• Záložka do knihy spája školy

          • Záložka do knihy spája školy

            Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie

            Vyhodnotenie projektu

            Základná škola s materskou školou, Makov 264 sa v mesiaci september a október zapojila do 13. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školyZáložka do knihy spája školy:Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica JiříhoMahena v Brně k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2022.

            Podľa informácií Slovenskej pedagogickej knižnice  v Bratislave sa do  projektu  k 17. 10. 2022 prihlásilo 1 038 škôl s celkovým počtom 119 813 žiakov, a to z Českej republiky 380 škôl s celkovým počtom 36 149 žiakov a zo Slovenskej republiky 658 škôl s celkovým počtom 83 664 žiakov.

            V tomto školskom roku nám bola na výmenu záložiek pridelená partnerskáZŠ P. Jilemnického 1813/1 Zvolen, s ktorou sme nadviazali priateľský kontakt a mailovú priateľskú komunikáciu. Dňa25. októbra 2022 sme partnerskej škole poštou odoslali 168 záložiek,  spolu s listom, fotografiou, s drobnými darčekmi a s reprezentačným a informačným materiálom o našej škole od riaditeľstva ZŠ s MŠ.

            Tohtoročná realizácia projektu v našej škole prebiehala tvorivo a s veľkým záujmom žiakov, učiteľov a vychovávateľov. Do kreatívneho čítania a výroby záložiek sa zapojili všetci žiaci. Najskôr si v školskej knižnici vyberali knihy na zadanú tému projektu.Upútali a očarili ich rôzne príbehy.Prváci počúvali Petronelu Jabĺčkovú od SabineStädingovej. Čítali im staršie žiačky. A neostali len pri počúvaní a výrobe jabĺčkových záložiek, ale si pripravili i vlastnú tanečnú kreáciu s jabĺčkom. Kvitnúcu jabloň symbolizovali dievčatká s kvetinovými čelenkami a zdravé chutné jabĺčka symbolizovali chlapci. Potom im niektoré mamičky doma upiekli najmňamkovejšie jabĺčkové koláčiky. Druháci sa inšpirovali knihou Danka a Janka, tretiakov zaujal Branislav Jobus s knihou Muflón Ancijáš sľub dodržal, štvrtákov zaujala Junácka pasovačka od Márie Rázusovej-Martákovej, piataci, šiestaci a ôsmaci si volili knihy podľa individuálneho výberu. Nechýbal HarryPotter, Dubkáčik a Budkáčik, či z Poľovníckej kapsy a mnohé ďalšie. Žiaci 7. ročníka uprednostnili našu makovsku spisovateľku pani Martu Harajdovú a jej knihuAhoj, ja som BAK. Deviataci si zvolili Jar Adely Ostrolúckej. Jednotlivé literárne motívy žiaci výtvarne stvárnili na hodinách výtvarnej výchovy, TVD a ŠKD.  Záložky navrhovali, kreslili, skladali, texty písali na PC, laminovali, až do momentu výstupu – hotovej záložky. Všetci žiaci vyrobili veľmi pekné, nápadité záložky, ale náš obdiv si zaslúžili záložky žiakov celého 1.stupňa vrátane ŠKD, žiakov 7. ročníka, ktorí uplatnili pre „BAKA“ kombinované výtvarné a literárne techniky. Zaujímavé záložky vytvorili i niektoré žiačky8. a 9. ročníka. Zhotovené záložky sme vystavili v školskej knižnici a spoločne s kreáciami žiakov nám ich deviataci pod vedením pána učiteľa Jozefa Virdzeka nafotili. Komisia, ktorú vytvorili žiačky z IX.A vybrala tie najkrajšie na odoslanie pre žiakov do partnerskej školy, ktorí sa našim záložkám i reprezentačnému materiálu veľmi potešili. Rovnako sa veľmi potešili i naši žiacizo záložiek z partnerskej školy, ktoré sme už vystavili. O projekte Záložka do knihy spája školy sme nahrali i krátku reportáž, ktorá bude opäť súčasťou našich školských správ.

            Tohtoročný projekt Záložka do knihy spája školy naplnil očakávania našich žiakov, upevnil vzájomnú spoluprácu, podporil čítanie, kreativitu, rozšíril obzor poznania. Jeho realizácia a úspešné ukončenie je kolektívnou prácou celej našej školy a partnerskej školy vo Zvolene.

