V piatok 4. 12. prišiel do školy sladký Mikuláš. Nemal biskupské rúcho ani tiaru, či berlu - na takého sa tešíme v nedeľu. Ten dnešný prišiel s čudesnou mašinkou, ktorá vyrábala ružový sneh. To Cukráreň u Hanky potešila všetky deti a žiakov ZŠ s MŠ sladučkou cukrovou vatou. Za milý darček ďakujeme pani Anne Kistanovej a jej vnučke Martinke i milej pani "cukorníčke", ktorá dobrotu vyrábala.
Mikulášky darček
Ďalší ľudový zvyk v materskej škole - svätá Barbora
Niektoré ľudové zvyky a tradície si budeme v tomto mesiaci pripomínať, veď nie nadarmo sme nazvali obsahový celok v ŠkVP: Od Ondreja do Vianoc, každá noc má svoju moc!“. Na sv. Barboru - 4. decembra sme dali do vázy vetvičky z čerešne, resp. jablone, slivky, tzv. barborky a budeme čakať a pozorovať ich premeny. Dodnes sa zachoval zvyk rezať v tento deň vetvičky, ktoré vo váze rozkvitli presne na Štedrý deň. Vetvičky by sa mali trhať podľa tejto tradície a zvyku až po zotmení. Spolu s deťmi sme ich dali na teplé miesto a každý deň ich budeme mierne rosiť a starať sa o ne. „Prostredníctvom tradícií, cez ich hodnoty elementárnym spôsobom, sprostredkúvame múdrosť našich generácií, že človek je bez ich poznania len do počtu, nemá korene, nemá na čo nadväzovať a sám sa ochudobňuje. Tradícia je totiž dar ľudí ľuďom...“
Advent v MŠ
Advent je čas príprav na Vianoce. Začína sa štyri týždne pred Štedrým dňom a končí sa nedeľou pred štedrým dňom. V nejednej domácnosti sa v prvú nedeľu rozsvieti sviečka na adventnom venci , ako neklamné znamenie , že sa začína čas Vianoc.
Ten sa pravidelne vkráda aj k nám do materskej školy, priamo do výchovno-vzdelávacej práce: viď fotoalbum.
Blahoželali sme
Zariadenie pre seniorov v Makove oslávilo 10. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravila Obec Makov a zamestnanci zariadenia milú spomienkovú oslavu, na ktorej sa bilancovalo, spomínalo, spievalo i tancovalo.Súčasťou oslavy bolo i vystúpenie detí a žiakov Základnej školy s materskou školou v Makove. Malí škôlkari vo svojom programe ukázali babičkám a deduškom, ako pekne vedia recitovať, počítať a pomenovať dni v týždni. Ako darček priniesli so sebou obrázok slnečníc symbolizujúcich plnosť jesene života. Členovia FS Makovníček sa predstavili pásmom Jako Pán Boh dzelil svet, ktorom pomocou riekaniek, pesničiek, tancov a hier vyjadrili vzácne duchovné bohatstvo jednotlivých regiónov Slovenska a najmä Kysúc a Makova. Veľmi pekné vystúpenie pripravil i pán Jozef Šimek (heligónka) so synom Jožkom (ozembuch), ktorí oslávencov rozospievali a roztancovali. Klienti zariadenia vystúpenia ocenili spontánnym potleskom.
Pozdravný prejav predniesli i pani Zuzana Kubačková, zástupkyňa riaditeľa a Mgr. Milan Petrovič, riaditeľ ZŠ s MŠ
Pozdrav pre dôchodcov
V pondelok 23. 11. 2015 sa v Dome kultúry Makov stretli členovia ZO SZTP a ZPCCH na svojej záverečnej schôdzi. Ich rokovanie prišli pozdraviť i žiaci ZŠ s MŠ Makov svojím kultúrnym programom. Našim najstarším spoluobčanom sa ôsmaci predstavili scénickým pásmom Vypálené Greguše , v ktorom im prostredníctvom dramatických obrazov a audiovizuálnych prostriedkov ponúkli obraz dávnej minulosti, tragických udalostí počas 2. svetovej vojny i súčasnosti jednej z najmalebnejších osád obce Makova. Pekné vystúpenie dôchodcovia odmenili vďačným potleskom a sladkými koláčikmi.
