Členovia FS Makovníček snorili po povalách, komorách, truhliciach a šopkách
a niektorí veru našli nielen staré sane, ale aj kabátiky, kožúšky, topánky
a všelijaké retro-objavy. Radosť zo snehu bola nefalšovaná.
Hokejový turnaj 2017 - žiaci
Do galérie Hokejový turnaj 2017 - žiaci boli pridané fotografie.
Jasličková pobožnosť
Do galérie Jasličková pobožnosť boli pridané fotografie.
Vianočný výchovný koncert
Do galérie Vianočný výchovný koncert boli pridané fotografie.
Štedré Vianoce s makovskou školou
Na pôde ZŠ s MŠ Makov sa v rámci záujmového vzdelávania v CVČ zrodila zaujímavá myšlienka - pripraviť obci Makov pri príležitosti 120. výročia konštituovania samostatnej obce Makov (2015) a 400. výročia prvej písomnej zmienky o Makove (2016) dva darčeky – obraz Patróni Makova a spevník Makovské Vianoce.
Nadrozmerný obraz Patróni Makova vznikol pod záštitou n. f. Makové zrnká a je oslavou základných symbolov našej obce: kostola sv. Petra a sv. Pavla a jeho patrónov, brestu u Papají a prameňa rieky Kysuce. Spevník Makovské Vianoce, ktorý by mohol mať podtitul Pocta učiteľovi, je prejavom úcty vzácnemu človeku: učiteľovi, organistovi, dirigentovi žiackeho spevokolu pánovi Ladislavovi Marschalkovi a jeho otcovi Jozefovi, ktorí v obci dlhodobo aktívne pôsobili.
Obidve diela sú kolektívne práce, ktoré so svojimi učiteľkami spoluvytvárali počas dvoch rokov naši žiaci. Základné motívy spracované v obraze i pôsobenie učiteľskej rodiny Marschalkovcov v tunajšej škole vytvorili harmonický súlad s naším školským vzdelávacím programom, ktorý má názov Moderná škola si ctí tradície.
Naše poďakovanie patrí Mgr. Elene Rusňákovej a Mgr. Janke Petrovičovej a ich žiakom za podnetnú tvorivú prácu so žiakmi a realizáciu oboch diel. Osobitnú vďaku vyjadrujeme i pánovi Ladislavovi Marschalkovi zo Staškova za podporu a pomoc pri vydaní spevníka. Poďakovanie patrí i pani Márii Ščuryovej z vydavateľstva Magma za grafickú podobu diela.
Obraz i kniha sú duchovným i hmotným darom, ktorý naša škola venovala obci Makov počas slávnostného galaprogramu Vianoce u nás doma.
Mgr. Milan Petrovič, riaditeľ školy
FS Makovníček na Vianočných trhoch vo Vysokej nad Kysucou
V sobotu 10. 12. 2016 otvoril FS Makovníček program sprievodných podujatí na Vianočnom jarmoku vo Vysokej nad Kysucou. Predstavil sa pásmom ľudových kolied a vinšov pod názvom Vinšujeme temu domu. Žiaci podali výborný výkon, a tak ich z pódia vyprevádzali povzbudujúce pokriky a vďačný potlesk.
Mikulášske prekvapenie
V utorok 6. decembra čakalo na našich žiakov príjemné mikulášske prekvapenie. Do školy zavítali pracovníčky miestnej Cukrárne u Hanky, aby cukrovou vatou potešili deti z MŠ a žiakov zo ZŠ. Niektorí žiaci si aj sami vyskúšali fortieľ natáčania na paličky. Žiaci sa potešili aj návšteve Mikuláša a jeho pomocníkov, ktorých šikovne stvárnili naši deviataci.
Vianočný program 2016
Do galérie Vianočný program 2016 boli pridané fotografie.
Pytagoriáda - školské kolo
V školskom kole sa stali úspešnými riešiteľmi
VI. A - Vladimír Kubinec a Dominik Košinár
VII.A - Dominik Bacula
VII. B - Dominika Lajčáková a Tamara Kmínková
VIII. A - Alžbeta Šobichová,Štefánia Kubincová, Marek Bajcár a Dávid Kubošný.
Srdečne im blahoželáme a želáme úspešnosť i v okrenom kole.