            ĎAKUJEME Slovenskej pedagogickej knižnici v Bratislave za organizáciu zmysluplného projektu na podporu čítania, učiteľom, vychovávateľom a žiakom za vzájomnú spoluprácu  pri realizácii tohtoročného projektu Záložka do knihy spája školy a partnerskej ZŠ vo Zvolene za  spoluprácu.

             

            Mgr. Anna Mrkvová

             

             

             

             

             

          • Divadelné predstavenie v MŠ.

          • Divadelné predstavenie v MŠ.

            Divadlo je umenie, ktoré prináša divákovi autentický zážitok z rôznych príbehov a emócií. Má nenahraditeľnú funkciu aj vo výchovno - vzdelávacom procese, u nás, v našej MŠ.

            Deťom rozširuje obzor vedomosti, kultivuje, povzbudzuje k slušnosti a v neposlednom rade má často mravné ponaučenie.

            Takéto poučné divadelné predstavenie : „Ako sa komár stal kráľom“  si pozreli aj deti priamo v materskej škole , kde v príbehu o namyslenej levici, ktorá nemala rada nikoho iného len samu seba, spoznali záporné vlastnosti správania a nakoniec malý obyčajný komár dokázal v levici prebudiť aj kladné vlastnosti správania, lásku v srdci, vážiť si ostatných,  mať úctu voči druhým, veriť v ich schopnosti, obojstranne komunikovať a prispievať tak k tvoreniu osobnosti nielen dieťaťa ale i osobnosti dospelých.

             

                                                                                            Michaela Pavlíková, učiteľka MŠ

          • Turistika na Prašivú

          • Prechod hrebeňom Prašivej

            Vzdelávací  program základnej školy kladie za povinnosť  školám na jeseň a na jar organizovať Účelové cvičenie, pre tých starších bývalé branné cvičenia. Naša škola túto povinnosť už posledné tri roky poňala, tak trochu po svojom - hlavne zážitkovo, športovo a výchovne. Mladší prvostupniari a menej výkonní zostávajú  doma -v okolí školy. Tých starších  a zdatnejších berieme do hôr na vytrvalostnú turistiku. Tento rok to bolo do Nízkych Tatier priamo na Prašivú, kadiaľ vedie aj časť Cesty hrdinov SNP.  Cesta náročná , ale s krásnymi výhľadmi na malebný Liptov i hrdé Horehronie. Plánovanú turistiku sme k vôli počasiu 3X prekladali. A oplatilo sa. Azúrovo modré nebo, bezvetrie a to ticho. Slnečné lúče nás sprevádzali celou cestou. Opierali sa nám do chrbta i hriali do tváre, podľa toho ako sa hrebeň kľukatil. Vybrali sa s nami aj 2 mamy a miestny 78 ročný vodca Štefan. A viete, že to dal! Takmer 20km túru. Trasu sme si naplánovali z Liptovskej Lúžnej, z Vrch Lužnej –Prevalca, hrebeňom smerom na Veľkú a Malú Chochuľu, Hliadelské sedlo, Sedlo pod Babou a zišli sme do Korytnice. Tu sa nám naskytol trošku bolestnejší pohľad na chátrajúce budovy kúpeľných domov, ale aspoň sme sa napiliz Jozefovho prameňa minerálky Korytnice. Cesta domov ubehla rýchlo, ako vždy dopĺňaná informáciami o tom, čo všetko po ceste vidia, kde sa čo stalo a kde sa čo nachádza.  Každý ticho sedel hrdý na svoj výkon a nezabudnuteľný zážitok.

            E.Rusňáková

          • Účelové cvičenie. Pohyb a pobyt v prírode, didaktické hry

          • Dňa 27.10.2022 sa v našej škole uskutočnilo účelové cvičenie, pre žiakov 1.stupňa Didaktické hry. Po triednych prezentáciách a organizovanom úniku zo školskej budovy sa všetci žiaci pobrali na turistické vychádzky do prírody. Počasie bolo nádherné a tak si mohli  všetci plnými dúškami vychutnávať zvyšky teplého babieho leta. Najmladší žiaci školy, prváci, sa vybrali smerom na Bukovu hľadať LÍŠČIU ŠKOLU. Pýtate sa prečo? Nuž preto, lebo odkedy sa začali učiť písmenko A, naučili sa i riekanku, ktorú všetci už dávno poznáte ... ADAM V ŠKOLE NESEDEL ....  POTOM LÍŠKAM SĽUBOVAL, TAM NA KRAJI HORY-CHODIŤ DO ICH ŠKOLY. A na tú hôrku sa prváci každý školský deň pozerali z okna svojej triedy, až dospeli k záveru, že tá líščia škola bude práve tam. A veru ju i objavili. I keď to bol len prístrešok pre ovečky, pre našich prváčikov to bola ohromná zábava. Na suchom pasienku si oddýchli, zahrali sa na vlkov, na húsky... a spokojne sa vrátili do svojej už známej obľúbenej skutočnej školy.

