FS Makovníček sa v nedeľu 5. júna 2016 zúčastnil milého podujatia Kácení máje 2016 v obci Hutisko – Solanec, časť Zákopčí.Pohodovú atmosféru celého podujatia vytvárali samozrejme organizátori podujatia, ale ovplyvnená bola i krásnym prírodným prostredím a teplým slnečným počasím počas nášho vystúpenia. Ako na objednávku.Makovníček sa prezentoval novým, choreograficky spracovaným pásmom Májové hry, v ktorom okrem detských hier, prekáračiek a tancov opäť dominovali skupinové a nádherné sólové spevy. Hudobný sprievod tvoril pán Jožko Šimek.
Obrovská vďaka za podporu detí pre prácu v súbore, ako i za účasť na folklórnom podujatí, patrí najmä Vám, vážení rodičia a starí rodičia. Ďakujeme
FS Makovníček v Hutisku
Regionálna súťaž Družstiev mladých zdravotníkov I. stupňa
Dňa 08.06.2016 sa žiaci ZŠ s MŠ Makov zúčastnili Regionálnej súťaže Družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa v Čadci.
Našu školu reprezentovalo družstvo mladých zdravotníkov I. stupňa zo IV. A triedy: Martin Adamec - kapitán, Zuzana Hazuchová, Michaela Hrmová, Jana Kretková, Adela Šobichová, Dávid Bobek.
Títo žiaci si po prvý krát zmerali svoje poznatky a zručnosti s ďalšími družstvami mladých zdravotníkov v teoretickej i praktickej rovine poskytovania prvej pomoci z okresu Čadca a Kysucké Nové mesto. Veríme, že všetky poznatky a zručnosti, ktoré žiaci získali prípravou a samotnou súťažou budú vedieť uplatniť v potrebnom okamihu života.
Kto dokáže správne poskytnúť prvú pomoc, ten môže zachrániť to najcennejšie – ĽUDSKÝ ŽIVOT.Mgr. Anna Mrkvová
Deň detí
Ako potrestať dieťa v škole? Povedzte mu, že dnes nepôjdu na telesnú a budú mať matematiku, či slovenčinu. Ako potešiť dieťa v škole? Povedzte mu, že dnes sa nebudeme učiť! Radosť bude dvojnásobná, ak im poviete, že budeme pretekať a súťažiť.
Dieťa nemá z ničoho takú veľkú radosť ako z pohybu, športu a súťaží. Súťaživosť a súperenie je v detskom veku niečo tak prirodzené ako starostlivosť dospelého o neho. Už niekoľko rokov usporadúvame na našej škole letné aj zimné detské olympijské hry. Najskôr to bola len olympiáda v zime a v posledných rokoch pribudol aj letný detský olympijsky deň. Tentokrát sme ho naplánovali presne na Deň detí - 1. jún. Tento deň sa u detí teší veľkej obľube a ešte väčšej príprave. Už pár dní predtým si deti chystali vlajky, tričká, maskotov a, samozrejme, venovali sa samotnej príprave a trénovali.