Celkovú výsledkovú listinu si môžete pozrieť tu:Skolske_kolo_Pytagoriada_6.7.8..pdf
Biele deti
Minulý piatok (25. novembra) sme sa my, žiaci ôsmeho a deviateho ročníka, zúčastnili divadelného predstavenia Biele deti. Niektorí naši spolužiaci, ktorí už hru videli, nás stále presviedčali o tom, že hra bola naozaj výnimočná. A tak sme sa na ňu celkom tešili. Mali pravdu, niečo také som ešte v živote nevidela. Bolo to o obyčajných deťoch, ako sme my, lenže oni sa nechali zlákať tým „ľahším životom“. Vybrali sa zlou cestou, začali piť, užívať drogy, kradnúť.
Po skončení hry nám klienti z resocializačného centra pre drogovo závislých porozprávali ich vlastné skutočné príbehy. Za ten jeden deň som sa toho veľa naučila a myslím, že nielen ja, ale každý jeden, ktorý tam sedel. Bolo to pre mňa obrovské ponaučenie, pretože vždy je lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť. Až dovtedy som si nikdy dobre neuvedomovala, čo taký život obnáša. Odniesli sme si všetci poriadnu výstrahu do života!
Radka Šperková, IX. A
Športom proti drogám
V rámci celoslovenského týždňa boja proti drogám sme na športovom krúžku poriadali turnaje vo florbale, vybíjanej a hádzanej. V pondelok 14. novembra súťažili chlapci, v piatok 18. novembradievčatá. Zápasy boli vyrovnané a deti dostali za svoj športový výkon sladkú odmenu. Vládla dobrá nálada a zábava pri športe.
Lampiónový sprievod
K sychravým jesenným sviatkom a aktivitám akosi neodmysliteľne patrí aj sprievod deti s lampiónmi. Zvykli sme si už pár rokov takto uctiť sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu, pretože sme škola , ktorá si cti tradície a je pritom moderná. Tento rok sa nás zišlo asi najpočetnejšie. Viac než po iné roky, pridali sa totiž aj deti z Horného Kelčova , a tak nás bolo neúrekom. Lampióny rôznych tvarov, farieb a veľkosti niesli malí, veľkí, rodičia, starí rodičia a samozrejme aj tí najmenší, tí mali radosť najväčšiu. Obišli sme celú dedinu a na kopci sme sa hrdo vypli, že sme spokojní a šťastní. Počasie bolo síce celkom obstojné, ale nato, aby sa nám podarilo vypustiť aj lampióny šťastia to nestačilo, vrždiaci sneh pod nohami na Krupovskom vŕšku naznačoval skôr príchod už blížiacej sa zimy. Aj nám trošku bola. Ale teplý čajík a hranolky na Starej fare nás na záver príjemne zahriali a s teplým pocitom na duši sme sa rozchádzali domov so spokojnosťou, že aké je dnes všetko samozrejmé. Netreba však zabúdať, nebola vždy sloboda a demokracia samozrejmosťou.
Za organizáciou tohto podujatia už tradične stoja: n.f. Makové zrnká, ZŠ s MŠ, Obecná knižnica a podpora starostu obce. Ďakujeme.
Elena Rusňáková
Výlet do Bratislavy
Počas týždňa vedy a techniky a v záujme rozvoja čitateľskej gramotnosti zorganizovala naša škola exkurziu, v rámci ktorej sme navštívili Slovenskú akadémiu vied v Bratislave a výstavy Cosmos Discovery, Bibliotéka a výstavu drahých kameňov. Časť žiakov absolvovala aj prehliadku mesta. Autentické zážitky z podujatia spracovala Štefka Kubincová, žiačka VIII. A
Výlet do veľkomesta
Vo štvrtok sme šli na výlet do Bratislavy dvoma autobusmi. Vyrážali sme skoro – bola ešte tma a väčšina z nás by si ešte rada pospala. Cesta však ubehla celkom rýchlo a v dobrej nálade. Čo nevidieť sme boli v hlavnom meste.