            Ostatné triedy sa rozpŕchli po celom Makove, no za všetko hovoria fotky veď posúďte :)

             

             

             

          • Smartbooks

          • Inteligentný systém učenia

            • Žiaka rýchlejšie a ľahšie preskúša a doučí
            • Miesto, kde sa škola hrou, stala realitou
            • Súťaž Sieň slávy motivuje
            • Vlastné tempo učenia
            • Pre počítače, tablety, mobily i interaktívne tabule
            • Rodič vidí meratelný pokrok dieťaťa vo vedomostiach
            • Učiteľ získava viac času na individuálny prístup a kreativitu
            • Ideálny aj pre integrovaných žiakov
            • Výborný pre dištančnú, prezenčnú i kombinovanú formu
            • Jedinečný pre doučovanie a domáce učenie

             

            U nás v škole vďaka projektu GRANTOVÁ VÝZVA NADÁCIE KIA od školského roku 2019/2020.

            Pevne veríme, že aj tento školský rok. 

            Ak nemáš heslo, pýtaj si ho od p.uč. Virdzeka, p.zást. Bajcárovej.

          • Svetový deň duševného zdravia

          • Svetový deň duševného zdravia je vyhlásený 10. októbra. Často - krát akosi podvedome na to duševné zdravie zabúdame. Pritom duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Niekedy stačí jednoduchá otázka „Ako sa máš?“, aby sme prejavili záujem o ľudí okolo nás, a tak zistili či  je všetko v poriadku.Tak ako minulý rok, aj tento rok, sme zisťovali v akej nálade chodia naši žiaci do školy. Aktivitu sme urobili na začiatku a na konci týždňa, aby sme porovnali či má vidina víkendu na žiakov, ale aj zamestnancov školy nejaký vplyv. Do pripravenej krabičky hádzali žlté, modré a červené lego kocky, podľa toho ako sa ráno cítili. Po sčítaní nám vyšlo, že na začiatku týždňa malo 87 žiakov dobrú náladu a v piatok 92 žiakov. Veľký rozdiel teda nebol. Oproti predošlému roku sa ale počet pozitívne naladených žiakov zvýšil z počtu 68. Veríme, že žiaci budú aj naďalej chodiť do školy pozitívne naladení a s dobrým pocitom.

             

            Koordinátorky: Mgr. Vlasta Mročková, Mgr. Andrea Odrobiňáková

          • Pamiatka zosnulých

          • Počas týchto dní je zvykom navštevovať cintoríny a hroby blízkych, ktoré sú vyzdobené vencami, kvetmi, horia na nich sviece.

            Zámerne sme tento týždeň naplánovali vo VVČ 5-6 ročných detí vyjadrovať svoje pocity, emócie, medzi ktoré patrí i smútok.

            Formou rozhovoru,  prezeraním kroniky, fotografií, príbehov  sme deťom priblížili, pani učiteľky, tety kuchárky a upratovačky, ktoré už nie sú medzi nami.

            Výberom správnych slov vo vhodnom prostredí sme si na ne zaspomínali a vekuprimeranýmspôsobom s využitím množstva vedomostí, informácií a študijného materiálu sme sa snažili deťom priblížiť a možno na elementárnej úrovni pochopiť niektoré pojmy súvisiace so smrťou.

            Smrť je bežnou témou v rozprávkach , v knihách či v televízii, avšak zažiť smútok na vlastnej koži je pre deti iný a často mätúci proces, aj keď si ju uvedomujú, nerozumejú jej.

            Nie je dobré chrániť deti pred skutočnosťou a netreba na ich otázky odpovedať veľmi kvetnato.

            Stručné a vecné informácie deťom úplne stačia,no v tomto procese sa budú rozvíjať a rásť hlavne v rodine.

            Po rokoch si možno nebudú pamätať, čo presne sme im povedali, ale budú si pamätať, prečo sa zapaľujú na cintoríne sviečky, prečo spomíname na tých, ktorí tu už nie sú a mali sme ich veľmi radi.

            Pre nás je však dôležité v každej chvíli, v každej činnosti, presvedčiť deti, že ony žijú v bezpečí a že sú milované.

