka Petrovičová, Elena Rusňáková
Moja cesta životom
V máji tohto roku sme sa so žiakmi 7.,8. a 9.ročníka zapojili do súťaže o svojom budúcom povolaní pod názvom „Moja cesta životom“, ktorú vyhlásilo CPPP v Čadci. Bola to výtvarná a literárna súťaž. Zaslali sme niekoľko pekných výtvarných prác a boli sme úspešní. Laura Čanigová z IX. A získala 1. miesto, Martin Šimek z IX. A získal 2. miesto a Matej Prda zo VII. A získal 2. miesto. Vyhodnotenie a odovzdanie cien sa konalo 18. 6. v zasadačke Mestského úradu v Čadci, kde boli žiacke práce odprezentované aj ukázané.
Elena Rusňáková
Školská konferencia - 120. výročie obce Makov
Do galérie Školská konferencia - 120. výročie obce Makov boli pridané fotografie.
Výlet do Čadce
Záver školského roka sa už tradične spája so školskými výletmi. Na tento deň sa tešili i najmladší žiaci našej školy - PRVÁCI. Dňa 19. júna 2015 sa vybrali na školský výlet do Čadce (fotoalbum). Po príchode do Čadce žiaci navštívili Kysuckú knižnicu, v ktorej ich privítala pani knihovníčka. Okrem prehliadky si žiaci oddýchli pri rozprávke v rozprávkovom domčeku. V Kysuckom múzeu mali žiaci možnosť pohrať sa s hračkami z minulosti, pretože tam bola práve expozícia Vedecká hračka. Ďalej sa zúčastnili tvorivých dielní, kde si každý žiak vyrobil modrotlačovú záložku do knihy. V múzeu nechýbal ani nákup maličkých suvenírov. Potom si prváci prezreli centrum okresného mesta a na záver ešte navštívili cukráreň. I keď počasie nebolo najlepšie, žiaci sa z výletu veľmi tešili. Cestou vlakom čítali nadpisy, pozorovali okolie a pochutnávali si na dobrotách, ktoré im pribalili mamičky.
S výletom boli všetci spokojní, svedčila o tom príjemná atmosféra aj na spiatočnej ceste vlakom.
Za pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu patrí poďakovanie obetavým mamičkám p. Zuzanke Roštarovej a p. Alenke Varechovej.
Výlet do Košíc
Do galérie Výlet do Košíc boli pridané fotografie.