Prvého júna bolo teda v makovskej škole rušno. Deti si obliekli tričká s heslom školy, ktorá je moderná a ctí si tradície. Každá trieda predstavovala jednu krajinu, ktorú na olympiáde reprezentovala. Ku krajine patrí vlajka a maskot. Hrdo kráčali za pochodu štátnej hymny jednotlivých krajín hájiť farby svojho týmu. Od najmenších prváčikov až po najstarších žiakov - deviatakov. Deti si volili krajiny skôr z Európy- Slovensko, Česko, Francúzsko, Španielsko...ale „prišli aj z Ghany a ďalekého Japonska“. Nič nechýbalo, všetko sa dialo pekne po poriadku, podľa protokolu, ako na naozajstných hrách. Otvorenie, príhovory, história, symbolika hier, olympijská hymna, vztýčenie vlajky, symbolické vypustenie holubíc, zapálenie olympijského ohňa, prísahy športovcov i rozhodcov. K tým najkrajším z vymenovaných okamihov zaiste patrí samotné zapálenie ohňa. Pochodeň nesie a česť zapáliť oheň dostáva najúspešnejší športovec. Teraz to bol žiak deviateho ročníka Martin Pavlík. No a nastalo samotné súťaženie. Žiaci z 1.stupňa súťažili v telocvični a druhostupniari si merali sily na ihrisku. K základným disciplínam patrili: skok do diaľky, hod na presnosť, zhyby sed -ľah za minútu a člnkový beh. Každú disciplínu absolvovali všetci žiaci, a tak sa vyhodnotil najzdatnejší chlapec a dievča z jednotlivých ročníkov, teda krajín. To bolo radostí! Mnohí prekonali vlastné rekordy, ale to nie je podstatné. Dôležitý je ten olympijsky odkaz, „citius, altius, fortius“, ktorý sme naplnili, lebo : „V zdravom tele, zdravý duch“. A aby som nezabudla na darček, ktorý žiaci od školy dostali. Veď čo by to bol za sviatok pre deti, bez darčeka. Okrem olympiády prišiel do školy aj cirkus- CIRKUS JACKO. Ukázal deťom pár akrobatických čísel, niekoho prečaroval, niekoho učil čarovať a pána riaditeľa sa podarilo schovať do mydlovej bubliny. To bolo smiechu! A okrem toho všetkého nám vyšlo aj počasie, nádherný slnečný deň, ako na objednávku, ako za odmenu. Túto skvelú atmosféru a dobrú náladu zavŕšil chutný obed v školskej jedálni, nechýbalo ovocie a výborný zákusok, ozaj čerešnička na torte za týmto pekným dňom.
Mgr. Elena Rusňáková
Makovskí školáci v Oswienčime
V piatok 27. mája sme sa vybrali spoločne s VIII. A triedou na dlhú cestu do poľského Osvienčimu.
Dostali sme chvíľu osobné voľno v Žywci, kde sme si mohli nakúpiť veci pred návštevou koncentračného tábora. Keď sme dorazili do Osvienčimu, dostali sme slúchadla z ktorých sa ozýval hlas nášho sprievodcu. Do koncentračného tábora sme vkročili popod bránu s nápisom ´´ARBEIT MACHT FREI´´ - ´´PRÁCA OSLOBODZUJE´´. Pri pomyslení na všetkých ľudí, ktorí prešli touto bránou, tuhla krv v žilách. Pri prehliadke sme sa dozvedeli veľa nových informácií a pri počúvaní nám po chrbte behali zimomriavky. Videli sme aj veľa osobných vecí, ktoré si so sebou ľudia vzali, ale už ich nemali šancu použiť, ako napríklad hrebene, okuliare, hrnčeky, ba dokonca aj protézy. Zverstvá, ktoré boli schopní ľudia spáchať ľuďom bez mihnutia oka, len potvrdzujú hrôzu, ktorá ostala v týchto táboroch aj po mnohých rokoch. Masové vraždenie mužov, žien, ale aj detí bolo v týchto táboroch na dennom poriadku.
Mohli sme vidieť plynovú komoru alebo krematórium, v ktorom bezvládne telá ľudí pálili. Dostali sme sa aj do vedľajšieho tábora v Treblinke, kde sa nachádzali prevažne ´´baraky´´, v ktorých boli ubytovaní väzni. Zdrvujúcim faktom pre nás bolo aj to, že v krematóriách, ktoré sa nachádzali v Treblinke, bolo denne spálených 8000 tiel ! Celkovo v koncentračnom tábore Osvienčim zahynulo viac ako 1 300 000 ľudí.Toto číslo a veci, ktoré tu boli spáchané, by mali byť varovaním pre ostatných ľudí a ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa podobné udalosti v budúcnosti zopakovali.