             

                    Zuzana Kubačková, zástupkyňa ZŠ s MŠ pre MŠ

          • Detí MŠ v ZpS

          • Celé dejiny ľudstva bola staroba obdobím múdrosti a odovzdávania pokladu životnej skúsenosti a odvahy mladým ľuďom.

            No bolo aj obdobie, v ktorom deti strácali bližší kontakt  so staršou generáciou.

            Staroba, smrť a slabosť sa akosi vytrácala na okraj spoločnosti.

            Našťastie u nás v Makove tomu tak nie je.

            Vybudovaním Zariadenia pre seniorov v našej obci, má naša materská škola s týmto zariadením už od roku 2005 pravidelnú a úspešnú spoluprácu nielen v mesiaci október.

            Dokonca aj v čase „coronového“ obdobia sme prichádzali  pred ZpS  a z okien nás mohli seniori pozorovať  pri rôznych hrách a činnostiach.

            Vo výchovno - vzdelávacej činnosti sa nám potvrdilo, že vekuprimeraným  priblížením etáp života si obojstranne,  s radostnou iskrou v očiach,  prinášame energiu, podporu,  s chuťou navzájom komunikovať a obohacovať sa.

            Obohacovať sa emocionálne, rozvíjajúc  si niektoré zručnosti s akceptovaním zdravotných postihnutí , pričom  naše deti  učíme vnímať starobu ako prirodzenú súčasť života, no najmä im dávame základy, aby sa k starším správali s úctou.

             

                                                                                                      Zuzana Kubačková, zástupkyňa MŠ

          • EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU 2022

          • Naši chlapci sa zúčastnili turnaja v malom futbale, ktorý sa konal v Turzovke. Zmerali si sily s ďalšími deviatimi školami a napokon obsadili pekné 3. miesto. Chlapcom gratulujeme k úspešnej reprezentácii školy.

          • Oznam školská jedáleň

          • Dobrý deň,

            keďže na plenárnom rodičovskom združení bola otázka ohľadom ceny stravy vo výdajnej školskej jedálni, prikladám tabuľku cien jedál pre jednotlivé kategórie stravníkov:​​​

            Každý mesiac je iný počet dní a podľa toho je vyrátaná strava na každý mesiac. Keď si náhodou rodič odhlási dieťa zo stravy a platbu odoslal pred odhlásením, preplatok sa priradí do ďalšieho mesiaca. Deti v hmotnej núdzi a deti, ktorých rodičia nepoberajú daňový bonus majú nárok na dotáciu na stravu v hodnote 1,30 € na 1 obed. Ďakujem. V prípade nejakých nezrovnalostí má prosím kontaktujte. Olšovská 0948 884 300 

          • Triedime odpad

          • V našej  materskej škole využívame rôzne edukačné aktivity, ktoré sú zamerané na ochranu životného prostredia, triedenie odpadu a zber odpadkov, čím vytvárame vhodné podmienky pre zážitkové učenie. Vzbudzujeme u detí záujem o prírodu a jej ochranu. Aplikáciou týchto aktivít v edukačnom procese pôsobíme najmä na vôľovo – aktívnu stránku osobnosti dieťaťa. Deti na základe vlastnej aktivity si uvedomujú a chápu význam prírody pre život človeka.          

            Environmentálnou výchovou u detí rozvíjame osobnosť dieťaťa tak, aby na elementárnej úrovni hodnotili a chápali vzťahy medzi životným prostredím a človekom, chápali potrebu jeho ochrany a zároveň získalo pozitívne postoje k tvorbe a ochrane životného prostredia. To ako bude vyzerať príroda, naša Zem v budúcnosti záleží nielen od nás dospelých, ale aj od našich detí.

                                                         PhDr. Adriana Ponyiczká, učiteľka MŠ

          • Plenárne rodičovské združenie

          • Dobrý deň milí rodičia,

            pozývame Vás dnes na netradičné plenárne združenie, súčasťou ktorého bude i milé prekvapenie pre všetkých zúčastnených rodičov.

            14:30 sa môžete stretnúť s triednymi učiteľmi vašich detí v kmeňových triedach a o 15:00 v areáli školy pri chutnom guláši.