Naša prvá cesta viedla do SAV, do ústavu polymérov. Bolo to veľmi zaujímavé. Ukazovali nám tam rôzne laboratóriá. V jednom laboratóriu napríklad skúmali horľavosť látok, v druhom mechanické vlastnosti látok, v treťom akú má látka teplotnú výdrž. Najviac ma však zaujalo, čo robila jedna pani: roztopila plastovú fľašu a pred našimi očami z nej urobila mäkkučkú látku. Odniesli sme si ju domov ako našu trofej. Dnes už je v škole.
Potom sme sa presunuli do Incheby na výstavu Cosmos Discovery. Bola to výstava o vesmíre. Našli by ste tam asi všetko, čo sa týka objavovania vesmíru. Od vypustenia 1. družice, až po pristátie na Mesiaci. Bolo to veľmi pekné a my sme odtiaľ vyšli plní zážitkov. Potom sme si pozreli výstavu kníh spojenú s predajom – Bibliotéku a výstavu drahých kameňov. Bibliotéka bola pekným spestrením. Mohli sme si tam prečítať úryvok z knihy, kúpiť si ich, alebo si zahrať hry s animátormi. Bol to taký oddych. Na výstave drahých kameňov sme už boli trochu unavení, ale tie farby a tvary minerálov nás očarili. Bolo tam veľa zaujímavých minerálov a polodrahokamov. Mladší spolužiaci pôjdu do SAV-ky neskôr, tento rok si pozreli dominanty Bratislavy: Bratislavský hrad, sídlo prezidenta, sídlo SNR a Dóm sv. Martina. Potom sme sa vydali na cestu domov. V Bratislave začalo pršať. Cesta ubehla rýchlo a kým sme došli domov, tak sa dážď zmenil na sneh. Všetci sme šťastlivo docestovali a vrátili sme sa plní nových zážitkov. Bolo to super!
O zlatom kuriatku
Dňa 4. 11. sa žiaci ZŠ zúčastnili rozprávkového predstavenia v podaní hercov Divadla Jonáša Záborského z Prešova. Metaforický príbeh o tom, že nielen príkazy a zákazy formujú malého človiečika, ale aj kamarátsky prístup, humor a dobré slovo, dokážu navodiť rešpekt, vychovávať a správne usmerniť.
Záložka do knihy spája školy: „Čítam, čítaš, čítame“
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa zapojila do 7. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: „Čítam, čítaš, čítame“, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2016.
Do projektu sa prihlásilo 995 škôl s celkovým počtom 127 238 žiakov, a to z Českej republiky 242 škôl s celkovým počtom 29 830 žiakov a zo Slovenskej republiky 753 škôl s celkovým počtom 97 408 žiakov.
V našej škole sa v tomto školskom roku do projektu zapojilo 150 žiakov 1. – 7 ročníka. V priebehu mesiaca september si žiaci vyberali vhodnú literatúru a čítali . V októbri na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania vytvárali nápadité záložky. Uplatnili tvorivosť, fantáziu, ale i poznatky o literatúre. Naši žiaci siahli ako po krásnej, tak i po náučnej, encyklopedickej literatúre. Mladším žiakom, ktorí sa na zhotovovaní záložiek podieľali, učarovali Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského, Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi od Márie Ďuríčkovej, ale i Anna Galánová Dračie srdce, Ľubica Brezovická Šebeková - Medové príbehy, Katarína Kernová - Detským srdiečkam, Karel Špinar - Z truhlice starej mamy, Gabriela Futová - Hľadám lepšiu mamu, Sienna Mercerová - Moja sestra upírka, Rolord Rirov - Automobil sveta, Ropold Brov -Motocykle snov, Tomislav Senčanski - Malý vedec . Nechýbal ani náš kysucký autor Jozef Marec - Blaženkin rok. Starší žiaci zhotovili i v tomto školskom roku esteticky vkusne vyrezávané záložky, na ktoré napísali krásne citáty o knihách. Na počítači si žiaci vytlačili svoje mená, školu, názov knižky a autora, ktoré potom nalepili na svoju záložku. Žiaci dokázali, že literatúru poznajú, vedia sa v nej orientovať a prostredníctvom záložky obohatia o niečo nové svojich pomyselných kamarátov. Výmenu záložiek s partnerskou školou z Českej republiky v Jimramove sme uskutočnili v mesiaci október. 100 najkrajších záložiek spolu s pozdravným listom a pohľadnicami nášho kysuckého Makova sme odoslali partnerskej škole Padělek 133, Jimramov, okres Žďár nad Sázavou.
