Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jedinca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladaom k tomu je aj poznávanie prírodného prostredia.
Tohtoročný Deň ochrany života a zdravia sme vďaka spoločnosti Ekofond SPP prepojili so svetom prírody, umenia a pohybu. Heslom nášho účelového cvičenia bolo - Rozbzučme krajinu, rozbzučme Makov. Život včiel bol v tento deň námetom na spoločenské hry, hudobno-pohybové hry a vzdelávacie aktivity.
Svet včiel je mimoriadne pútavý, komplexný a nikdy nie je jednotvárny. Pravdepodobne neexistuje fascinujúcejšie spoločenstvo hmyzu ako to, ktoré vytvorili včely medonosné. Svojím prirodzeným spôsobom života, nespútané a mimoriadne prispôsobivé prostrediu, prispievajú ku kráse a fungovaniu kolobehu života v prírode. Môžu nám byť v mnohom inšpiráciou.
Ako včely vedia trafiť do úľa, kde vedľa seba stoja desiatky až stovky rovnakých úľov? Ako vedia, ktorá je ich dutina lese, kde sa stromy nápadne podobajú a človek sa v ňom veľmi rýchlo stratí? Kde majú skrytý kompas, podľa ktorého sa orientujú? Ako sledujú čas, kedy sa majú vrátiť domov ešte pred zotmením? Ako sa včely učia? A čo všetko sa učia? Ako a podľa čoho si vyberajú priestor, v ktorom si založia svoje hniezdo? Kto ich tam všetky naraz nasmeruje? Ako sa odlišujú včely pátračky od ostatných včiel robotníc toho istého spoločenstva? Prečo sa niektoré včely starajú o trúdov až dlho do jesene, keď za normálnych podmienok ich už vyženú v polovici leta? Prečo včelstvo niekedy akceptuje v hniezde aj dve kladúce matky, keď jedno včelstvo tvorí „vždy“ len jedna matka? Podľa čoho si včela vyberá kvet, na ktorý prisadne? Ako vie, ktorý nektár má v prírode hľadať, ak sa im hniezde premnožili nebezpečné huby alebo vírusy? Kto dáva „povel“ na rojenie? Ako včely vzájomne komunikujú? Ako poznajú liečivé účinky tak veľkého počtu kvitnúcich rastlín a húb?
Že ani vy nepoznáte odpovede na všetky tieto otázky? Naši žiaci už áno. Počas celého dňa sme spoločne s tvorcami programu hľadali odpovede a usilovne pracovali ako včielky. Učenie sa o včelách a kultúre včelárstva zahŕňa vedomosti z rôznych oblastí, ktoré je možné takmer nevyčerpateľne rozvíjať. Včely sú v kolobehu života na Zemi nezastupiteľné. Majú nesmierny význam pre zabezpečenie výživy ľudí. Žijú na Zemi už milióny rokov. Vyvinuli model fungovania, ktorý môžeme označiť za naozaj udržateľný.
Závernečnú aktivitu bolo počuť istotne aj v celom našom Makove. Všetky tri tímy spoločne rozbzučali Makov.
Ďakujeme i za ocenenie, ktoré sme si od Neziskovej organizácie EF a jej zriaďovateľa SPP, a.s. prevzali a ďakujeme všetkým spolutvorcom, no najmä pani včelárke Helene Prokovej, za mimoriadne krásny náučný deň, kedy sme vyučovanie strávili v prírode.
https://www.krajinavciel.sk/
https://www.ekofondspp.sk/