Adam Soško, žiak IX. A triedy
Geografická exkurzia - Žilina
13. jún 2016 bol netradičným dňom školského vyučovania pre žiakov 5. ročníka. Naši piataci absolvovali zážitkové vyučovanie prostredníctvom exkurzie z geografie. Dali sme jej názov Geo v teréne a vyskúšali sme si učenie tohto vyučovacieho predmetu pomocou praktických aktivít. Naším cieľom bolo krajské mesto Žilina. Prvé miesto, ktoré sme navštívili, bol Budatínsky zámok, kde sme zažili nasledovné. Prešli sme sa pekným areálom parku pri zámku, povedali si krátku históriu, rozdelili sme sa na tri skupinky s pomenovaniami: Fluffy unicorn, Kutili, MonkoviaJ a začali vypracovávať naše pracovné listy. Zakresľovali sme náčrt aktuálneho miesta, pomocou mapy zistili sútok riek Váh a Kysuca, prečítali históriu pltníctva, súťažili v stavbe plte zo špajdlí a nite. Potom sme pokusmi zisťovali, aký pôdny druh je typický v okolí niektorých aj 100 ročných drevín parku.
Po spoločnej fotke sme sa vydali pešo do centra Žiliny na Námestie Andreja Hlinku. Pomocou lakmusových papierikov sme zisťovali pH fontán- Žilinskej panvy a Spievajúcej fontány. Na lavičky sme si rozprestreli mapy, atlasy a plány Žiliny, pomocou ktorých sme zisťovali okolitý povrch: pohoria, nížiny, kotliny, ako aj zámky/hrady v okolí mesta.
Nakoniec sme sa presunuli do Sadu na Studničkách. Hľadali sme v skupinkách aspoň 5 drevín v parku, zbierali listy, vetvičky, fotili. Voskovkami obkresľovali kmene a o jednom ľubovoľnom strome v každej skupinke sme si podrobne prečítali, aby sme získali čo najviac informácií. Na záver sme si zacvičili pomocou hry Buď strom: rástli ako semienko, vetvičky, konáre až po silný strom. Na záver nemohla chýbať sladká odmena v podobe výbornej zmrzliny.
Toto zážitkové vyučovanie pomocou praktických aktivít nám ukázalo, že geografia nie je len vyučovací predmet v škole a len práca s atlasom na hodine. A keďže je naša Zem rôznorodá a skladá sa z viacerých geosfér, cieľom našej exkurzie boli praktické a rôznorodé aktivity. Ako sa hovorí- z každého rožka troškaJ.Verím, že exkurzia bola pre piatačikov prínosom. Vyslovujem im pochvalu za vzorné správanie a za to, že sa aktívne zapájali do jednotlivých aktivít.
Mgr. Zdenka Mahútová, vyučujúca geografie v ZŠ s MŠ Makov
Potulky Oravou 5. a 6. ročníka
V piatok 27. mája 2016 nás vítalo pekné slnečné ráno a žiaci 5. a 6. ročníka s radosťou nastúpili do pekného autobusu a vyrazili na cestu. Naším tohtoročným cieľom bola Orava. Cesta ubiehala v pokojnom duchu. Našou prvou zastávkou bola Oravská priehrada, Prístav č. 2, loď OG Slanica. Plavba loďou smerovala na Slanický ostrov umenia. Navštívili sme tu kostolík a pozreli si celé okolie uvedeného ostrova. S príjemnou pani sprievodkyňou sa žiaci dozvedeli zaujímavé informácie o zatopených obciach, spomenula i významného slovenského dejateľa Antona Bernoláka. Potom sme sa presunuli do Múzea oravskej dediny v Zuberci. Tu sme absolvovali špecializovaný program pre detské kolektívy s názvom Zahrajme sa ako kedysi. Navštívili sme školu a zažili sme vyučovanie v minulosti. Animátor v dobovom odeve deťom predstavil školské vyučovanie v minulosti – zariadenie školskej triedy, vyučovacie pomôcky, písacie potreby, vyučovacie predmety. Prostredníctvom ďalšej animátorky sme videli a dozvedeli sme sa o spôsobe bývania v minulosti. Animátorka v kroji predstavila deťom využitie priestorov domu, spôsob varenia a kúrenia, predmety každodennej potreby, každodenný život rodiny s dôrazom na deti. Piataci a šiestaci zistili, že dieťa bolo dieťaťom do piatich rokov, potom sa muselo zúčastňovať na všetkých prácach, ktoré sa vtedy vykonávali v dedine, na poli a okolo domu. Mali možnosť spoznať domácu výrobu plátna a súkna. Animátorka v kroji deťom vysvetlila a predviedla tradičný spôsob domáceho spracovania ľanu a vlny. Žiaci si vyskúšali i mlátenie obilia. Pri ďalšom stanovišti sa oboznámili s prírodou v TANAPe. Lektor (odborný pracovník správy TANAPu) deťom vysvetlil, čo pre ľudí znamenala príroda ako vonkajšie prostredie dediny, oboznámil ich so zaujímavosťami pri starostlivosti o les. V rámci špecializovanej remeselnej výroby remeselníci deťom vysvetlili a predviedli postup výroby, ktorý si deti potom mohli vyskúšať. Naši žiaci si vyskúšali: hrnčiarstvo, tkanie, výrobu sviečok z včelieho plástu, výrobu keramiky. Na vyhradenom priestranstve mali deti možnosť zahrať sa tradičné hry detí a mládeže v minulosti samostatne i s pomocou animátorky s využitím najjednoduchších pomôcok. Našou poslednou zastávkou bol Oravský hrad. V tomto roku si v rámci Roku osobností Žilinského samosprávneho kraja pripomíname Rok Juraja Thurzu a 400. výročie jeho úmrtia. Vrátili sme sa síce unavení, ale s novými poznatkami, zážitkami, s mnohými suvenírmi a niektorí žiaci aj so svojimi vlastnými výrobkami. Bolo nám super!