Na návšteve v galérii
Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca – Galéria Čadca pripravila veľmi zaujímavé podujatie nazvané DROTÁRI 2015 – Posuny tradície. Galerijný priestor ponúkal množstvo drôtených postavičiek ľudí, zvierat, šperkov a iných artefaktov vyrobených z drôtu.Túto výstavu navštívili žiaci VIII. A, aby sa mohli stretnúť so živým umením. Viac z histórie tohto remesla a taktiež zo súčasnej tvorby umeleckých drotárov na Slovensku žiakom priblížila odborníčka, historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová, vedúca oddelenia drotárstva Považského múzea v Žiline a kurátorka výstavy. Súčasťou výstavy bola projekcia animovaného filmu, v ktorom ožili drôtené exponáty zo zbierok Považského múzea v Žiline.
Obohatením pekného popoludnia bol i koncert Kysuckého komorného orchestra v priestoroch Mestského úradu v Čadci.
Vyučovanie v múzeu
V rámci predmetu regionálna výchova žiaci 6. ročníka navštívili Kysucké múzeum v Čadci, kde mali možnosť vidieť štyri zaujímavé výstavy:Čaro modrotlače, Tradičné ľudové hudobné nástroje Kysúc, Človek na mesiaci, História Kysúc.
Čaro modrotlače – výstava modrotlačových foriem a textílií zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci.
Tradičné ľudové hudobné nástroje Kysúc – výstava dokumentujúca vývoj a výrobu ľudových hudobných nástrojov na Kysuciach, pripravená zo súkromných zbierok a zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.
Človek na mesiaci – expozícia predstavuje model mesačného povrchu, kozmický skafander, veľkoplošné reprodukcie a informačné panely o živote Eugena A. Cernana – amerického astronauta s kysuckým pôvodom.
História Kysúc – expozícia ponúka chronologický exkurz kysuckými dejinami od praveku cez stredovek až po novovek. Zaujímavé sú tiež exponáty dokumentujúce kysucké zbojníctvo, obranný systém Jablunkovské Šance, Košicko - bohumínsku železnicu a kysucké vysťahovalectvo.
Veľkou pridanou hodnotou podujatia bola prednáška a ukážky hry na tradičné ľudové hudobné nástroje v podaní výrobcov nástrojov a známych kysuckých folkloristov Pavla Kužmu a Bartolomeja Gernáta.
Žiakov rovnako zaujala i prednáška a prezentácia o živote a diele Ľudovíta Štúra.
iBobor
Pod týmto zvieracím názvom sa ukrýva medzinárodná informatická súťaž Bebras – Informatický Bobor. Každoročne sa do tejto súťaže zapájajú desiatky európskych krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. V tomto školskom roku sa do súťaže zapojilo 40 žiakov našej školy. Svoje schopnosti si preverovali v troch kategóriách:BOBRÍK (3. – 4. r.), BENJAMÍN (5. – 7. r.), KADET (8.- 9. r.).
Najúspešnejšími riešiteľmi v jednotlivých kategóriách boli:
Bobrík
1. miesto: Dávid Prda, 4.A 58,00 bodov
2. miesto: Štefan Bajcár, 2.A 56,00 bodov
3. miesto: Michaela Hrmová, 4.A 53,00 bodov
4. miesto: Jana Kretková, 4.A 52,00 bodov
Benjamín
1.miesto Alžbeta Šobichová, 7.A 62,68 bodov
2.miesto Marek Bajcár, 7. A 61,35 bodov
3.miesto Dávid Kubošný, 7.A 56,02 bodov
4.miesto Tomáš Stopka, 7.A 54,69 bodov
5.miesto Štefánia Kubincová, 7.A 50,69 bodov
Kadet
1.miesto Mária Masariková, 8. A 62,68 bodov
2.miesto Filip Bacula, 9. A 52,02 bodov
Marek Bacula, 9.A 52,02 bodov
Adam Soško, 9. A 52,02 bodov
3.miesto Michal Zeman, 8.A 51,68 bodov
4.miesto Adam Bajcar, 9.A 49,34 bodov
Gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto zaujímavej súťaže.