Z tohtoročnej partnerskej školy sme dostali taktiež nádherné záložky, ktoré potešili nielen našich žiakov, ale zároveň inšpirovali i nás – učiteľov.
Naším prianím je, aby vymenené záložky si žiaci často zakladali do čítajúcej knižky, pretože knihy sú ľuďom tým, čím krídla vtákom.
Mgr. Anna Mrkvová
Čitateľský jarmok
Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa zapojila do 12. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 24. októbra 2016. Projekt sa uskutočňuje pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Naše školské podujatie v spolupráci s FS Makovníček sme nazvali Čitateľský jarmok. Zapojili sme doň všetkých žiakov školy a detí z MŠ.
Cieľom podujatia bolo pomyselne predať rozprávku, knihu na základe vlastnej prezentácie zážitkovou formou prostredníctvom skupinovej práce
Rozčlenili sme ho na dve roviny: rovina tvorivej dramatiky a projektová rovina.
Na úrovni tvorivej dramatiky sme mali tri dramatizácie a v projektovej časti 4 – členné skupiny žiakov 4. – 8. ročníka vytvárali reklamy na knihy.
Náš čitateľský jarmok sa začal ráno o 8:00 hodine. Skupiny žiakov 1.- 3. ročníka s pani učiteľkou Mgr. Annou Mrkvovou a žiackou porotou navštívili detí v materskej škole, kde im predviedli hravé predstavenie Čo sme objavili na starej povale. Keďže v starom kufri bola i kniha Kolo, kolo mlynské, nechýbalo spoločné detské kolo, sladkosti, odmena a poďakovanie od pani zástupkyne MŠ Zuzany Kubačkovej.
Hlavným bodom podujatia bolo vystúpenie žiakov, ich prezentácia pred publikom. Podujatie otvoril pán riaditeľ školy Mgr. Milan Petrovič slávnostným príhovorom. Potom nasledovali jednotlivé tvorivé dramatické vystúpenia.
Čo sme objavili na starej povale v réžii pani učiteľky Anny Mrkvovej žiaci objavili starý lodný kufor, ktorý ukrýval staré strúhadlo na repu – vytvorili rozprávku (skupinka I.A a II.A) O repe, rumpel v minulosti na pranie bielizne a dreveného koníka oživovali ľudovými piesňami: Prala som ja... Pavlínka Kretková za sprievodu harmonikára FS Makovníček p. Jozefa Šimeka, Odpadla mi šablička... Peter Šurlák. Nechýbali slovné prekáračky a kniha Kolo, kolo mlynské, ktorú odporúčali publiku prečítať.
Zlatá priadka v réžii pani učiteľky Mgr. Veroniky Cigáňovej skupiny žiakov VII.A, VII.B predviedli veselú dramatizáciu tejto rozprávky, v ktorej rozprávačka Natálka Chudějová predávala pekné čítanie.
O zlatý klinec nášho dramatického vystúpenia sa postarali žiaci IX.A so Zlatou muzikou od Milana Rúfusa v réžii triednej pani učiteľky a vyučujúcej SJL Mgr. Janky Petrovičovej. Tvorivý scenár a choreografické spracovanie tejto rozprávky očaril celé publikum. Idylickú atmosféru navodila hlavná postava Zlatá muzika v podaní Márie Masarikovej, ktorá bola umocňovaná choreografickými vstupmi a hudobnou kapelou. Matúš Tichý – heligónka, Samuel Chovanec – gitara, Michal Zeman – varhany.
O prepojenie celého rozprávkového pásma sa postarali malé druháčky Barborka Balážová, Barborka Dienešová a Barborka Ďurčanská ........ kto chce s nami cestovať, musí vedieť zlatú priadku, ... zlatú muziku .... napodobňovať( navíjajú priadzu na pršteky... hrajú na triangli).