Mgr. A. Zuzčáková, Mgr. S. Olšovský, Mgr. D. Helienková
Makovníček rozdával radosť a dobrú náladu
FS Makovníčk sa v stredu 25. 05. 2016 zúčastnil Okresnej prehliadky folklórnych skupín Znej pieseň naša, ktorú organizovala Jednota dôchodcov MAKOV a Okresný výbor Jednoty dôchodcov Čadca. Makovníčkari, ktorí vystúpili v úvode programu, podali vynikajúci výkon a vyslúžili si mnoho pochvalných slov od členov FS z okresu Čadca a Kyscuké Nové Mesto. Mgr. Janka Petrovičová
Pieseň spája svet
– súťažná prehliadka speváckych zoskupení zo zariadení pre seniorov a detí zo spolupracujúcich organizácií
Na tomto milom podujatí, ktoré dňa 27. 05. 2016 zorganizovalo ZpS a DSS PARK Čadca, sa podieľala i naša škola. Seniorské trio doplnila svojím spevom Tamarka Dybalová z FS Makovníček a náš muzikant ujo Jožko Šimek. Súťažiaci absolvovali i malý vedomostný kvíz. Podujatia sa zúčastnili aj mladí ľudia zo štyroch svetových kontinentov: Európy, Ázie, Ameriky a Afriky (organizácia KERIC). Ich vystúpenia v rodných jazykoch boli zaujímavým spestrením príjemného dňa. Čadci. Naši speváci v súťaži zvíťazili, z čoho sa celý tím veľmi tešil. Všetkým k úspechu blahoželáme. Mgr. Janka Petrovičová
Vo svete financií sa nestratíme
Na podporu finančnej gramotnosti žiakov sme pozvali konzultantku z praxe. Dňa 31. 5. 2016 k nám prišla pani Monika Perďochová, pracovníčka VUB banky. Riešila s našimi žiakmi výber banky a založenie vlastného účtu. Bola veľmi milo prekvapená vedomosťami našich žiakov, ich záujmom a otázkami k tejto téme.
Finančný trh je v neustálom pohybe, mení sa a aj dospelý človek má problém orientovať sa v tomto sektore. Denne vidíme a počujeme, ako sa ľudia neznalí alebo vo finančnej tiesni dostávajú do problémov. Dá sa tomu vyhnúť, ak máme tie správne vedomosti. My v škole robíme všetko preto, aby naši žiaci tieto vedomosti mali. Už štvrtý rok žiaci ôsmeho a deviateho ročníka absolvujú hodiny finančnej gramotnosti pod názvom „Viac ako peniaze“. Používajú online učebnicu, robia rôzne aktivity a riešia modelové situácie. Môžu sa sami testovať, aby zistili, či problematiku pochopili. Na konci ich čaká výstupný test. Kto ho urobí úspešne, dostane certifikát od bankovej asociácie.Na podporu tohto typu vyučovania sme si pozvali konzultantku z praxe. Dňa 31. 5. 2016 k nám prišla pani Monika Perďochová, pracovníčka VUB banky. Riešila s našimi žiakmi výber banky a založenie vlastného účtu. Bola veľmi milo prekvapená vedomosťami našich žiakov, ich záujmom a otázkami k tejto téme. Pre našich žiakov to bolo spestrenie hodín finančnej gramotnosti.Tiež sa presvedčili o tom, že to, čo vedia, v praxi veľmi dobre využijú. A o to nám všetkým ide. Mgr. Anna Bugalová
Deti MŠ pozdravili slávnosť - Deň matiek
Kde bolo , tam bolo, teda kde je, tam je, je jedna materská škola, do ktorej každé ráno kŕdeľ detí letí...