Mgr. Mária Bajcárová
„Ľudovít Štúr očami detí“
2015- rok Ľudovíta Štúra
K tomuto roku vyhlásila Obecná knižnica v Makove výtvarnú súťaž pod názvom „Ľudovít Štúr očami detí“. Do tejto súťaže sa zapojili žiaci 5., 6., a 7. ročníka našej školy. Všetky práce sú vystavené na paneloch v priestoroch pred obecnou knižnicou na poschodí.
Ľudovít Štúr 28.10. 1815 -12.1.1856
Národný buditeľ, vlastenec, spisovateľ, kodifikátor spisovného jazyka, neochvejný bojovník proti maďarizácii a zástanca práv slovenského národa. Taký bol náš velikán, ktorého dejiny slovenského národa zatiaľ neprevýšili.
Žiaci sa uvedenej témy zhostili veľmi originálne a vznikli skutočne zaujímavé detské diela. Každé dieťa dostalo na pamiatku magnetku s podobizňou Ľudovíta Štúra a z každého ročníka boli vybraté najkrajšie práce. Za 5. ročník to bola práca Mareka Pavlíka, Tomáša Kubinca a Anetky Kaveckej, za 6. ročník uspeli Dominik Bobek, Natália Chudejová a v 7. ročníku to boli práce Števky Kubincovej, Alžbetky Šobichovej, Chiary Kubincovej a Bianky Kupšovej.
Srdečne im blahoželáme. Nech odkaz Ľudovíta Štúra nesú naše deti aj ďalším generáciam.
Mgr. Elena Rusňáková
Výstava TITANIC
Nepotopiteľná, najväčšia transatlantická loď svojej doby, vizitka technickej revolúcie...to sú len niektoré prívlastky TITANICU, lode určenej na prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Kapitán Edward J. Smith si nedokázal predstaviť žiadnu katastrofu, ktorá by sa tejto lodi mohla stať...A predsa...už prvá plavba bola jej posledná 15. apríla 1912 zmizla v hlbinách Atlantického oceánu a spolu s ňou vyhaslo viac ako 1500 ľudských životov.
Žiaci makovskej školy, zvedaví rovnako ako všetci účastníci tejto unikátnej výstavy, nastúpili v piatok 6. novembra do dvoch autobusov a vydali sa do INCHEBA EXPO Arény v Bratislave. Slniečko nám svietilo do okien a nevedeli sme sa dočkať cieľa. Po príchode sme sa ocitli pred stanom s nápisom Prosím vstúpte. Po krátkej inštrukcii sme všetci obdržali mobilného hlasového sprievodcu a boarding pass – cestový lístok spoločnosti WHITE STAR LINE. Každý z nás mal na ňom uvedené meno reálneho pasažiera Titanicu, vek, triedu, krátky opis. Prechádzame kajutami potopenej lode ako skutoční cestujúci. Na konci sa dozvieme, či sme tragédiu prežili alebo nie.
Už vstupná hala v nás navodila pocit, akoby sme na lodi naozaj boli. Obrovské informačné tabule s množstvom informácii o dianí na začiatku 20, storočia, veda, šport, technika, kultúra...po stlačení príslušného čísla sa dozvedáme ďalšie zaujímavé informácie. Vstúpime do malej kinosály, pozeráme krátky čiernobiely film o stavbe Titanicu, so zatajeným dychom pokračujeme v ďalších miestnostiach. Kajuty prvej, druhej triedy, chodby s bielymi dverami a zlatými lustrami, jedáleň, terasa, strojovňa, bezpečnostné dvere, množstvo originálnych artefaktov, osobných vecí pasažierov, šperky, kabelky, oblečenie, kusy nábytku, porcelán...Až sa dostávame k miestnosti s ľadovcom, malá ľadová replika, ktorá chladí naše ruky, k tomu mrazivá hudba až máme strach, že sa naozaj topíme.
