Práve preto, že sa deti hrávajú v našej materskej škole so stavebnicou LEGO každý deň, pripravili sme pre ne netradičné edukačné aktivity, pretože stavebnica Lego je jednou z najtrvalejších hračiek, aké kedy boli vynájdené a úspešne sa pohybovali s dobou.
Učebná pomôcka má vo výchovno-vzdelávacej činnosti nezastupiteľné miesto.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť nepretržite realizujeme na princípe:
„spájaj – konštruuj – premýšľaj - pozoruj – pokračuj,“
ktorý je jeden zo základných predpokladov vzdelávania detí a v praxi výborne funguje.
Prostredníctvom Lega a vhodnou motiváciou si deti zlepšovali schopnosť vlastného úsudku, rozvíjali poznávacie schopnosti, podporovali rozvoj koncentrácie i analyticko-syntetické myslenie, približovali si začiatočné skúsenosti z oblasti kombinatoriky.
Zanedbateľný nie je ani fakt, že významnou mierou si rozvíjali aj komunikačné schopnosti, konštruktívne zručnosti, tvorivosť, ale i sociálne schopnosti a poznatky o trojrozmernom priestore, taktiež sa učili správaniu sa v skupine, viedli medzi sebou dialóg, experimentovali.
Deti síce nesúťažili ani v rýchlosti, ani v prvotnej správnosti, dôležité pre ne bolo, aby objavovali algoritmus riešenia úloh:
„pokus –omyl“
a podľa zadávaných inštrukcií plnili cieľ.
Dôležité taktiež bolo, aby každé dieťa zažilo úspech, povzbudenie, pochvalu, niekedy i s pomocou učiteľky, ktorá má, chce a musí vyučovať moderne, súčasne vie využívať finálne prvky i v iných oblastiach Školského vzdelávacieho programu, taktiež i v organizačných formách počas dňa, a tým prispievať k matematickej gramotnosti našich detí.
Po dlhodobej praxi môžeme potvrdiť, že stavebnica Lego pôsobí na deti ako „motivačná bomba“ a pre nás učiteľky MŠ je výbornou pomôckou pri dosahovaní školskej spôsobilosti.
Jednotlivé diely stavebnice dieťa musí chytiť, otočiť, primerať, porovnať, spočítať, prevrátiť, priložiť ... a vôbec. Stavebnica je zdraviu a vzdelávaniu prospešná.
Je známe, že Lego podnecuje zdokonaľovanie analytického a kreatívneho myslenia, fantáziu, podstatným spôsobom prispieva k zlepšeniu jemnej motoriky a manuálnych zručností .
Aj tieto kompetencie bude budúci prvák v základnej škole potrebovať.