Rady sa hrávajú v ňom a predstavili sa s láskou so svojím programom, prihovorila sa k prítomným Zuzana Kubačková, zástupkyňa ZŠ s MŠ pre MŠ.
Deti našej materskej školy pozdravili slávnosť Dňa matiek v kultúrnom dome, ktorú organizovala Obec Makov. Chcela by som z tohto miesta veľmi pekne poďakovať aj všetkým otcom našich detí,/na slávnosť boli prizvaní aj oni, keďže sme organizovali projekt v spolupráci s nimi pod názvom: „Darček pre mamičku“/,
ktorí nemenej ako vy - mamy, ľúbia vás i svoje deti dôkazom je i to, že niektorým z nich, ktorým to podmienky dovoľujú privádzajú i odvádzajú deti pravidelne do našej materskej školy a spoločne sme sa postarali o darček, ktorí vám deti už odovzdali a ešte odovzdajú.
Ešte som nevidela dieťa, ktoré by nebolo požehnaním. Vždy je Božím darom, ak je prijaté ako dar. Pre rodinu je potom spojovacím bodom. Všetkých núti prekonávať vlastný egoizmus, zmieruje otca s matkou, syna s otcom, či mamu so synom a možno, že to zmierenie pocítia aj tí, s ktorými sa všetci potom stretávame.
Nech cesta po ktorej kráčame spoločne je zaujímavá a hlavne v spoločnosti dobrého zdravia!!!
Prihovorila sa v závere programu Zuzana Kubačková, zároveň poďakovala
p. učiteľkám Labanovej, Ponyiczkej , Tkáčik Kubačkovej a deťom jednotlivých tried MŠ za veľmi pekne pripravený program.
Deti na záver svojho programu vyjadrili lásku k mamám prostredníctvom modlitbičky:
„A teba prosíme Ježiško, náš pane, požehnaním naplň mamičkine dlane!“
Zuzana Kubačková, zástupkyňa riaditeľa pre MŠ
MATEMATICKÝ KLOKAN 2016
Naši najúspešnejší žiaci z každej triedy a ich celoslovenské umiestnenie:
Dienešová Barbora - 1. A
Bajcár Štefan - 2. A
Bugalová Natália - 3. A
Valek Samuel - 4. A
Tomáš Kubinec – 5. A
Tamara Kmínková – 6. A
Nikola Boháčiková – 7.A
Martin Pavlík – 9.A
Slávici štebotali ...
... v hrdle žiakov makovskej školy v pondelok 2. mája 2016. V školskom kole súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska odborná porota v zložení Mgr. Anna Mrkvová, p. Katarína Lučanová a p. Marta Stoláriková hodnotila výkony súťažiacich v troch kategóriách. O hudobný sprievod sa postaral p. Jozef Šimek. Novinkou tohto ročníka bola žiacka porota, ktorá určila rovnakých víťazov ako „veľká“ porota. Cenu diváka získala Štefánia Kubincová. Víťazi, prípadne ich náhradníci z II. miesta postupujú do okresného kola.
I. kategória (1. – 3. r.)
II. kategória (4. – 6. r.)
III. kategória (7. – 9. r.)
- miesto
Tamara Dybalová
Natália Chudejová
Štefánia Kubincová
- miesto
Peter Šurlák
Milan Moravčík
Bianka Kupšová
Adam Šamaj
Dominika Maršová
- miesto
Matúš Pavlík
Vladimír Kubinec
Lucia Šurláková
Natália Moravčíková
Dominik Szotkovský
Pavlína Kretková
Terézia Kopečková
Ďakujeme všetkým súťažiacim, porote, ujovi Jožkovi a divákom za popoludnie plné krásnych piesní a príjemných zážitkov.