Napokon sa ocitáme v miestnosti, kde zisťujeme, či sme prežili, alebo nie. Majiteľka obchodného domu Ida Strausova, kňaz Thomas Byles, či Slovák Michel Navrátil sú mená z mnohých, ktorí neprežili. Chudobní, či bohatí, slávni či neznámi, deti, dospelí, či starí...viac ako 1500 ľudských životov si vzala slávna loď so sebou.
V závere sa fotíme na cípe – malej replike tejto slávnej lode, ktorá je nám známa aj z najznámejšej filmovej verzie. Plní zážitkov, obohatení o nové informácie opúšťame Titanic.
Presúvame sa do úplne inej sféry na výstavu BIBLIOTÉKY, kde máme možnosť zakúpiť si knihy za perfektné ceny, ako i prezrieť si výstavy Minerály, Hodiny a klenoty.
Unavení, s mysľou plnou Titanicu nasadáme do autobusu na cestu domov. Výstava v nás zanechala hlboký dojem. Veda a technika odvtedy veľmi pokročili a my veríme, že sa takéto tragédie už diať nebudú. Ale ako hovorí citát Marcusa Tulliusa Cicera: „Nič nie je hneď vynájdené a dokonalé.“
Cesta od hry ku knihe
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa zapojila do 11. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 26. októbra 2015, ktorý sa uskutočňuje pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Naše školské podujatie v spolupráci s rodičmi a s FS Makovníček sme nazvali Cesta od hry ku knihe. Zapojili sme do neho deti z MŠ a všetkých žiakov ZŠ. Jeho cieľom bolo zábavnými formami podporiť trvalý vzťah žiakov k čítaniu, ku knihe, školskej knižnici a k poznávaniu nového. Aby sme premenili dobrú náladu žiakov na ešte lepšiu, celé podujatie sme rozdelili do troch aktivít:
1. Zábava v škôlke
2. Literárno - zábavné kvízy
3. Krátka etuda, improvizácie rozprávok
V MŠ žiaci I.A a žiaci V.A sa predstavili deťom s rozprávkovými predstaveniami Pampúšik a Laktibrada v réžii pani učiteliek Janky Petrovičovej a Anny Mrkvovej, animátorky ( žiacka porota z IX.A) sa postarali o čítanie a tanec. Nechýbala spoločná hra škôlkarov i prítomných žiakov.
Žiaci III. A a IV. A s pani učiteľkami Elenou Rusňákovou, Andreou Zuzčákovou a žiackou porotou zo VII.A uskutočnili literárno - zábavné kvízy. Podľa hodnotenia prítomných pani učiteliek, žiaci I. stupňa preukázali takmer vyrovnané vedomosti. Žiaci VII.A,VIII.A, IX.A mali pripravený aktuálny kvíz o Ľudovítovi Štúrovi k 200 výročiu jeho narodenia pod vedením pani učiteľky Janky Petrovičovej. V tomto kvíze sa na 1. mieste umiestnili žiaci VIII.A, na 2. mieste žiaci VII.A a na 3. mieste žiaci IX.A.
Hlavným bodom podujatia bolo vystúpenie žiakov. Najskôr nasledovala krátka etuda ZA RÚČKY v podaní žiakov VII.A a potom jednotlivé tvorivé improvizácie rozprávok vytvorené žiakmi na hodinách tvorivej dramatiky, slovenského jazyka a literatúry a na triednických hodinách pod vedením vyučujúcich pani učiteliek: I.A O PAMPÚŠIKOVI, II.A O ČERVENEJ ČIAPOČKE, IV.A AKO IŠLO VAJCE NA VANDROVKU, V.A LAKTIBRADA. O prepojenie celého rozprávkového pásma sa postarali sólisti FS Makovníček Matúš Tichý hrou na heligónke a malé prváčky Barborka Balážová a Barborka Dienešová čarovným zaklínadlom „ Eniky-beniky-kliki - bé, abr, fábr domine, čáry-máry fuk, nech je rozprávka tu“, ktoré v ich podaní pôsobilo skutočne rozprávkovo. O moment prekvapenia a sladkú pochúťku sa postarala babička pani Terézia Olšovská a mamičky pani Janka Balážová a pani Kristínka Papajčíková, ktoré do rozprávky O Pampúšikovi napiekli vynikajúce šišky. Ďakujeme! Veľmi nás teší, že naše podujatie podporili svojou účasťou aj rodičia a starí rodičia našich žiakov, ktorým sa rozprávkové predstavenia v prevedení ich detí a vnúčat veľmi páčili. Celé podujatie sledovala a hodnotila i žiacka porota. Nikolka - VII.A v hodnotení podujatia uvádza: „Pondelok, keď bolo podujatie z príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc, bol úžasný deň. Veľmi som sa bavila, čítala som deťom a všetci sme mali dobrú náladu. Som rada, že som polovicu tohto dňa mohla stráviť s deťmi a skvelou zábavou.“ Majka –VIII.A - „ deň bol príjemne obohatený o krásny kultúrny zážitok“.