V druhej časti podujatia odprezentovali skupiny žiakov víťazné projekty - reklamu na knihu, ktorú čítali a odporúčajú ju prečítať. Žiaci vytvorili krásne plagáty, ako bonus pridali obal na knižku a záložku, na ktorej mali stručný obsah knihy.
IV. A Krista Bendová – Bola raz jedna trieda
V. A Rozprávky Story Book
VI.A C.S. Sewis The Chronicle Narnia
VII.A Jozef Gregor tajovský – Horký chlieb
VII.B Agneša Dasek – Gregor a Veľký Tresk
VIII.A Markus Zusak – Zlodejka kníh
Hranicu fantázie prekročila skupina žiakov VI. A (Michal Greguš, Andreas Valek, Lija Gajdošová, Katarínka Stopková) s knihou, ktorá nebola publikovaná, pretože si jej názov a stručný dej sami vytvorili, vytvorili záložku, obal i stojan – Teória veľkého strašidla
Pani zástupkyňa riaditeľa školy zabezpečila diplomy a odmeny pre všetkých účinkujúcich žiakov, ktoré spoločne s pánom riaditeľom im odovzdali.
Náš Čitateľský jarmok sa končil návštevou Zariadenia pre seniorov v Makove predstavením celého dramatického pásma všetkých troch dramatizácií za prítomnosti pána riaditeľa školy Mgr. Milana Petroviča a pani zástupkyne Mgr. Daniely Helienkovej. Pán riaditeľ im odovzdal tento rozprávkový darček v rámci Mesiaca úcty k starším.
Celé podujatie sledovala a hodnotila i žiacka porota.
Radka - IX.A v hodnotení podujatia uvádza: „Tento deň bol veľmi netradičný, ale o to zaujímavejší. Páčila sa mi atmosféra, ktorú žiaci vytvorili už svojimi vystúpeniami a projektmi. Toto podujatie hodnotím ako výnimočné.“
Majka - IX.A: „Tento deň bol príjemným spestrením v rozvrhu hodín. Žiaci sa skutočne pripravili na prezentovanie svojich projektov. Okrem reklám na knihu si žiaci pripravili i pekne spracované divadielka. Máme v triede i nových spolužiakov zo susednej obce. Ich rodičom sa naše vystúpenie veľmi páčilo.“
Ďakujeme všetkým, ktorí svojou účasťou podporili naše podujatie a veríme, že našich žiakov bude spájať i naďalej ich spoločný koníček – čítanie. Ako uvádza slávny Victor Hugo:
„K dobrej knihe je treba dobrých čitateľov“ Mgr. Anna Mrkvová
Výstavka z plodov jesene
Do galérie Výstavka z plodov jesene boli pridané fotografie.
Artisticko-kúzelnícke vystúpenie
Do galérie Artisticko-kúzelnícke vystúpenie boli pridané fotografie.
Hravo ži zdravo
Vážení rodičia,
v poslednom čase sa objavuje stále viac informácií o tom, že životný štýl detí sa zhoršuje a dôsledkom toho je, okrem iného, nárast počtu detí s nadváhou a obéznych detí. Rozhodli sme sa preto realizovať pre deti ďalší ročník programu s názvom Hravo ži zdravo! Jeho cieľom je pomôcť deťom z celého Slovenska skvalitniť jedálniček a zaradiť do ich života viac pohybovej aktivity. V rámci internetového kurzu prebieha aj súťaž, ktorá je zameraná na žiakov 5. ročníkov základnej školy. Do tejto súťaže sme sa s našimi žiakmi zapojili i my.
Cieľom však nie je viesť deti k držaniu diét a ponúkaniu akýchkoľvek prostriedkov k tomu určených, ale prostredníctvom internetového interaktívneho kurzu, založeného na overenej metodike, ich viesť k skvalitneniu stravovacích a pohybových návykov.
Prosíme Vás, aby ste svojim deťom v dodržovaní pravidiel zdravého životného štýlu pomohli. Bude viac ako výborné, pokiaľ sa zapojíte do programu spolu s Vaším dieťaťom, prejdete s ním štyri lekcie venované zmene stravovacích a pohybových návykov a stanete sa spolucestovateľmi na ceste za zdravším životným štýlom!
Mgr. Mária Bajcárová