Mgr. Janka Petrovičová
Zlato pre Barborku
V nedeľu 24. apríla 2016 sa v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne stretli folklórne kolektívy a sólisti z piatich regiónov severného Slovenska – Kysúc, horného Považia, Turca, Liptova a Oravy. V súťaži KUBÍNSKE SPIEVANKY si zmerali sily v interpretácii ľudových piesní. Ich výkony hodnotila odborná porota v zložení Karol Kočík, Elena Záhradníková a Michal Noga. Našu školu v kategórii sólisti speváci reprezentovala víťazka okresného kola BARBORKA LUČANOVÁ zo VI. A, ktorá podala bezchybný výkon a získala ZLATÉ PÁSMO.Barborke za úspešnú reprezentáciu školy, obce i okresu ďakujeme a k skvelému úspechu úprimne blahoželáme.
Mgr. Janka Petrovičová
Deň Zeme
Žiaci Makovskej školy na druhom stupni nelenili a rozhodli sa svojou troškou prispieť k skrášleniu a najmä pomoci okolitej prírode Kysúc zbieraním odpadkov. Ráno dostala každá trieda vrecia a s chuťou sa pustili do práce. Piataci, šiestaci a siedmaci zbierali odpadky po okrajoch ciest v osadách Čierne, Buková a Obracané. Ôsmaci a deviataci zasa čistili turistický chodník na Beskydsko-Javorníckej magistrále od Melocíka po osadu Greguše.
22. apríla si vo svete každoročne od roku 1970 pripomíname Deň Zeme. Vznikol ako prirodzená reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Cieľom tohto dňa je nevyhnutná potreba uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nekonečné a nevyčerpateľné, ako si to mnohí z nás asi myslia. Je nutné pripomínať si a uvedomovať našu závislosť na cenných daroch Zeme. Preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia. Prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia musíme chrániť matku Zem, nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie ľudí.
Žiaci Makovskej školy na druhom stupni preto nelenili a rozhodli sa svojou troškou prispieť k skrášleniu a najmä pomoci okolitej prírode Kysúc zbieraním odpadkov. Ráno dostala každá trieda vrecia a s chuťou sa pustili do práce. A veruže pekných pár vriec vyzbieraliL Piataci, šiestaci a siedmaci zbierali odpadky po okrajoch ciest v osadách Čierne, Buková a Obracané. Ôsmaci a deviataci zasa čistili turistický chodník na Beskydsko-Javorníckej magistrále od Melocíka po osadu Greguše.
V závere sme si zhrnuli našu aktivitu. Povedali sme si, prečo je Deň Zeme taký dôležitý a nielen v tento deň, ale každý deň a každý z nás môže svojou troškou prispieť a pomôcť našej planéte. Hoci sme len malou kvapkou v mori, snažme sa byť takou, ktorá sfarbí oceán. Aj malá pomoc má často veľký význam. Veď ešte koľko rokov by v prírode ležali všetky tie plasty, fľaše, dáždniky, či igelity, ktoré naši šikovní žiaci vyzbierali? Za prácu im patrí naše VEĽKÉ ĎAKUJEM.
Logická olympiáda
Nadaní žiaci základných škôl a gymnázií z celého Slovenska sa stretli v Prešove na 4. ročníku celoslovenského kola Logickej olympiády. Spomedzi 1800 žiakov sa prebojovalo takmer 100 finalistov. Cieľom súťaže je „meranie síl“ v riešení úloh zameraných na logický úsudok, matematický úsudok, priestorový úsudok a verbálne myslenie. Jediným zástupcom žilinského kraja bol náš žiak Marek Bajcár zo VII.A, ktorý nesklamal a umiestnil sa na 28. mieste. Gratulujeme!
Biologická olympiáda
12.04.2016 sa uskutočnil 50. ročník okresného kola Biologickej olympiády - kategória E. Našu školu reprezentovali 2 žiačky- Anna Mária Trebulová (6.r.) - odbornosť Zoológia a Mária Zemanová (9.r.) – odbornosť Botanika. Obidve žiačky sa stali úspešnými riešiteľmi okresného kola. Srdečne blahoželáme!
