Štvrtý workshop projektu Erasmus+, nazvaný C4-Spoločná kultúra v dobe spoločného spolužitia a dnes sa realizoval v dňoch 17. apríla do - 28. apríla 2023, teda počas 12 kalendárnych dní na území Českej republiky a v ZŠ s MŠ Hutisko - Solanec.
Zámerom školského výmenného partnerstva je umožniť žiakom základných škôl škôl získať skúsenosti pri výkone vzdelávacích činností, plniť pracovné povinnosti a zadané úlohy, prispôsobiť sa novému spoločenskému a pracovnému prostrediu, zvýšiť ich motiváciu do práce, flexibilitu a pracovnú mobilitu a schopnosť aktívne komunikovaťv cudzom jazyku.
Hlavným cieľom projektu je prepojiť formy vzdelávania umelecko-historického zamerania s praktickou činnosťou a implementovať výtvarné techniky do výchovno-vzdelávacieho procesu.
Špecifické ciele projektu:
a) rozvíjať odborné jazykové, komunikačné a sociálne zručnosti žiakov,
b) rozvíjať pracovné zručnosti žiakov (s využitím dostupných výtvarných techník a postupov práce),
c) overiť získané teoretické vedomosti a praktické zručnosti žiakov pri plnení spoločných činnost v multikultúrnom prostredí,
d) poznať geografiu, históriu, kultúru a životný štýl obyvateľov partnerských krajín,
e)rozvíjať zručnosti žiakov pri pobyte v zahraničí,
f) rozvíjať multikulturalizmus a vzájomnú toleranciu medzi žiakmi z partnerských škôl,
g) hodnotiť dosiahnuté kompetencie žiakov
Projekt rozvíjal horizontálnu prioritu - Podpora jednotlivcov pri získavaní a rozvíjaní základných zručností a kľúčových kompetencií a reaguje na dve stretegické priority - Rozvoj partnerstiev podporujúcich vytváranie a implementáciu stratégií internacionalizácie a ďalšie posilnenie kľúčových kompetencií v počiatočnom a ďalšom vzdelávaní a príprave.
Obidve zúčastnené strany si z tohto workshopu odnášajú množstvo zážitkov, inšpirácií, poznatkov a zručností. Účastníci sa zoznámili s mnohými novými výtvarnými technikami, ktoré, veríme, budú používať aj pri svojom ďalšom štúdiu a neskôr aj v bežnom živote.
Chceli by sme poďakovať vedeniu školy, kolegom, rodičom i deťom. Poďakovať sa kolegom za spojené a odsuplované hodiny, rodičom za dôveru, že nám svoje ratolesti zverili na 12 dní, za pomoc pri dopravnom zabezpečení či občerstvení, najmä p. Lenke Dybalovej, p. Papajčíkovi, p. Dodekovi, p. Balážovej, p. Šamajovej, p. Dienešovej a vôbec všetkým zúčastneným rodičov a žiakom.
Ďakujeme aj za slová vďaky zo strany rodičov, veľmi si to vážime, starali sme sa o ne najlepšie ako sme vedeli.
Odmenou sú im nezabudnuteľbné zážitky a priateľstvá.
Mgr. Jozef Virdzek. Mgr. Mária Bajcárová