Školské podujatie žiakov zaujalo a potvrdilo, že i v súčasnej modernej dobe má kniha v živote človeka svoje miesto.
Klavírny koncert ZUŠ
Do galérie Klavírny koncert ZUŠ boli pridané fotografie.
Pantomimárium
V piatok predpoludním bolo v makovskej telocvični veselo. O dobrú náladu sa postaral p. Juraj Benčík, slovenský herec, mím a pedagóg. Za míma sa "vyučil" u popredného umelca Milana Sládka. Juraj Benčík ako prvý a doteraz jediný slovenský herec účinkoval v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil.
V živom a interaktívnom predstavení sa žiaci dozvedeli základné informácie o histórii pantomímy, spoznali rôzne výrazové prostriedky nemohry a vyskúšali si na vlastnej koži, ako sa nemé divadlo robí. Spontánny smiech a potlesk svedčili o tam, že žiakom sa podujatie páčilo.
Pridanou hodnotou podujatia bola krátka beseda s deviatakmi, ktorým v rámci predmetu výchova umením p. Benčík porozprával o svojom pôsobení v cirkuse Cirque du Soleil, o rôznych podobách neverbálnej komunikácie a poradil im, aby sa v živote venovali aspoň jednému koníčku, ktorý im zmysluplne vyplní voľný čas.
Európsky deň jazykov v našej škole
Cieľom EÚ je tzv. politika 1+2. Aby čo najviac obyvateľov Únie hovorilo okrem svojho materinského jazyka ďalšími dvoma jazykmi. Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal. A ako sme to zvládli my?
Malí prváčikovia sa naučili pieseň, ktorú nám zaspievali v rôznych jazykoch. Druháci, tretiaci a štvrtáci písali jednoduché pohľadnice, učili sa základné pozdravy, hádali znaky posunkovej reči a zvuky zvierat (v ktorej krajine kohút kikiríka a kde vydáva zvuk cocorico, alebo kde pes šteká haf-haf a kde bow-wow). Výbornou motiváciou k učeniu jazykov je rozprávka. Preto na spestrenie si žiaci pozreli krátke ukážky rozprávok, ktoré dané krajiny preslávili. Zamerali sme sa najmä na susedné krajiny a najčastejšie dovolenkové destinácie.
Žiaci druhého stupňa si prichystali menšie workshopy. Každá trieda sa stala predstaviteľom niektorej z členských krajín EÚ. Predstavili nám krajinu, jazyk, ale i množstvo zaujímavostí a zvláštností prostredníctvom prezentácií či hier. Mohli sme sa naučiť základné frázy, pozdravy, prepísať svoje meno v azbuke alebo si vyskúšať zatancovať kazačok či mazurku.
V závere dňa sme si prichystali na chodbách informačné stánky pre rodičov, ktorí prišli na plenárne rodičovské združenie.
OSOBY A OBSADENIE:
vyučujúci a žiaci všetkých ročníkov, no najmä skvelí moderátori:
5. ročník - Simonka a Marek
6. ročník - Dominika, Radko, Majko
7. ročník - Alžbetka, Štefka, Bianka, Nika, Mirka, Nikolas, Robo, Chiarka, Eliška ...