Deň učiteľov
15. apríl 2016 bol pre pedagogický kolektív ZŠ s MŠ v Makove veľmi príjemným spestrením. Postaral sa o to náš pán starosta Martin Pavlík. Pre členov učiteľského zboru MŠ a ZŠ pripravil krásne posedenie v hoteli SKI Makov pri príležitosti Dňa učiteľov.Vo svojom príhovore všetkých prítomných privítal, poďakoval im za ich odvedenú prácu a za vzájomnú spoluprácu. Po jeho príhovore prišlo prekvapenie v podobe kvarteta Kysuckého komorného orchestra. Jeho členovia si pre nás pripravili sériu známych skladieb významných svetových skladateľov. Príjemný zážitok mali i naše chuťové poháriky. Zamestnanci hotela SKI Makov pripravili vynikajúce občerstvenie. Všetci prítomní pedagógovia boli odmenení i krásnou ružou. V takejto príjemnej atmosfére si členovia pedagogického kolektívu vymenili názory, skúsenosti a ďalšie možnosti spolupráce s pánom starostom.
Matematická olympiáda – okresné kolo
Do tejto súťaže sa pravidelne zapájajú naši najlepší matematici. Tento rok to bolo 10 žiakov 6. až 8. ročníka, ktorí boli úspešnými riešiteľmi školského kola. Okresné kolo sa konalo 5.4.2016 v Čadci za účasti 93 riešiteľov celého okresu. Naši žiaci dosiahli krásne výsledky. Úspešnými riešiteľmi sa stali:
6.ročník: Tamara Kmínková - 8. miesto
Jakub Hvizdák - 9. miesto
7. ročník: Tomáš Stopka - 1. miesto
8. ročník: Michal Zeman - 2.miesto
Mária Masariková - 4. miesto
Všetkým ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy aj obce ,blahoželáme k úspechu a prajeme ,aby sa im rovnako darilo aj v budúcom školskom roku.
Zážitkové vyučovanie
Zážitkové vyučovanie - aj to je spôsob, akým naša škola realizuje vzdelávanie zamerané na všestranný rozvoj žiaka prostredníctvom implementácie prierezových tém do edukačného procesu. Vhodným časom na prierezové tematiky bol 6. apríl – čas testovania našich deviatakov, kedy sme realizovali 4 netradičné vzdelávacie aktivity. Všetci žiaci školy absolvovali interaktívnu prednášku o tradičných ľudových hudobných nástrojoch Kysúc, zážitkové čítanie s prvkami tvorivej dramatiky, dopravnú výchovu, športové hry. Naša veľká vďaka patrí lektorom Mgr. Pavlovi Kužmovi, skvelému folkloristovi a Mgr. Eliške Sadílekovej z občianskeho združenia Osmijanko. Za všetky hodnotenia uvádzame komentár Dominiky: „To bolo úplne najlepšie učenie, aké som zažila.“
DEŇ NARCISOV
Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa konala už po 20. krát. Ulice miest a obcí v jediný deň v roku – tentokrát 15. apríla 2016 – zaplavili žlté narcisy. Vďaka Vašim príspevkom sme v obci Makov vyzbierali krásnu sumu 263, 62 eur. Všetkým, ktorí ste prispeli, patrí jedno veľké Ďakujem.
Zároveň sa chcem poďakovať vedeniu ZŠ s MŠ v Makove - Mgr. Milanovi Petrovičovi a Mgr. Daniele Helienkovej, že mi zbierku umožnili zorganizovať i tento rok. Ďalej vyslovujem veľké Ďakujem p. Hele Pajerovej z Obecnej knižnice za pomoc pri zbieraní finančných príspevkov v obci Makov. A moje veľké poďakovanie patrí aj Mgr. Márii Bajcárovej a žiačkam 9. ročníka- Peťke Bobekovej a Dajanke Lučanovej za pomoc pri zbieraní finančných príspevkov v rámci ZŠ s MŠ Makov.Mgr. Andrea Zuzčáková