          • Európsky deň jazykov

          • Rada  Európy  v roku 2001 vyhlásila 26. september  za Európsky deň jazykov. Aj v našej škole si ho každý rok pripomíname rôznymi aktivitami. V tomto šk. roku sa niektoré žiačky siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka zapojili do súťaže, kde vytvárali módny doplnok či plagát na tému „Priateľstvo“. Žiaci si v školskom rozhlase vypočuli zaujímavosti o niektorých európskych jazykoch, ktoré spracoval A. Bomjak zo 7. A. Každý ročník sa naučil pozdrav Ahoj! v cudzom jazyku a počas dňa sa ním deti medzi sebou zdravili. Niektorí zvládli aj pozdrav Dobré ráno! a Dobrý deň!. Žiaci druhého stupňa naučili spolužiakov z prvého stupňa ďalšie pozdravy po poľsky, fínsky a španielsky. Nakoniec siedmačky spojili spev s troškou pohybu a naučili mladších žiakov známu pieseň Hlava, ramená, kolená, palce v anglickom jazyku.
            V tento deň sme si pripomenuli, že hoci sú na svete rozličné jazyky a kultúry, predsa nás niečo spája. Pozdrav je prvé slovo, ktoré sa človek naučí v cudzom jazyku a prvé slovo, ktoré použije pri stretnutí s iným človekom.

            Každý deň pridajme k pozdravu aj úsmev a môžeme urobiť niekomu deň krajší.

            Koordinátorky: Mgr. Andrea Odrobiňáková, Mgr. Andrea Zuzčáková

             

          • Hľadanie strateného pokladu

          • Športový klub ,, Gymnastika Kelčov ″ v spolupráci s MŠ Makov usporiadali v nedeľu dňa 2.10.2022 akciu pre deti vo veku od 4-8 rokov: ,, Hľadanie pokladu ″. Pre deti bolo pripravených 10 stanovísk , v ktorých si mohli vyskúšať svoje pohybové a tvorivé zručnosti. Na každom stanovisku po úspešne zvládnutej úlohe dostali deti písmenká , z ktorých na konci museli zložiť tajné heslo na získanie pokladu . Akciu spríjemňovalo pekné počasie , rozprávkové bytosti a veselá hudba. Sme veľmi rady, že sme pomohli zorganizovať aj pre deti našej MŠ nedeľné popoludnie plné dobrodružstiev a hier .

            Učiteľky MŠ : Michaela Pavlíková

                                     Dominika Tkáčik Kubačková

          • Oznam MŠ

          • Milí rodičia!

            Chcem sa vám poďakovať za spoluprácu:

            1.        „Vítanie jesene“     :      odev detí.

                                  

                  Osobitne        ď a k u j e m

             

                           rod.  Miloša        Perďocha    

                             Martina     Záhumenského 

                                              za vytvorenie originálnych jesenných   odevov.

            2.        „Dary Zeme“  :  výstava v našom kostole

            Doniesli ste nám rôzny materiál / plody/  vytvorené  jesenné kompozície:

                                                           rod.    Petra          Ďurčanského

                                                                     Petra          Olšovského

                                                                     Pavla         Ježíka                        

                                                                     Jakuba       Babiša

                                                                     Jána           Bobeka

                                                                     Michala      Žilinčára

                                                                     Ondreja      Šmárika

                                                                     Štefana      Knižku

                                                                     Jána           Holáka

                                               Obdobie detstva je najzázračnejšie!

            Všetky tie krásne riekanky, piesne, hádanky, hry, rozprávky, príbehy, nádejné sny a spoločné  chvíle v rodine  i  v materskej škole, deti z hlavy nevymažú ako kriedu z tabule.

             

                                                   Zároveň vám oznamujem,

                                         že v čase jesenných prázdnin bude naša MŠ

                                                  o t v o r e n á   pre prihlásené deti.

                                                                                           Zuzana Kubačková, zástupkyňa MŠ

          • MŠ: Dary Zeme v našom kostole.

          • Dary Zeme v našom kostole.

            ,, Jeseň pani bohatá“  ...tak ako každý rok vydali naše záhrady a lesy úrodu a tak sme mohli s deťmi v MŠ vytvárať rôzne veselé výrobky, ktorými sme prispeli na výstavu s názvom ,,DARY ZEME“ v našom kostole.

            Deti mali možnosť vidieť a poznávať známe i menej známe druhy jesenných plodov v krásne naaranžovaných miskách a košíkoch.

            Aspoň takto sa v týchto dňoch oplatí uvoľniť myseľ a vnímať živú farebnosť, určitú nostalgiu tohto obdobia a zároveň pozorovať jednoduchú krásu, ktorá v nás zanecháva príjemno do ďalších dní.

                                                                             Mgr. Lenka Labanová , uč. MŠ