8. ročník - Majka, Sofia, Natálka, Matej, Matúš, Nika, Matej, Stanko, Romanka, Zuzka, Lukáš, Aďka, Erika, Miško
9. ročník - Peťka :) a Barborka :), Adam a Vaneska
Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Jeho cieľom je podnietiť žiakov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk.Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. A cesta do cieľa môže byť rovnako radostná ako samotný cieľ, čo môže potvrdiť každý, kto sa na ňu vydal.
Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Ľudia, ktorí sa ešte nezačali učiť cudzie jazyky, môžu pociťovať obavy alebo strach, ako keď sa na more díva človek, ktorý nevie plávať. Štúdium jazyka sa trošku podobá tomu, keď sa človek učí plávať – po prvom ponorení to už ide prekvapivo rýchlo. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
Poznávacia exkurzia žiakov 1.stupňa – Región Turiec
V posledných rokoch sa stal veľmi múdrou tradíciou v našej škole fakt, že organizujeme na začiatku školského roku poznávaciu exkurziu po historických a prírodných zaujímavostiach Slovenska pre žiakov 1.stupňa. Tento krát sme navštívili región Turca. Ako prvý sme navštívili skanzen slovenskej dediny Jahodnícke háje za Martinom. Deti si veselo vykračovali horičkou, tušiac, že niečo pekné uvidia. A uvideli: sedliacke domy našich predkov, starú školu z Petrovíc i zemiansku kúriu, kde sa natáčala Perinbaba. A potom poď ho do autobusu a ďalej hľadať čistý a vzácny prameň minerálnej vody Budiš. Našli sme, napili sa a nabrali aj babkám a dedom asi aby nám verili, že je osviežujúci. Naše nasledujúce kroky smerovali do múzea Martina Benku. Deti obdivovali krásu a majestátnosť Benkových obrazov, dokonca sme medzi nimi našli aj krajinu z Makova. Potom nasledovala prechádzka mestom: Prvý matičný dom , druhý matičný dom... no a aj malé občerstvenie veď už sme všetci poriadne vyhladli. Takto posilnení sme už pomýšľali na cestu domov, ale predsa som len nesmelo navrhla, že poďme ešte na národný cintorín s vedomím , že sa deťom už nebude chcieť. Mýlila som sa. Viete ako hľadali a počúvali o všetkých velikánoch našej histórie? No a keď našli aj pomník a sochu spomínaného Martina Benku boli na seba pyšní. A my samozrejme na nich, že sme im zase niečo nové ukázali, že sme ich niečo nové naučili.
Elena Rusňáková
Krúžky CVČ 2015/2016
Rozvrh_CVC_2015_2016.pdf
Príspevky za krúžky sa platia za celý šk. rok do konca októbra:
1. krúžok 5 €
2. krúžok 10 €.
Do školy na bicykli
Výzva, aby žiaci počas celého minulého týždňa prichádzali do školy na bicykli, sa stretla v našej škole s absolútnym porozumením. Pre žiakov z bezprostredného okolia sa stal bicykel plnohodnotným a samozrejmým dopravným prostriedkom. Vlastne my sme žiakov ani nemuseli nejako špeciálne vyzývať, do školy naozaj prichádza takmer jedna pätina žiakov na bicykli. Ale týždeň zvýšeného pohybu veľmi uvítali. Okrem samotného príchodu do školy na bicykli celý týždeň venovali monitorovaniu okolia školy. Počítali chodcov, cyklistov, na hlavnej ceste nákladné autá, osobné autá a všetky ostatné dopravné prostriedky. Vytvorili krásne plagáty, na ktorých nie je žiaden iný dopravný prostriedok, iba bicykel. Taktiež napísali list starostovi obce, kde navrhujú zlepšenia pre bicyklistov. V areáli školy máme dopravné ihrisko i korčuliarsku dráhu, ktorú žiaci využívajú počas celého roka. Z každej strany budovy školy sa usmievali v stojanoch pekne poukladané bicykle. Tento dopravný prostriedok je ich kamarátom a spoločníkom aj vo voľných chvíľach, o čom svedčí fakt, že už druhý rok funguje v našej škole aj cyklistický krúžok, má 13 žiakov a vedie ho kuchár zo školskej jedálne.
Ale ani učitelia sa, samozrejme, nenechali zahanbiť. Do školy na bicykli za pekného počasia prichádza pravidelne aj pani zástupkyňa, jedna učiteľka z prvého stupňa a jedna učiteľka z II. stupňa. Výbornou cyklistkou je aj zástupkyňa pre MŠ, no a rekreačne sa tento týždeň pridali aj ostatní kolegovia. Skvelým príkladom bol aj sám pán riaditeľ, ktorý vytiahol svojho dvojkolesového tátoša a pribicykloval s noblesou pred našu školičku.
Všetci chceme mať zdravé životné prostredie, a preto, pokiaľ nám to počasie dovolí, zostane bicykel naším kamarátom aj v nasledujúce dni, nielen tento týždeň. „Veď je to zdravé a lacné!“
Čas premien
Prednášky o dospievaní a zmenách, ktoré s tým súvisia, si vypočuli 24.9. žiaci 7.,8. a 9. ročníka. Žiakom prednášala lektorka Mgr. Viera Holecová. Prednášku ,,Pohľad do zrkadla, alebo ako sa vidím JA“ si vypočuli žiačky 8. a 9. ročníka. Ďaľšie prednášky ,,Dievčatá sú z Venuše“ a ,,Chlapci sú z Marsu“ si vypočuli chlapci a dievčatá samostatne. Prednášky boli hradené z fondu ZRPŠ.
Prednášky boli zamerané na psychické, telesné a vzťahové zmeny v tomto chúlostivom období.Veríme, že prednášky, ktoré boli odborne a citlivo odprezentované, boli prínosom pre deti v tomto zraniteľnom období.
Putovná výstava fyzikálnych pokusov
V stredu 16. septembra 2015 sa žiaci 1. - 9. ročníka zúčastnili Putovnej výstavy fyzikálnych pokusov. Prostredníctvom netradičnej vyučovacej hodiny na chodbe školy vstúpili do kúzelného sveta fyziky. Mali možnosť spoznávať zákonitosti, ktoré ich budú sprevádzať v bežnom živote. Žiakov pokusy zaujali, boli aktívni, výborne s našimi hosťami spolupracovali.Podujatie bolo hradené z kultúrnych poukazov a školského fondu ZRPŠ.
Levické združenie Spoznávaj vedu zábavnou formou žiakom sprostredkovalo fyzikálne javy, pri ktorých si mohli preveriť svoje vedomosti a zručnosti. Dozvedeli sa o zákonitostiach trenia, prúdenia vzduchu, ako postaviť plechovku na hranu, ako ľahko pretrhnúť špagát, ako rozoznať vajíčko uvarené od surového, akým spôsobom prepichnúť nafúknutý balón tak, aby nepraskol.
Vystúpenie FS Makovníček vo Velkých Karloviciach
Prvý septembrový týždeň sa už tradične začína pre našich folkloristov pracovnými skúškami, pretože sú, spoločne s ostatnými súbormi, každoročne pozvaní účinkovať na Medzinárodnom detskom folklórnom festivale Loučení s létem vo Velkých Karloviciach. Tohtoročný, už VI. ročník, ktorého sa dňa 6. 9.2015 FS Makovníček zúčastnil, mal názov PŘES JAVORNÍK CHODNÍK.
Náš súbor Makovníček pásmom Jako Boh dzelil Slovensko potešil nielen usporiadateľov festivalu, hosťujúce súbory, ale i svoje rodiny, ktoré ich prišli i napriek chladnému nedeľnému počasiu do Velkých Karlovíc podporiť. Veľký ohlas u publika vyvolali najmä spevácke výkony sólistov i celého súboru. Veríme, že Makovníček bude naďalej rozdávať radosť i v tomto školskom roku.
Obrovská vďaka za podporu detí pre prácu v súbore patrí najmä Vám, vážení rodičia a starí rodičia. Ďakujeme